Пошук:
Автор Pavlenko | 21 февраля 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 3493
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Офіури – витончені фігури

Програма з біології для загальноосвітніх шкіл не передбачає вивчення голкошкірих тварин. Але про морських зірок та морських їжаків ми звичайно маємо уяву. А ось про офіур знають не всі.  Що ж це за тварини?

Це зовсім самостійний клас тварин. Він нараховує десь 2 тисячі видів. В основному вони зустрічаються у далекосхідних морях. Вони – мешканці дна, хоча їх можна зустріти і у прибережній зоні і на величезних глибинах. За даними дослідників їх піднімали із глибин 6700 м. Але основна їхня глибина - від 15 до 900 метрів. 

Зовнішньо офіури, інша назва змієхвостки, трохи схожі на морські зірки, але їх промені різко відмежовані від диску в центрі. Від їхнього тіла відходять 5-9 довгих променів, їх називають,  і «руками», і «ногами», але на відміну від морських зірок, на них немає присосок. Розміри тіла коливаються від кількох мм до 10 см, а разом із променями вони досягають 0,5 м. Вони членисті, складаються з окремих хребців, за довжиною у багато разів перевищують розміри диска і дуже нагадують хвости змій, за що і звуть їх змієхвостками. 

У більшості видів офіур дисковидне тіло зовні вкрите лусочками, а промені – тонкими пластинками. Діаметр диска у різних видів коливається від 1 до 10 см. Скелет вапняковий, для його побудови вони використовують розчинений у морській воді кальцій. Рот у офіур в центрі диска, на стороні, зверненій до дна. Виділення продуктів обміну та різноманітних залишків життєдіяльності відбувається через всю поверхню тіла. 

Щодо органу зору в літературі зустрічається різноманітна інформація:а) органи зору та слуху відсутні. Світло і темрява сприймаються дифузно, всією поверхнею тіла.

б) може здатися, що у неї взагалі немає очей, вона має дивну здатність тікати від хижаків і ловити здобич. Крім того, колір очей у офіур змінюється від темно-коричневого в денний час до сірого кольору вночі. Як говориться в одній доповіді: «Весь скелет утворює велике око і офіура виглядає як одне велике складне око». Цікаво? 

в) зорова система лінз у офіури набагато краща, ніж будь-які штучно створені лінзи.

Офіура при нападі ворога може втратити всі свої промені, але вже через деякий час відновить їх в колишньому вигляді. Дихають офіури за допомогою кінцівок, в основі яких є тонкостінні камери - бурси, через які йде повітрообмін. Глотки у офіур зовсім немає. З рота їжа відразу ж прямим ходом потрапляє до мішкоподібного шлунку. Відчувають запахи і сприймають на дотик офіури знову ж таки своїми променями-ногами.

Крім того, своїми численними тонкими променями офіури легко прикріплюються до скель, коралів або водоростей. В той час інші промені витягуються перпендикулярно потоку води.  Офіури – витончені фігури Справа в тому, що організм цих тварин забезпечений фільтром, через який повинен проходити великий об’єм води. Тому офіурам потрібна зовсім невелика течія. І тільки там де вона є і живуть офіури. Промені в основному прості, але можуть галузитися, як у гіллястих офіур. Наприклад, у деяких кожен промінь галузиться на дві гілочки, які в свою чергу галузяться на декілька менших промінців, утворюючи сіточку. Причому, кожен з променів може бути в 4-5 разів довшим (70 см в довжину), ніж тіло цих безхребетних, а тіло - 14 см в діаметрі. Зазвичай гіллясті офіури важать близько 5 кг. Із безлічі щупалець та їхніх відгалужень, офіри формують мережу, потрапивши в яку здобичі вже не втекти.

 Серед своїх голкошкірих родичів офіури найрухливіші. Рухаються за допомогою променів, у яких всередині наявний скелет у вигляді наших хребців. Вчені встановили, що, незважаючи на радіальну симетрію тіла, офіури пересуваються подібно тваринам, які мають передній і задній кінці тіла. Наприклад, в одному варіанті офіури підтягувалися вперед на двох променях, які симетрично скорочувались, тягнучи за собою все тіло. В іншому варіанті тварина підтягувалася на одному щупальці, а всі інші були розміщені по боках. В обох випадках бічні щупальці допомагали відштовхуватися від грунту, рухаючись як весла.

Вчені займаються вивченням способів пересування тварин, що може допомогти інженерам у розробці нових типів роботів. Ці тварини не так давно надихнули вчених на створення м'якого робота.

Ці тварини вважаються законодавцями підводної моди. Яскраво-червоні, малинові, оранжеві та жовто-бурі – це улюблені кольори і відтінки цих тварин. Офіури – витончені фігуриДеякі офіури здатні світитися, причому не тіло, а в більшості випадків промені та голки. Від дрібних ворогів офіур рятує панцир і рухливий спосіб життя. 

Вони полюбляють зариватися в мул, виставляючи назовні лише кінчики променів-щупалець, інші ховаються між коралами, водоростями і камінцями. Живляться офіури дрібними морськими організмами, але й самі можуть бути здобиччю для деяких риб: тріски, пікші, камбали, зубатки, великих молюсків та ракоподібних.

Спосіб харчування у офіур самостійний або паразитичний. Полюють в основному вночі, пересуваючись по дну, камінню і скелях за допомогою тих же "рук", тобто вони мають спеціальну ручну мускулатуру. Якщо вони паразитують, то присмоктуються до чужого ротового отвору і їдять все, що вдається при цьому перехопити. 

У офіур щорічно буває майже двомісячний період абсолютного голодування, і трапляється це з ними в період статевого дозрівання. Є такі офіури, самці яких намертво присмоктуються до ротового отвору самок, харчуються її кров'ю і соками. І в момент викидання нею яєць, самець завжди тут як тут. І так до самої смерті разом. Яєць може бути 200-300. Личинки, які з'являються з них, маленькі, дрібніші за 1 мм. Плавають вони за допомогою особливих шнурів з війками. Розвиваються повільно і статевої зрілості досягають тільки через кілька років.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Морський слизун – фотосинтетик у світі тварин? Морський слизун – фотосинтетик у світі тварин?
 Часто цих тварин називають «слимаками на сонячній енергії» та «листям, що повзає» за їхню здатність засвоювати...
Пухоїдні комахи Пухоїдні комахи
 Пухоїди – цікава назва комах, яка говорить сама за себе. Одні з них живуть в пір'ї голови, інші - на крилах, а у ссавців на шерсті....
Хто такий трепанг? Хто такий трепанг?
Трепанг - мирна  тварина. Якщо взяти його в руки, тіло починає дуже скорочуватися. Шипами можна вколотися, правда від дотику шиповидні вирости...
«Аґрус» в морі «Аґрус» в морі
Плеунобранхія зовсім не медуза. Її тіло нагадує довгасту ягідку агрусу. По боках тіла тягнуться тоненькі ледь помітні лінії, що нагадують меридіани...
Як бачать очі тварин. Як бачать очі тварин.
Зір – одна із основних сенсорних систем організму. Але чи для всіх організмів тваринного світу? Розглядаючи переваги та недоліки по-різному...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓