↓
Автор Pavlenko | 17 января 2018 | Коментарів: 0 | Переглянуто 3843
Рубрика: Корисна інформація / Рослинний світЧи знаємо ми все про буряк столовий?На сьогоднішній день кожному з нас відомо, що за овоч столовий буряк. Без нього не буде багатьох українських страв. Але за 2000 років до н.е. ця рослина у Давній Персіїї вважалась символом сварок та пліток. Хоча попри це населення використовувало його як їстівну рослину, спочатку правда лише листки, бо коренеплід був несмачним. Багато часу пройшло з тих пір, поки отримали буряк із червоним, ніжним, соковитим коренеплодом. Деякі історичні джерела повідомляють, що з давніх давен люди використовували цей овоч, в основному, як лікарську рослину, а вже пізніше як овочеву. Саме перси першими почали вирощувати буряк як коренеплідний овоч. За ними і турки, і римляни, до яких також перейшли відомості про те, що буряк – символ сварок.
До початку н. е. з'явилися культурні коренеплідні форми звичайного буряка. Лише у ХVІ-ХV1І ст. з’явились столові і кормові форми, у ХV1ІІ ст. з гібридних форм кормового буряка було відібрано цукровий буряк: У Росії столовий буряк став відомим у Х ст., куди він попав із Візантії. Спочатку вареним його подавали до столу для збудження апетиту перед обідом. Лише листки додавали до окрошки. Набагато пізніше його стали використовувати для приготування борщів. І до сьогоднішнього дня ми не знаємо овочу, який замінив би нам інгредієнт традиційного українського борщу. А вінегрет без столового буряка – це вже не вінегрет.
Ботанічна наука повідомляє, що буряк столовий — одно- та дворічна, перехреснозапильна трав'яниста рослина родини амарантових. Овочева, кормова і цукрова культура.
На сьогодні користь та шкода буряків вивчені досить добре і досконало. В насичений червоний колір столовий буряк забарвлює речовина бетаїн. За хімічними дослідженнями столовий буряк належить до найкорисніших овочів. До його складу входять органічні кислоти (яблучна, лимонна), цукри, мінеральні солі (калій, кальцій, магній), вітаміни (групи В, С, РР). Крім цього він має досить ніжну клітковину. Але не всі знають, що більше корисних речовин міститься саме у листках, які називають в Україні бадиллям. Крім цього у буряку багато мікроелементів, таких як кобальт, марганець, мідь, цинк, фосфор, залізо… Також у ньому достатньо каротиноїдів, клітковини, лютеїну, корисних флавоноїдів. У цьому овочі досить багато йоду, який має здатність нормалізувати холестериново-ліпідний обмін. Серед інших буряків його найбільше саме у столових буряках. На відміну від моркви в буряку немає каротину, але більше аскорбінової кислоти. Вважають, що його необхідно вживати ще досить молодим, у сирому вигляді, коли в ньому більше мінеральних речовин та вітамінів.
Для різноманітних страв українці полюбляють досить червоний за кольором буряк, але в інших країнах його вживають краще із білими цільцями в розрізі. Також у їжу вживають коренеплоди і листя молодих рослин, готують салати, буряківники, борщі, начиняють листям пироги, ікру, маринують і т. д.
Столовий буряк і здоров’я
За багатовікову історію вивчення рослин планети, природодослідники і вчені довели, що столовий буряк не лише складова частина багатьох страв, але й лікарська рослина. Хоча прості люди ніколи про це б не подумали, а даремно. Для багатьох систем органів столовий буряк виявляє свою корисну дію. Ось перелік, можливо неповний, впливу столового буряка на здоров’я. людини:
-ті, хто часто вживає столовий буряк, не страждають недокрів’ям і занепадом сил;
-столовий буряк підвищує міцність кровоносних капілярів, розслаблює спазми судин, поліпшує циркуляцію крові по судинах;
-свіжовичавлений сік використовують для зниження артеріального тиску;
-столовий буряк використовують для поліпшення роботи травної системи, як послаблюючий засіб при закрепах;
-речовина бетаїн в складі буряка допомагає нормалізувати обмін жирів та білків, відновлює і покращує функціонування печінки та проблем із жовчним міхуром;
-столовий буряк стимулює шлункову секрецію і перистальтику кишечника, його називають першим «чистильником» – він не тільки чистить кишечник завдяки клітковині в своєму складі, але і знищує гнильні бактерії;
-столовий буряк використовують для відновлення пам’яті у хворих на атеросклероз судин головного мозку;
-сік використовують для зниження температури, особливо у дітей;
-сік з сирого буряка і картоплі, допомагає здолати неврози, депресивні стани і нервові розлади у дорослих та може заспокоювати вразливу дитячу нервову систему, діти стають спокійнішими;
-листя буряка знімає головні болі, просто потерти в руках буряковий лист і прикласти до лоба - через 15 хв. головний біль відступить;
-відомі протизапальні та ранозагоювальні властивості соку, кашку з сирих коренеплодів рекомендують прикладати до пухлин і виразок для їх розм'якшення, а також використовувати для зняття зубного болю;
-столовий буряк позитивно впливає на функції статевих залоз;
-квашений буряк є ефективним засобом в боротьбі з цингою;
-буряк здатний перемогти депресію та усунути похмільний синдром;
-за рахунок йоду в буряку він цілком може вважатися добрим джерелом цього елемента при йододефіцитних станах;
-столовий буряк здатний вивести солі важких металів та радіонуклідів;
-за рахунок бетаїну столовий буряк добре профілактує таким захворюванням, як хвороба Альцгеймера, атеросклероз та остеопороз;
-регулярне вживання буряка може вважатися профілактикою астми, так як він містить велику кількість вітаміну С;
-завдяки великому вмісту вітаміну А та флавоноїдів, буряк здатний протидіяти катаракті і покращувати стан капілярів, захищаючи очі від хвороб;
-регулярне вживання буряка допоможе протистояти розвитку ракових клітин (особливо це стосується раку товстого кишечника та легень);
-коренеплід столового буряка сприяє виведенню надлишків рідини та допомагає схуднути;
-з коренів буряка або з відходів цукрового виробництва виготовляють фармацевтичній препарат "Ацидин-пепсин", який покращує перетравлювання їжі.
Людям, які страждають на сечокам'яну хворобу та інші порушення обміну речовин (при різних захворюваннях нирок і сечового міхура), слід обмежити вживання буряка через вміст у ньому щавлевої кислоти.
Біологія вирощування столового буряка
За формою коренеплід буває кулястий, овальний, плаский і циліндричний.
Рослина волого- і світлолюбна, досить холодо- і посухостійка. Культуру вирощують на всіх континентах, в Україні — у всіх землеробських районах, окрім Криму. Оптимальна температура для росту коренеплодів +16..+22°С. Пристосований до підвищеної засоленості ґрунтів, але вони повинні бути нейтральними і добре заправлені добривами. Вегетаційний період у залежності від сорту 60-120 днів.
Коренева система буряків стрижнева, проникає у ґрунт на глибину 1,5-2 м. Вона складається з головного кореня — коренеплоду і великої кількості бічних корінців, які виходять з двох протилежних боків головного кореня.
Коренеплід умовно поділяють на три частини: головку, шийку і власне корінь, або кореневе тіло. Ці частини мають неоднакове походження і господарську цінність.
Головка (верхня частина) коренеплоду являє собою вкорочене стебло. На ній розміщуються бруньки і листки. Бічні корені не утворюються. Вона повністю розміщується над поверхнею ґрунту. На головку припадає 10-15 % довжини кореня. Це найбільш здерев'яніла частина коренеплоду, в якій міститься менша кількість цукру, ніж у інших частинах. У центрі головки міститься конус наростання, де утворюються молоді листки.
Шийка розміщена між головкою і власне коренеплодом. На ній не ростуть ні листки, ні бічні корінці. Шийка — це коротка частина коренеплоду. Більша частина її розміщується над поверхнею ґрунту. За вмістом поживних речовин шийка — повноцінна частина як для технічних, так і кормових цілей.
Кореневе тіло (власне корінь) утворюється внаслідок розростання зародкового корінця. Це нижня частина коренеплоду, яка становить 65-70 % довжини всього коренеплоду. Ця частина коренеплоду розвивається повністю в ґрунті.
Анатомічна будова коренеплоду цукрових буряків протягом вегетаційного періоду змінюється. Спочатку він має первинну, потім вторинну, а ще пізніше — третинну будову, характерну для двосім'ядольних рослин. Первинну будову коренеплід має з часу проростання до появи першої пари справжніх листків, які з'являються через 8-10 днів після появи сходів. Через 2-3 дні — друга, потім третя, четверта і т. д. Всього за вегетаційний період виростає близько 50—60 (іноді до 90) листків. Перші дві пари справжніх листків асимілюють протягом 20-25 днів, після чого відмирають. Пізніше утворені листки живуть довше.
Подібні публікації:
|
||||||||||||
Корисна інформація ↓
|
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓
|