Пошук:
Автор Pavlenko | 23 апреля 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 8053
Рубрика: Статті

Руки людини – головні інструменти нашого тіла

Багатофункціональна робота, що здійснюється за допомогою наших рук, не може порівнятися із діяльністю ні однієї тварини, які б вправні кінцівки вона не мала. Представники тварин різних типів мають вузькоспеціалізовані кінцівки, що пристосовані до виконання певних функцій у житті: риття, стрибання, плавання, підтримання тіла чи інші, а вміння володіти руками у людей неперевершене, адже кожна професія потребує своїх певних рухів, і кожна людина здатна оволодіти необхідними навичками та вміннями. 

А яка ж робота безпосередньо кисті руки людини? По-перше – найтонша. Пальці людини можуть брати найменші предмети та виконувати різноманітні трудові операції. Чим би не були зайняті наші руки – пультом керування, жонглюванням, грою на музичному інструменті, диригуванням або вирізуванням з дерева на уроках праці, - рухи їх точні і досконалі. Із усіх пальців руки найунікальніший – це великий палець. Саме з його допомогою ми можемо брати та утримувати все, що потрібно. Руки людини – головні інструменти нашого тілаЙого розвиток в процесі еволюції пов'язаний із протиставленням щодо інших пальців. Це дозволило брати в руки все, що завгодно: від тонкої голки до великої цеглини, від легкої пір’їнки до важкої ноші. Особлива будова кисті людини виділила нас із світу живих істот в окремий вид і у нашому розпорядженні дуже складний за своїм устроєм інструмент, творчі можливості якого безмежні. 

Яка ж будова цього інструменту? Які ж структури утворюють такий складний і цікавий механізм, як руки людини? Ми над цим не завжди задумувалися. Звичайно, це і кістки, і м’язи, і сухожилля, і зв’язки... Але по-перше, для рухів і маніпуляцій важливість мають саме м’язи. Всім відомо, що в кінцівках знаходяться довгі м’язи. Рухи виникають тоді, коли всі м’язи працюють злагоджено, тобто рухи одних доповнюють інші. У новонародженого маляти рухи ще не точні, і повинно пройти немало часу, щоб рука могла чітко виконувати свою роботу.

 Ми зупинимося на м’язах передпліччя і кисті, так як саме вони здійснюють точні і різноманітні рухи. Мускулатура кисті це складний комплекс із понад 30 м'язів.Руки людини – головні інструменти нашого тіла Більшість з них розташовані в передпліччі і пов'язані сухожиллями з фалангами пальців через кілька суглобів. Дві групи м'язів утворюють на долонній поверхні кисті два підвищення: тенар - піднесення великого пальця і гіпотенар - піднесення мізинця. На кисті м'язи розташовуються лише на долонній стороні. Тут вони утворюють три групи: середню - в середньому відділі долонної поверхні, групу м'язів великого пальця і групу м'язів малого пальця. Велике число коротких м'язів на кисті обумовлено тонким диференціюванням рухів пальців. 

М’язи передпліччя діляться на дві групи: передню і задню. До передньої групі належать шість згиначів кисті і пальців: плечопроменевий м’яз згинає передпліччя у ліктьовому суглобі, променевий та ліктьовий згиначі зап’ястка, довгий долонний м’яз (іноді відсутній), поверхневий і глибокий згиначі пальців, довгий згинач великого пальця та два пронатори: круглий і квадратний. Згиначі пальців здійснюють надзвичайно тонкі і високодиференційовані рухи. В задню групу входять дев’ять м’язів: довгий і короткий променеві розгиначі зап’ястка, ліктьовий розгинач зап’ястка, розгинач пальців, розгиначі мізинця й вказівного пальця, довгий і короткий розгиначі великого пальця, довгий м’яз, що відводить великий палець, і супінатор. І передні, і задні м’язи передпліччя розташовуються в декілька шарів. Вони забезпечують згинання-розгинання і бічні рухи кисті в променевозап’ястному суглобі. Інші простягаються своїми сухожилками до фаланг і беруть участь в русі як кисті в цілому, так і пальців (поверхневий і глибокий згиначі пальців, розгинач пальців). До кожного пальця, крім першого, йдуть два сухожилля згиначів і одне розгинача.

Розгинання кисті виконують: довгий променевий розгинач зап’ястка, короткий променевий розгинач зап’ястка, ліктьовий розгинач зап’ястка, розгинач пальців, розгинач вказівного пальця, довгий розгинач великого пальця. Останні три м’язи одночасно виконують розгинання пальців кисті. Приведення кисті здійснюють: ліктьовий згинач зап’ястка, ліктьовий розгинач зап’ястка. Невелику участь у приведенні кисті можуть приймати при одночасному їх скороченні згиначі і розгиначі, сухожилля яких йдуть до IV і V пальців.

Відведення кисті виконують: променевий згинач зап'ястка, довгий і короткий променеві розгиначі зап'ястка, довгий м'яз, що відводить великий палець, довгий і короткий розгиначі великого пальця. М'язи великого пальця беруть участь в цьому русі при фіксованому положенні великого пальця.

Круговий рух кисті відбувається в результаті послідовного і почергового скорочення її згиначів і розгиначів. Рухи пальців здійснюють кілька груп м'язів. При згинанні пальців на кожну його фалангу діє певний м'яз: на проксимальну фалангу - червоподібні, долонні і тильні міжкісткові м'язи; на середню фалангу - поверхневий згинач пальців; на дистальну фалангу - глибокий згинач пальців. Розгинання пальців відбувається в результаті скорочення розгинача пальців, а також тих м'язів, які ізольовано діють на II і V пальці (розгинач вказівного пальця і розгинач мізинця).

Найбільшою свободою рухів володіє великий палець кисті. Він забезпечує кисті різноманітні висококоординовані рухи, необхідні при трудових процесах. Великий палець може проводити наступні рухи: згинання, розгинання, відведення, приведення, протиставлення і відставлення, а також колові рухи. Це все цікаво, але як можна перевернути сторінки книги без рук, як поїсти без рук, як одягнутися без рук…  

Якщо сказати коротко про м’язи кисті для чіткої діяльності, то в них є чотири невеликі м’язи, розміщені навколо основ пальців – червоподібні. Вони допомагають пальцям здійснювати найдрібніші рухи. М’язи розміщені двома шарами: зі сторони долоні і з тильної сторони кисті. Їхня робота – зводити, розводити, згинати, розгинати і повертати пальці. Крім того, окремі групи м’язів рухають великий палець та мізинець. Кожне сухожилля оточене волокнами, що не лише їх покривають, але і захищають при рухах м’язів. 

 Але хто ж керує роботою пальців? Все, що ми вміємо робити руками, здійснюється за командою нервових імпульсів, які надходять з мозку. Імпульси виникають не самі по собі, їх народжують наші наміри, тобто те, що ми хочемо цими руками робити. Всі нитки керування і координації роботи пальців, зв'язок, суглобів і кісток ведуть в мозок.

Рука людини з самого народження має велику фізичну силу. Немовлята, яким лише кілька днів, здатні утримувати власну вагу. Вчені вважають, що хапальний рефлекс дитини відомий з часів, коли наші предки трималися за шерсть матері. 

М’язи рук – найбільш працелюбні. Найсильніші пальці - вказівний, середній і безіменний. Чим ближче вони пригнуті до долоні, тим сильнішою виявляється хватка. П'ять витягнутих пальців витримують вантаж близько 60 кг, а зігнуті пальці - набагато більше. Існує інформація про безліч рекордів, які поставлені за допомогою руки. Наприклад, один англієць переніс в руках цеглину вагою 4 кг на відстань майже 100 км; один австрієць пройшов на руках за 55 днів 1400 кілометрів від Відня до Парижа,Руки людини – головні інструменти нашого тіла інший одним пальцем протягнув на 3 м вантажівку понад 10 т. 

Руки людини не лише дозволяють нам виконувати важливі дії, а ще бути вільними і красивими. За зовнішнім виглядом кистей рук лікарі, психологи, астрологи та екстрасенси можуть розповісти минуле, теперішнє і майбутнє життя людини. Крім того, пальці рук є особливими органами дотику, що бачать не лише вдень, а і в темряві.  На кінчику кожного пальця - тисячі пов'язаних з мозком дотикових клітин, що реагують на силу тиску, температуру, біль. 

Наші пальці - це високочутливий інструмент, дотики яких здатні передавати всю палітру емоцій: приголубити, заспокоїти, покарати, погладити, а часом і зцілити. Рука настільки чутлива, що сліпий на дотик визначає кольори, ту чи іншу банкноту, за допомогою пальців читає шрифт Брайля, глухі люди за допомогою жестів рук розмовляють. Пальці рук можуть створювати театр тіней, який так подобається і дорослим, і дітям. Таким чином, можливості наших рук безмежні і безцінні.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Особливості долонь і стоп людини Особливості долонь і стоп людини
 Долоня – область кисті руки. На ній є два підвищення: одне утворене м'язами великого пальця, друге - м'язами мізинця.  Стопа -...
Робота м’язів, яка оком непомітна Робота м’язів, яка оком непомітна
  Гладенькі м’язи відрізняються надійністю роботи і, як вважають вчені, деякою кмітливістю. Чому? Адже вони не потребують ніякої команди, а...
Антагоністична робота в тілі Антагоністична робота в тілі
  Коли м’яз здійснює протилежні дії і одна група м’язів протистоїть іншій, їх називають м’язами-антагоністами. Будучи...
Фізичні відмінності людини і людиноподібних мавп (у рамках шкільної програми) Фізичні відмінності людини і людиноподібних мавп (у рамках шкільної програми)
 Ми володіємо унікальним мовним апаратом, що забезпечує найтоншу артикуляцію і членороздільну мову. У людини гортань займає більш низьке...
Категорії гомологій Категорії гомологій
 Досить важливим для порівняльного підходу вважається поняття гомології, яке грунтується як на загальній організації тварини так і на структурах...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓