Пошук:
Автор Pavlenko | 6 декабря 2013 | Коментарів: 0 | Переглянуто 25246
Рубрика: Корисна інформація / Біологія людини

Фізичні відмінності людини і людиноподібних мавп (у рамках шкільної програми)

Вивчаючи тему про походження людини на уроках біології, ми проводимо порівняння між людиною і людиноподібними мавпами. Між ними існують певні подібності, але відмінностей набагато більше. Чому ми маємо здатність ходити на двох ногах? Чому лише нам властива мова? Чому мавпи ніколи не потребують стрижки волосся? Навіщо нам прямоходіння? Навіщо людям саме такі кисті рук? Чому саме нам властиві такі очі? Учням все цікаво, тому порівняння вони проводять із задоволенням, визначаючи свої переваги людини. 

Голова.

1.Голова людини розміщена зверху хребта, тоді як у людиноподібних мавп вона «підвішена» вперед. У нас є особливе амортизуюче з'єднання голови з хребтом.

2.Людина має великий склепінчастий череп, більш високий і округлений. У його будові мозковий відділ більший, а лицьовий менший. У людини наявне підборіддя, а в мавпи його немає. Череп людини не має кісткових гребенів і суцільних надбрівних дуг. Фізичні відмінності людини і людиноподібних мавп (у рамках шкільної програми)

3.Обличчя у людини розташоване вертикально з виступаючими вперед носовими кістками, а у мавп похиле обличчя з плоскими носовими кістками. На відміну від вищих мавп, людина має виступаючий ніс з добре розвиненим подовженим кінчиком.

4.У людини об’єм головного мозку 1400-1600 куб.см, а в мавпи – 600 куб.см. Добре розвинута кора великих півкуль, в яких розташовані найважливіші центри психіки й мови. Поверхня кори великого мозку у мавпи в 3-4 рази менша. Значна частина кори у людини пов’язана з центрами вищої нервової діяльності, яких немає у мавп.

5.Людина має чітко виражене підборіддя, а мавпи - ні. Нижня щелепа посилена підборідним виступом - спеціальним валиком, що йде уздовж нижнього краю щелепної кістки, але невідомий ні в однієї з мавп.

6.У людей менше ніж у мавп щелепних м'язів, які пов'язані один з одним. У нас немає кісткових структур для їх кріплення, що дуже важливо для здатності говорити.

7.У людини зуби маленькі і вкриті товстим шаром емалі, зубна дуга має вигляд параболи. У мавпи щелепи масивні з великими іклами та корінними зубами. Шар емалі тонкий, зубна дуга у вигляді латинської букви U. Ікла у людини коротші, тоді як всі людиноподібні мавпи мають виступаючі ікла. У людини форми зубів різні,тобто різні нахили і жувальні поверхні зубів.  У нас закрита діастема, тобто проміжок, в який входять виступаючі ікла у приматів.

8.Наші очі можуть передавати практично всі емоції, бо тільки людина має білки очей. У всіх мавп очі зовсім темні. Можливість визначати по очах чужі наміри й емоції - це виключно людський привілей. По очах мавпи абсолютно неможливо зрозуміти не тільки її почуття, але навіть напрямок її погляду. Контури очей у людини витягнуті в горизонтальному напрямку, що збільшує поле зору. Серед приматів тільки у людей зустрічаються блакитні очі і кучеряве волосся.

9.У шимпанзе великий рот, а у нас невеликий, за допомогою якого ми можемо краще артикулювати. Губи широкі і вивернуті - це характерна ознака людини; вищі мавпи мають дуже тонкі губи.

10.Тільки у людей може рости довге волосся на голові.

Тулуб.

1.Тулуб у нас коротший, а у мавп довший. У нас різні структури будови скелета. Фізичні відмінності людини і людиноподібних мавп (у рамках шкільної програми)Людина має особливу S-подібну форму хребта з 4 вигинами, що дає змогу прямоходінню, якого у мавп немає. Людина має найбільше загальне число хребців. У мавпи хребет у вигляді дуги, тому що вони спираються на руки.

2.Людина має 12 пар ребер, а шимпанзе - 13 пар. У людини грудна клітка розширена і сплюснута  спереду назад, а у мавпи сплюснута з боків. Вона більш глибока і має форму барильця, а у шимпанзе - форму конуса. Крім того, поперечний переріз ребер шимпанзе показує, що вони більш круглі, ніж ребра людини.

3.Будова людської нирки унікальна.

4.Люди - єдині наземні істоти, здатні свідомо затримувати дихання. Ця, на перший погляд, «незначна деталь» дуже важлива, так як невід'ємною умовою здатності до мови є високий ступінь свідомого контролю дихання. 

5.Хвости відсутні.

Кінцівки. 

У людини нижні кінцівки довші за верхні, а у мавпи навпаки: довгі руки і короткі ноги. Руки вищих мавп настільки довгі, що, прийнявши злегка зігнуте положення, вони можуть дістати ними до землі. 

Верхня кінцівка

1.Кисть людини абсолютно унікальна. Зчленування її кісток набагато складніше і вправніше, внаслідок чого тільки людина може працювати з різними інструментами. Зап'ястки у людей більш рухомі, ніж зап'ястки шимпанзе.Фізичні відмінності людини і людиноподібних мавп (у рамках шкільної програми)

2.У людини пальці руки прямі, більш короткі і рухливі, ніж у шимпанзе. Великий палець розвинений досить добре, він сильно протиставлений іншим і дуже рухливий. У мавп гачкоподібна кисть з коротким і слабким великим пальцем. Вчені вважають, що жоден елемент культури не з'явився б без нашого унікального великого пальця.

3.Кисть людини здатна на два унікальних стиснення, які не під силу мавпам: точне, наприклад, утримування бейсбольного м'ячика і силове - захоплення поперечини рукою. Шимпанзе не може зробити сильне стиснення. Точне хапання використовується при рухах, що вимагають чіткості і ретельності. Точність досягається завдяки великому пальцю і стисків пальцями. Ці два види хапання є унікальною властивістю кисті людини і в природі більше ні у кого не зустрічаються. 

Нижня кінцівка

1.У стопі людини великий палець розміщений паралельно іншим і допомагає переносити вагу тіла.  Жодна мавпа не здатна ходити, як людина - великими кроками і залишати людські сліди. Фізичні відмінності людини і людиноподібних мавп (у рамках шкільної програми) У мавпи великий палець пристосований до хапання. Ступні мавп схожі на їхні кисті: великий палець ноги рухливий, спрямований убік і протиставлений іншим пальцях, нагадуючи великий палець руки. Якби у людини  великий палець стопи був протиставлений іншим, ми змогли б, скинувши взуття, легко піднімати предмети за допомогою великого пальця або навіть писати ногою. 

2.У мавп у стопі немає зведення! При ходьбі наша стопа завдяки зведенню амортизує всі навантаження, струси і удари. Відомо, що ні у однієї тварини немає пружинячого зводу стопи. Без нього наше життя було б зовсім іншим. Тільки уявіть собі світ без прямоходіння, спорту, ігор, танців і тривалих прогулянок! При пересуванні по землі мавпи спираються на зовнішній край стопи, зберігаючи рівновагу за допомогою передніх кінцівок.

Хода. 

1.Тільки людині притаманне дійсне прямоходіння. Хоча іноді, коли мавпи несуть їжу, вони можуть йти або бігти на двох кінцівках. Однак відстань, яку вони долають таким способом, досить обмежена. До того ж, спосіб пересування мавп на двох кінцівках зовсім відрізняється від ходіння людей на двох ногах.Фізичні відмінності людини і людиноподібних мавп (у рамках шкільної програми) Особлива людська хода вимагає складного об'єднання багатьох скелетних і м'язових особливостей наших стегон, ніг і стоп.

2.Люди здатні утримувати вагу свого тіла на ногах під час ходьби, тому що наші стегна сходяться до колін, утворюючи з великою гомілковою кісткою унікальний несучий кут в 9 градусів, іншими словами, у нас «вивернуті коліна ». І, навпаки, у шимпанзе і горил широко розставлені, прямі ноги з несучим кутом, практично рівним нулю. Ці тварини під час ходіння розподіляють вагу свого тіла на ступні, похитуючи тіло з боку в бік і переміщаючись за допомогою знайомої нам «мавпячої ходи».

3.У людей унікальні коліна, вони досить міцні і можуть фіксуватися при повному розгинанні, роблячи стійкою колінну чашечку, і розташовані ближче до середньої площини, перебуваючи під центром ваги нашого тіла. Колінний суглоб мавп зовсім не міцний.

4.Стегнова кістка людини довша ніж у шимпанзе. Вона під кутом всередину, а у мавпи - під кутом назовні. Вона має спеціальну кромку для прикріплення м'язів, яка відсутня у людиноподібних мавп.

5.У людини широкий і короткий таз у вигляді чаші, у мавпи таз вузький і видовжений. Таз людини істотно відрізняється від тазу мавп, адже це необхідно для прямоходіння. У нас відносна ширина крил клубових кісток тазу набагато більше (125,5), ніж у шимпанзе (66,0). Якщо подивитися на них зверху, ці крила вигнуті вперед. На відміну від людини, крила клубових кісток у мавп виступають в сторони, як кермо велосипеда. З таким тазом мавпа просто не здатна ходити так, як людина. 

6.У людини є істинна пахова зв'язка, якої немає у людиноподібних мавп.         

7.Люди можуть здійснювати точний руховий контроль, якого немає у мавп, і виконувати тонкі фізичні операції завдяки унікальному поєднанню нервів з м'язами.

8.У людини більше рухових нейронів, які керують м'язовими рухами, ніж у шимпанзе. Однак, для того, щоб бути дійсно ефективними, всі ці рухові нейрони повинні бути правильно з'єднані, відповідно до загального плану. Цей план, як і багато інших особливостей, притаманний тільки людям.

Шкіра, волосяний покрив. 

1.У людини немає суцільного волосяного покриву, він редукований, а у мавп розвинений добре. 

2.У людей є товстий жировий прошарок, якого немає у мавп. Завдяки цьому наша шкіра більше нагадує шкіру дельфіна. Такий жировий прошарок дозволяє нам довго перебувати в прохолодній воді без ризику переохолодження.

3.Шкіра людини жорстко прикріплена до м'язового каркасу, що властиво тільки морським ссавцям.Фізичні відмінності людини і людиноподібних мавп (у рамках шкільної програми)

Потомство.

1.Наші новонароджені відрізняються від дитинчат людиноподібних мавп. Їхні органи чуття досить розвинені, вага мозку і тіла значно більші, ніж у мавп, але при всьому цьому наші малюки безпомічні і більше залежать від батьків. Вони не можуть ні стояти, ні бігати, тоді як новонароджені мавпи вміють висіти і пересуватися з місця на місце. Немовлята горили можуть стояти на ногах через 20 тижнів після народження, а людські діти - лише через 43 тижні. 

2.Людям необхідне тривале дитинство, а шимпанзе та горили дорослішають до 11-12 років.

Мова людини.

1.Ми володіємо унікальним мовним апаратом, що забезпечує найтоншу артикуляцію і членороздільну мову.

2.У людини гортань займає більш низьке положення по відношенню до рота, ніж у мавп. За рахунок цього у нас глотка і рот утворюють загальну «трубку», яка виконує важливу роль мовного резонатора. Таким чином забезпечується кращий резонанс - необхідна умова для проголошення голосних звуків. Цікаво, але факт, що опущена гортань - недолік: на відміну від інших приматів, люди не можуть одночасно їсти або пити і дихати, не вдавившись при цьому.

3.Людина має особливий язик - більш товстий, високий і рухливий, ніж у мавп. І у нас є множинне кріплення м'язів до під'язикової кістки.

Мислення

1.Мислення у людини абстрактне та логічне, а в мавп тільки конкретне, тобто мавпи сприймають зовнішній світ лише через подразнення, які безпосередньо діють на їхні органи чуттів.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Особливості долонь і стоп людини Особливості долонь і стоп людини
 Долоня – область кисті руки. На ній є два підвищення: одне утворене м'язами великого пальця, друге - м'язами мізинця.  Стопа -...
Руки людини – головні інструменти нашого тіла Руки людини – головні інструменти нашого тіла
  Багатофункціональна робота, що здійснюється за допомогою наших рук, не може порівнятися із діяльністю ні однієї тварини, які б вправні...
Постава – «мова» тіла Постава – «мова» тіла
 Постава - це спосіб побудови біомеханічної схеми тіла людини у вертикальному положенні. Ця побудова визначається комплексом безумовних...
«Зайві» органи нашого тіла «Зайві» органи нашого тіла
 Тіло людини – складна біохімічна система і нам здається, що в ньому немає нічого непотрібного. Але насправді у ньому зустрічаються деякі...
Як прямоходіння створює особливі проблеми у житті людини. Як прямоходіння створює особливі проблеми у житті людини.
У порівнянні із тілами різноманітних тварин, наше тіло має багато переваг. Але за дослідженнями вчених «організм людини – це своєрідний вінегрет...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓