Тіло людини – складна біохімічна система і нам здається, що в ньому немає нічого непотрібного. Але насправді у ньому зустрічаються деякі залишки органів, які колись були значно більшими і виконували важливі функції. Тобто, в процесі еволюції людини є органи, що на даний час втратили своє значення. Вчені нарахували близько 100 анатомічних залишків. Тільки в одних людей вони практично непомітні і не спричиняють нічого поганого, зате в інших доставляють чимало неприємностей.
Що ж це за органи?
1. М’язи, які сплять.
Із кількасот м’язів тіла людини природа залишила нам деякі, що майже не працюють. Наприклад, підключичний м’яз, що йде від першого ребра до ключиці, ніякої функції не виконує. М’яз, який пов’язує лікоть із зап’ястком втратив здатність підтримувати руку «на вісу», а використовується лише хірургами для пластичних операцій.
Деякі рудиментарні м’язи підошви можуть захоплювати пальцями стопи предмети і, навіть, писати та малювати, тобто тримати ручки, пензлі чи олівці. М’язи, що рухають вушну раковину колись у предків були дуже важливими, так як допомагали вловлювати численні звуки природи і при необхідності рятуватися, втікаючи. Але біля верхівки раковини м’язи збереглися у вигляді горбика Дарвіна.
2. Зайві кістки.
На сьогоднішній день для нас зайвими є шийні додаткові ребра, які у певному положенні можуть тиснути на судинно-нервовий пучок, викликаючи біль.
Зайвий шийний хребець робить шию довшою та витонченою, але може бути джерелом певного болю.
Куприк – рудиментарний хвостик, що допомагає багатьом тваринам підтримувати рівновагу під час рухів. Але невелике його збільшення після травми чи перелому, робить його надто болючим, що без знеболюючих засобів не обійтися.
3. Волосяний покрив.
Всім нам відомо, що брови, вії, борода та вуса, які наявні на обличчі, виконують важливі функцій. Зате оброслі волоссям груди, спина, плечі та кінцівки в чоловіків – це вторинні ознаки. Вони спричиняють неабиякий дискомфорт, особливо коли наявні у жінок.
«Гусяча шкіра», яка виникає під час страху, лихоманки чи інших причин - негативна реакція м’язів, що піднімає волосяні цибулини. Відчуття повзання мурах досить неприємне кожному з нас. Отже, чим більше залишилось волосин, тим більше відчувається «повзання мурашок» по тілу. 
4. Зуби «мудрості».
Такі зуби з’являються у нас уже в зрілому віці, коли ми стаємо мудрішими. У наших предків вони допомагали перетирати грубу їжу, але тепер ми її термічно обробляємо і їх наявності не потребуємо. Також неприємними можуть бути великих розмірів ікла, особливо для дівчат.
5. Носова порожнина
Наша носова порожнина уже досить давно не може уловлювати численні тонкі запахи, бо має не так багато рецепторів нюху. Її основна функція – це зігрівати, зволожувати та очищати повітря, яке вдихається. Носова кістка на думку деяких вчених у людини більша, ніж у приматів, і якби вона була менша, то менше біло б хвороб вуха-горла-носа.
6. Статеві органи.
У жінок наявні схожі на чоловічі сім’яні протоки, які йдуть поруч з яєчниками. Вони не спричиняють негараздів до тих пір, поки не запаляться.
7. Молочні залози.
Молочні залози із сосками у процесі еволюції виникли із потових. Їхня функція відома всім – вигодовування мамами малят молоком. але навіщо вони чоловікам, звичайно не самі молочні залози, а соски? Можливо колись чоловіки також вигодовували дітей молоком?
8. Апендикс.
Колись цей відросток був резервуаром для накоплення целюлози та приймав участь у кровотворенні, виробляючи лейкоцити. З переходом на більш очищену, тобто рафіновану їжу, він втратив значення, перетворившись на розсадник інфекції, що рано чи пізно призводить до операції по його видаленню.
9. Селезінка.
Це орган, який практично не належить ні до однієї з систем органів. але в ній виробляються білі кров’яні тільця – моноцити, які містяться також у кістковому мозку. Селезінка допомагає відновлювати тканини судин і органів після хвороб і травм, фільтруючи кров від хворих клітин. Отже, селезінка рятує серце, допомагаючи йому підтримувати судини і кров у здоровому стані.
10. Мигдалики.
Люди вважають, що коли вони спричиняють біль, навіщо їх мати? Видалити і все. Дослідження вчених довели, що рекомендувати видаляти мигдалики необхідно тільки в тому випадку, якщо вони не справляються із захисною функцією і перетворюються у хронічне запальне вогнище.
Із історії "зайвих" органів.
У біології органи, які втратили своє функціональне значення називають рудиментами. Ще Ч.Дарвін описав їх чималу кількість. У 1885 р. німецький анатом Роберт Відерсхайм випустив книгу «Будова людини», де рудиментарними було оголошено 86 органів, серед яких, крім перерахованих Дарвіним виявилися гіпофіз, епіфіз, вилочкова залоза, щитоподібна залоза, слізні залози, клапани вен, … . Справа в тому, що на той час функції цих органів ще не були з’ясовані, тому їхня кількість дійшла до 200. На сьогоднішній день ми вже знаємо функціональні особливості всіх органів людини, тому називати їх «зайвими» неприпустимо.
Існувала теорія вісцероптозу – симптомокомплекс Гленара – опущення черевних органів, викликане вертикальним положенням людини. Гленар вважав, що наші предки пересувались на чотирьох ногах, а при переході до ходіння на нижніх кінцівках розташування травної системи змінилося і необхідно все виправити хірургічним втручанням.
Прибічником теорії аутоінтоксикації був англійський хірург В.Лейн, який вважав, що у кишечнику відбуваються гнильні розкладання бактерій, що у кінцевому рахунку призводить до хронічного отруєння організму. Хірургічна практика припинилася у середині ХХ ст., тобто тоді, коли пішли з життя лікарі, які цим займалися.
Сучасні вчені пояснюють, що у минулому «зайвими» органи вважались так тому, що вони вступають у роботу лише в певні моменти життя, у критичних ситуаціях або на певних стадіях розвитку організму. Якщо деякі наші органи працюють саме так, значить організму людини це потрібно.
скачать dle 10.3фильмы бесплатно