Пошук:
Автор Pavlenko | 6 декабря 2013 | Коментарів: 0 | Переглянуто 4769
Рубрика: Корисна інформація / Біологія людини

Постава – «мова» тіла

Про користь правильної постави говорять і пишуть дуже багато. Постава - це звичне положення вертикально розташованого тіла людини, обумовлене скелетною рівновагою і м'язовим балансом, це звичне положення тіла при стоянні, ходьбі, сидінні.  Тому немає людей, які не мають постави, оскільки кожен з нас і сидить, і стоїть, і ходить. 

Постава - це спосіб побудови біомеханічної схеми тіла людини у вертикальному положенні. Ця побудова визначається комплексом безумовних рефлексів - руховим стереотипом, який "вибудовує" із сегментів тіла ту чи іншу конструкцію, в тій чи іншій мірі придатну для збереження вертикального положення і руху. У вертикальному положенні голова, груди, торс, таз, ноги підпорядковуються один одному, утворюючи стійку конструкцію, здатну протистояти інерційним силам, що діють на тіло.Постава – «мова» тіла

Але наскільки постава є правильною залежить від форми хребетного стовпа, положення голови, плечового поясу і грудної клітки. Форма хребта та грудна клітка залежать від того складного і вкрай необхідного механізму побудови вертикального положення тіла людини і при стоянні, і при сидінні, і при ходьбі або бігу, коли реалізується важливий закон біології "функція визначає форму». Неправильне положення кісток приводить до зміщення і здавлювання внутрішніх органів, а внаслідок цього до порушення і затруднення їхньої роботи.

Багато хто має погану звичку горбитися, сутулитися неправильно сидіти за столом, що призводить до нерівномірного навантаження на відділи хребта. З віком це приводить до того, що хрящові прокладки між хребцями деформуються, а самі хребці зміщуються відносно один одного. Вони зісковзують вперед або назад, защемляючи нерви. При цьому людина може підніматися з ліжка вже з біллю в руках, її може непокоїти неприємна печія і поколювання в хребті, може бути простріл в попереку. Людина не може нахилитися, тому що відчуває різкий біль в області плеча або лопатки. Це все симптоми грізного захворювання – остеохондрозу, при якому пошкоджуються міжхребцеві диски. Ця хвороба може починатися вже з молодого віку, хоча раніше на неї страждали лише люди похилого віку. Тому необхідно застерігати учнів і проводити профілактичну роботу. А саме переконувати, що необхідно слідкувати за своєю поставою. Постава - зовнішність, манера тримати себе. В.І.Даль визначав гарну поставу як "поєднання стрункості, величавості, краси" і приводив прислів'я: "Без постави - кінь - корова".

Як же дізнатися, що постава правильна? Це можна перевірити самому вдома без спеціального обладнання і краще робити це вдвох. Необхідно роздягтися до поясниці і нахилити голову. При цьому задні відростки хребців будуть тиснути на шкіру і вона в цих місцях побіліє. Якщо постава правильна, то задні відростки хребців утворять пряму лінію, а якщо ні, то  вийде хвиляста крива. Таким способом можна виявити бокові викривлення – сколіози. Для їх виявлення можна використати й інші способи. При сколіозі плечі розміщуються не на одному рівні: одне з них завжди вище за інше. 

Можна ще зробити і так: стати у звичну позу і опустити руки вниз. Між руками і тулубом утворяться трикутники, вони повинні бути рівними. При визначенні сколіозу має значення і розміщення лопаток. В нормі кути лопаток повинні знаходитися на одній горизонтальній лінії. 

Окрім бічних викривлень скелету зустрічаються ще і передні, і задні. Відомо, що хребет вигнутий S-подібно і біологічне значення такої форми - це пом’якшення ударів при ходьбі, тобто амортизація поштовхів, струсів тіла при ходінні і бігу. Розрізняють чотири фізіологічних вигини хребта: два звернутих вперед - шийний і поперековий лордози; два вигини назад — грудний і попереково-куприковий кіфози. Якщо ці вигини досить виражені - погано. При яскраво вираженій круглій спині зміщається вперед центр ваги, і людина змушена йти нагнувшись вперед, тобто сутулячись. При цьому внутрішні органи зміщуються і їхня робота затрудняється. Сутулість - порушення постави в основі якого лежить збільшення грудного кіфозу з одночасним зменшенням поперекового лордозу. Шийний лордоз, як правило, укорочений і заглиблений внаслідок того, що грудний кіфоз поширюється до рівня 4-5 шийних хребців. 

 При сильних вигинах у поперековій частині живіт виступає вперед і внутрішні органи черевної порожнини спираються не на таз, як їм необхідно природою, а на нижню стінку живота. При цьому вони розтягують м’язи живота і ті стають дряблими, тому живіт ще більше виступає вперед. Спина набуває сідлоподібної форми. Плечі підняті, плечові суглоби приведені, голова буває висунута вперед від середньої лінії тіла. Кругло-увігнута спина часто поєднується з крилоподібними лопатками. 

Яким же чином виявити такі недоліки? Для визначення випуклості спини потрібна мірна стрічка із сантиметровими поділками. На плечах знаходять крайні точки, а потім вимірюють відстані між ними зі сторони грудей і зі сторони спини. Після чого перше число ділять на друге. Результати вважаються нормальними, коли ці числа рівні, або більші за одиницю. Якщо вони менше одиниці, тобто обхват зі сторони спини більший, ніж зі сторони грудей – результати невтішні. 

Прогин в області попереку визначити досить легко. Для цього достатньо поставити учня до стіни таким чином, що лопатки, ягодиці і п’ятки доторкались до поверхні. В такому положенні між стінкою і попереком повинна проходити долоня, якщо проходить кулак – постава порушена. 

Варто знати, що виділяють три ступені порушення постави. При порушеннях першого ступеня відхилення від норми виражені  слабо і зникають при прямостоянні. При порушенні постави другого ступеня відхилення від норми стійкі, вони пов’язані лише із тонусом м’язів і тому піддаються виправленню. Викривлення хребта третього ступеня зачіпають кістки скелету і корегування гімнастикою піддаються з великим трудом.Постава – «мова» тіла 

Еволюція постави - один з важливих її аспектів, вдосконалення опорно -рухової системи людини в процесі історичного розвитку. Постава властива тільки людині і є результатом еволюційного процесу - прямоходіння (2 млн. років т.н.). Основними історичними віхами еволюції постави є прямоходіння, винахід стільця (XV ст.), масове шкільне навчання (XIX ст.), поява нової масової професії - офісний працівник (XXI ст.). 

Постава - це мова тіла, індивідуальність, внутрішня позиція, яка говорить про те, як людина відчуває себе по відношенню до інших, до свого життя, до самого себе.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Антагоністична робота в тілі Антагоністична робота в тілі
  Коли м’яз здійснює протилежні дії і одна група м’язів протистоїть іншій, їх називають м’язами-антагоністами. Будучи...
Фізичні відмінності людини і людиноподібних мавп (у рамках шкільної програми) Фізичні відмінності людини і людиноподібних мавп (у рамках шкільної програми)
 Ми володіємо унікальним мовним апаратом, що забезпечує найтоншу артикуляцію і членороздільну мову. У людини гортань займає більш низьке...
Тіло людини поза біологією Тіло людини поза біологією
 Наш організм двобічносиметричний, тобто він має лівий і правий бік, спину і черево, верх і низ. Чи однакові вони? І біологи, і фізіологи, і...
Роль творчих завдань на уроках біології Роль творчих завдань на уроках біології
 Використання творчих завдань на уроках біології значно підвищує ефективність навчання. Творче завдання - це завдання, при вирішенні якого...
Як прямоходіння створює особливі проблеми у житті людини. Як прямоходіння створює особливі проблеми у житті людини.
У порівнянні із тілами різноманітних тварин, наше тіло має багато переваг. Але за дослідженнями вчених «організм людини – це своєрідний вінегрет...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓