Пошук:
Автор Pavlenko | 30 января 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 3024
Рубрика: Статті

Молоко: кому, скільки і навіщо?

Всі з дитинства чують слова «вигодувати дитину». По-перше, це означає вигодовування молоком: спочатку це материнське молоко, а вже пізніше коров’яче, козяче, кобиляче або інше у залежності від місця проживання. Взагалі люди знають: молоко – продукт дитячий. Що це означає? Молоко – перша їжа, яку отримує людина після народження, це те, з чого дитина починає своє життя, звичайно після дихання. В подальшому харчуванні також переважають молочні продукти: і свіжі, і молочнокислі. Молоко важко замінити якимсь продуктом, в якому б містилися практично всі компоненти, необхідні ростучому організму дитини. Але ж дорослим також потрібні такі компоненти.

Всі вважають, що цінність молока, яке ми купляємо в магазинах, у жирності, а зовсім і ні. Найбільш цінні компоненти - його білки. Білки молока не лише повноцінні і досить добре збалансовані, вони ще знаходяться у колоїдно-дисперсному стані, що сприяє їхньому легкому засвоєнню. Крім того, білки молока мають властивості нейтралізувати деякі токсичні речовини, що потрапляють в організм. Саме тому, працівники небезпечних підприємств із шкідливими умовами виробництва отримували раніше молоко безкоштовно. У наш час це не зовсім підтримується. 

У білках молока міститься значна кількість всіх незамінних амінокислот, особливо метіоніну і лізину.Молоко: кому, скільки і навіщо? Жири молока також легко засвоюються і в них особливо мало холестерину. Вуглеводи представлені дисахаридом лактозою – молочним цукром. У тонкому кишечнику під дією ферменту лактази, молочний цукор розщеплюється до глюкози і галактози. Але ось тут і причина несприйняття молочних продуктів людьми старшого віку (після 35 років), у 10% з них лактаза відсутня. Тому молочний цукор, який залишився нерозщепленим, бродить під дією бактерій, що знаходяться у товстому кишечнику, із-за чого виникають неприємні відчуття в животі. Зате таким людям необхідно вживати кисломолочні продукти, вони подавляють життєдіяльність бактерій у товстому кишечнику. 

У молоці багато кальцію та магнію у досить легкозасвоюваній формі, в основному у вигляді солей лимонної кислоти. Відносно багате молоко фосфором, який також легко засвоюється, і цинком. Із вітамінів у молоці багато віт А, віт Д, віт С, В1, В12, РР, але найбільше в ньому рибофлавіну - віт В2. Головне, що кількість вітамінів у молоці завжди збільшується влітку. У той же час педіатри не рекомендують давати свіже коров’яче молоко дітям молодше трьох років. Справа в тому, що воно містить дуже багато білків і жиру, і нирки дитини можуть просто не витримати такого навантаження. 

Раніше вважали, що козяче молоко набагато краще за коров’яче, але мало хто міг дати відповідь, чому? Особливо небезпечно було давати замість ліків козяче молоко дітям, хворим на цукровий діабет. Адже козяче молоко ніякої лікувальної дії для діабетиків не має. 

Інша група людей вважали, що козяче молоко викликає анемію і давати його дітям протипоказано. Чого тільки не почуєш. Гематологи стверджують, що анемія, особливо гіпохромна, розвинутися не може, так як у козячому молоці заліза міститься в декілька разів більше, ніж у коров’ячому, хоча менше, ніж у материнському. Але у молоці кози менше мінеральних речовин, які сприяють нормальному засвоєнню заліза, яке надходить в організм із продуктами харчування. Ось звідси і висновки щодо гіпохромної анемії. Тобто давати лише козяче молоко непотрібно, необхідно годувати дитину різноманітними продуктами, створеними на основі коров’ячого молока. 

Що стосується харчової цінності козячого молока, то йому необхідно віддати належне, у ньому не лише багато заліза, а також віт А, аскорбінової та нікотинової кислот. Жири цього молока краще засвоюються, і в них більше корисних поліненасичених жирних кислот. Білки мають різноманітний склад незамінних амінокислот. Але, на жаль, пити сирим його не рекомендують. Чому? Необхідно пересвідчитись, чи не хвора тварина, тому куплене молоко на ринку обов’язково треба перекип’ятити, хоча кіз зазвичай утримують у більш здорових умовах, ніж корів, і вони ще й здатні фільтрувати шкідливі речовини, які можуть потрапити в молоко. 

Ще Гіппократ вважав козяче молоко найкращим засобом для лікування сухот, тобто туберкульозу Авіценна рекомендував хворим регулярно споживати його, щоб у старості не страждати через склероз. Народна медицина й нині відводить йому роль харчового продукту для слабких і хворих дітей. Саме тому майже в усьому світі козяче молоко визнано ліпшим за коров'яче, оскільки воно легше засвоюється та містить істотно більше корисних речовин. У козячому молоці близько 14 г жиру на 1 л порівняно з 8-9 г у незбираному коров'ячому. Воно не містить аглютинінів, а отже, легше засвоюється (практично на 100%, маючи жирність 4 – 4,4%).

Білок у козячому молоці також легше й швидше засвоюється. Теоретично швидший транзит через шлунок може бути перевагою для немовлят і дітей, чутливих до білку коров'ячого молока. Структура його білкових і жирових кульок на порядок менше, ніж у коров’ячого, тому його легше переварити. Воно також має перевагу, коли йдеться про алергії, бо містить невелику кількість алергенного білку казеїну, альфа-S1, знайденого в коров'ячому. За складом козяче молоко досить подібне до людського материнського. У козячому молоці менша кількість лактози на противагу коров'ячому, що важливо для чутливих до неї людей.

Козяче молоко містить багато кальцію, на 13% більше, ніж у коров’яче, магнію, фосфору, марганцю, калію, яких набагато більше, ніж у коров’ячому, міді, що вчетверо більше, ніж у коров’ячому, вітаміну А на 47% більше, ніж у коров’ячому, В6 на 25% більше, ніж у коров’ячому, С, Д, В12 та аскорбінової кислоти. 

Вченими були проведено безліч досліджень, в ході яких було встановлено, що більшість дітей, що не переносять молоко корови, добре переносять козяче молоко. Таким чином, і коров’яче, і козяче молоко смачний та корисний продукт, що збагачує організм повноцінними білками, жирами, мінералами та мікроелементами, нормалізує обмін речовин, що сприяє здоров’ю та довголіттю.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Пальмітинова кислота: ворог нашого здоров’я Пальмітинова кислота: ворог нашого здоров’я
 В ході численних досліджень останніх років з'ясувалося, що надлишок пальмітинової кислоти в організмі може виступати найпотужнішим чинником у...
Шпинат – «залізний» овоч Шпинат – «залізний» овоч
 Французи дуже полюбляють шпинат, вирощують його досить широко, додають у багато страв, тому й називають «королем овочів» і...
Олія, але не соняшникова: за і проти Олія, але не соняшникова: за і проти
 Крім всім відомих олій, які все життя українці вживали в їжу та для приготування страв, на олійнопереробні заводи сьогодні періодично, а...
Мама – грудне молоко – «Молочний шлях» - життєвий шлях… Мама – грудне молоко – «Молочний шлях» - життєвий шлях…
  Про значення жіночого молока відомо ще з античних часів, що це не лише продукт харчування дитини, а й багато того, що визначає подальший...
Спрага: пити чи не пити? Спрага: пити чи не пити?
Людина та інші ссавці спрагою захищають себе від небезпечної для життєдіяльності недостачі води, тоді як на надлишкову кількість випитої рідини...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓