Пошук:
Автор Pavlenko | 11 декабря 2013 | Коментарів: 0 | Переглянуто 3053
Рубрика: Корисна інформація / Різне

Олія, але не соняшникова: за і проти

Крім всім відомих олій, які все життя українці вживали в їжу та для приготування страв, на олійнопереробні заводи сьогодні періодично, а  можливо, і систематично, поступає імпортна олійна сировина:

-копра – висушені тканини плодів кокосової пальми;

-пальмиста – ядра плодів олійної пальми.

Кокосова пальма - пальма, що росте на островах Тихого океану, де вона досягає більш 30 м. На ній формуються здерев’янілі плоди з їстівною м'якоттю - кокосові горіхи.

Олійна пальма, або африканська олійна пальма – рослина, батьківщиною якої  вважаються прибережні райони екваторіальної Західної Африки, хоча крім Африки культивується і в інших країнах з тропічним кліматом: Малайзії, Індонезії, Нігерії та інших для отримання цінного харчового і технічного масла.Олія, але не соняшникова: за і проти

У дикорослому вигляді олійна пальма являє собою дерево висотою до 20-30 м, в культурі вона рідко буває вище 10-15 метрів. Плід олійної пальми - проста кістянка величиною із сливу (3-5 см завдовжки), масою в середньому 6-8 грамів. Забарвлення шкаралупи зазвичай помаранчеве, хоча зустрічаються рослини з фіолетовими і чорними плодами.

Кокос - одна з нечисленних рослин, чия наукова назва не походить від грецьких коренів. Воно походить від португальського "коко" -"мавпа", і дано за наявністю плям на горісі, які роблять його схожим на морду мавпи. Олія, але не соняшникова: за і протиПлід кокосової пальми – кокосовий горіх, що часто вважають кістянкою, 15-30 см у довжину, діаметром до 300 мм і масою 1,5-2 кг. Зовнішня оболонка плоду (екзокарп) пронизана волокнами (койр), внутрішня (ендокарпій) - тверда "шкаралупа" з 3 порами до 3 насінних зачатків, з яких тільки один розвивається в насінину. 

Насіння кокосового горіха складається з м'ясистого поверхневого шару білого кольору товщиною близько 12 мм (м'якоть або копра) і ендосперму. Ендосперм, спершу рідкий і прозорий (кокосова вода), а з появою в ньому крапель масла, що виділяються копрою, поступово перетворюється на емульсію молочного кольору (кокосове молоко), яке потім густіє і твердне. Під товстою оболонкою з кокосового волокна знаходиться ядро, покрите м’ясистим шаром, який є олієвмісною тканиною плоду. До складу молока і м'якоті кокосового горіха входять такі поживні елементи, як натуральна клітковина, вуглеводи, білки і жири (до 65%), антиоксиданти, мінерали та вітаміни. Кокосове молоко роблять, витримуючи терту м'якоть в гарячій воді, щоб витягти масло і ароматичні компоненти. У результаті виходить молочно-біла непрозора емульсія (17-20% жирності) з солодким кокосовим запахом. Через деякий час жир і вода розділяються (за аналогією з коров'ячим молоком) і виходять кокосові вершки. Олія, але не соняшникова: за і проти

Плоди ростуть групами по 15-20 штук, повністю дозріваючи протягом 8-10 місяців. Дерево починає плодоносити з 7-9 років і продовжує до 50 років. Одне дерево щорічно дає від 60 до 120 горіхів. Горіхи збирають повністю дозрілими (на копру) або за місяць до дозрівання (на койр). Олія, але не соняшникова: за і проти

Після розколювання горіха м’ясистий шар піддають повітряно-сонячній сушці, відділяють вручну від інших частин горіха і досушують різними способами до вологості 7-8%. Цей одержаний продукт і називається копрою. З одного кокосового горіха одержують 230-250 г копри, з 1 га плантації кокосової пальми – 1,6-1,8 т. Вміст олії в копрі – 62-74%.

Таким чином, копра - висушений маслянистий ендосперм горіхів кокосової пальми, що є їстівним продуктом. Це шматочки товщиною від 5 до 12 мм білого або жовтуватого кольору, вкриті тонкою шкіркою. Вміст води в них близько 6 %, жиру - 67%, вуглеводів - 16%, білків - 9%.

З копри, шляхом гарячого віджимання, отримують легкоплавку олію, температура плавлення якої - 20-27°С. Після віджимання одержують макуху, яка є цінною харчовою сировиною для тваринництва. Один кокосовий горіх містить від 80 до 500 г копри. 

Копра широко застосовується в кулінарії, як інгредієнт екзотичних салатів, конфітюрів, десертів і смакових наповнювачів. Крім того, що її вживають в їжу, ще  використовують і для технічних цілей. З неї виготовляють маргарин, мило, гліцерин, технічні мастила, а також застосовують при виготовленні напалму. В основному копру виробляють за місцем вирощування кокосового горіха: Південно-Східна Азія (приблизно 67% світового виробництва), Океанія (близько 10 %), Африка ( 3 - 4 %).

Копра – це ще й натуральне грубе волокно коричневого кольору, яке використовується для набивання меблів, крісел, виготовлення мотузок, снастей.

Цікаво, але факт, що копру разом із мелясою - густою рідиною, що утворюється при виробництві цукру, застосовують при риболовлі для підгодовуванні риб. Запах цієї суміші настільки сильний, що добре поширюється не лише на повітрі, а й у воді.Олія, але не соняшникова: за і проти

Пальмова олія – продукт, що отримується з плодів олійної пальми, які масою від 5 до 10 г та зібрані в суцвіття, що містять їх по 1000-2000 штук. Плід олійної пальми покритий волоконним оплоднем, під яким знаходиться олієвмісна м’якоть. Під м’якоттю знаходиться горіх, покритий міцною шкаралупою, усередині якої – насіння, або ядро. Олію отримують із ядер олійної пальми, що називається пальмистою. Вміст олії в пальмисті доходить до 25%, в м’якоті – до 70%. 

Розрізняють два види цього жиру: харчовий і технічний. Харчова пальмова олія є основою для багатьох продуктів харчування (молока, що згущує, маргарину, майонезу, кондитерських виробів, дитячих молочних сумішей), а також широко використовується для жаріння у фритюрі. На ній можна готувати все! Найкраще це масло підходить для каш, солодких страв, випічки. При термообробці воно не змінює свій хімічний склад, зберігаючи корисні властивості, не виділяє канцерогенів!  

Технічне масло виступає основою для виробництва мила, кремів і іншої косметики. Висока тугоплавкість цього жиру дозволяє використовувати його як мастильний матеріал в багатьох агрегатах і технічному устаткуванні. 

З моменту відкриття пляшки масло придатне до вживання протягом 1 року. При температурі вище 25°С - рідке прозоре, нижче 25ºС - тверде біле, тобто якщо цей продукт рідкий, його називають олією, а коли твердне, то маслом. Кокосове масло не містить холестерину і воно єдине, яке містить 92% насичених жирних кислот, тобто не допускає утворення вільних радикалів і транс-жирів. Воно стійке до руйнування, бо стійке до дії світла, повітря і термічної обробки.  

Кокосовий горіх і продукти, одержувані з нього – м’якоть, олія і молоко - мають наступні корисні властивості:

- протимікробну та противірусну дію, чим підвищують імунітет і опірність різним інфекціям та знижують пристосовність бактерій до антибіотиків;

-живлять волосся, покращуючи його зовнішній вигляд і загальний стан;

-допомагають організму при лишаях, захворюваннях жовчного міхура і мають ранозагоювальну дію;

-нормалізують рівень холестерину в крові;

-нормалізують функцію щитовидної залози;

-розслаблюють м'язи і допомагають при проблемах із суглобами;

-покращують роботу травної системи і печінки; мають глистогінну дію та допомагають при діареї;

-добре відновлюють сили і покращують зір;

-кокосовий горіх має репутацію сильного афродізіака і нормалізує роботу репродуктивної системи;

-знижують ризик атеросклерозу, захворювань серцево-судинної системи, онкологічних захворювань і сповільнюють дегенераційні процеси.

Але інші джерела інформації про пальмову олію дають більше негативу. Наприклад, пальмову олію, яка прийшла до нас на початку 1990-х років як дешевший замінник рослинних жирів, зараз почали використовувати настільки широко, що легше сказати, де її немає. 27% транс-жирів людина споживає за рахунок кондитерських виробів – розсипчасте печиво, чіпси, випічка, особливо листкове тісто, напівфабрикати, гамбургери, всі види соусів.Олія, але не соняшникова: за і проти

Здавалось би, це рослинний продукт, чому він такий небезпечний? Пальмову м’якоть використовують найбільше, вона дуже насичена, ми її називаємо олією, а насправді - це жир. Коли його використовують у виробництві продуктів, то обов’язково піддають якійсь технологічній обробці. Вона, як правило, полягає в тому, що через жир пропускають водень, тобто приводять сировину до ще твердішого стану. Це робиться для того, що такий продукт дуже довго зберігається. Але він не є здоровим жиром, наша травна система не пристосована до нього. Така велика кількість жиру порушує ліпідний обмін в організмі, в першу чергу, діє на судини і викликає атеросклеротичні зміни, тягне за собою серцево-судинні захворювання, діабет, навіть онкологічні захворювання, хворобу Альцгеймера. Основними споживачами цих продуктів є діти, і вплив їх буде відомий тільки через деякий час.

Цікаво, але пальмове масло ми тепер і на хліб намащуємо, і тіло ним миємо. Заморська «пальма» заполонила виробництво кондитерських виробів, хлібобулочної, молочної продукції і … дитячого харчування: торти, печиво, вафлі, шоколад, згущене молоко, сири, сметана, йогурти, масло, спреди, морозиво, соуси, консерви... Це далеко не весь перелік у складі яких нам підсовують пальмову олію. 

«Пальма» - знахідка для харчовиків. Вона здешевлює собівартість продуктів, хоча на цінниках, які доходять до прилавків, це далеко не завжди помітно, додає їм «живучості», бо термін придатності у рази збільшується та привабливішого вигляду, так як нафаршировані «пальмовим» кремом торти і тістечка виглядають, як на картинці, не «пливуть» і не розлазяться). Продукти з пальмовою олією викликають звикання. «Пальма» підсилює смак, ви підсідаєте на «смакоту» з прилавків, а у харчовиків, як і у продавців, прибутки ростуть і причому за рахунок вашого здоров’я.

Тому, використовувати пальмові харчові продукти чи ні, справа кожної української людини індивідуально. 

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Молоко: кому, скільки і навіщо? Молоко: кому, скільки і навіщо?
 Всі з дитинства чують слова «вигодувати дитину». По-перше, це означає вигодовування молоком: спочатку це материнське молоко, а вже...
Гарбузове насіння – концентроване джерело користі Гарбузове насіння – концентроване джерело користі
 Крім того, цинк в гарбузовому насінні сприяє нормальній роботі головного мозку, покращує пам'ять, знижує загальну стомлюваність організму....
Пальмітинова кислота: ворог нашого здоров’я Пальмітинова кислота: ворог нашого здоров’я
 В ході численних досліджень останніх років з'ясувалося, що надлишок пальмітинової кислоти в організмі може виступати найпотужнішим чинником у...
Авокадо – «алігаторова груша» та «дерево-корова»? Авокадо – «алігаторова груша» та «дерево-корова»?
 Ботаніки спочатку не могли визначитися: до фруктів чи до овочів віднести авокадо. За смаком плід більше підходить до овочів, але це фрукт. Зріє...
Кеш’ю – рослина без відходів Кеш’ю – рослина без відходів
 Кеш’ю досить цікава горіхоплідна рослина, її горіхи неначе вилазять назовні із плоду, в якому дозрівають, затишно прилаштувавшись на...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓