Пошук:
Автор Pavlenko | 22 апреля 2010 | Коментарів: 0 | Переглянуто 13155
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Потомки Арахни (про павуків та їхню павутину)

Павуків можна побачити скрізь: у лісі, на городі, в саду, в будинках, на березі річки... Всі вони – прекрасні ткачі. За давньогрецькою легендою вміння ткати павуки успадкували від Арахни, лідійської дівчини. Рукодільниця наважилася викликати саму Афіну на змагання у ткацтві, за що й була жорстоко покарана: ображена Богиня перетворила її на павука. У Греції павук так і називається – арахна, а наукова назва класу павукоподібних – Арахніда.Потомки Арахни (про павуків та їхню павутину)
Усі павуки на черевці мають від двох до чотирьох пар бородавок. Кожна з них великою кількістю проток сполучена з павутинними залозами. Густа рідина, витікаючи з них і проходячи трубочками-протоками, формується в нитку і швидко застигає на повітрі. Залежно від призначення павутиння може бути різним за товщиною і ступенем клейкості.
Є загадка: “Що в хаті найтонше?” Безумовно, павутина, яка має чудові фізичні властивості. Розтягнення її до моменту розриву досягає 31% (у нейлону, наприклад, 22%). 340 г павутини вистачило б, щоб оперезати Землю.
У кожного павука своя “технологія виробництва”. Павук-хрестовик завжди починає з будівництва трикутної або чотирикутної рами – основи майбутньої пастки. Потомки Арахни (про павуків та їхню павутину)Після цього прокладає кілька ниток, що перетинаються в центрі рами, а потім тягне від центра близько 30 радіальних ниток. На них він кладе допоміжну спіральну нитку, ніби риштування для остаточної ловильної спіралі з великою кількістю витків. Ловильна спіраль покривається липким павутинним секретом і замінює допоміжну нитку, яку павук відкушує частинами й викидає.
Дуже цікаво спостерігати, як хрестовик з'єднує павутиною дві точки. Коли відстань невелика, павук кидає в ціль клейкий клубочок з ниткою, кінець якої тримає, або переповзає туди, тягнучи за собою закріплену в першому пункті нитку. Інколи він спускається по довгій нитці й, гойдаючись під вітром, чіпляється де потрібно. А буває, що випускає кілька павутин і спокійно чекає, поки вітер їх не приклеїть.
Готові сіті, що нагадують неправильної форми колесо із спицями діаметром до 0,5 м, мають близько 120 тис. липких вузликів. Хрестовик або висить у центрі павутини, або ховається десь збоку, і тоді його з'єднує з пасткою сигнальна нитка. Як тільки комаха потрапляє в пастку, “телефон” негайно повідомляє мисливця. Павук реагує лише на коливання певної сили і амплітуди, які виникають від тремтіння в павутині його звичайних жертв. Павуки тчуть свої сіті не тільки швидко, але й різної якості, залежно від призначення. З двох пар залоз вони випускають “бігові нитки”, по яких пересуваються з місця на місце, з п'яти – клейкі нитки для ловіння комах, з трьох – нитки найвищої міцності для зв'язування жертви, з шести – нитки для кокoнів, з двох – “осьові нитки”, з двох особливо великих залоз – клейку речовину, яка у вигляді крапельок блищить у сонячний день на павутині і приваблює комах.
Товщина павутинок від 0,08 до 1 мк. Є павуки, які виробляють стрічкову павутину: ширина її 2,5 мк, а товщина – 0,4 мк. Діаметр найтоншого волокна, яке пощастило дістати людині в лабораторії, лише 5 мк. Павуків недаремно називають неперевершеними ткачами. Потомки Арахни (про павуків та їхню павутину)
Внутрішній стан павука дуже часто відображається на плетенні павутини. Якщо він починає плести під час дощу, значить скоро буде ясна погода. Якщо павутина плететься в південному напрямку – необхідно чекати підвищення температури, а якщо у північному – буде похолодання. Коли павук зменшує розміри павутини або розриває основні її нитки – буде вітряно.
Властивість павуків змінювати узор павутини в залежності від зовнішніх подразників давно намагались примінити в медицині. Виявляється, якщо на павука подіяти лікарським засобом, закономірність плетення павутини порушується. Було встановлено:
- хлоралгідрат викликає оціпеніння павука і він перестає плести павутину;
- під впливом кофеїну у павуків виникає, щось подібне неврозу, і він плете невпорядкований малюнок;
- лізергінова кислота та її похідні стимулюють активність і павук покращує якість павутини.
Вчені з'ясували, що узор павутини також змінюється, якщо на павука крапнути краплю крові отруєної людини. Тобто, за формою павутини можна поставити діагноз і своєчасно почати лікувати хворобу. Існує, навіть, атлас, в якому зображено малюнки павутини, збудованої павуком-хрестовиком під впливом різноманітних отруйних речовин.скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Тарантул і тарантела? Тарантул і тарантела?
 Він був красивим і волохатим, було добре видно його очі, форму головогрудей і малюнок на черевці. Всі його з цікавістю розглядали і зрозуміли,...
Павук-павич: диво павукової природи Павук-павич: диво павукової природи
 Найбільше цього павучка відрізняє від інших його поведінка, яка схожа з інстинктами птаха павича розкривати свій кольоровий "хвіст". Тому й...
Ходильні ноги павука та гідравліка Ходильні ноги павука та гідравліка
 Павук так вільно переміщається по павутині завдяки трьом факторам: - по-перше, лапки у нього дійсно покриті спеціальною речовиною, що...
Павуча метеорологія та діагностика Павуча метеорологія та діагностика
  Поведінка павуків завжди привертала увагу людей. І по-перше, у передбаченні погоди. Ще сам Арістотель визнав за павуками здатність передбачати...
Наші співмешканці з типу Членистоногі. Наші співмешканці з типу Членистоногі.
З давніх-давен у житлі людини систематично з’являються співмешканці: таргани, мухи, комарі, павуки… До тарганів у нас відраза, павуків більшість із...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓