Пошук:
Автор Pavlenko | 14 апреля 2010 | Коментарів: 0 | Переглянуто 51327
Рубрика: Уроки колегам біологам / Уроки для 11 класів

Матеріали до уроків «Пристосування організмів до наземно-повітряного середовища» (11 кл.)

Наземно-повітряне середовище було освоєно в ході еволюції значно пізніше, ніж водне. Життя на суші вимагало таких пристосувань, які виявились можливими лише при досить високому рівні організації організмів. Наземно-повітряне середовище набагато складніше для життя, ніж водне. Тіла живих організмів оточені повітрям – газоподібним середовищем з низькою густиною, високим вмістом кисню і малою кількістю водяної пари. Це надзвичайно змінює умови дихання, водообміну та переміщення живих істот.
Мешканці повітряного середовища повинні мати власну опорну систему, яка підтримує тіло:
- рослини - різноманітними механічними тканинами;
- тварини – твердим або гідростатичним скелетом.
Всі мешканці повітряного середовища тісно пов’язані з поверхнею землі, яка служить їм для прикріплення і опори, тому що життя у завислому стані в повітрі неможливе.Матеріали до уроків «Пристосування організмів до наземно-повітряного середовища» (11 кл.)
Мала піднімальна сила повітря визначає максимальну масу і розміри наземних організмів. На поверхні найкрупніші тварини менші,ніж гіганти водного середовища. Ссавець розміром із сучасного кита не міг би існувати на суші, оскільки його розчавила б власна маса.
Мала густина повітря зумовлює низьку опірність щодо переміщення. Тому численні наземні тварини використали в ході еволюції екологічні переваги цієї властивості повітряного середовища, набувши здатності літати. До активного польоту здатні 75% видів усіх наземних тварин, переважно комахи та птахи. Літають наземні тварини в основному з допомогою мускульних зусиль і планувати за рахунок повітряних течій.Матеріали до уроків «Пристосування організмів до наземно-повітряного середовища» (11 кл.)
Завдяки рухливості повітря, вертикальним та горизонтальним переміщенням повітряних мас у нижніх шарах атмосфери можливий пасивний політ ряду організмів. У багатьох видів саме тому розвинена анемохорія – розселення з допомогою повітряних течій. Анемохорія характерна для спор, насіння, плодів, цист найпростіших, дрібних комах, павуків… Організми, які пасивно переносяться потоками повітря, дістали назву аеропланктону. Спеціальні адаптації для пасивного польоту – дуже малі розміри тіла, збільшення його площі за рахунок виростів, сильного розчленування, великої відносної поверхні крил, використання павутини, крилаті вирости насіння, повітряні вирости пилкових зерен…
У розселенні мікроорганізмів, тварин і рослин головну роль відіграють вертикальні конвекційні потоки повітря і слабкі вітри. На багатьох океанічних островах переважають безкрилі комахи, оскільки їх зносить вітром у воду, коли вони намагаються піднятися. Вітри посилюють віддачу організмами вологи і тепла. При вітрі легше переноситься спека і важче морози, швидше настає висушення й охолодження тіла.
Всі наземні організми існують в умовах порівняно низького тиску, зумовленого малою густиною повітря. В нормі він дорівнює 760 мм ртутного стовпчика. Із збільшенням висоти над рівнем моря тиск зменшується, а низький тиск обмежує поширення видів у горах. Зниження тиску спричиняє зменшення забезпеченості киснем і зневодненням тварин за рахунок збільшення частоти дихання.
Крім фізичних властивостей повітряного середовища, для існування наземних організмів надзвичайно важливі його хімічні особливості. Газовий склад повітря у приземному шарі атмосфери досить однорідний щодо вмісту головних компонентів. Але різні домішки газоподібних, краплиннорідких і твердих пилових часток, що потрапляють в атмосферу, мають суттєве екологічне значення. Матеріали до уроків «Пристосування організмів до наземно-повітряного середовища» (11 кл.)
Кисень, через постійно високий вміст у повітрі не є фактором, який лімітує життя в наземному середовищі. Вміст вуглекислого газу може змінюватися в окремих ділянках приземного шару повітря у досить значних межах. Закономірними є добові зміни вмісту вуглекислоти у приземних шарах, пов’язані з фотосинтезом і сезонні, зумовлені змінами інтенсивності дихання живих організмів. Низький вміст вуглекислого газу гальмує процес фотосинтезу. Азот повітря для більшості представників наземно-повітряного середовища є інертним газом, але бульбочкові бактерії, синьо-зелені водорості … мають здатність зв’язувати його і вводити у біологічний кругообіг. Місцеві домішки, що надходять у повітря, також можуть суттєво впливати на живі організми.
Дефіцит вологи – одна з найсуттєвіших особливостей наземно-повітряного середовища. Режими вологості середовища на суші дуже різноманітні. Добовий і сезонний вміст водяної пари в атмосфері досить великий. Водозабезпечення наземних організмів залежить також від режиму опадів, наявності водойм, запасів грунтової вологи… .
Температурні коливання мають у наземно-повітряному середовищі великий розмах. У більшості районів суші добові й річні амплітуди температур становлять десятки градусів.
Стійкість до температурних змін середовища у наземних мешканців дуже різна, залежно від того, в якій місцевості протікає їхнє життя.скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Вирішення проблем плавучості у водних організмів. Вирішення проблем плавучості у водних організмів.
У радіолярій, веслоногих ракоподібних та їхніх личинок є вирости, які збільшують поверхню організму, а цим і силу тертя об воду, що призводить до...
Особливості організації, що дозволили комахам стати «процвітаючим» класом серед безхребетних тварин. Особливості організації, що дозволили комахам стати «процвітаючим» класом серед безхребетних тварин.
 За своїм походженням комахи – справжні наземні тварини, а головними особливостями наземно-повітряного середовища є велика різноманітність...
У чому різниця між ектотермними і ендотермними тваринами. У чому різниця між ектотермними і ендотермними тваринами.
Усі тварини отримують тепло із двох джерел – безпосередньо із зовнішнього середовища та із органічних речовин, які підлягають розщепленню в клітинах...
Матеріали до уроків 11 кл. про специфічні пристосування водних організмів – гідробіонтів до водного середовища. Матеріали до уроків 11 кл. про специфічні пристосування водних організмів – гідробіонтів до водного середовища.
Водне середовище має свої певні властивості і тому організми-гідробіонти мають різноманітні специфічні пристосування до життя у воді. Густина води...
Матеріали до уроків загальної біології Матеріали до уроків загальної біології "Водний баланс наземних тварин"
Матеріали про водний баланс наземних тварин допоможуть учням з’ясувати поведінкові, морфологічні, фізіологічні способи регуляції водного обміну у...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓