Пошук:
Автор Pavlenko | 17 июля 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 5659
Рубрика: Статті

Нейрон – провідник в тілі

Нейрон, нервова клітина… Що кожен з нас про неї знає? Звичайно, по-різному. Але всі завжди говорять одне й те ж: нервові клітини не відновлюються.  

Нейрони є основними компонентами нервової тканини, а отже і нервової системи в цілому. У тілі людини їх близько 100 млрд. Вони надзвичайно особливі. Їхня будова така, що дозволяє їм отримувати і передавати нервові імпульси. Швидкість передачі сигналів нейрона через тіло людини може досягати 120 м на секунду. Правда, неймовірно! 

Таємниці будови нейрона такі: 

-сома - центральне тіло з ядром посередині, форма якого може бути різноманітною;

-дендрити - короткі відростки, які йдуть в різні сторони;

-аксон - довгий відросток, який вкритий мієліновою оболонкою і поєднує нервову клітину з іншими. 

Дендрити – короткі і розгалужені частини нейронів, які виходять з тіла і відповідають за сприйняття нервових імпульсів. Вони можуть тягнутися на сотні мікрон та багаторазово розгалужуватися, утворюючи складне «дендритне дерево».

Аксон є особливим клітинним волокном, що виходить з тіла клітини у місці, яке називають аксонним горбиком. Аксон - це продовгувата частина нейрона у формі трубочки, що розгалужується на кінці. Саме через аксон внутрішні нервові імпульси передаються наступному нейрону. Аксони мають свій власний особливий цитоскелет, елементи якого є критично важливими для процесів сигнальної передачі. Розгалуження аксона контактують з іншими нервовими клітинами, а також із м’язовими та залозистими клітинами.  

Мієлінова оболонка – це спеціальний електроізолюючий захисний шар, що не дозволяє нервовим імпульсам розсіюватися. Він покриває не весь аксон, а проміжки між ділянками оболонки можуть бути до 1 мм. 

Існують різні типи нейронів: сенсорні нейрони реагують на дотик, звук, світло та багато інших стимулів, впливаючи на клітини органів чуття, які відтак надсилають сигнали у спинний та головний мозок. Мотонейрони одержують сигнали від головного та спинного мозку, спричиняють скорочення м'язів та впливають на роботу залоз. Таким чином, за функціями та будовою нейрони поділяють на три основні типи:

-чутливі або аферентні, які сприймають та передають збудження від рецепторів до інших нейронів;

-рухові та секреторні або еферентні, які передають збудження до органів, наприклад, рухливі нервові волокна, що йдуть до скелетних м'язів, називають мотонейронами;

-проміжні, вставні, або асоціативні, що зв'язують одні нейрони з іншими. За характером виникаючого ефекту їх поділяють на збудливі і гальмівні.

За кількістю відростків нейрони бувають:

-уніполярні - нейрон з одним відростком. Такий тип переважає у безхребетних.Нейрон – провідник в тілі

-псевдоуніполярні - рецепторні нейрони, що несуть збудження від рецепторів шкіри, м'язів, внутрішніх органів у центральну нервову систему.

-біполярні - нейрони з двома відростками. Один з них - аксон, направляється в центральну нервову систему, другий - аксоноподібний дендрит, іде периферичною нервовою системою.

-мультиполярні - нейрони з декількома відростками. Вони є найпоширенішим видом нейронів у людини.

Довжина нейронів залежить від аксонів. Наприклад, нейрони головного мозку вимірюються у декількох десятка мікрометрів, а ось чутливі нейрони, які передають сигнали від рецепторів, можуть досягати у довжину до 1,5 м.

Таємниці функцій нейрона пов’язані з тим, що ці клітини настільки зайняті передаванням інформації, що не можуть виконувати функції звичайних клітин. Тому вони оточені нейроглією, яка й забезпечує функціонування нейронів, здійснюючи опорну, трофічну, секреторну і захисну функції. Вона має свої клітини з відростками, які переплітаються між собою і утворюють густу сітку, що заповнює простір між нейронами та капілярами. Розмір цих клітин у 3-4 рази менший, ніж нервових, а кількість у 10 разів більша. Вони складають 40% об’єму мозку.

 У нейроглії виділяють клітини макроглії (гліоцити) і мікроглії (гліальні макрофаги). До макроглії належать:

- епендимоцити, які утворюють щільний шар клітин і вистелають спинномозковий канал і шлуночки головного мозку. Виконують секреторну функцію - беруть участь в утворенні спинномозкової рідини;

- астроцити – це клітини, що живлять нейрони і доглядають за нервовою тканиною. За формою вони нагадують зірку, так як мають численні відростки. Вони формують опорний апарат ЦНС

- олігодендроцити – невеликі клітини, менші за астроцитів  з короткими дуже тонкими відростками, що оточують тіла нейронів та їх відростки, беруть участь в утворенні нервових волокон, формуючи їх оболонки. Тобто вони відповідають за формування мієлінової оболонки. 

Клітини мікроглії - це дрібні клітини з досить короткими відростками, які виконують функції гліальних макрофагів завдяки своїй здатності до пересування. Їх називають ще мікрогліоцити, вони очищають нейрони від продуктів їхньої життєдіяльності. 

Основною якістю нейронів є здатність до збудження під впливом електричного сигналу та наявність синапсів - складних мембранних сполучень, що передають сигнали іншим клітинам. Нейрони передають інформацію у формі слабких електричних токів через дендрити і аксони, але без прямого контакту. Синапс – це невеликий проміжок між аксоном одного нейрона і дендритами сусіда. Саме тут відбувається контакт: коли імпульс доходить до кінця аксона, виробляється речовина нейромедіатор, який і вловлює сусідній нейрон. Цей процес повторюється до тих пір, поки сигнал не досягне місця призначення.

Дзеркальні нейрони - це нейрони головного мозку, які збуджуються як при виконанні певної дії, так і при спостереженні за виконанням цієї дії іншою істотою. Такі нейрони були достовірно виявлені у приматів. У людей активність мозку, що узгоджувалась із поведінкою дзеркальних нейронів, була виявлена в лобових частках головного мозку в частинах, що відповідають за реалізацію рухових функцій також у тім'яній долі великого мозку. Вчені вважають, що ці нейрони можуть бути задіяні у розумінні дій інших людей і у вивченні нових навичок шляхом наслідування.

Нейрони – клітини-довгожителі. Багато з них живуть стільки ж як і людина, можуть і до 100 років. Цікаво, але нейрони не розмножуються. Людина народжується вже з повним набором нервових клітин, якими буде користуватися протягом усього життя. Їхня кількість не збільшується, тому що вони не здатні ділитися. Тобто, з віком кількість нейронів зменшується, а нейрогліальних клітин збільшується. Дорослі безповоротно втрачають від 10 тисяч до 100 тисяч нейронів за день. Але це не так вже і страшно, адже їхня кількість при народженні мільйони і мільйони.  Одна лише кора головного мозку людини містить десятки мільярдів нейронів.

Як і кожна система організму, нервова система потребує відпочинку і відновлення функцій. Її не стоїть перевантажувати. Адже вона досить складно влаштована і її не так легко відновити та вилікувати. З роками нервова тканина працює все гірше. Тому у людей похилого віку сповільнюються рефлекси, вони страждають на втрати пам’яті, гостроти зору, слуху. А все це напряму пов’язано з нервами. 

Але не лише у старих людей ідуть зміни в організмі, на сьогоднішній день у молодому віці життя досить колоритне і прискорене, тому кожному з нас в разі нервового напруження, перевантаження, стресу… необхідно знайти тихе місце і відпочити, але ні в якому разі не біля телевізора, комп’ютера, чи з навушниками. 

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Головні органи безпеки організму – ніс і язик Головні органи безпеки організму – ніс і язик
 З позицій безпеки життєдіяльності особливо важливими є органи відчуття, які сприймають і сигналізують про різноманітні види і рівні небезпеки....
Лікворна вісь мозку. Лікворна вісь мозку.
 З якою ж метою природа «викроїла», тобто створила всередині мозку порожнини, у яких розміщена цереброспінальна рідина - ліквор. Чи не...
Фізіологічні властивості нервових волокон. Фізіологічні властивості нервових волокон.
... провідність – це спеціалізована функція нервових волокон. Завдяки саме їй нервові імпульси поширюються від рецепторів в ЦНС, а від неї – до...
Типи нервових систем у тварин. Типи нервових систем у тварин.
У процесі еволюції у тварин виникли такі типи нервової системи як дифузна, вузлова та трубчаста....
Розробки уроків до теми “Нервова регуляція функцій організму людини” для 9 класу Розробки уроків до теми “Нервова регуляція функцій організму людини” для 9 класу
1. Будова і функції нервової системи. 2. Центральна нервова система. Будова і функції спинного мозку. 3. Будова і функції головного мозку. 4....
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓