Пошук:
Автор Pavlenko | 28 октября 2013 | Коментарів: 0 | Переглянуто 8338
Рубрика: Статті

Біологія у геральдиці та боністиці

Біологія дає можливість всіх, хто нею цікавиться, дивувати. Багатовікові досягнення біологічної науки у вивченні живих організмів дивують нас з античних часів і до сьогодні. Але яке відношення до вивчення біології мають геральдика та боністика? Геральдика – наука, допоміжна історична дисципліна про герби і емблеми. А боністика вивчає історію випусків та обігу паперових грошових знаків і платіжних засобів, які вже практично вийшли з обігу. Як наука існує всього з початку ХХ ст.Біологія у геральдиці та боністиці
 Старовинними геральдичними символами були лаврові і оливкові гілки, як символи тріумфу, перемоги і миролюбства, які і донині часто зображуються на державних гербах переважної більшості країн світу. На другому місці за популярністю - біла троянда, яка символізує любов і віру. Зустрічається вона на королівських гербах європейських країн, а сьогодні є офіційною квіткою і символом Фінляндії. На фінському гербі зображені відразу дев'ять троянд, за кількістю адміністративних одиниць країни.
 Фігури, поміщені на гербах, поділяються на геральдичні і негеральдичні. Негеральдичні в свою чергу діляться на три групи: природні, штучні й фантастичні. До природних фігур відносяться предмети (речі), створені природою: сонце, місяць, зірки, дерева, річки… До штучних всі предмети (речі), зроблені руками людини: лук, стріла, меч, сокира… До фантастичних (міфічних) фігур відноситься все те, чого не існувало в природі, а було придумано людською уявою: двоголовий орел, єдиноріг, фенікс…
 Всі геральдичні фігури мали своє символічне значення: лев - символ сили, мужності, великодушності, леопард – це хоробрість, відвага, кінь - поєднує хоробрість лева, зір орла, силу вола, швидкість оленя, спритність лисиці, собака символізує відданість і покору; кішка - незалежність; вовк - злість, жадність; ведмідь - передбачливість, кабан або вепр - безстрашність, неприборкність; бик - родючість землі, вівця - лагідність, лань - боязкість, олень - символ воїна, перед яким біжить ворог; орел - влада, великодушність, ворон - довголіття; півень - символ бою, боротьби, чапля - полохливість, павич - марнославство; журавель - пильність, дельфін - символ сили, бджоли і мурахи - працьовитість, метелики - мінливість; змія повзе - заздрість, розбрат, заколот, невдячність; змія, що згорнулася в кільце з хвостом у роті, - вічність; дуб - сила, міцність.  Але чи саме за цю символічність живих організмів увіковічено на гербах? 
Тому, при викладанні біології в школі відомості про причини зображення організмів на гербах чи інших емблемах можуть служити засобом підвищення емоційності сприйняття і кращого закріплення знань про види тварин і рослин. Підручник В.Соболя для 7 класів частково розкриває питання зображення рослин, але ж тварин набагато більше і на гербах, і на грошах та різноманітних знаках. Причому багатьох учнів цікавить: чому саме ця тварина (або рослина) стало символом даної держави, чи символізує її природу або є важливою для економіки країни?  Які рослини чи тварини відображають політичні, духовні цінності держави? При цьому безсумнівно встановлюються міжпредметні зв'язки з географією, історією та літературою. Найкраще учні знають, що на гербі США зображений білоголовий орел (хоча насправді це білоголовий орлан, досить рідкісний в даний час вид, поширений на Американському континенті).  
 «Біологічні» питання з області боністики та геральдики дуже цікаві при організації різних вікторин, КВН, олімпіад, науково-дослідницьких робіт. Важким, але досить цікавим і захоплюючим є завдання визначити, який конкретно біологічний вид зображений на гербі або грошовій купюрі. Для його виконання треба провести серйозну пошукову роботу. В якості наочного матеріалу при такій роботі можна використовувати різні каталоги і довідники, так як деяких банкнот вже не існує, або вони мають чималий номінал чи високу колекційну цінність. Наприклад, купюра в 500 німецьких марок, яка з переходом на євро виходить з ужитку.

Рослини на гербах

 Дерева зазвичай зображуються з явними ознаками своєї породи. Особливо поширені дуб, сосна, ялина, липа, береза, пальма, олива, лавр. Рідше зустрічаються яблуня, груша, вишня, тис, клен, кедр, баобаб і деякі інші, особливо в символіці країн «третього світу». Дерева можуть зображуватися цілком, тобто від коренів до верхівки, і в таких випадках називаються «вирваними» , або частинами - стовбур цілком з листям і плодами, стовбур без листя, стовбур без гілок або частиною зрубаний, гілки окремо, пні з корінням і пні без коріння. Кожен з цих видів зображень має своє значення.
 Листя дерев, зображувані окремо, мають велике значення в емблематиці, оскільки вони навіть краще, ніж ціле дерево, можуть конкретно вказувати на його породу, а отже, і чіткіше розкривати сенс емблеми. Найширше поширення в класичній та сучасній емблематиці мають листя дуба, липи, хвоя ялини, сосни, а також стилізовані зображення хвої тиса, листя клена, листка пальми (традиційно званого пальмовою гілкою). Можуть зображуватися і листя трав'янистих рослин.
 До трав в геральдиці відносяться всі рослини, які прийнято зображати цілком однаковим зеленим кольором. Трави зображуються або у вигляді пучка, або окремим стеблом, якщо вони мають добре виражені родові ознаки. Так, наприклад, зображуються верес, осока, конюшина, льон, селера, чортополох (реп'ях), цибуля-порей, а також тютюн, цукровий очерет, що з'явилися нещодавно в гербах ряду нових країн.
 Плоди в емблематиці можуть зображуватися групою, або вплетеними у вінок, а також можуть бути представлені будь-яким одним певним видом. З класичних «геральдичних» плодів слід зазначити виноград, помаранча, горіхи, гранат, яблуко, грушу, а також жолуді, шишки ялини і сосни, малину і качан кукурудзи, які в емблематиці відносяться до розряду плодів. З плодів, введених в геральдику останнім часом, слід зазначити апельсин, лимон, ананас, кокос, банан, мускатний горіх, зображені на гербах ряду тропічних острівних держав (Ямайка, Фіджі).
 Колоски в силу свого особливого важливого значення в ряду рослинних емблем виділяються в особливу групу, Біологія у геральдиці та боністиціособливо у держав, що виникли в XX ст. Із злаків зазвичай зображують жито, пшеницю, просо і рис (в гербах держав Азії). Вони можуть зображуватися окремо, або групуватися у вінки, або поєднуватися і чергуватися один з одним (різні види злаків), зображуватися в снопах. хлібні злаки - символ благополуччя і працьовитості. На європейських гербах це пшениця, жито чи ячмінь, на азіатських - рис.
 До найдавніших гербових прикрас можна віднести квіти і рослини. На сьогоднішній день зображення квітів можна зустріти на гербах безлічі країн. Спочатку список дозволених до зображення рослин був обмежений, і кожна з них мала чітко певний сенс. Наприклад, лілія, будучи королівським символом Франції, означала чистоту і світло. Прекрасна троянда - королівський символ Англії, що дарував надію і радість.
 Квіти - найдавніша група рослинних зображень в геральдиці. Це стосується в першу чергу хризантеми, троянди, лілії, лотос. З інших квітів зустрічаються реп'яхи, гвоздика, нарцис, дзвіночок, ромашка, жовтець, мак, тюльпан, конвалія і едельвейс, а з нововведених в геральдику молодими державами орхідеї і вікторію-регію (на гербі Республіки Гайани). Екзотичні квіти (типу мальви) прикрашають і герб Непалу. На гербах Мексики і Багамських островів присутні кактуси (опунція). На гербі Лівану зображений ліванський кедр, емблема держави Сенегал - могутній баобаб. При всій популярності лотоса його зображення прикрашає герб тільки однієї держави -Бангладеш.
 Квіти в геральдиці мають умовне зображення двоякого роду: старі геральдичні квіти можуть бути будь-якого головного геральдичного кольору - золотого (жовтого), срібного (білого), чорного, червоного або синього.  Правило полягає в тому, що колір самої квітки повинен бути різко відділений від кольору стебла, на який він спирається. Тобто, квітка, на відміну від трави, повинна бути зображена неодмінно в два кольори - зазвичай це червоний і зелений чи білий і зелений. Саме в силу цього правила бавовник, кактус (на мексиканському гербі) і навіть стручок червоного перцю відносяться в геральдиці до «квітів».
 Кукурудза є на гербах деяких африканських держав: Замбії, Мозамбіку. В Африку кукурудза була завезена з Америки, але в ряді місць швидко стала найважливішою харчовою культурою.
 На гербах тропічних країн часто присутні пальми: фінікова на гербі Саудівської Аравії, кокосова – на Сьєрра-Леоне. На гербі Куби зображена розкішна королівська пальма, а на гербі Сейшельських островів - знаменита сейшельська пальма, ендемік цих островів, персонаж багатьох легенд.
 Ряд країн обрали своєю емблемою бавовник, наприклад, Узбекистан, Ангола, республіка Сент-Вінсент і Гренадіни.
 На великому гербі Швеції в нижній частині щита можна побачити золотий ланцюг, прикрашений синіми волошками. Ці простенькі квіти прикрашають сувору природу Скандинавії і здавна улюблені шведами, в Естонії вони і зараз залишаються емблемою країни. Герб Білоруської Радянської Соціалістичної республіки, відновлений з невеликими змінами як герб Республіки Білорусь в 1995 р., прикрашають не які-небудь буржуазні троянди, а корисні в господарстві рослини - блакитні квіточки льону і рожева конюшина. У геральдиці вони грають роль не символічну, а довідкову, оскільки повідомляють про головні багатствах країни.
 Виноград  (лоза , гроно, листя) - один з найдавніших символів родючості та достатку, а також життєвої сили і життєрадісності, який використовували народи найдавніших держав Середземномор'я та Близького Сходу. У радянській геральдиці виноградна лоза входила до державних гербів Грузинської, Вірменської, Молдавської та Туркменської союзних республік, бо вона символізувала одну з галузей господарства цих республік, а в більш широкому сенсі служила емблемою родючості. Але на нинішніх гербах Грузії, Вірменії, Молдови та Туркменістану винограду немає.
 У Канаді кленовий листок став національним символом і прикрашає прапор цієї країни. З величного цукрового клена індіанці Північної Америки ще задовго до приходу європейців отримували кленовий сироп - золотистий і в'язкий, як мед. Кленовий сік згущували, заморожуючи в глиняних горщиках, і отримували солодкі крижинки – віддалений прообраз морозива. У Канаді і донині роблять кленовий цукор.
 Конюшина стала емблемою відразу двох держав - Білорусі та Ірландії. Білоруські корови їдять його з не меншим задоволенням, ніж ірландські, і все ж у цій країні конюшина так і залишилася випадковим елементом герба. В Ірландії ж трилисник конюшини оточений легендами, прославлений по всьому світу і зробився справжнім державним символом.
 Герб Великобританії з моменту його появи прикрашає троянда. Ця прекрасна квітка здавна була символом не тільки кохання, а й величі. Ця квітка і зараз красується в гербі під ногами держателів щита - лева і єдинорога. Правда, до троянди там «щеплені» чортополох як символ вільнолюбивої Шотландії і трилисник ірландської конюшини. Ті ж квіти плюс білий нарцис Уельсу зображені в гербі Канади, яка не забуває про свої родинні зв'язки з Британією.
 Багатьом відомий старовинний герб Франції - три золоті лілії. Правда, на думку фахівців, ці квіти - не білі лілії, а жовті іриси, які символізували Богородицю. Зараз ні лілій, ні ірисів у гербі Франції немає – після проголошення Республіки їх замінили листя дуба і оливи. Французькі ж лілії збереглися в гербах Канади, нагадуючи про її «англо-французьке» минуле та сьогодення, та Іспанії, де править французька династія Бурбонів.
 Національна квітка Японії - хризантема. З нею, за легендою, пов'язано походження країни. Китайський імператор Цинь Шихуанді якось дізнався, що на східних островах росте чарівна золота хризантема, яка допомагає знайти безсмертя. Він відправив на пошуки квітки 300 юнаків та 300 дівчат. Хризантему вони не знайшли і побоялися повертатися до грізного імператора, а залишилися на островах і стали предками японців. З тих пір хризантема залишається символом країни і її єдиним гербом. За іншою легендою хризантема - символ сонця. Довгий час смерть загрожувала кожному, крім імператора, хто посмів би носити одяг з тканини, прикрашеної зображеннями священної квітки. У вересні в Японії відзначається свято осіннього цвітіння хризантем. Люди прикрашають цими квітами житла і храми, слухають на вулицях співаків і музикантів.
 Цікаво, але факт. Болівійський президент Ево Моралес має намір зробити справжню революцію в геральдиці. Одним з державних символів його країни повинен стати лист коки. Досі держави світу, використовуючи зображення рослин у своїй символіці, намагалися дотримуватися норм політкоректності та моралі. "Лаврові і оливкові гілки на гербі повинні бути замінені священним древнім листям коки, символом незламності і народної економіки"- це уривок із законопроекту, представленого прихильниками болівійського президента Ево Моралеса конституційній асамблеї, яка в даний час працює над проектом нової конституції Болівії. Враховуючи перевагу прихильників Моралеса в асамблеї, немає сумнівів у тому, що вже в самий найближчий час помпезний, але нудний і банальний герб Болівії стане надзвичайно популярним не тільки у наркоманів і наркоділків, а й у значної кількості прихильників альтернативного способу життя. Адже, незважаючи на давню традицію використання зображень рослин в геральдиці, наркотики в якості державних символів ніколи не використовувалися.

Тварини на гербах

Хижі. На гербах Бурунді, Габону, Малаві, Сомалі присутній леопард, а на гербі американської Гайани - ягуар. На гербі Малайзії можна побачити тигра. Великі хижі птахи - грифи і кондори - прикрашають герби держав Південної Америки: Болівії, Колумбії, Чилі, Еквадору.

Копитні:
- коні зображені на гербах Буркіна Фасо (колишня Верхня Вольта), Венесуели, Лесото, Нігерії, Туркменії, Уругваю (не рахуючи того, що на гербах ряду держав зображені вершники);
- на гербі Ботсвани зображена красуня зебра;
- корови, бики або буйволи (часто лише їхні голови, прикрашені розкішними рогами), зображені на гербах Андорри (карликової держави на кордоні Іспанії та Франції), Ботсвани, Індонезії, Ісландії, Молдови, Непалу, Нігеру, Уругваю;
- олень, як символ маленької держави Антигуа і Барбуда в Центральній Америці зображений на їхніх гербах;
- коза фігурує на гербі Хорватії та Республіки Чад;
- на гербах низки африканських країн - Зімбабве, Намібії, Уганди зображені стрункі антилопи;
- лама - представник загону мозоленогих присутня на гербах держав Південної Америки - Болівії, Перу.
 Слони є на гербах Гвінеї, Конго, Кот Д'Івуар (колишній Берег Слонової Кістки), Свазіленду.
 Кенгуру, на чиєму гербі фігурує кенгуру - Австралійський Союз.
 Броненосець є на гербі держави Гренада.

Птахи:
- на гербі Австралії зображений страус ему, а крім того, чорний лебідь;
- на гербі Кенії – півень;
- на гербі Непалу можна знайти зображення павича;
- на гербі держави Папуа Нова Гвінея - райську птицю;
- на гербі Судану зображений птах-секретар;
- на гербі Уганди - вінценосний журавель;
- на гербі маленького острівної держави в Центральній Америці - Республіки Тринідад і Тобаго - колібрі, ібіс;
- на гербі Багамських островів – фламінго;
- на гербах Барбадосу і Республіки Федерація Сент Кітс і Невіс (Малі Антильські острови в Карибському басейні Центральної Америки) є зображення пелікана;
- на гербах держав Карибського басейну Центральної Америки - Сент-Люсія і Співдружність Домініки - зображені папуги.

Плазуни:
- на гербах Лесото і Ямайки зображений крокодил;Біологія у геральдиці та боністиці
- на гербі Сейшельських островів - слонова черепаха;
- на гербі держави Соломонові острови є і крокодил, і черепаха;
- змія присутня на гербі Мексики - правда, не в якості емблеми держави: її там клює орел.

Земноводні: на гербі держави Співдружність Домініки присутній елемент, який можна прийняти за зображення жаби. Проте якість доступного нам зображення не дозволяє стверджувати це з точністю.

Риби:
- меч-риба - символ тропічного океану, зображена на гербах Сейшельських і Багамських островів;
- на гербі Соломонових островів є акула.

Молюски: на ряді гербів тропічних держав, наприклад, тих же Багамських островів, можна побачити зображення раковини тропічного молюска.

У боністиці.

 На грошових купюрах Данії зображені качка гага, білка, прудка ящірка, короп, горобець, метелик-стрічкарка.
 На гульденах Голландії у вигляді водяних знаків нанесені зображення бекаса, кролика, бджоли.
 На банкноті Німеччини вартістю 500 марок намальовані метелик і гусениця на листі кульбаби.
 На швейцарській купюрі в 100 франків поміщена мураха - символ працьовитості.
 На купюрі Естонії гідністю 100 естонських крон зображений соловей.
 До 1994 р. фауна була представлена на грошах-купонах Республіки Білорусь. На купюрах різного номіналу були зображені лось, зубр, рись, вовк, заєць, бобер, ведмідь.
 Канада також приділила увагу своїй фауні. На канадських доларах зображені гагара, канадська казарка, полярна сова, орел-скопа з рибою, водомороз, дрозди, сочевиці.
 Грошова одиниця латиноамериканської країни Гватемали називається кетсаль, і, відповідно, на банкнотах присутнє зображення цього птаха.  Різноманітні тропічні птахи намальовані на грошових знаках держави Тринідад і Тобаго. На доларах Белізу можна побачити тапіра, мавп, мурахоїда, пелікана, папуг, ящірок, риб і навіть лангуста.  На Флорін Аруби (територія Нідерландів в Америці) зображені черепаха, риби, жаба, раковина, сова, гримуча змія.Біологія у геральдиці та боністиці
 Дуже багато представлена фауна на грошових знаках країн Африки. На купюрах різного номіналу ПАР можна побачити зображення носорога, слона, леопарда, лева, буйвола. На банкноті достоїнством 100 рандів зображені зебри. Зебру помістило на купюру номіналом 100 франків держава Руанда. А валюта республіки Малаві називається квагга - на честь винищеного в минулому виду зебри, символу краси в Африці. На купюрі 200 квагг зображені могутні лісові велетні - слони. Квагга - також назва державної валюти Замбії. На банкноті 1000 франків Центрально-Африканської республіки зображені слони, жирафи й антилопи.
 На банкнотах Японії є зображення фазанів і журавлів.
 Багато представлені фауна і флора на доларах Сінгапуру. Там навіть були випущені дві спеціальні грошові серії: із зображенням тропічних птахів і орхідей.
 На банкнотах держави Папуа Нова Гвінея зображена райський птах, а на шилінгах Нової Зеландії - емблема цієї країни, птах ківі.
 На купюрі достоїнством 1000 франків Нової Каледонії можна побачити кокосову пальму, оленя, чапель.
 А на лицьовій стороні одного з випусків банкноти гідністю 500 рупій Республіки Індонезії поміщений «портрет» орангутана - серйозне нагадування про необхідність зберегти цю людиноподібну мавпу, що стала, як і гігантський варан з острова Комодо, зоологічним символом Індонезії, але опинилася під загрозою зникнення.

Видатні біологи на банкнотах.

 На банкнотах ряду держав поміщені портрети видатних біологів і лікарів, якими пишаються їхні рідні країни. Згадка про це на уроках біології дозволить краще Біологія у геральдиці та боністицізакріпити знання про їхні відкриття і заслуги. Так, на купюрі 50 франків Швейцарії зображений відомий натураліст середньовіччя, описувач тварин і рослин, збирач перших ботанічних і зоологічних колекцій, гербаріїв («сухих садів») Конрад Геснер. На інших швейцарських банкнотах зображені лікар Ф. фон Холдер і психіатр А.Форель. На банкноті Швеції поміщений портрет відомого біолога-систематика Карла Ліннея. На банкноті ФРН 200 марок зображений лікар-мікробіолог Пауль Ерліх, на банкнотах Австралії - австралійський ботанік Бенкс, а на валюті Італії - фізіолог А.Вольта.
На грошовій одиниці Австрії поміщений портрет лікаря-психіатра Зигмунда Фрейда, автора теорії несвідомого в психіці людини. На одній із чеських купюр зображений батько генетики – Грегор Мендель.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Опунція: історія вирощування та використання Опунція: історія вирощування та використання
 Опунції - це кактуси, стебла яких складаються із плоских округлих соковитих члеників-гілок, що приєднуються ребрами один до одного. На стеблах...
Амарант – культура ХХІ століття - хліб майбутнього? Амарант – культура ХХІ століття - хліб майбутнього?
 Амарант протягом 8 тисяч років був однією з основних зернових культур Південної Америки і Мексики («пшениця ацтеків», «хліб...
Орли – птахи з легенд, гербів та монет Орли – птахи з легенд, гербів та монет
 Це дійсно величний птах, що асоціюється з сонцем, владою, монархами. Тому сьогодні мова піде не про біологічні особливості орлів, а про таке...
Квіти… їстівні?! Квіти… їстівні?!
 З історичних джерел відомо, що тисячі років назад квіти почали використовувати в кулінарії. У VII ст. японці придумали ритуал - підносити один...
Український віночок - Український віночок - "книга душі" дівчини-українки
Найулюбленішою прикрасою кожної дівчини-українки був віночок....
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓