Пошук:
Автор Pavlenko | 19 марта 2012 | Коментарів: 0 | Переглянуто 10180
Рубрика: Корисна інформація / Різне

Орли – птахи з легенд, гербів та монет

Вивчаючи ряд Хижі птахи на уроках біології, учні досить часто роблять повідомлення про орлів, як найвідоміших і досить цікавих денних хижаків серед пернатих. Це дійсно величний птах, що асоціюється з сонцем, владою, монархами. Тому сьогодні мова піде не про біологічні особливості орлів, а про таке їхнє легендарне значення як птах із гербів та монет. Прототипи гербів беруть початок із давніх часів, коли люди на скелях, стінах печер робили різні символічні зображення, наприклад,  сонця, води, вогню, тварин.
 Орли - птахи з відмінним зором і потужними крилами. Їхня сила надзвичайна, вони здатні піднімати велику здобич – овець, косуль, мавп або  лисиць. Ці красиві горді птахи вибирають для житла скелясту місцевість - високі дерева і кручі.
 У міфології різних народів світу орел - символ богів або їх посланець. У стародавній Месопотамії він був символом Шумерських держав із левиною головою, у Стародавній Греції – атрибутом Зевса, у Давньому Римі - Юпітера. У легендах багатьох народів Євразії та Північної Америки орел викрадає (або видобуває) для людей вогонь. У Біблії цей птах є втіленням божественної любові, сили й могутності, юності і бадьорості духу, а також і гордині. У перші століття християнства він - символ хрещення і воскресіння і, крім того, символом євангеліста Іоана. Орел - один з чотирьох «звірів» Апокаліпсису.  Двоголовий орел відноситься до фантастичних гербових постатей і зображується у вигляді орла, що має дві голови, звернені вправо і вліво або два орла на двох планах, коли видно тільки голова орла на задньому плані. В геральдиці ця фігура вперше з'являється в XIII столітті.
 Орел – символ могутності і влади. Його зображенням вінчали корони і скіпетри імператорів і королів, а в якості геральдичного символу вони означали владу, панування, прозорливість. В наш час він зображений на гербах Австрії, Німеччини, Іспанії, Іраку, Мексики, Польщі, королівства Югославії, Сербії та Чорногорії, Албанії. Американський білоголовий орлан - є гербовим птахом США. Орел включений в герби ряду міст: Чернігова, Якутська, Ставропольського краю, Ростовської області та інших. Скульптурні орли з розпростертими крилами вінчають багато монументів, які поставлені на честь знаменитих битв, а також пам'ятники прославленим полководцям і мандрівникам.
 Гербом Росії є двоголовий орел, де цей птах користується повагою людей. Нерідко можна почути, коли цілеспрямовану і рішучу людину товариші називають орлом. Чому ж він двоголовий?
 Птахи присутні майже на половині гербів сучасних держав. Наприклад, на гербі Австралії - страус, на гербі Гватемали - символ волелюбності - птах квезал.. Однак найбільше на гербах - саме орлів. Мабуть, цар птахів найкраще підходить на роль символу влади. А як символ держави він вперше з'явився на прапорах військ перського царя Кіра 2,5 тисячі років тому. Одноглавий орел служив емблемою Римської імперії. Пізніше його використовували багато держав, які вважають себе її спадкоємцями. Дві голови в орла з'явилися на візантійській емблемі після поділу Римської імперії на Західну і Східну. А на наш герб орел потрапив більше 500 років тому. Іван ІІІ запозичив його, коли одружився з племінницею візантійського імператора.
 Орел - символ небесної (сонячної) сили, вогню та безсмертя, тому «королівським» або «імператорським» орлом у всіх європейських мовах називають саме сонячного орла – могильника, який досить незалежний і погано приручаються. Він видивляється здобич, ширяючи в небі. А потім стрімко знижується - з боку палючого сонця, щоб жертва його не помітила - і кидається. Як посланник бога сонця Геліоса! Звідси і латинське ім'я, і пошана, і місце на гербах. Ось тільки з російською назвою у могильника заковика. Вона виникла випадково. Орнітологи бачили його сидячим на степових могильних курганах, от і назвали не зовсім коректно. А так він до поховань непричетний і падаль не їсть. Тому серед патріотів-орнітологів поширюється рух, щоб назву «могильник» з гербової птиці зняти. Нехай буде «царським». А поки кожен може сам вибирати, як називати птаха з нашого герба: могильником або сонячним орлом.
 Звідки залетів цей чорний незграбний двоголовий орел на герб Росії? Відповідь на питання для знавців історії не настільки вже і складне.
 Вперше зображення двоголового орла з'явилося в Римській імперії в 326 році при імператорі Костянтині Великому. А коли той переніс свою столицю в місто Візантію і перейменував його в Константинополь, в 330 році орел придбав статус державної емблеми, а в 1434 році, емблему затвердили державним гербом Священної Римської імперії.
 Появі двоголового орла сприяли дві історичні події:
- по-перше, 1472 російський великий князь Іван III одружився з племінницею імператора Костянтина XII Палеолога Софії Палеолог;
- по-друге, в 1490 році до Москви прибуло посольство імператора Священної Римської імперії Максиміліана I. Перша подія дозволило Івану III по праву подружжя прийняти константинопольського орла в якості власного герба, оскільки той був зображений на троні, який Софія привезла з собою в Росію. Друге закріпило визнання нового герба великого князя представниками Священної Римської імперії, оскільки його зображення було на печатках, якими скріпили договір дві сторони.
 За часів Івана Грозного самодержці намагалися додати в герб ті знаки, які свідчили б про розширення свого впливу, придбанні нових територій, підкоренні нових народів. Коли до влади прийшов Іван Васильович Грозний, першою його політичною метою стало знищення протидіяння самодержавству боярства. Була заснована опричнина. Цар знаходить силу, і орел злегка розправляє крила, піднімає голови. На грудях орла з'являється єдиноріг - як символ загрози тим, хто спробує не підкоритися монаршій волі.
 Орел присутній не лише на гербах. Ми знаємо, що його зображення можна побачити і на монетах. Перші загальнодержавні монети дрібних номіналів, що з'явилися після грошової реформи Петра I, несли на аверсі зображення двоголового орла.
 На загальнодержавних російських монетах масового випуску в 1700-1917 рр.. зображувалися шість основних типів державного герба:
- перший тип - двоголовий орел зі скіпетром і державою, увінчаний трьома коронами (на срібних монетах 1701-1735 рр.., на мідних монетах 1700-1754 рр..);
- другий тип - двоголовий орел зі скіпетром і державою, увінчаний трьома коронами, на грудях орла московський герб з 1730 р. герб доповнено зображенням ордена Андрія Первозванного (на золотих монетах 1701-1796 рр.., на срібних монетах 1730-1826 рр.., на мідних монетах 1758-1830 рр..);
- третій тип - двоголовий орел з розпростертими крилами, увінчаний трьома коронами, на грудях орла московський герб, в лапах орел тримає лавровий вінок, факел, що горів з двох кінців, жезл Перуна з чотирма стрілами-блискавками і стрічку ордена Андрія Первозванного (на золотих монетах 1817-1831 рр., на срібних монетах 1826 -. 1831 рр. на мідних монетах 1830-1839 рр.);
 - четвертий тип - двоголовий орел зі скіпетром і державою, увінчаний трьома коронами, на грудях орла московський герб, оточений ланцюгом зі знаком ордена Андрія Первозванного, на крилах орла шість територіальних гербів: Царства Казанського, царства Астраханського, Царства Сибірського, Царства Польського, Царства Херсонеса Таврійського і Великого князівства Фінляндського (на золотих і срібних монетах 1832-1858 рр.., на платинових монетах 1828-1845 рр..);
- п'ятий тип - двоголовий орел зі скіпетром і державою, увінчаний трьома коронами, на грудях орла московський герб оточений ланцюгом зі знаком ордена Андрія Первозванного, на крилах орла шість територіальних гербів: Великого князівства Новгородського, великого князівства Київського, Царства Астраханського, Великого князівства Володимирського, Царства Казанського і Царства Сибірського (на мідних монетах 1849-1859 рр..);
- шостий тип - двоголовий орел зі скіпетром і державою, увінчаний трьома коронами, з'єднаними стрічкою ордена Андрія Первозванного, на грудях орла московський герб, оточений ланцюгом зі знаком ордена Андрія Первозванного, на крилах орла вісім територіальних гербів: Царства Казанського, Царства Польського, Царства Херсонеса Таврійського, Великих князівств Київського, Володимирського та Новгородського (з'єднаний герб), Царства Астраханського, Царства Сибірського, Царства Грузинського і Великого князівства Фінляндського (на золотих, срібних і мідних монетах 1859-1917 рр..).
 Збереглося кілька монет Золотої Орди, викарбуваних за часів правління ханів Узбека і Джанібека, із зображенням двоголового орла, а також кілька монет, викарбуваних у часи правління хана Азіз-Шейха, із зображенням двоголового орла в зірці. Ні на одному із збережених на сьогоднішній день малюнків того часу не зображений двоголовий орел, тому більшість істориків не вважає двоголовий орел гербом Золотої Орди.
 Орел зустрічається також на монетах Еквадору, Афганістану, Єгипту, Нігерії, Йемена, Вірменії, Киргизстану, Молдавії…
 Але орел не лише гербовий птах чи сторона монети – це:
- обласний центр Росії;
- тримачтовий парусний корабель – первісток кораблебудування Росії;
- екваторіальне сузір’я;
- сяйво слави - «сильний як орел».

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Фрегати  - віртуозні майстри польоту Фрегати - віртуозні майстри польоту
 Фрегати належать до тих птахів, які більшу частину свого життя проводять у польоті. Орнітологи вважають, що там вони можуть протриматися до...
Біологія у геральдиці та боністиці Біологія у геральдиці та боністиці
 «Біологічні» питання з області боністики та геральдики дуже цікаві при організації різних вікторин, КВН, олімпіад,...
Чи може українське село існувати без півнів? Чи може українське село існувати без півнів?
  Півнів називають птахами-годинниками, сонячними господарями обійстя та його окрасою. Якими барвами, буває, переливається у промінні сонця...
Птахи вчора, сьогодні, завтра. Птахи вчора, сьогодні, завтра.
 Істоти планети, які дійсно потребують людської уваги та піклування – це птахи, тому, що більшість звичаїв українського народу, побутове...
Інтегровані вікторинні завдання. Інтегровані вікторинні завдання.
Інтегровані вікторинні завдання використовуються з метою: - розширення освітнього потенціалу учнів; - розвитку особистості учнів; - вміння...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓