Пошук:
Автор Pavlenko | 15 июня 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 2787
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Тварини, з притаманною їм грацією

Природа недарма подбала, щоб влітку для мешканців лісів була благодатна пора. Соковита трава на галявинах, ніжна зелень молодих пагінців та листочків – все це ласий і поживний корм для найграційніших представників оленячих – косуль.  Крім того, у багатьох куточках лісу: серед зарослих чагарниками, деревними паростками або непрохідними заростями  малини та ожини, косулі знаходять для себе не лише поживу, але й надійний захисток.  Мешкає косуля у вкрай різноманітних листяних і змішаних лісах, уникаючи лише темного хвойного. 

Косуля - дуже красива і витончена тварина, не дуже  великого розміру, з відносно коротким тулубом, рухається легко і граціозно, роги розміщені практично вертикально. Вуха довгі, загострені, хвіст короткий і не видається з хутра. Копита середніх пальців вузькі і гострі, бічні копита дуже малі і розташовані високо. Забарвлення одноколірне, влітку яскраво-руде, взимку тьмяне, сірувате. Дзеркало жовтувато-біле і не заходить вище кореня хвоста. Роги несуть по 3 (у азіатських до 5) відростка в кінцевій частині. Стовбур рогів має нерівну поверхню, особливо з внутрішньої сторони нижньої половини, де утворюються горби, виступи, кісткові завитки.

Косулі харчуються трав'янистою і деревинно-чагарниковою рослинністю. Полюбляє пагони, тонкі гілки, бруньки і сухе листя таких дерев як осика, верба, горобина, липа, береза, дуб, ясен. Навесні і на початку літа любить злаки, лілії, сон-траву, медунку, примулу… Влітку в харчуванні косулі велике значення мають зонтичні, бобові, жовтецеві, складноцвіті. Охоче поїдає гриби, але в невеликій кількості. Любить ягоди: чорницю, брусницю, суницю, лохину, обліпиху, а також каштани, жолуді, плоди бука і диких фруктових дерев. Але найбільшу частку в кормовому раціоні косулі має трава, якою вона годується як в безсніжний період, так і взимку, відшукує зелені частини, дістаючи їх з-під снігу. Тварини, з притаманною їм грацією Поїдає пагони, тонкі гілки, бруньки і сухе листя. У пошуках жолудів, а також осикового листя тварини копитами виривають сніг висотою 10-15 см і більше, хоча вони погано переносять високий сніговий покрив, і вже насилу пересуваються по снігу вище 25-30 см. Особливо охоче косуля поїдає такі зимовозелені рослини, як хвощі, листя ожини, плюща …

Влітку косулі пасуться вранці, ввечері і в першу половину ночі. Вдень, особливо в спеку, лежать в густій траві або кущах. У похмуру і дощову погоду нерідко годуються і вдень. Взимку пасуться в будь-який час доби, але під час сильних снігопадів і особливо хуртовин йдуть у лісову гущавину. Вони досить добре плавають і під час міграцій вільно перепливають і малі, і великі річки. У сніговий період року люблять ходити по своїх стежках, стежках інших копитних, по лижні або дорозі.

Восени і взимку косулі живуть групами, що значно полегшує їхнє існування. Їм легше шукати поживу, слідкувати за тим, що відбувається навколо, і вчасно помітити небезпеку. Навесні групи розпадаються. Першими йдуть дорослі самці-рогачі. Потім, знайшовши затишне місце відходять самки, що чекають потомства. 

Під час гону самці дуже збуджені, видають «чуфикаючі» звуки; між самцями часто виникають бійки, які нерідко закінчуються пораненням суперника. При одному самцеві буває 2-3 самки або весь період гону самець тримається з однією і тією ж самкою, тобто косулям властива часткова полігамія. Вагітність у косуль триває близько 9 місяців, однак з цього терміну 4-4,5 місяця припадають на так званий латентний період, протягом якого яйце, пройшовши перші етапи дроблення, затримується в розвитку до грудня. Знову розвиток яйця починається в грудні і закінчується в кінці квітня - травні. Початок активного розвитку зародка іноді супроводжується збудженою поведінкою косуль.

Кожна самка приносить двох, рідше одного чи трьох малят. Вигляд у них плямистий, бо на спині і по боках наявна значна кількість білих і темних плямок та смужок. Таке забарвлення вважається камуфляжем і робить їх непомітними серед трави, де вони ховаються. Взагалі косулята при народженні вже мають відкриті очі і непогано чують, хоча на перший погляд здаються кволими і безпомічними. Але вже через декілька хвилин малюки намагаються встати на ноги і притиснутись ближче до матері. Вони тикаються носом у живіт, і знайшовши вим’я, енергійно смокчуть молоко. Самка досить ретельно вилизує новонародженого, піклуючись про те, щоб шерсть стала сухою і пухнастою. Через 30-40 хвилин малята роблять перші кроки, виправляючи спочатку задні, а потім передні ноги. 

Цікаво, але в перші години життя косулята майже не відрізняють свою маму від інших самок. Вони легко приймають за маму будь-кого, навіть, людину. А сама мама вже через 3-4 години залишає малюка одного, так як їй необхідно спокійно відпочити і набратися сили. Надалі вона буде приходити до потомства 3-4 рази на добу, щоб погодувати. Отже, весь інший час вони знаходяться самі-самісінькі і захисток знаходять також самі, скрутившись калачиком. Якщо підозрюють небезпеку, перестають ворушитись і видавати, навіть, найменші звуки, що називається затаюванням. Людина, пройшовши у два кроки від малюка, може і не підозрювати про його присутність, а коли бере на руки, той не опирається. Тому вчені-зоологи повідомляють про те, що зустрівши косуленя, непотрібно його чіпати, воно не загубилося, і його мати скоро з’явиться. 

Малюки косуль не мають ніякого запаху, тому хижаки їх не відчувають при невеликій відстані від них. І ще: якщо малюк у мами не один, то поруч вони ніколи не затаюються, а десь на 200-250 м один від одного. Якщо один з них потрапить у небезпеку, інший залишиться. Самка прекрасно знає, де заховані її малюки і безпомилково їх знаходить. Погодувавши, мама ще з півгодини знаходиться поруч, а потім залишає. Якщо при перебуванні вдвох, самка почує чи побачить небезпеку, вона миттєво робить шумний стрибок, голосно б’ючи копитами і миттєво біжить. Малюку така поведінка стає сигналом, він лягає в траву і завмирає. Крім хижаків, самка не підпускає до малюків і своїх родичів та самців. Нічого їм робити біля малюків. 

Через два тижні поведінка косуленят змінюється. У зв’язку з тим, що вони стають кріпшими, сильнішими, а їхні ноги міцнішими, то втікати від ворога можуть лише бігом. Материнське молоко є незамінною поживою перші 1,5-2 місяці. Потім вони переходять на соковиту траву, вживаючи більше 10 видів, поїдаючи ніжні молоді листочки і пагони, верхівки стебел з квітками та ягодами. Яскраве плямисте забарвлення шерсті змінюється на однотонне. 

Роги у молодих у вигляді невеликих виступів - «дудок» - з'являються вже восени першого року, але повного розвитку досягають тільки до квітня наступного року. Найчастіше перші роги мають вигляд простого стрижня, іноді на них з'являються невеликі відростки. Ці роги скидаються в грудні, і до весни виростають другі, вже з 2-3 кінцями. На третьому році роги досягають повного розвитку. У дорослих самців у травні-червні роги костеніють і очищаються від шкіри. У 9-10-річному віці у козулі з'являються ознаки старіння – граничний вік їхнього життя 11-12 років, окремі самці доживають до 16 років. Основний ворог косуль - вовк.

Косулі поширені практично у всіх регіонах України, їхньою рухливістю і граціозністю можна милуватися без кінця, адже дуже вони легкі і красиві. Крім цього, полювання на них користується великою популярністю.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
«Крилаті тюлені»? «Крилаті тюлені»?
 Сковзаючи черевом на крижині, крилатки швидко «їздять», спритно лавіруючи між торосами, крутяться дзигою на снігу, стрімко...
Кріт із зіркою на носі Кріт із зіркою на носі
 Зірконоси досить ненажерливі і тому постійно зайняті пошуками поживи. Робити запаси вони не вміють, а без їжі можуть вмерти за раховані години....
Материнський інстинкт дикої свині Материнський інстинкт дикої свині
 Першу добу самка не кидала свого укриття і годувала малюків кожні 3-4 години. В наступні дні вона відлучалась на декілька годин, щоб самій...
Красень лісу – лось - сучасник вимерлих мамонтів. Красень лісу – лось - сучасник вимерлих мамонтів.
Велике видовище являє собою цей велетень, сповнений могутньої сили. Його вигляд величний, поворот голови насторожений. А роги? Це надзвичайна краса:...
Сезонні зміни у житті рослин. Сезонні зміни у житті рослин.
Весну поділяють на три періоди: - рання весна – поява проталин, зникнення снігу; - середня весна – триває до зацвітання черемхи; - пізня весна –...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓