Пошук:
Автор Pavlenko | 24 июля 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 2323
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

«Крилаті тюлені»?

Під теплим промінням сонця на крижині тихо сплять крилатки.  Таку картину можна побачити там, де мешкають ці напрочуд красиві ластоногі тварини. Вони цікаво поводять себе у воді, стрімко плаваючи, і потім, розігнавшись під водою та розчепіривши грудні ласти, немов маленькі чорні крила, вилітають прямо на крижину. Причому над водою можуть підстрибувати аж на 1-1,5 м. Сковзаючи черевом на крижині, крилатки швидко «їздять», спритно лавіруючи між торосами, крутяться дзигою на снігу, стрімко розвертаються і знову пірнають у воду. Проробляють вони це красиво і безшумно, хоча швидкість їх руху у воді досить велика. Вони раптово з’являються і раптово зникають.  

Що ж це тварини такі? Тюлені, але крилаті. Справа в тому, що їхні передні плавці виконують функції літального апарату, як крила у птахів. Хоча використати слово «літати» тут можна лише умовно. Адже в повітря вони не піднімаються, а тільки підстрибують на поверхнею води, щоб потім приземлитися на крижину чи берег. Крім того, здалеку лежачого на крижині тюленя можна прийняти за великого птаха, з притиснутими до тіла крилами. 

Звичайно на території України крилаток немає. Вони мешканці Далекого Сходу. Але ж цікаво знати про тварин, яких немає у нас. Біологічна назва крилатки – смугастий тюлень, який отримав свою назву завдяки своєрідному забарвленню. Дорослі самці мають досить контрастний окрас - темний, майже чорний, з білими смугами у вигляді широких кілець, що оперізують тіло в декількох місцях. Перше охоплює шию подібно нашийника і трохи захоплює потилицю, друге знаходиться в області крижів, оперізуючи задні ласти, третє і четверте «Крилаті тюлені»? розташовані симетрично, вони оточують передні ласти. Отже, кільця-смуги віддалено нагадують складені крила птаха. Ширина смуг від 5 до 15 см, їх колір варіює від чисто-білого до жовтуватого. Самки менш контрастні і можуть бути, навіть, не чорного, а шоколадного кольору. За розмірами крилатки досить значні: деякі можуть бути довжиною до 2 м, а маса найбільших понад 100 кг. Тіло струнке, подовжене. Шия відносно довга, шийне перехоплення добре помітне.

Серед льоду крилатки обирають рівні білі крижини, навіть високі, тому що дуже добре стрибають з води. За поведінкою дуже обережні, тому ретельно перевіряють крижину, оглядають її, вистрибуючи на неї кілька разів, перш ніж вибрати там місце і заснути. На кожній крижині їх може бути не більше двох-трьох. Лежачи на льоду крилатки втрачають пильність, і до них підібратися навіть простіше, ніж до інших представників ластоногих. Хоча за спостереженнями природодослідників крилатки лежать на крижині завжди головою до води. На голові у них 6-8 очних вібрисів і 41-42 губних. На кінці морди вони трохи хвилясті. На передніх ластах чітко видно перший палець, який довший всіх інших. Також у самців є добре розвинений парний повітряний мішок, з'єднаний з трахеєю.

У дощову погоду воліють перебувати у воді, в похмуру - вранці і ввечері у великій кількості лежать на льоду, а вдень плавають в морі. У тихі сонячні дні, навпаки, вдень майже всі тюлені лежать на льоду, а ввечері і вночі тримаються у воді.

Вони досить довірливі і допитливі. Завжди прислухаються до різноманітних звуків, крутять головою зі сторони в сторону. Також ці тюлені – великі чистюлі. Якщо крижина якась брудна, самка ніколи не влаштує там своє маля. Малюки з’являються зовсім білими, адже це необхідно, щоб бути непомітними між крижинами. Мами-крилатки добре піклуються про своїх дітей, часто виходять з води, щоб погодувати молоком. Ті в свою чергу швидко ростуть і за одну добу прибавляють у вазі на 2-3 кг. Через два тижні малюки линяють, їхня шерсть стає жорсткою, короткою і набуває брудно-сірого забарвлення. Самка навчає їх полюванню на ракоподібних, потім на риб і кальмарів. 

Мігрують крилатки постійно, все життя. В кінці літа пливуть в Тихий океан, потім на північ в Берингове та Чукотське моря, а восени подорожують в Охотське. Із зникненням льоду (у весняні місяці) тюлень зникає з поля зору, тому не тільки його міграції, але і спосіб життя в безльодовий період невідомі. Вченими було помічено, що лежбища крилатки влаштовують на сотні кілометрів.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Тварини, з притаманною їм грацією Тварини, з притаманною їм грацією
 Соковита трава на галявинах, ніжна зелень молодих пагінців та листочків – все це ласий і поживний корм для найграційніших представників...
Тварини, що «ходять на зубах» Тварини, що «ходять на зубах»
 Ікла моржів значних розмірів і спускаються далеко вниз. Видно ці вирости майже повністю, лише 1/5 їхня частина прихована під верхньою щелепою....
Земноводні зі шпорами Земноводні зі шпорами
 Передні кінцівки маленькі чотирипалі, а задні – потужні і п'ятипалі. Пальці задніх лап довгі, з'єднані плавальною перетинкою, три з них...
Функції перетинок на ногах водоплавних птахів Функції перетинок на ногах водоплавних птахів
 Плавальні перетинки - один із чудових апаратів класу птахів. Роль цього природного пристосування сильно недооцінюють....
Ластоногі ссавці та їхні характерні особливості, що дозволили пристосуватися до водного способу життя. Ластоногі ссавці та їхні характерні особливості, що дозволили пристосуватися до водного способу життя.
Дані матеріали про характерні особливості ряду Ластоногі допоможуть учням детально розібратися у будові цих ссавців та з’ясувати їхні відмінні ознаки...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓