Пошук:
Автор Pavlenko | 18 ноября 2013 | Коментарів: 0 | Переглянуто 7153
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Функції перетинок на ногах водоплавних птахів

Птахи - досить різноманітна група хребетних тварин, що мають безліч пристосувань до польоту і тих умов, у яких перебувають. Ми поговоримо про водоплавних птахів, які можуть спокійно пересуватися в трьох стихіях - по суші, по воді і під водою та в повітрі, тобто птахів, що переважно ведуть водний спосіб життя. До них не відносяться все ті птахи, які полюють у водній сфері, а лише птахи, які вміють триматися на поверхні води: гусеподібні, гагароподібні, поганкоподібні, пеліканоподібні, пінгвіноподібні, деякі журавлеподібні (лисуха) та сивкоподібні (чайки, крячки). Хоча ці птахи і не є родичами, але схожий спосіб життя привів у багатьох з них до формування схожих рис. Перш за все це "ласти": шкірна перетинка, натягнута між пальцями.
 На одному місці можуть триматися різні види водоплавних птахів, не створюючи один одному харчової конкуренції - кожен вид спеціалізується на своєму кормі. Звідси і різні способи добування їжі. Чайки і крячки, наприклад, хапають рибу прямо з льоту, занурюючи у воду тільки дзьоб. Баклани пірнають за рибою, пікіруючи у воду. Ниркові качки теж пірнають, але з поверхні води. Інші види качок при годуванні опускають у воду тільки голову. Так само роблять і лебеді, але довша шия дозволяє їм здобувати корм з більшої глибини.
 Отже, багато птахів вміють плавати і пірнати, використовуючи для цього ходильні ноги. А для плавання потрібні "весла", щоб гребти, тому в ході еволюції між пальцями у них з'явились плавальні перетинки. Вчені вважають, що це один із чудових апаратів класу птахів. Винятком є водяна курочка, яка непогано плаває, а перетинок на ногах не має. 
 Роль цього природного пристосування сильно недооцінюють. Якось само собою склалася думка, ніби перетинки потрібні для руху у воді, що ними птах загрібав воду - і тільки.Функції перетинок на ногах водоплавних птахів Знову-таки нескладний досвід змусив поглянути на це по-іншому. У качки зрізали з лапок перетинки і пустили у водойму. Вона тут же попливла, як ні в чому не бувало. Але ось її злякали. Бідолаха заплескала крилами, але ... не злетіла. Без перетинок на лапах їй не вдалося відірватися від води.
 Для чого ж все-таки, так звані, плавальні перетинки? Можна впевнено сказати: головним чином для зльоту з води. Справді, адже про це говорить дослід з качкою! Вона за допомогою крил спершу набирає деяку горизонтальну швидкість. У цей час її лапки, які зробили перший стартовий поштовх, відтягнуті, тому і мають у воді певний кут атаки. Так як вода в 800 разів щільніше повітря, то лапки з перетинками розвивають значну підйомну силу. І настає момент, коли загальна підйомна сила повітряних крил і лапок стає рівною вазі качки плюс сила зчеплення з водою. Це і є момент відриву.
 Перетинчасті лапки допомагають водоплавним птахам і в момент посадки на воду. Вони служать хорошими гідродинамічними гальмами. Є округлі плавальні лопаті і у представників родини пастушкових.
 Лиска - великий птах, що чудово плаває та пірнає, і в такт руху великих лап з фігурними перетинками на пальцях похитує головою, як би кланяючись.
 У поганкоподібних кожен палець облямований плавальною шкірястою лопаттю. Відштовхуючись від води ці птахи розправляють лопаті, які утворюють як би поверхню весла, а потім складають пальці, щоб зменшити опір води і просунутися якнайдалі. Поганки плавають під водою, працюючи тільки ногами, при цьому вони щільно притискають крила до тулуба. Гагари гребуть «веслами», почасти допомагаючи собі крилами. Кайри та деякі інші птахи дуже схожі на пінгвінів, проте всі вони вміють літати, а пірнаючи, гребуть в основному не ногами, як інші водоплавні, а крилами, як пінгвіни.
 Таким чином, водоплавним птахам дуже необхідне таке пристосування як плавальні перетинки між пальцями ходильних ніг, хоча їхня назва не зовсім відповідає їхнім функціям, адже вони потрібні не лише для плавання, а і для зльоту з води, і для пірнання у воді, і для посадки на воду. Ось так!  

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
«Крилаті тюлені»? «Крилаті тюлені»?
 Сковзаючи черевом на крижині, крилатки швидко «їздять», спритно лавіруючи між торосами, крутяться дзигою на снігу, стрімко...
Не проста курочка, а водяна Не проста курочка, а водяна
 Не всі з нас знають, що існує такий вид птахів як курочка водяна, життя якої тісно пов'язане з водним середовищем. Вона трапляється майже на...
Харчові питання пернатих Харчові питання пернатих
 Орнітологи вважають, що визначити,  чим харчується птах, можна за формою і розмірами його дзьоба. Проте дзьоб нічого не може сказати про...
Типи польоту птахів Типи польоту птахів
 Вміння літати вимагає від птахів здатності вирішувати всі життєві завдання, від польоту до зльоту, посадки та орієнтації....
Вирішення проблем плавучості у водних організмів. Вирішення проблем плавучості у водних організмів.
У радіолярій, веслоногих ракоподібних та їхніх личинок є вирости, які збільшують поверхню організму, а цим і силу тертя об воду, що призводить до...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓