Пошук:
Автор Pavlenko | 10 мая 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 2596
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

І терміти є бойові

Про таких суспільних комах як мурахи та бджоли нам, українцям, відомо практично все. А ось про термітів ми знаємо менше, лише за інформацією з різних джерел, так як живуть вони в основному в тропіках і субтропіках. Загальна характеристика термітів може бути досить короткою: живуть у темряві і сирості, сліпі, спілкуються за допомогою нюху і смаку, живляться деревиною, причому так, що можуть з'їсти книги, меблі, і навіть, дерев'яні споруди. 

Ці „суспільні" комахи розмірами від 0,5 см до 1,5 см, що утворюють великі колонії, в яких кожна особина виконує відведену їй функцію. Колонія налічує від декількох сотень - сотень тисяч - мільйонів особин. Як і в наших бджолиних вуликах у термітів є одна матка - цариця, або королева, функція якої – відкладання яєць. Вона може відкладати їх кілька тисяч на день, перетворюючись на своєрідну "фабрику яєць". У цьому стані її груди і особливо черевце збільшуються, роблячи королеву в кілька десятків разів крупніше робочих. Із-за гігантського черевця королева втрачає здатність до самостійного пересування, тому, коли виникає необхідність перемістити її в іншу камеру колонії, сотні робітників об'єднуються, щоб перенести її. Є також самець, що її запліднює, солдати і звичайні робітники. Причому, найчисленніша каста - це робітники, які мають м'яке біле тіло менше 10 мм в довжину. І терміти є бойові Вони займаються будівництвом, ремонтом, прибиранням термітника, догляданням за яєчками і потомством, добуванням їжі і живленням усіх: і матки, і самця, і личинок, і, навіть, солдатів.  Чому ще й солдатів? Тому, що солдати - особлива спеціалізована група робочих особин, у яких надто розвинена головна капсула і наявні могутні довгі жвали, які такі величезні, що самі комахи не можуть пережовувати їжу, тому їх і годують.  Робочі - єдина каста, здатна перетравлювати целюлозу, завдяки особливим кишковим мікроорганізмам-симбіонтам.   

Зазвичай терміти харчуються гнилою деревиною, листям, гноєм, іноді споживають суху деревину або чисту клітковину. І терміти є бойові Деякі види термітів здатні пожирати деревину зі швидкістю 400 г на добу. Ця їжа повністю не засвоюється, тому екскременти робітників з'їдають інші терміти-робітники або солдати. Таким чином, одна і та ж їжа проходить через ряд кишечників, поки повністю не засвоїться. Деякі види всеїдних термітів у гніздах розводять „грибні сади", які ростуть на екскрементах і шматочках деревини. 

 Будинки термітів називають термітники. Вони можуть бути конічними, щоб по їхніх стінах вільно стікала вода, або ж із нависаючим дахом - грибоподібними. Стіни деяких термітників настільки тверді, що ледве піддаються лому - вони збудовані із міцно зцементованої глини. Деякі терміти будують гнізда в кронах дерев, інші ж риють складну мережу підземних коридорів з системою камер. І терміти є бойові Прокладені ходи можуть бути довжиною до 150 метрів. В усіх випадках всередині має бути певний мікроклімат. Стінки термітників не пропускають воду і не дають випаровуватися волозі, яка потрапляє всередину по розташованих під землею шахтах. 

Часто термітники досягають величезних розмірів. Наприклад, в Індії в зруйнованих термітниках іноді ховаються від негоди великі тварини: буйволи, і навіть, слони. Стіни колонії будуються з комбінації екскрементів, подрібненої деревини і слини. Деякі види створюють настільки міцні споруди, що при спробі їх зруйнувати ламаються навіть машини.

Терміт бойовий - найбільш відомий вид у всій тропічній Африці. Він будує свої високі «вежі» до 4 м, які помітні вже здалеку. Його "цариця" довжиною 6 см. Про захист житла піклуються сліпі солдати, які бувають розміром приблизно в 22 мм. 

При роїнні бойові терміти літають на відстань до 1 км. Велика частина їх виявляється жертвою комахоїдних тварин. Деякі африканські племена чекають такої смачної закуски із свіжоприготованих  термітів. Гнізда підземних видів, розташовані в землі, малопомітні. Іноді вони виглядають як маленькі горбики, що нагадують могили. Однак ці горбики дуже складно і доцільно побудовані; точно розроблені окремі дороги до гнізда, а також з'єднувальні коридори, каналики, вентиляційні отвори та камери для вирощування грибів. У центрі всієї будови «царська» камера. Для збору подрібненої деревини та інших рослинних матеріалів робочі користуються вночі, а також і вдень під захистом глиняних надземних коридорчиків, які для цієї мети будуються також і у віддалених місцях. 

У деяких родів солдати спеціалізовані на газовій атаці, коли вони кроплять ворога отруйною рідиною; таких комах називають "носату" - носаті солдати. Замість недорозвинених щелеп у них у відростку голови проходить канал залози, через який на противника випорскує клейка рідина. 

У тропічних лісах Французької Гвіани мешкають терміти, які після досягнення певного віку стають смертниками. У сутичці вони здатні застосовувати двокомпонентну отруту, що активується вибухом. Біологи виявили у цих комах незвичайні властивості, коли один із них під час спроби його зловити вибухнув прямо в пінцеті. Як зазначають автори дослідження, частина комах робочої касти носить блакитні відкладення на передній частині тулуба. Саме вони надають термітам здатність вибухати. Під час сутички блакитний пояс на терміті лопається і його вміст змішується із секрецією слинних залоз тварини. Це призводить до утворення отруйної рідини, яка і вбиває ворогів, хоча ні слина, ні блакитні кристали самі по собі не отруйні. За словами вчених, вони вперше зустрічаються з використанням такої двокомпонентної хімічної зброї у термітів. Крім того, вчені дійшли висновку, що саме терміти володіють найшвидшою природною зброєю.

Сайт «Світ науки і техніки» повідомляє, що ентомологи з Університету Гейнсвілля (штат Флорида) в своїй науковій роботі описують, як ферменти, що виробляються термітами і мікроорганізмами, які живуть в їх травній системі, можуть допомогти у виробництві етанолу з неїстивних рослинних матеріалів, таких як солома і деревина. А це крок для одержання біопалива.

Терміти залишаються в населених частинах тропіків постійною проблемою для людини: з ними доводиться рахуватися при всякого роду будівництві. Хліборобам постійна боротьба з термітами обходиться в значні суми. В Африці, Індії і Південно-Східній Азії відомо багато випадків, коли через них доводилося переносити селища і навіть міста - настільки велику шкоду вони можуть заподіювати. 

Один житель Індії поклав всі свої заощадження в банківську комірку Центрального банку Індії. Через 3 роки він виявив, що його гроші та цінні папери з'їли терміти, які там оселилися, так як будівля банку була досить старою. Окрім банкнот, терміти пошкодили меблі банку і документи. Терміти також позбавили літню китаянку понад 65 тисяч доларів. Вона помістила банкноти у пластиковий пакет і заховала у дерев’яну скриню. Те, що її «обібрали» терміти, старенька помітила коли хотіла взяти трохи грошей на ремонт будинку. Пошкоджені банкноти жінка віднесла до банку, щоб їх замінили. Після тривалих експертиз фінансова установа підтвердила вартість лише частини банкнот. 

Терміти можуть бути не тільки небезпечними, але й дуже корисними. Саме з їхньою допомогою Ганна Петс із Університету Аделаїди збирається значно знизити витрати на геологічну розвідку та підвищити ефективність виявлення золота та алмазів. Вона бере зразок стінки термітника вагою до 1 кг і в лабораторії, перевіряючи ці аналізи зразків, робить висновки, що термітники досить точно показують те, що лежить під ними. Найчастіше виявлялися мінерали, яких немає на поверхні, але вони точно розташовуються в скелястій основі на глибині 20-30 м. Також  останні експерименти в Західній Австралії показали, що терміти «добувають» і накопичують золото під час збору грунтового матеріалу для своїх гнізд. Ентомологи взяли проби з декількох гнізд термітів і порівняли їх зі взятими поблизу зразками грунту з різних глибин. Використовуючи прилад, що визначає хімічний склад молекул, вони виявили, що в гніздах термітів, що знаходяться поблизу покладів золота, вміст дорогоцінного металу був більшим. Виявилося, деякі органи екскреторної системи термітів містять різну кількість металів, натякаючи на невідомі процеси, що відбуваються всередині організмів. Це важливо, тому що звідси випливає, що відходи термітів вказують на поклади металів під землею. Хочете вірте, а хочете, ні.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Найвусатіші жуки Найвусатіші жуки
 Вусачі  можуть закидати їх на спину і випрямляти тільки уздовж верхньої сторони тіла, але ніколи не підтискають їх під себе –...
Складне життя мурашника Складне життя мурашника
 Складність життєвого укладу мурашиної сім'ї дивує, і фахівців, і природодослідників, і простих спостерігачів. Важко повірити в те, що життя...
Шершні і сонячна енергія Шершні і сонячна енергія
 Ентомологи багато років досліджували екзоскелет комахи і встановили, що в темній частині черевця міститься багато меланіну, а у світлій -...
Живлення організмів Живлення організмів
  ... у процесі еволюції окремі види тварин та групи живих істот планети виробили різні типи живлення, а потреба у поживних речовинах у...
Язик як засіб виживання тварини Язик як засіб виживання тварини
Навіщо потрібен язик організмам? Для добування їжі, для вживання їжі, для аналізу їжі, для утворення звуків… . Які ж бувають язики за зовнішнім...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓