Пошук:
Автор Pavlenko | 26 августа 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 3695
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Найвусатіші жуки

       Розглядаючи з дітьми жука-вусача, слід пов'язати назву з дуже довгими вусами, спрямованими в сторони і поверх тіла назад. Це є однією і найбільш характерною та відмінною ознакою їх представників. Вони  довгі і сегментовані, часто значно перевищують довжину тіла в 2-3, і навіть в 4-5 разів. Вусачі  можуть закидати їх на спину і випрямляти тільки уздовж верхньої сторони тіла, але ніколи не підтискають їх під себе – це одна з ознак, що відрізняє вусанів від інших родин жуків. У чому винятків немає, так це в живленні: всі вусачі харчуються рослинами, їх залишками або виробами з деревини. Хижаків серед них немає.

Жуки-вусачі - численна і важлива в господарському відношенні група твердокрилих, що є невід'ємним компонентом наземних екосистем України. Вони широко поширені по всій земній кулі, в шести зоогеографічних областях, і їх розповсюдження тісно взаємопов'язане з кормовими рослинами, переважно з деревними породами. Більшість видів на стадії личинки розвиваються під корою або в деревині дерев і відіграють важливу роль в процесі деструкції стовбурів і гілок відмерлих дерев. Хоча частина видів пов'язані з трав'янистою рослинністю і приурочені до степових або лугових ділянок. На квітучих рослинах їх також можна часто побачити. 

Багато з них можуть видавати скрипучі звуки внаслідок тертя передньогрудей об середньогруди. Вони лякають людей, ворушачи своїми довгими вусиками. За своєю функцією вусики служать органом дотику і нюху. Крім того в їхній будові спостерігається статевий диморфізм, при цьому самець зазвичай має більш розвинені вусики, ніж самка, видовжені верхні щелепи, більш загострене черевце і часто інше забарвлення.

В дитинстві ми ловили невеликих вусачів і прикладали до вуха, щоб почути їх приємний скрип. Родина вусачів налічує близько 20 тис. видів, більшість з яких - мешканці тропіків. Вусачі відкладають яйця у кору дерев. Личинки вгризаються в кору, а потім у деревину, де прокладають ходи. Жуки, що вийшли з лялечки, дуже часто відвідують квітки, виїдаючи тичинки і маточки. Деякі живляться листям, молодою корою, соком, що витікає з дерев, а наприклад вусач мускусний – великий любитель трухлявої деревини. Дорослі комахи зазвичай тримаються на деревах і чагарниках, а їх м'ясисті личинки живуть під корою і деревиною дерев, в основному ослаблених. Деякі види псують лісоматеріали і навіть дерев'яні частини будівель. У нас поширені такі усачі: великий дубовий, малий дубовий, мускусний, сірий домовий, хлібний, скрипун великий тополевий, сірий довговусий, дровосік, великий осиковий…

З наших вусачів найбільшим є дубовий - окраса нашої природи. Довжина його тіла становить 2,5-6,5 см. Дорослі жуки живляться дубовим соком. Їх жовтувато-білі личинки завдовжки близько 1 см розвиваються під корою і в деревині старих дерев. Усач мускусний довжиною 13-38 мм. Тіло довге, зелене забарвлення нагадує блиск металу, зрідка – бронзовозелене, передньоспинка з гострим зубцем на бічному краї і горбкоподобним підвищенням посередині. Вусач альпійський, вусач-червонокрил, вусач мускусний, моримус темний, вусач дубовий - досить рідкісні і гарні вусачі, що внесені до Червоної книги України і повинні охоронятися.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
«Прикраси» горбаток «Прикраси» горбаток
 У цих крихітних комах сильно розвинена передньоспинка, яка часто має дивні вирости у вигляді гребенів, шипів, рогів або чогось подібного,...
«Маленькі, але удаленькі» - короїди «Маленькі, але удаленькі» - короїди
 Розглядаючи дерево, пошкоджене короїдом, можна знайти вхідний отвір, куди забираються самки, де вони відкладають яйця. Личинки, що виходять,...
Залетів у вікно … бражник Залетів у вікно … бражник
Назви багатьох видів бражників походять від назв рослин, на яких розвиваються личинки: олеандровий, сосновий, липовий, тополевий, молочайний,...
Комахи, які зустрічаються нам на лісових галявинах. Комахи, які зустрічаються нам на лісових галявинах.
 Наша школа знаходиться неподалік лісу, поблизу Жукового острова. Систематично учні проводять там екскурсії, ігри, спортивні змагання,...
Матеріали до уроків біології тварин (8 кл.) про відмінні ознаки ряду Твердокрилі або Жуки. Матеріали до уроків біології тварин (8 кл.) про відмінні ознаки ряду Твердокрилі або Жуки.
Відмінні ознаки ряду Твердокрилі або Жуки....
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓