Пошук:
Автор Pavlenko | 5 декабря 2013 | Коментарів: 0 | Переглянуто 5226
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

«Маленькі, але удаленькі» - короїди

Наша школа розташована поблизу Жукового острова, що в Голосіївському районі міста Києва, тобто на березі Дніпра. Поруч знаходиться ліс, в якому ми проводимо деякі заняття, ігри та екскурсії. Здійснюючи прогулянки в ліс, ми вивчаємо рослинний і тваринний світ згідно шкільної програми, але дуже часто можемо зустріти щось незнайомо цікаве. «Маленькі, але удаленькі» - короїдиНаприклад, зовсім неважко показати дітям жуків-короїдів та пошкодження дерева, які вони здійснюють. Учням дуже цікаво розглядати кору, яка пронизана численними ходами. 

Розглядаючи дерево, пошкоджене короїдом, можна знайти вхідний отвір, куди забираються самки, де вони відкладають яйця. Личинки, що виходять, прогризають личинкові ходи, в кінці яких перетворюються на лялечок. Короїди найчастіше трап¬ляються на ослаблених деревах. Дорослими особинами і їх личинками живлять¬ся дятли, синиці, повзики.

Короїди належать до ряду Твердокрилі, або Жуки, ротовий апарат у яких типово гризучий. 

Самі жуки-короїди дрібного розміру, циліндричної форми,  із масивною головою. Живуть у деревині і під корою, прокладаючи в них маточні ходи. В період розмноження вони утворюють сім’ї: моногамну (самець і самка) або полігамну (самець і декілька самок). Самці вигризають камери, в яких самка відкладає яйця. 

Ліс є найважливішим компонентом біосфери, що виконує ряд життєво необхідних функцій і служить незамінним життєвим середовищем для величезної кількості живих організмів. Лісові екосистеми зберігають ріки, джерела від забруднення і висихання, забезпечують атмосферу вологою та великою кількістю кисню, є фільтратами атмосфери, поглинають з неї вуглекислий газ і пом’якшують клімат. Жуки-короїди - справжнє лихо для зелених насаджень. Вони пошкоджують деревину, позбавляючи рослин можливості отримувати необхідні поживні речовини. Якщо не прийняти захисних заходів і вчасно не розпізнати зараження дерева короїдами, то сотня комах менш ніж за місяць погубить дорослу рослину. Шкідники також завдають серйозної шкоди старим дерев’яним спорудам. Знищити короїда буває нелегко.

 

Короїди в ялиновому лісі

 

Короїд-типограф має циліндричне чорно-коричневе, довжиною 4,2-5,5 мм тіло, опушене волосками. Харчується корою хвойних дерев, прогризаючи в ній ходи. Зустрічається практично по всій території лісової зони, за винятком найбільш північних районів і високогір'я, де йому занадто холодно. У нормальній ситуації короїд-типограф - вторинний шкідник, що задовольняються загиблими або дуже ослабленими деревами. Звичайна чисельність типографа невелика, і він не може впоратися зі здоровими деревами ялини, бо вони здатні заповнювати вхідні отвори короїдів смолою, в результаті чого жуки грузнуть, задихаються і гинуть. У здоровому лісі короїд - не шкідник, а просто один з безлічі його мешканців. 

Безпосереднім приводом до початку масового розмноження короїда стають погодні умови: сильні вітри, екстремальні посухи і надзвичайно тривалі теплі сезони, що дають можливість розвитку двох повноцінних поколінь короїда щорічно. Вивалені вітром дерева являють собою ідеальний субстрат для початку масового розмноження короїда, можливість розвитку двох поколінь за рік багаторазово збільшує швидкість його розмноження, а ослаблення старих ялинників посухою суттєво зменшує здатність дерев чинити опір нападам короїда, які не  можуть виділяти нормальну кількість смоли, і виявляються практично беззахисними.

 

Короїди в саду

 

Більшість садівників вважають, що кору і деревину ушкоджують саме короїди. Насправді є дві групи комах, які завдають великої шкоди частинам дерев – це і короїди, і шашелі. Із родини короїдів відомі: плодовий заболонник (його ще називають яблуневий короїд, сливовий короїд, яблуневий заболонник); зморшкуватий заболонник; західний непарний короїд. Назва заболонник, стосовно до цих жуків, утворено від слова "заболонь" - зовнішній, молодий і менш щільний шар деревини, що лежить безпосередньо під корою. Саме в цьому шарі живуть і його ушкоджують комахи цієї групи. Наприклад, західний непарний короїд зимує в маткових ходах під корою. Там же навесні вони спаровуються, самки виходять назовні, короткочасно літають і знову вгризаються в деревину, де відкладають яйця. Народжені личинки живуть у ходах, пророблених самкою, і живляться соком дерев. Цей короїд небезпечний тим, що на відміну від інших видів, пошкоджує абсолютно здорові дерева, причому багатьох порід, як зерняткові, кісточкові, так і лісові породи - в'яз, березу, вільху, осику та інші.

У плодового заболонника личинки зимують під корою, навесні заляльковуються, в травні виходять жуки, які прогризають отвори в корі і вилазять назовні. Після спарювання самки прогризають кору і роблять під нею поздовжні ходи довжиною до 10 см, де відкладають до 100 яєць. Відроджені личинки роблять під корою поперечні ходи, що перешкоджають руху соку, від чого дерева хворіють і, навіть, можуть передчасно засохнути. Нападає цей шкідник переважно на старі, ослаблені дерева з невеликим приростом, а міцні і молоді ушкоджують рідко.

Крім яблуні, плодовий заболонник пошкоджує багато порід родини Розоцвітих: айву, грушу, вишню, черешню, сливу, горобину, черемху, глід.«Маленькі, але удаленькі» - короїди

Зморшкуватий заболонник розмножується і шкодить подібно плодовому, але частіше нападає на кісточкові породи, переважно на вишню і абрикос, а також шипшину і навіть виноградну лозу. Нападає в основному на слабі дерева, бо сильні і здорові рослини самі "заливають" отвори і ходи, викликаючи загибель шкідника. Зовнішня ознака пошкодження - безліч круглих отворів діаметром 2 мм, що нагадують уколи шилом.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Найвусатіші жуки Найвусатіші жуки
 Вусачі  можуть закидати їх на спину і випрямляти тільки уздовж верхньої сторони тіла, але ніколи не підтискають їх під себе –...
Комахи із мережива Комахи із мережива
 Але не всі знають, що в природі існують крихітні комахи, тіла яких оздоблені мереживом, що створене не руками людини, а генетикою самої...
Жуки, які шкодять плодові рослини Жуки, які шкодять плодові рослини
 Кожен українець, змалку і до старості, полюбляє плоди, вирощені на рідній землі. Першими достигають суниці, потім черешня, а далі все по черзі:...
Чому шкідники рослин наносять шкоду більше культурним рослинам, а не бур’янам чи диким родичам? Чому шкідники рослин наносять шкоду більше культурним рослинам, а не бур’янам чи диким родичам?
Нерідко шкідники рослин більш стійкіші до агротехнічних обробок, які проводить людина, а також до загального забруднення довкілля, ніж їхні природні...
Матеріали до уроків біології тварин (8 кл.) про відмінні ознаки ряду Твердокрилі або Жуки. Матеріали до уроків біології тварин (8 кл.) про відмінні ознаки ряду Твердокрилі або Жуки.
Відмінні ознаки ряду Твердокрилі або Жуки....
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓