Пошук:
Автор Pavlenko | 31 июля 2013 | Коментарів: 0 | Переглянуто 6290
Рубрика: Статті

Залетів у вікно … бражник

Яких тільки вигадливих форм не зустрінеш у світі комах: бабки - вертольоти, метелики - літаючі квіти, жуки-вусачі, жуки-красотіли, величні хижаки - богомоли, і т.д., але є серед них зовсім непоказні представники, в основному сутінкові та нічні метелики, яким в темряві красивий наряд зовсім непотрібний. Мова піде про бражників, які весь день проводять на корі дерев, стінах дерев’яних будинків та інших затишних місцях. Їхні передні крила зазвичай забарвлені в захисні сіруваті кольори, якими вони в стані спокою прикривають задні крила. Чому? Тому, що саме на них знаходяться красиві малюнки у вигляді яскравих «оковитих» плям. Якщо нерухомого метелика потривожити, то він судорожно піднімає передні крила і демонструє свої прекрасні візерунки на задніх крилах. Такі барвисті відмітини приводять хижака в замішання, і той відпускає здобич. Цікаво, що бражники без «плямистих очей» на тілі не роблять таких рухів крилами.
Назви багатьох видів бражників походять від назв рослин, на яких розвиваються личинки: олеандровий, сосновий, липовий, тополевий, молочайний, жимолостевий,  в'юнковий  (берізковий),… Бражник «мертва голова» свою назву отримав від того, що на його оксамитовому тілі помітний малюнок черепа. В давнину люди його боялись саме за цей візерунок, але нічого страшного в цій комасі немає. Літає на узліссі, деревний сік п’є і нікого не чіпає.
Бражники - великі або середньої величини метелики з потужним, часто конусоподібно загостреним на кінці тілом (черевцем) і вузькими витягнутими крилами. Розмах крил 30-175 мм, у більшості видів 80-100 мм, але існують і маленькі карликові види, які досягають в розмаху крил лише 2 см.
 Вусики у бражників довгі, веретеноподібні, зазвичай із загостреною і гачкоподібно загнутою верхівкою. Очі круглі, голі, часто прикриті зверху чубчиком з подовжених лусочок. Хоботок зазвичай дуже довгий, перевищує в кілька разів довжину тіла, рідше короткий, іноді редукований. Губні щупики добре розвинені, загнуті догори, із зовнішнього боку густо вкриті лусочками, з внутрішньої сторони зазвичай позбавлені лускатого покриву,
 Лапки бражників несуть кілька рядів коротких міцних шипиків. Черевце покрите прилеглими лусочками, зібраними на кінці у вигляді пензлика або широкої щітки. Передні крила більш ніж в 2 рази довші своєї ширини. Їх зовнішній край рівний або різьблений, з глибокими вирізками між жилками, сильно скошений до заднього краю, іноді округлий. Задні крила звичайно в 1,5 рази довші своєї ширини, з неглибокою виїмкою по зовнішньому краю перед анальним кутом. Зачіпки зазвичай добре розвинені, але іноді рудиментарні.
 Гусінь бражників досить велика за розмірами та має п'ять пар кінцівок. Забарвлення досить яскраве, з косими смужками і плямами у вигляді очей. які відлякують і комах, і птахів, і навіть людину. На задньому кінці тіла майже завжди є характерний щільний наріст - «ріг». Лялечка бражників також відрізняється тим, що на задньому кінці у неї є піднесення у вигляді рогу, якого позбавлені тільки деякі види.
 Розвивається гусінь переважно на деревних і чагарникових породах, значно рідше - на трав'янистих рослинах та відрізняються вузькою харчовою вибірковістю, тобто найчастіше здатні харчуватися тільки на одному або декількох близькоспоріднених видах рослин. Окремі види відомі як другорядні шкідники сільського  та лісового господарства, де незначно ушкоджують різні хвойні та широколисті породи, у садах - плодові та кісточкові культури. Активність виявляють у сутінковий і нічний час доби.
Лялькуватися вона повзе у верхні шари грунту або листяну підстилку, здійснюючи досить довгі міграції від своїх кормових рослин. Тому ми й можемо інколи побачити різноманітну гусінь де-завгодно, навіть на автомобільних дорогах чи маленьких стежках, відчуваючи певну відразу до них. Якщо на стежці (швидше всього в лісі) буде повзти гусінь із рогом на кінці тіла, не можна на неї наступати, тому що вона зовсім неотруйна і нешкідлива. Це гусінь бражника. Зимують лялечки в землі, а в травні-червні з’являються дорослі красиві метелики.
Олеандровий бражник один з небагатьох, у якого обидві пари крил мають яскраве забарвлення. Цей метелик не боїться подорожувати, і тому може долати шляхи в багато сотень кілометрів. Такі перельоти властиві і винному бражнику і «мертвій голові», що вважаються найкращими літунами серед метеликів. Грудні м'язи у них досить потужні, ось чому бражники - найшвидші серед метеликів. Рекордна швидкість для них 54 км на годину. Їхній політ буває настільки стрімкий, що не встигаєш і розгледіти.
 Взагалі бражники примудряються за 1 секунду долати відстань в 15 м, здійснюючи до 80 помахів крилами. При чому, завдяки високій м’язовій активності вони підвищують температуру свого тіла, чим і відрізняються від інших комах. Тому їхнє явище піднімати температуру називається хемойотермія.
Перед тим як злетіти, вони деякий час вібрують крилами, неначе розігріваючи свій «двигун», піднімаючи температуру до необхідного для польоту стану. Наприклад, у молочайного бражника вона становить до 35 градусів.
У бражників є ще одна цікава особливість, пов’язана з польотом. Харчуючись нектаром на льоту, ці метелики опускають свій довгий хоботок у квітку, не сідаючи на неї, а зависаючи над рослиною в повітрі, як колібрі. Бражник «мертва голова» може забиратися у вулики і смоктати мед. Довгий хоботок мають не всі бражники, а деякі взагалі його не мають, бо у дорослому віці вони зовсім не живляться.
Бражники - найгарніші запилювачі. Завдяки великій швидкості польоту і довгому хоботку, вони запилюють до 100 квіток за три хвилини, правда не в Україні.
Бражники видають певні звуки і найкрикливіший знову таки «мертва голова». Але чути його писк, лише коли взяти в руки. Звук виникає, мабуть, від того, що комаха приводить у коливання повітрям складки твердого хітинового покриву ротової порожнини. Ще існує цікава інформація, що ці нічні метелики придумали цікавий спосіб відганяти свого головного ворога - кажанів. Було з'ясовано, що вони труться геніталіями по черевцю, створюючи звукові хвилі, щоб заплутати ворога.
Мешкають бражники в основному в Південній Америці, а у нас зустрічається всього близько 100 видів, хоча всього відомо понад 1000 видів. Деякі з них на сьогоднішній день досить рідкісні.
Липовий та глазчатий бражники добре пристосувались до співмешкання поруч із житлом людини. Нічого страшного не буде, якщо такий метелик залетить ввечері у вікно. Його необхідно спіймати і відпустити на волю, і ні в якому разі не вбити. Ніякої шкоди такі метелики для людини не приносять.
 Восени 2007 року учасники Центру екологічної освіти розробили експеримент «Космічний метелик». У ньому брали участь лялечки середнього винного бражника та інших метеликів. Мета досвіду - дослідити вплив перевантажень і невагомості на розвиток метеликів. Біосупутник «Фотон-М»  з лялечками був запущений з космодрому Байконур 14 вересня і провів на орбіті 12 діб.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Крила – органи комах з аеродинамічними властивостями Крила – органи комах з аеродинамічними властивостями
 Крила утворені тонкими мембранами, натягнутими на каркас жилок. Жилки виконують опорну функцію. Вони пронизують все крило комахи, забезпечуючи...
Комахи, які зустрічаються нам на лісових галявинах. Комахи, які зустрічаються нам на лісових галявинах.
 Наша школа знаходиться неподалік лісу, поблизу Жукового острова. Систематично учні проводять там екскурсії, ігри, спортивні змагання,...
Хто запилює квіти? (у рамках шкільної праграми) Хто запилює квіти? (у рамках шкільної праграми)
Хто запилює квіти? Бджоли Джмелі Метелики Жуки Птахи Рукокрилі...
Матеріали до уроків біології тварин (8 кл.) про відмінні ознаки ряду Лускокрилі або Метелики. Матеріали до уроків біології тварин (8 кл.) про відмінні ознаки ряду Лускокрилі або Метелики.
Відмінні ознаки ряду Лускокрилі або Метелики....
Міфи у назвах метеликів Міфи у назвах метеликів
Метелики без сумніву найпрекрасніші істоти світу комах, і тварин у цілому. Літаючі “живі квіти”. Загадкові, привабливі, що бентежать уяву людей на...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓