Пошук:
Автор Pavlenko | 15 сентября 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 4295
Рубрика: Корисна інформація / Рослинний світ

Фісташки: всім горіхам горіхи

Фісташки – невеликий рід багаторічних рослин, що належить до родини Сумахових. Налічує 20 видів, але лише 4 з них знаходяться в культурі. Це дерева або чагарники, які ростуть практично поодиноко. Можуть бути як вічнозеленими, так і листопадними. І взагалі фісташки – рослини-довгожителі, бо можуть прожити 300, а то і 400 років, звичайно, при наявності  сприятливих умов. 

Фісташка - дводомна рослина, на дереві утворюються лише чоловічі або жіночі квіти. Восени жіночі дерева покриваються яскравими, зібраними в китиці плодами.Фісташки: всім горіхам горіхи Плід - кістянка з дуже твердою шкаралупою.  Їстівними є плоди декількох видів. Світове виробництво - більше 120 тис. тонн. Вирощуються фісташки заради плодів - однонасінних кістянок зі специфічним смаком і запахом. 

Історія культивування фісташок нараховує кілька тисячоліть: їх культивували в Персії і Стародавній Греції. В даний час фісташки поширені в субтропічних і тропічних областях Старого і Нового Світу. Їх обробляють в Туреччині, Греції, Іспанії, Італії, Сирії, Ірані, США, Австралії, на Кавказі та Криму, а також в країнах Центральної та Західної Азії, Північно-Східної Африки та багатьох інших. Але лідером з вирощування фісташок є Туреччина, адже в цій країні зосереджено половина світового експорту фісташок. Тому батьківщиною рослини вважають Середземномор'я. 

Ідеальні умови для вирощування фісташок в Каліфорнії. В кінці ХХ ст.. там були висаджені фісташкові деревця в якості експерименту. Тепер цей штат є провідним виробником фісташок в світі. Каліфорнійський «зелений мигдаль»,  як ще називають ці горіхи, визнаний одним з найбільш якісних. 

Рід фісташок дуже древній, він виник на Землі ще в третинному періоді. У Криму виростає фісташка туполиста, звана також терпентинним, скипидарним і «Лада-деревом». Її плоди неїстівні. Висота дерев сягає 8-10 м, стовбур рослини потужний, крона надто розгалужена. Листки складні, володіють сильним смолистим запахом. Фісташка прекрасно пристосована до вирощування на півдні в умовах крайньої сухості повітря, високих температур і нестачі вологи в грунті. Маса кореневої системи цієї рослини набагато більше надземної частини, завдяки чому фісташка ухитряється "випити" із землі 15-20 т води за рік.

Отже, фісташки знайомі вже не одну тисячу років. Корисні властивості зробили ці горішки настільки популярними, що стародавні предки назвали цю рослину «деревом життя», Це тому, що плоди містять аж 12 незамінних і 8 замінних кислот. Фісташкові горішки у народів Сходу представляли, навіть, розмінну валюту, тому досить давно воно вважалося ще й символом багатства.

В складі горішків також знайшлося місце вітамінам і найбільше група Б. З'їдаючи 100 г фісташок, можна поповнити денну потребу у вітамінах групи В, Фісташки: всім горіхам горіхи наприклад, у  пірідоксині майже на 100%, а на 50% добової норми тіаміну. Є в них ще вітамін PP, відсоток якого близько 30% денної норми. Наявні в горішках і вітаміни E і C, а також невелика кількість вітаміну А. Завдяки цьому фісташки є сильним антиоксидантом. Також це єдині горіхи, що мають у своєму складі каротиноїди, які піклуються про зір і зміцнюють кісткову тканину.

 Не поскупилася природа для фісташок макро-і мікроелементами. Деяких з них настільки багато, що кілька маленьких смачних горішків можуть відновити рекомендовану денну норму. Серед лідерів мідь, марганець, фосфор. Багаті фісташки калієм, магнієм, залізом. Є в них ще кальцій, селен, цинк, причому саме цинк стимулює вироблення тестостерону у чоловіків. Крім того, фісташки - цінне джерело клітковини, яка поліпшує роботу травного тракту, прискорює метаболізм і допомагають худнути. І, врешті, фісташки вважаються паливом номер один для нашого мозку, так як забезпечують організм енергією і вітамінами, необхідними для розумової роботи.

Як і у багатьох представників «горіхової» компанії, більшу частину фісташок складають жири. На 100 г їх половина. Білки займають почесне друге місце. Кількість вуглеводів незначна, правда в сирих фісташках вуглеводів і харчових волокон більше. У багатому запасі жирів є місце різним їх групам. Найбільше насичених жирів. Значне місце належить пальмітиновій кислоті. Серед мононенасичених більшу частину займає олеїнова кислота, ряд поліненасичених представлений, в основному, лінолевою кислотою. 

Перший опис дикої фісташки у нас було зроблено в праці К. І.Габлиць "Фізичний опис Таврійської області по її розташування і по всіх трьох царствах природи". У ньому автор вказує, що фісташка багата "рідкою смолистою матерією, яка приємна своїм бальзамічним запахом". У живиці фісташки - рідкій смолі, що видобувається з надрізів на дереві, міститься до 25 % ефірної олії. Найбільш інтенсивне смолоутворення відбувається влітку, в липні і серпні. За сезон з кожного дерева можна добути від 40 до 100 г живиці. Фінікійці фісташковою смолою покривали дерев'яний посуд. У Стародавній Греції і країнах Азії з неї виготовляли ароматичні куріння і ароматну жуйку, так як жування фісташкової смоли знищує неприємний запах у роті, очищає зуби і зміцнює ясна. Але основне застосування смоли - в лікувальних цілях. Вона здавна входила до складу мазей і пластирів, що виліковують ревматизм, загоюють старі виразки і рани. Близько тисячі років тому нею користувався для лікування своїх пацієнтів знаменитий Авіценна. Сучасні фармацевти роблять зі смоли фісташки ліки від опіків, тріщин на шкірі і пролежнів. Деревина фісташки дуже тверда, важка, тоне у воді. 

Фісташка живе до 1000 років. У Криму біля руїн середньовічних поселень є 900-річні посадки цієї рослини. Але це древня рослина розмножується дуже погано, так як плодоносить нерегулярно, з перервою в 2-4 роки, а поросль знищується худобою. У результаті площа під фісташкою туполистої в Криму помітно скоротилася, і в 1980 р. цей вид був внесений до Червоної книги. 

На початку XX ст. директор Нікітського ботанічного саду Ф. К. Калайда прищепив до кримської фісташки туполистої крупноплідну фісташку азіатську. Роботи в цьому напрямку ще тривають. Справа в тому, що коренева система кримської фісташки має унікальні протиерозійні властивості, які особливо проявляються на еродованих схилах і в безлісній східній частині півострова. Тому потрібна не заміна її на їстівну фісташку, а гібридизація, що дозволяє сумістити корисні властивості обох видів рослин.

Рідко коли в одному продукті об'єднані відмінні смакові якості й цілющі властивості. А фісташки це мають, причому готові, висушені горішки можна  зберігати до наступного врожаю, тобто, цілий рік. 

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Життєдайні горіхи коли Життєдайні горіхи коли
 Ще здавна тубільці Конго та деяких інших прибережних країн Африки зналися на «дивовижній магії», котра допомагала їм цілими тижнями...
Кизил – забута унікальна культура Кизил – забута унікальна культура
] Здавалося б, при ранньому цвітінні кизилу і ягодам його належить бути першими, але ж ні. Треба ще чекати і чекати! Тільки пізньої осені...
Авокадо – «алігаторова груша» та «дерево-корова»? Авокадо – «алігаторова груша» та «дерево-корова»?
 Ботаніки спочатку не могли визначитися: до фруктів чи до овочів віднести авокадо. За смаком плід більше підходить до овочів, але це фрукт. Зріє...
Кеш’ю – рослина без відходів Кеш’ю – рослина без відходів
 Кеш’ю досить цікава горіхоплідна рослина, її горіхи неначе вилазять назовні із плоду, в якому дозрівають, затишно прилаштувавшись на...
Амарант – культура ХХІ століття - хліб майбутнього? Амарант – культура ХХІ століття - хліб майбутнього?
 Амарант протягом 8 тисяч років був однією з основних зернових культур Південної Америки і Мексики («пшениця ацтеків», «хліб...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓