Пошук:
Автор Pavlenko | 27 февраля 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 10721
Рубрика: Корисна інформація / Рослинний світ

Таємниче вороняче око

        Вороняче око оточене ореолом чарівних повір’їв. Над ним чаклували, над ним загадували. Із його чорного ока на людину дивиться неначе магічна старина. Будова нагадує деякий символ: чотири темно-зелені листки з таємничим оком посередині, як зашифрований план світу і дійсно, як око ворона, що є міфічним птахом. 

Росте вороняче око в тінистих, переважно листяних лісах та чагарниках. Поширене в змішаних і хвойних лісах з вологим грунтом, Таємниче вороняче окочасто по ярах і тінистих берегах боліт  і також в лісостепу. Ще з дитячого віку мені пам’ятається, як у наших українських лісах досить часто можна було зустрітися з цією непростою рослиною, яка приваблювала своєю таємничістю. Народні назви воронячого ока також цікаві: воронець, воронячі ягоди, хрещате зілля, хрест-трава, ведмежа ягода. Головне, що всі вони пов’язані саме із вороном, крім ведмежа ягода, яке також можна пояснити. Мабуть, ведмеді люблять поласувати ягодами цієї таємничої рослини. 

Вороняче око - багаторічна трав'яниста рослина з довгим повзучим кореневищем від якого відходить невисоке прямостояче стебло, висотою 15-30 см. Чотири листки розміщені мутовчасто у верхній частині стебла і розташовані хрест-навхрест. За формою широкоеліптичні, або яйцеподібні, Таємниче вороняче ококоротко-загострені. Вони майже сидячі, з трьома жилками. В центрі між листками спочатку знаходиться жовто-зелена квітка, а потім єдина сизувато-синя ягода, яка восени чорніє і тому схожа на велику чорницю. Через характерне розташування листя рослина має другу назву - хрест трава. 

Квітка досить велика, поодинока, з подвійною оцвітиною, що складається з 4 ланцетних гострих чашолистків і 4 вузьких шиловидно - лінійних жовтувато-зелених пелюсток, рівних по довжині з чашолистками. Тичинок 8 з довгими, продовженими на верхівці в шиловидний придаток, пиляками. Цвіте у червні – липні. Плід - чорна велика ягода близько 1 см в діаметрі, дозріває в липні.

Всі, напевно, чули, що вороняче око - отруйна рослина, тому, гуляючи в лісі з маленькими дітьми, потрібно стежити, щоб вони не спокусилися незвичними ягодами. Від однієї або двох ягід нічого страшного не трапиться, але при більшій кількості можливе отруєння. Найменшу небезпеку становлять листки рослини, а більшу - його ягоди. Взагалі всі частини рослини отруйні, але мають різну дію: кореневища - блювотну, ягоди діють на серце, а листя на нервову систему. При вживанні рослини в їжу з'являється нудота, печіння в роті, в горлі, в шлунку, блювота, пронос. Спостерігається порушення серцевої діяльності. Можлива зупинка дихання і параліч.Таємниче вороняче око Складність отруєння залежить від кількості з'їденої рослини.

Перша допомога при отруєнні воронячим оком полягає у тому, щоб прийняти активоване вугілля та промити шлунок. Прийом проносних протипоказаний. Далі слід робити дії, спрямовані на ліквідацію подразнення слизових оболонок травного тракту - ковтати шматочки льоду, приймати анастезін всередину. При сильному отруєнні в якнайшвидшому часі звернутися до лікаря.

Хіміками в складі воронячого ока виявлені такі речовини, як сапонін, парадін і парістіфін. До речі парістіфін є хорошим інсектицидом.

Отже, на відміну від отруйності, в той же час ця рослина - прекрасний лікар. На перший погляд дивно, але навіть свіжі недозрілі ягоди збирають і вживають як лікувальний засіб при порушенні обміну речовин, запамороченні, мігрені, серцевій недостатності, тахікардії, ларингіті, розлада х психіки.

Заготовляють траву воронячого ока під час цвітіння і швидко висушують у теплих, добре провітрюваних приміщеннях.  

У середні віки вірили, що "зачарованих" людей можна було "розчарувати" за допомогою воронячого ока. Ягоди носили на тілі або зашивали в одяг, щоб уберегтися від заразних хвороб, для чого збирали їх від 15 серпня до 8 вересня. Але, загалом, воронячого ока побоювалися і тому застосовували рідко. Крім цього, у давні часи люди вірили, що ягоди воронячого ока захищають від пристріту. Тому збирали їх і носили на тілі.

За бажанням можна сходити в ліс і знайти вороняче око - рослину, овіяну таємничістю.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
І таким рослинам є місце - під’ялинник І таким рослинам є місце - під’ялинник
 У верхній частині стебла розміщені квітки у формі дзвоника довжиною до 1,5 см, зібрані щільною китицею. Вони також блідо-жовті і ніяк не...
Слони, коні, пляшки у назві рослини: смішно, але цікаво Слони, коні, пляшки у назві рослини: смішно, але цікаво
  Одна і та ж рослина, а має декілька назв, які вона отримала із-за незвичних форм і зовнішнього вигляду вегетативних органів: стовбура –...
Витончені і чарівні сніжні ягоди Витончені і чарівні сніжні ягоди
 ...потім починає дозрівати плід - соковита кістянка у вигляді кульки близько 1 см в діаметрі. Коли визрівають всі плоди, яких на кущі дуже...
Мильні рослини - альтернатива милу Мильні рослини - альтернатива милу
У природі зустрічається досить багато рослин, здатних утворювати піну. Це відбувається із-за наявності в їх складі сапонінів – аморфних...
Мудрість метелика «павичевого ока» Мудрість метелика «павичевого ока»
Здається ніде не можна побачити красивіших “очей” ніж у метелика – павичевого ока. Вони такі великі, з чорними зіницями і райдужними розводами...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓