Пошук:
Автор admin | 10 сентября 2013 | Коментарів: 0 | Переглянуто 5967
Рубрика: Корисна інформація / Різне

Анаболізм + катаболізм = метаболізм

Кожного дня всі живі організми живляться, причому не один раз на день. Навіщо? Всі скажуть, для того, щоб зберегти життя, а ще бути активними, енергійними, привабливими, ...і здоровими. А що ж для цього необхідно? Звичайно, отримувати із навколишнього середовища певні речовини, які називають поживними. Причому отримувати їх безперервно.
 Основні речовини організми одержують із харчовими продуктами. Але вони не лише беруть з довкілля поживні речовини, а віддають непотрібні або навіть, шкідливі продукти переробки цих речовин.
Речовини, які надходять з їжею, переварюються, розпадаються до простих молекул, які всмоктуються в кров, і вже звідти починається їхнє засвоєння організмом. Тобто, ці поживні речовини є “цеглинками” для побудови тіла. З чужих молекул, що надійшли до організму з їжею та з довкілля, через низку складних перетворень організм утворює властиві йому речовини.
Сукупність змін, що відбуваються з речовинами з моменту їхнього надходження до організму і до утворення кінцевих продуктів розпаду і виведення їх з організму називають обміном речовин або метаболізмом. Це набір хімічних реакцій, які проходять у живому організмі для підтримки життя. Ці процеси дозволяють організмам рости і розмножуватися, зберігати свої структури і відповідати на впливи навколишнього середовища. Наприклад, в організмі дорослої людини (70 кг) за добу:
- поглинається 460 л кисню і виділяється 403 л вуглекислого газу;
- гине і замінюється 450 млрд.еритроцитів, до 30 млрд лейкоцитів, до 400 млрд тромбоцитів;
- гине і відновлюється 50% епітеліальних клітин шлунку та кишечнику;Анаболізм + катаболізм = метаболізм
- серце проштовхує від 10 до 70 тисяч л крові;
- передсердя і шлуночки скорочуються близько 90 000 разів;
- здійснюється близько 25 тисяч дихальних рухів;
- через легені проходить близько 12 000 л повітря;
- через травну систему всмоктується 7-9 л рідини;
- утворюється 1,5 л сечі;
- випаровується через легені та потом близько 0,5 л води.
Всі ці процеси здійснюються завдяки двом взаємопротилежним процесам:
- асиміляція або анаболізм – синтез, утворення складних органічних сполук з простих молекул, що надійшли в клітини – пластичний обмін;
- дисиміляція або катаболізм – розщеплення, розкладання органічних речовин на простіші сполуки – енергетичний обмін;
- асиміляція + дисиміляція (анаболізм+катаболізм) = метаболізм.
 Під час асиміляції (анаболізму) накопичується енергія. В ході дисиміляції (катаболізму) навпаки, синтезовані речовини розпадаються на прості молекули і при цьому звільняється велика кількість енергії, яка витрачається на здійснення всіх життєвих потреб: скорочення м´язів, роботи серця, підтримання сталої температури тіла, забезпечення мислення, мовлення, пам´яті, … Серії хімічних реакцій обміну речовин називають метаболічними шляхами, в них за участю ферментів одні біологічно значущі молекули послідовно перетворюються в інші. Анаболізм + катаболізм = метаболізм
Таким чином, анаболізм (асиміляція) і катаболізм (дисиміляція), дві складові частини метаболізму, які неможливо розділити.
 Але за різних умов життя метаболізм має свої особливості.
- у стані спокою переважають процеси асиміляції;
- у стані фізичного та розумового навантаження – дисиміляція;
- у дітей метаболізм інтенсивніший;
- у людей літнього віку метаболізм повільніший.
Кінцевим результатом перетворення енергії в організмі є тепло. Кількість тепла, яке виділяється організмом, можна виміряти за допомогою спеціальних калориметрів (пряма калориметрія). А також за допомогою вимірювання кількості поглинутого кисню і виділеного вуглекислого газу (непряма калориметрія). Одна калорія дорівнює кількості тепла, необхідного для нагрівання 1 л води на 1 градус. Затрати виражають у кілокалоріях – ккал.
Всі харчові продукти мають свою енергетичну цінність. Вони поділяються на висококалорійні, малокалорійні і некалорійні. На упаковках крім кількості білків, жирів, вуглеводів, мікроелементів... визначено енергетичну цінність 100 г даного продукту.
 Доросла людина у стані повного спокою за добу виділяє близько 2 000 ккал тепла. Це основний обмін. Ця величина досить постійна і є важливим показником інтенсивності обмінних процесів. Ми повинні знати, що при розщепленні і окисненні 1 г білків і 1 г вуглеводів в клітинах утворюється по 4,1 ккал тепла (17,2 кДж), а 1 г жиру - 9,3 ккал (39,1 кДж) енергії. Після святкових днів людина накопичує багато калорій, а зайві калорії перетворюються в жир, тому щоб, наприклад, витратити 1500 ккал, людині необхідно пройти 10 км, або 3 години проплавати, або 6 годин поїздити на велосипеді. Вчені підрахували, що людина вагою 70 кг витрачає ккал: прогулянкою – 220; швидкою ходою  - 390; бігаючи – 1500; на велосипеді – 320; займаючись гімнастикою – 280; ......
 Енерговитрати організму залежать, звичайно, від кількості виконуваної
роботи, від стану організму. Наприклад, у людини, яка нервує, підвищується апетит або у людини, яка фізично попрацювала, виникає відчуття голоду. Чому? Під час нервування або емоційного напруження збуджується кора головного мозку, яка надсилає імпульси до гіпоталамуса, де знаходиться центр голоду і центр насичення. Те ж саме після фізичного навантаження переважають процеси дисиміляції і знижується рівень поживних речовин в організмі. Зниження рівня поживних речовин збуджує центр голоду в гіпоталамусі і це викликає відчуття голоду.
Поки організм живе, процеси асиміляції і дисиміляції відбуваються безперервно і паралельно. Коли припиняється обмін – припиняється життя. Завдяки процесам обміну речовин і перетворення енергії забезпечується підтримання гомеостазу - необхідної умови нормального функціонування будь-якої біологічної системи від клітинного до біогеоценотичного рівнів організації.
 Таким чином, людський організм підпорядкований закону збереження енергії: енергія не виникає і не зникає, вона лише видозмінюється. Для впорядкування такої живої системи як організм потрібно виконати роботу. Таку роботу (хімічну, механічну та транспортну) постійно змушені виконувати організми, для того щоб підтримувати себе живими, а це відбувається завдяки наявності метаболізму.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
"Трубопровід життя"
 Травну трубку можна порівняти із звичайним трубопроводом чи механізмом якоїсь техніки, що працює на паливі. Тільки виникає одне питання: ...
Ознаки живої матерії Ознаки живої матерії
 Всі живі організми характеризуються низкою ключових параметрів, за якими їх відрізняють від неживих об'єктів. ...
Голод – апетит – насичення - переїдання: харчова необхідність?! Голод – апетит – насичення - переїдання: харчова необхідність?!
Якщо організм тривалий час не отримує необхідних поживних речовин, щоб забезпечити свої енергетичні потреби, він переходить на ендогенне живлення -...
Температурні межі існування життя. Температурні межі існування життя.
Від температури навколишнього середовища залежить швидкість усіх хімічних реакцій, що становлять обмін речовин. Види, які віддають перевагу холодові...
Обмін речовин та енергії Обмін речовин та енергії
Обмін речовин та енергії...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓