Пошук:
Автор Pavlenko | 15 января 2012 | Коментарів: 0 | Переглянуто 8814
Рубрика: Корисна інформація / Біологія людини

Сміх – важлива характеристика людської індивідуальності.

«Смехом иной человек себя совсем выдает.           

Рассмеётся и весь характер его вдруг окажется           

как на ладони. Если хотите рассмотреть его душу,          

то вникайте не в то, как он молчит или           

говорит, или плачет, а вы смотрите как он           

смеётся. Смех есть самая верная проба души.»
            Ф.Достоєвський

 Сміх – це особливість людської сутності, що відрізняє її від тваринного світу в загальному. Сміх в уявленні народу зовсім не безвинні пустощі. Сміхом проявляються емоції, які повідомляють, попереджають, інформують, підказують про щось погане чи хороше. За їхньою допомогою люди організовують свою поведінку. Емоція – це відгук на зміни прогнозу задоволення певної потреби. Якщо інформація, яка надійшла, перевищує прогноз, то виникає позитивна емоція, а якщо вона понижує ймовірність досягнення мети, емоція стає негативною.
 Що ж необхідно для того, щоб позитивна емоція проявилась сміхом? Адже не завжди радість людини виражається за допомогою сміху. Сміх є особливою групою позитивних емоцій. Він виникає тільки при певному збігу обставин. Наприклад:
1) Нову інформацію, яку отримала людина, не лише перевищує, але й знецінює та ліквідує значущість прогнозу. Якщо виявляється, що прогнозовані очікування – дурниці, то й може виникнути сміх. Сюди належать анекдоти, так як вони складаються з двох частин: перша формує у слухача деякий псевдопрогноз і коли він вже повірить у несправжню версію, йому підносять несподівану кінцівку.
2) Сміх виникає на базі не головної, а другорядної потреби. Якщо ми на чому-небудь зосереджені, то яку б смішну інформацію не отримали, сміху не буде. Можливо буде радість, захоплення, але не сміх.
3) Другорядна потреба, відгуком на яку є сміх, відволікає від головної справи, від насущних турбот. Ось саме тут, коли щось відволікатиме від справи і людина знаходиться у стані більшого чи меншого спокійного споглядання оточуючого, може виникнути сміх. За своєю суттю сміх завжди є деяким відволіканням від домінуючої потреби, погляд збоку на ситуацію, яка склалася. Сміх свідчить про різноманітність інтересів і потреб людини, яка не обмежується прагненням лише до однієї головної мети.
4) Найочевиднішою умовою виникнення сміху – це повна його мимовільність. Підвести себе до смішного, підготуватись до нього можна лише тоді, коли прогнозування подій направити по невірному шляху. Зародження сміху – явище неусвідомлене, інтуїтивне. Сміх виникає немов вибух.

Сміх – індикатор ідеальних потреб пізнання.

Потреби людини завжди говорять про те, що він собою являє. А потреб у нас досить багато. Із них основними є три:
- Перша – біологічна потреба займати своє місце у просторі.
- Друга – соціальна потреба займати своє місце у суспільстві.
- Третя – ідеальна потреба в істині, потреба в пізнанні свого місця у Всесвіті.
 Потреби людини бувають двох рівнів: потреби необхідності і потреби розвитку.
1 рівень: потреби самозбереження, рівноваги в середовищі, боротьба за існування, за задоволення потреб у досягнутому раніше об’ємі.
2 рівень: потреби в рості, розширенні та оволодінні новими засобами і способами їх задоволення, удосконалення та підвищення норм.
Негативні емоції оголюють переважно потреби першої необхідності, а позитивні – потреби розвитку. Негативні емоції – це страх, лють – вони уподібнюють окрему людину багатьом іншим, а позитивні – це радість, захоплення, мрії, надії – вони індивідуалізують людей, вказують на своєрідність кожного, тобто на те, чим кожен з нас відрізняється від інших.
У залежності від розглянутих потреб існують і різновиди сміху, який близький до діяльності підсвідомості. Такий сміх може бути примітивним, породженим самовдоволенням своєї зверхності за рахунок засвоєних норм, у співвідношенні з якими все нове і незвичне підлягає осміянню. Але значно важливішим і значущим є сміх, як функція підсвідомості, що прокладає шлях в майбутнє. Саме такий сміх пов’язаний із творчістю, з інтуїцією, з дотепністю, з вирішенням наукових та художніх завдань.
Сміх відшукує велику кількість потреб людини і майже завжди носить певний відтінок: іронічний, єхидний, дружелюбний, саркастичний, поблажливий… Зовсім рідко можна почути чистий, безпосередній сміх, бо саме він в сутності відкриває ту потребу, яка лежить в основі відчуття смішного – потреба пізнання, що робить сміх веселим та безтурботним.
Чистий сміх є торжеством пізнання над пізнаваним, торжеством набутих знань, подолання власної сліпоти. Сміх є моментом прозріння, яке виникає без зусиль, затрачених на розуміння. Інші потреби можуть робити сміх більше або менше злісним чи добродушним, відвертим чи іронічним. Егоїстична потреба «для себе» робить сміх злорадним, зате альтруїстична потреба «для інших» повернеться жартом, потреба в справедливості додасть до сміху іронію та сарказм.
Всі відтінки, які надають кожному випадку сміху свій характер, свідчать про те, що на ідеальну потребу, яка викликала сміх, мають вплив інші потреби. У залежності від ситуації, від того, на яку інформацію виник сміх, можна визначити, що саме приєдналось до потреби пізнання. Сміх неначе віялом розкриває весь спектр наявних потреб людини, її пристрастей і антипатій,  набутих знань. Сміх звільняє від зосередження на турботах поточного моменту життя і людина проявляється такою, яка є її сутність.
 В. О. Сухомлинський був переконаний: "Навчити дітей користуватися зброєю сміху - одна з найтонших і найскладніших речей у формуванні моральних поглядів, переконань, смаків". Характеризуючи дитячий колектив великий педагог-гуманіст зазначав: "Здатність правильно сміятися - показник морального здоров'я колективу і особистості".

Сміх для здоров’я

 Сміх - це одна з реакцій людини на що-небудь смішне, що проявляється в мимовільних рухах м'язів обличчя і деяких частин тіла, а також у відтворенні особливих, ні з чим не порівнянних звуків і зміну дихання. Сміх здорової людини найчастіше є ознакою гарного настрою та доброї фізичної форми. Напевно кожен з нас помічав, що після сміху поліпшується стан, піднімається настрій, настає заспокоєння і знімається нервова напруга. Незважаючи на ці загальновідомі факти, деякі ставляться з недовірою до вираження «сміх продовжує життя людей».
 Як показали дослідження, під час сміху м'язи обличчя посилають особливі імпульси в наш мозок, які роблять благотворний вплив на всю нервову систему людини і роботу мозку в цілому. Важливий факт - веселі люди менше страждають від серцево-судинних захворювань, а значить, меншою мірою схильні до інфаркту. Це пояснюється легко - сміх продовжує і зміцнює клітини, які утворюють кровоносні судини і порожнини серця. Уже в 70-і роки в Америці з'явилася наука про сміх - гелотологія. Ця наука якраз і зайнялася вивченням впливу сміху на здоров'я та життя людей. В чому ж проявляється цей вплив?
- Під час сміху напружуються не лише м'язи обличчя, а й м'язи черевного пресу, що призводить до підтягування м'язів живота, які, в свою чергу, покращують роботу кишечника і дозволяють швидше виводити токсини, шлаки та інші шкідливі речовини з організму. При сильному сміху відбувається своєрідна вібрація, що дозволяє їжі швидше проходити в шлунок. Висновок: хороший сміх під час застілля з легкістю замінить будь-який з ферментів, які допомагають перетравлювати їжу (наприклад, фестал).
- При сміху в нашому організмі відбувається своєрідна «біохімічна реакція». Відбувається зниження гормонів, які викликають стресовий стан, що сприяє збільшенню кількості - ендорфінів, більше відомих під назвою «гормонів щастя». Ці самі «щасливі гормони» покращують наш настрій і допомагають забути образи і неприємності, а також душевний і фізичний біль.
- Сміх може навіть знижувати тиск! Це відбувається завдяки зміні в ритмі серцебиття: спочатку воно часте, потім рідкісне.
- Сміх дозволяє краще працювати легеням, здійснюючи швидкий і ефективний газообмін з повітрям. При сміху газообмін прискорюється в кілька разів, як результат - повне очищення легенів і бронхів від накопичених там шкідливих речовин, які ми вдихаємо щодня на вулицях міста.
- Важливим показником для жінок є здатність сміху зберігати молодість шкіри і тіла. Сміх сприяє очищенню ендокринної системи, яка є основною цеглинкою в будівництві жіночої краси та здоров'я. При сміху кров, збагачена киснем, проходить через основні ділянки ендокринної системи - гіпофіз, щитовидку, наднирники, яєчники і підшлункову залозу. Забезпечення цих залоз кров'ю, збагаченої киснем, якраз допомагає зберегти молодість і здоров'я жінки.
- Ще один важливий факт, який порадує багатьох жінок - сміх є відмінним доповненням до програми схуднення. Як показують дослідження, за хвилину сміху можна спалити більше калорій, ніж за годинне тренування на тренажері. Адже не секрет, що під час сміху напружується багато м'язів, а найбільше - м'язи живота.
- І нарешті, під час сміху відбувається збільшення антитіл в крові, які підвищують імунітет людини.
Найкраща якість сміху - його незрівнянна здатність об'єднувати людей. Сміх згуртовує всіх, незалежно від того, погоджуються вони один з одним чи ні. В різні часи люди сміялися над різноманітними речами. Це не змінювало головного - внутрішньої єдності сміху, яка дає про себе знати і в простих, і в складних його проявах.

Сміх та потреба в економії сил.

Потреба в економії сил присутня скрізь. У сфері ідеальних потреб, вона виявляє себе у вигляді сміху, гумору, дотепності. Сміх виникає в момент, коли ідеальна потреба пізнання хоч на мить захоплює панівне положення і отримує задоволення без спеціальних розумових зусиль. Отже, якщо одним із джерел сміху вважають потребу пізнання, то іншою першопричиною сміху виявиться потреба в економії сил. Саме в гуморі, сміху, дотепності економія сил поєднується із потребою пізнання. Відсутність у тварин сміху та гумору говорить про відсутність у них ідеальних потреб.
Сміх – пізнання без зусиль, затрачених на розуміння причини сміщного. Вчені дослідили, що у сміху є споріднені зв’язки із красою через проміжні ланки гумору, дотепності, вишуканості та грації. Всі вони об’єднані потребою в економії сил людини. Повна зневага до гумору, дотепності, краси, вишуканості, тобто до економії сил, часто говорить про вузькість кругозору, про упертість, про відсутність широких перспектив та далекоглядних планів.

Від посмішки до сміху.

Здатність сміятися - одна із загадкових людських здібностей. З моменту, коли дитина починає сміятися, за Арістотелем, вона якби і стає людиною. Із усіх живих істот тільки людині властивий сміх. Усмішка - це аванс, який культура видає істоті,
Посмішка – зародок сміху. Якщо ми сміємося не часто, то посміхаємося постійно. Якщо сміх виникає несподівано, мимоволі, то посмішка зазвичай супроводжує свідому діяльність людини і пов’язана з процесом споглядання. Але не завжди. Наприклад, коли ми йдемо задумавшись або заклопотані справами, що б смішне не зустрілося, посмішки не буде, а коли йдемо не поспішаючи, багато що може викликати посмішку. З численних досліджень були зроблені висновки, якщо стикаються позитивні і негативні емоції, тоді також утворюється посмішка.
Посмішки не такі багатослівні, як сміх, але мають також багато відтінків. Спокійна посмішка і спокійний сміх свідчать про те, що в процесі споглядання відбувся приріст інформації про задоволення потреб пізнання.
Сміх часто залежить від настрою людини в даний момент. Але практично неможливо з’ясувати чи усвідомити, що саме і чому для нас видалось смішним. Від сміху дуже важко втриматись. Дуже важко за бажанням відтворити та випробувати ту емоцію, приступ того внутрішнього стану, який примусив нас нестримно сміятися.
Велика кількість людей зовсім не вміють досконало сміятися. Дослідники вважають, що сміх – це дар і його майже неможливо зробити. Одні лише діти вміють сміятися в досконалості. Ф.Достоєвський у «Подростку» пише: «Смеющийся и веселящийся ребёнок, это  - луч из рая, это – откровение из будущего».
Сміх може дати нам велику кількість важливих свідчень про індивідуальні риси даної людини: не лише про структуру її потреб, але й про співвідношення свідомості та підсвідомості.
Тепер ми знаємо, якщо хочеться бути здоровими, успішними, красивими, і, звичайно ж, жити якомога довше, потрібно дотримуватися одного нехитрого і дуже приємного правила: сміятися, посміхатися якомога частіше, краще в компанії з близькими людьми, але можна і поодинці за переглядом комедій, або посміхатися своїм власним думкам, розсміятися, згадавши недавно розказаний анекдот, привід для здорового сміху завжди знайдеться. Пам'ятайте, що «сміх без причини - ознака дурень» не є істиною, що неодноразово було доведено науковцями різних країн. Тому смійтеся від душі для свого здоров'я і довголіття! І це принесе не тільки радість, але і користь.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Тіло людини поза біологією Тіло людини поза біологією
 Наш організм двобічносиметричний, тобто він має лівий і правий бік, спину і черево, верх і низ. Чи однакові вони? І біологи, і фізіологи, і...
Обличчя людини – дзеркало її душі та здоров’я. Обличчя людини – дзеркало її душі та здоров’я.
Обличчя завжди було, і мабуть буде,  предметом пильного та глибокого вивчення. Кожне з них природа створює за індивідуальним проектом...
Антропогенні потреби людини. Антропогенні потреби людини.
... виділяють три основні групи антропогенних потреб: - Вітальні – потреби існування; - Емоційні – потреби задоволення; - Раціональні – потреби...
Уроки біології та мудрість здоров’я. Уроки біології та мудрість здоров’я.
Викладаючи біологію більше ніж 20 років, я намагаюсь гармонізувати в учнях їхній розум, знання, уміння, почуття, силу, красу… Пояснюю, що здоров’я...
Що собою являє такий ворог, як наркотик? Що собою являє такий ворог, як наркотик?
Слово "наркоманія” грецького походження: "narkё” – означає оціпеніння, оніміння, "mania” – безумство, божевілля....
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓