Пошук:
Автор Pavlenko | 9 января 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 3644
Рубрика: Статті

Від меню первісної людини до нашого столу

Багато овочів, які традиційно входять до нашого меню, прибули до нас здалеку. Якщо віртуально повернутися на багато тисячоліть тому, то видно, що люди того часу займалися виключно збором диких їстівних рослин. Знайомство людини з овочами відноситься до досить древньої історії. У той період, коли людина ще жила в лісі і єдиною зброєю її була немаленька палиця, основною їжею було м'ясо тварин, яких вона вбивала за допомогою полювання. Але коли цього виявлялася недостатньо, то щоб не померти з голоду, люди були вимушені добувати їстівні плоди, коріння, соковиті стебла, які служили додатковою, а іноді єдиною їжею. 

З переходом до землеробства (більше 20000 років назад) людина почала відбирати для обробки різні рослини, в тому числі і деякі трав'янисті, заради отримання стеблових або кореневих потовщень, слащавих або ароматних на смак. Сьогодні, такі соковиті і м'ясисті органи трав'янистих рослин, що вживаються в їжу, називають овочами. В якості овочів можуть використовуватися коріння, кореневища, бульби, стебла, кора, листки, квіти, плоди і недостигле насіння. 

На підставі ряду досліджень можна припустити, що наші предки мали тваринну їжу як основний продукт харчування завжди, коли це було можливо і тому отримували 45-65 % енергії саме за її рахунок. Вони надавали їй перевагу за високу калорійність, що було необхідно для підтримки нормальної роботи мозку. Звичайно, рослинні вуглеводи також становили істотну частину раціону. Але все це, за своїми властивостями, дуже сильно відрізнялося від тієї, багатої вуглеводами їжі, яку ми вживаємо сьогодні (хліб, макарони, картопля, цукор…).

Лише набагато пізніше рослини почали вирощувати і з'явилося справжнє сільське господарство. До цього рослини розмножувалися самі і створювали нові види хаотично, залежачи від подиху вітру або випадкового перенесення насіння на лапах тварин. З переходом до осілого землеробства і початком будівництва постійних жител овочі та інші рослини все частіше стали використовуватися для живлення, для поліпшення смаку їжі. Також в якості засобу для лікування частих недуг, загальної слабкості, запаморочення, кровотеч і інших. Вже більше 4000 років вирощують капусту, цибулю, ріпу, огірки, кавуни, баклажани, боби, більше 2000 років - моркву, буряк, селеру, редьку, горох, часник, спаржу, салат, цибулю і менше 2000 - петрушку, пастернак, цикорій, гарбуз, диню та інші рослини. Древні хлібороби, маючи лише мізерні відомості про кулінарне мистецтво, звичайно, їли овочі та інші частини рослин в основному свіжими, рідше у термічно обробленому вигляді. І не дивно, ще давні люди, мабуть, знали користь сирих, не перероблених овочів, в яких повністю зберігаються мінеральні солі, ароматичні речовини і вітаміни. Тому в стародавньому первісному світі від овочів люди отримували більше користі, ніж в даний час. На сьогодні у нас овочі – це соковиті, м'ясисті органи трав'янистих рослин.

А хлібні культури? Наприклад, пшениця з'явилася як примітивна злакова форма, а вже потім, 8 тисяч років тому, стала культивуватися. Така ж доля і у бавовника, який зародився приблизно в ту ж епоху.

Дві тисячі років тому на столах жителів Середземномор'я вже були страви з зернових, а також виноград, огірки, кавуни, груші, цибуля і часник, як, сказано і в Біблії. Але там ще не було помідорів, картоплі, квасолі, кукурудзи, стручкового перцю.  

Меню єгиптян, стародавніх китайців і народів майя докорінно відрізнялося від того, яке ми маємо в наші дні. І не тільки з причин різниці континентів. Справа в тому, що технічний прогрес вплинув, природно, і на сільське господарство, зігравши свою вирішальну роль в процесі «одомашнення» дикорослих культур. Що стосується ролі людини в процесі окультурення рослин, то можна відзначити дві ключові дати:

- перший період - це Римська Імперія, сам факт існування якої поділив історію на дві частини - «до» і «після » Рима. У рамках завоювань римляни поширювали величезну кількість їстівних рослин, як у самій Імперії, так і за її межами;

-другий історичний рубіж - це до і після подорожі Христофора Колумба. Наприклад, ячмінь і горох прийшли в Європу з Близького Сходу і з Центральної Азії. Свідоцтва про ці культури знаходять вже за сім тисяч років до Різдва Христового. Пиво з ячменю варили ще в Давньому Єгипті в V столітті до н.е., потім воно перекочувало до греків, а від них до римлян. 

А ось цибуля прийшла до нас з Центральної Азії та Афганістану і дуже швидко завоювала весь Середземноморський басейн, так як свідчення про неї зустрічаються вже у стародавніх єгиптян, греків і римлян, які потім розповсюдили її по всій Європі. В Епоху Відродження у Франції цибуля була одним з найпопулярніших овочів, яку часто готували разом з бобами і сочевицею. При Хрестових походах цей овоч так високо цінували тодішні воїни, що на нього вимінювали навіть полонених. Жителі Давнього Риму, крім того, що у великій кількості щодня споживали цибулю, ще й носили її на шиї як амулет. На кухнях підвішували пучки зі свіжою зеленню цибулі для відлякування мух. А в Стародавній Греції цю рослину вважали священною, саму ж цибулину сприймали як подобу будови Всесвіту.

У першу чергу роботи з «поліпшення» рослини йшли в напрямку росту врожаїв, підвищення якості самих плодів і прищеплення їм якості довше зберігати свою свіжість. Це вже потім, практично в наші дні, ботаніки перейшли до генетичних експериментів і створення гібридів.

Ріпак, будучи результатом випадкового перехресного запилення між бруквою і капустою, у своєму сучасному вигляді сформувався в середні віки, в той час як садова суниця з'явилася тільки до 1740 року у Великобританії шляхом схрещування чилійської полуниці та суниці з Вірджинії.

Серед «овочів - іммігрантів», які приїхали на Європейський континент з далеких країн, згадається в першу чергу квасоля, яка зі столів стародавніх індійців перекочувала до нас на тарілки. Вона «народилася» в Південній Америці одночасно в двох країнах - Перу і Мексиці, де в їжі використовувалися не тільки плоди, але і її листя. А до Європи її привіз, як і багато іншого, Христофор Колумб. Перша «офіційна» поява квасолі відзначена у Франції в 1553 році на весільному бенкеті з нагоди одруження Катерини Медічі і майбутнього монарха Генріха II.

Стручковий перець примандрував до нас з Американського континенту, його вживали в Мексиці за 7 тисяч років до Різдва Христового. І його після 1493 р. Колумб привіз європейцям. Пращур нашого сучасного помідора ріс на північному заході Південної Америки і був окультурений ще стародавніми ацтеками. Але в той час помідорчики були зовсім маленькі, і їх розводили як декоративну рослину, оскільки вважалося, що вони отруйні. В Європу помідор завезли лише в XVI столітті.

Історія кукурудзи та картоплі набагато цікавіші. Дикоросла  кукурудза існує і зараз в Мексиці як бур'ян, а сучасна кукурудза стала результатом праці людини, яка з бур'яну виростила високоякісну смачну культуру. Перші свідчення про культивування кукурудзи відносяться до 5000 років до н.е. Її вирощували ацтеки, майя та інки. А до Європи вона потрапила, знову ж таки, на кораблях Колумба і стала найпоширенішою у світі рослиною. 

Картопля теж має південноамериканське коріння, її вирощували вже за 8 тисяч років до Різдва Христового. Вирощувалася картопля на великій території центрального плато в Андах, від стародавнього міста Куско до озера Тітікака. На думку американських ботаніків, вперше картоплю почали культивувати корінні жителі Перу 12 тисяч років тому. До таких висновків вчені дійшли на підставі вивчення її залишків, виявлених при розкопках археологами древніх поселень перуанських індіанців. Однак перші бульби були маленькими і гіркими, так як в ті часи вони містили деяку кількість токсичних алкалоїдів, із-за їхнього зеленуватого кольору. Поступово американці покращували цю культуру. .І вже не Христофор Колумб, а іспанські моряки в XVI столітті завезли її до Європи. До Франції картопля потрапила в XVII столітті, проте вирощували її виключно на корм худобі, і лише після закінчення Семирічної війни французький агроном і фармацевт Антуан-Огюст Парментьє став пропагувати картоплю як харчову культуру.

Недавнє генетичне дослідження показало, що 99 % сортів сучасної картоплі походять від «картоплі - предка», який ріс в центральній області Чилі. Але 1% відноситься до сортів, які вирощували в Андах в районі, розташованому на сході Венесуели і на півночі Аргентини.

Звичайно, це невеликий перелік рослин, які ми сьогодні вживаємо в їжу, але яку цікаву багатовікову історію має кожна з них. 

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Овочеві «родичі і сусіди» Овочеві «родичі і сусіди»
 Рослини, які ростуть поруч,  можуть вживатися або не вживатися. Одні служать причинами різних негараздів для сусідів, інші, навпаки,...
Амарант – культура ХХІ століття - хліб майбутнього? Амарант – культура ХХІ століття - хліб майбутнього?
 Амарант протягом 8 тисяч років був однією з основних зернових культур Південної Америки і Мексики («пшениця ацтеків», «хліб...
Родич очерету Родич очерету
 Це трава висотою до 5 м, з товстим стеблом до 7 см діаметром. Листя у нього майже немає. Основа стебла оточена шкірястими лусками. Нагорі...
Томати: овочі чи фрукти? Томати: овочі чи фрукти?
Колись з Америки в Іспанію була завезена декоративна рослина, назва якої по-іспанськи звучить «помо дель» ......
Що ми знаємо про цибулю. Що ми знаємо про цибулю.
Згадки про види цибулі вже зустрічаються у клинописних текстах давніх шумерів та єгипетських папірусах. Численні літературні документи й твори...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓