Пошук:
Автор Pavlenko | 19 февраля 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 3263
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Земноводні зі шпорами

Шпорцеві жаби прибульці з далекого Африканського континенту. Науці вони стали відомі з початку ХІХ ст., а саме з 1802 року. Але, не дивлячись на більш ніж двовікову історію, ці тварини продовжують підносить ученим певні сюрпризи. В кінці ХХ ст. було відкрито ще два нових види цих жаб. 

У Африці деякі види і підвиди шпорцевих жаб широко розповсюджені по всьому континенту, вони зустрічаються, і у великих озерах, і у дрібних легкопроникних для сонця водоймищах. Взагалі ці жаби ведуть нічний спосіб життя, вибираючись на суходіл тільки в деяких випадках: під час засухи, коли необхідно терміново покинути пересихаючу водойму, або ж в період дощів. Африканці ловлять шпорцевих жаб на вудку, сітками та вживають у їжу, вважаючи їх делікатесом.

Шпорцеві жаби малорухомі.  Вони полюбляють поніжитися в мулі, куди зариваються майже повністю. Не дивлячись на це, вони чудові плавці, здатні спритно втекти від переслідування хижаків. Вони дуже витривалі, можуть жити в брудній воді і довго обходитися без їжі. Однак і в них є слабкі сторони - шпорцеві жаби постійноводні мешканці і без води швидко гинуть. Однаково добре живуть у чистій і забрудненій, прісній і солонуватій воді, також малочутливі до реакції середовища.

Довжина тіла до 8-12 см. Статура щільна, голова невелика, сплощена з опуклими очима і величезним ротом, на верхній щелепі є зуби.  Передні кінцівки маленькі чотирипалі, а задні – потужні і п'ятипалі. Пальці задніх лап довгі, з'єднані плавальною перетинкою, три з них забезпечені 2-3 мм кігтиками, які називаються "шпорами", тому й жаби шпорцеві. Це - єдиний засіб захисту, не зважаючи на слизькість їхніх тіл. Кігтики допомагають жабам розривати велику здобич, личинки водних комах, молюсків, мальків риб, навіть, залишками тварин, які розкладаються. Полюють вони також на дрібних безхребетних, заштовхуючи їх в рот позбавленими перетинок пальцями передніх лап. Спіймана жаба люто відбивається ногами, намагаючись подряпати противника, і це їй вдається. Пальці на передніх лапах кігтями не забезпечені і служать лише для того, щоб "загрібати" ними корм. Як тільки жаба "розуміє", що настав час живлення, вона починає плавати біля дна, передніми лапками ловлячи все, що трапляється їй на шляху. 

Уздовж тулуба шпорцевої жаби помітні заглиблення, порослі волосками. Ці волоски, що реагують на найменше коливання води, допомагають жабі орієнтуватися у водному середовищі, знаходити здобич і рятуватися від ворогів. У зв'язку з водним способом життя на тілі зберігається бічна лінія, яка залишилась у спадок від риб. 

Красою ці жабки не блищать, частіше всього вони темно-бурого або злегка сірого кольору зі слабко вираженим малюнком на спині. Є серед них альбіноси ніжно-рожевого або майже білого кольору. Досить рідко можна побачити коричневу жабу. Черевце в жаб завжди біле або сірувате. Самці менші за самок.

Самці видають красиві, навіть, співочі звуки, хоча й трохи дивні, бо схожі на звуки, неначе ми проводимо пальцем по повітряній кульці, яка добре наповнена повітрям. Як правило, звуки частіше чути ввечері і до самого ранку. Самці співають, висунувши кінчик мордочки із води або лежачи на дні під водою. 

Період розмноження шпорцевих жаб припадає на початок періоду дощів, коли жаби прокидаються після літньої сплячки в "коконі" з власного слизу, куди сховалися на початку сухого сезону. У шлюбний період у самців змінюється забарвлення: на лапах з'являються поздовжні чорні смуги. Вони видають гучні шлюбні крики, схожі на тріск цвіркуна або мелодійне цокання годинника. На ці крики припливають самки. 

Ікру самка відкладає в основному на водні рослини. кількість ікринок різна, дехто вважає, що їх близько 200, але деякі вчені наполягають, що її може бути і до кількох тисяч. Цікаво, але факт, що у цих жабок спостерігається явище поїдання власної ікри. Личинки прокльовуються із ікринок вже на другий день, але живитися починають лише на сьомий: по можливості живляться всім, що потрапляє до рота. Пуголовки абсолютно прозорі, видно тільки їхні чорні очі, і вони ще мають довгі вуса з боків рота, які слугують для орієнтації в каламутній воді. Лише через 6-7 тижнів метаморфоз закінчується і пуголовок перетворюється на мініатюрне жабеня.  Живляться вони вже планктоном. Ніяких родинних почуттів спорідненості вони не мають і можуть спокійно пожирати один одного, в основному сильніший слабшого. 

Шпорцеві жаби зручний об’єкт для медичних і біологічних досліджень, тому їх сотнями тисяч розводять в багатьох лабораторіях світу. Вони невибагливі в утриманні, тому їх досить легко розводити. Найголовнішим їхнім недоліком є те, що вони великих розмірів і ненажерливі.  Якщо сусіди по акваріуму не в змозі за себе постояти, то вони обов’язково будуть з’їденими цими жабами. Тому краще їх утримувати разом із великими рибами. 

Якщо ви вирішили придбати і утримувати шпорцевих жаб в акваріумі, то необхідно дотримуватись деяких вимог:  камінці на дні повинні бути досить великими, щоб не помістилися в роті жаби; рослини повинні бути добре закріплені, бо жаби їх викопають, вода повинна бути відстояна, бо ці тварини не переносять хлору, у них із-за нього можуть бути виразки на шкірі,  необхідно також виключити, навіть, повільний тік води, так як він викликає захворювання жаб і їхню загибель. До того акваріум повинен бути закритим, інакше жабки можуть вилізти і загинути без води. Живлення різноманітне: дощові черв’яки, мотиль, трубочник, і навіть, полюбляють сире м'ясо.  Головне, щоб вони не переїдали, і не об’їдалися, бо мають  схильність до ожиріння, особливо альбіноси, яких можна зустріти досить часто. 

Шкірні виділення шпорцевих жаб очищують акваріумну воду, тому завдяки цьому вони корисні для мешканців акваріуму. Такі виділення приносять користь рибам, виділяючи слиз, що вбиває бактерій. Деякі інфекційні хвороби у рибок можна лікувати, запускаючи до них шпорцеву жабу.

В неволі ці жаби досить добре розмножуються, звичайно, при наданні їм необхідних умов, які досить близькі до природних. Вони швидко звикають до господаря, який доглядає за ними, і жваво реагують на появу його біля акваріума. 

Сайт AQUAFANAT повідомляє, що у Китаї з особин білого кольору, тобто з альбіносів, за допомогою різних пристроїв і методів, в тому числі лазерів і великої кількості промислових хімічних речовин, які поглинаються шкірою нещасних амфібій, створюють так званих кольорових жаб. Багатьом китайцям дуже сподобалися ці кольорові жаби, про що свідчить високий попит на них по всій країні. Купують, і для акваріумів, і для ставків, і для штучних водоймиш, і, навіть, в якості домашніх тварин для своїх дітей. Кольори яскраві і можуть зберігатися протягом 4-5 років. На жаль, мало хто з покупців розуміє, що високі дози хімічних речовин смертельні, про що свідчать попереджувальні написи: «Не для споживання людиною». Хочете вірте, а хочете ні.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
«Крилаті тюлені»? «Крилаті тюлені»?
 Сковзаючи черевом на крижині, крилатки швидко «їздять», спритно лавіруючи між торосами, крутяться дзигою на снігу, стрімко...
Крихітки на дереві Крихітки на дереві
Кінці пальців квакш розширені у вигляді дисків, для прикріплення до гілок, на яких утворюються свого роду «щіточки» і особливі залози,...
Презентація «Бурі жаби» Презентація «Бурі жаби»
...
Презентація «Жаби» Презентація «Жаби»
...
Презентація «Жаби-листолази» Презентація «Жаби-листолази»
...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓