Пошук:
Автор Pavlenko | 8 января 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 148206
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Дзьоб є – зубів непотрібно

Звісно птахи не мають рук і, за невеликим винятком, усі маніпуляції з їжею вони змушені виконувати лише однією частиною тіла - дзьобом. Дзьоб – найпомітніший орган на їхній голові. Він є пористим видовженням черепа і складається із тканин, що не досить міцні. Тому постійно стирається, але має здатність рости, як нігті у людини. Дзьоби бувають різних форм і розмірів, і птахи користуються ними з особливою вправністю та спритністю. Довжина і форма дзьоба - це ті дві помітні ознаки-пристосування, які дозволяють різним видам птахів спеціалізуватися в виборі жертви і методах її відлову. 

Дзьоб птахів складається з двох частин: наддзьобка і піддзьобка, які вкриті  роговим чохлом — рамфотекою. У багатьох птахів основа верхньої частини дзьоба покрита восковицею. У птахів, що не мають восковиці, зовнішній відділ рамфотеки наддзьобка, поступово потоншуючись, переходить в шкірний покрив лобової частини черепа. Різноманітність функцій дзьоба почасти забезпечується рухливістю наддзьобка, що здійснюється за рахунок кінетизму черепа. Рухи наддзьобка і піддзьобка координуються диференційованою системою жувальних м'язів.

Наддзьобок утворений передщелепними, верхньощелепними і носовими кістками. Більшу його частину складають саме парні передщелепні кістки, які злилися. Спереду вони утворюють опуклу зверху і злегка увігнуту знизу вершину дзьоба, а тому мають три парні відростки: 

1) лобові відростки з'єднуються з верхніми відростками носових кісток і утворюють верхній гребінь дзьоба (обмежують носовий отвір зверху і спереду); 

2) щелепні відростки відмежовують носовий отвір збоку; 

3) піднебінні відростки утворюють кісткове дно наддзьобка (вони входять до складу твердого піднебіння). 

Невеликі верхньощелепні кістки утворюють лише задню нижню частину наддзьобка, з'єднуючись спереду з щелепними відростками передщелепних кісток; знизу до них примикають (зливаючись) щелепні відростки піднебінних кісток. 

Від заднього краю верхньощелепної кістки відходить назад тонка кісткова поперечина, що складається з двох кісток, які поєднались - виличної і квадратно-виличної. За своїм становищем це типова нижня дуга, тому череп птахів відносять до діапсідного типу з редукованою верхньою дугою. Квадратно-вилична кістка приєднується до квадратної кістки. Нижній кінець квадратної кістки утворює суглобову поверхню для зчленування нижньої щелепи, а інший подовжений її кінець рухомо зчленовується з лускатою і передньовушною кістками. 

На черепі знизу видно, що в його основі, попереду основної потиличної кістки лежить невелика основна клиновидна кістка. Вона повністю прикрита широкою основною скроневою кісткою - похідною парасфеноїда. Передня частина парасфеноїда зберігається у вигляді спрямованого вперед вузького клювовидного відростка. Біля його переднього кінця лежить сошник. З боків сошника розташовуються хоани - внутрішні отвори ніздрів. 

Піднебінні відростки передщелепних і верхньощелепних кісток зливаються з видовженими парними піднебінними кістками і утворюють кісткове дно наддзьобка. Задні, що мають складний профіль, кінці піднебінних кісток налягають на дзьобоподібний відросток парасфеноїда. У цьому місці до піднебінних кісток зчленовуються (суглобом) парні крилоподібні кістки, задні кінці яких також суглобом з'єднуються з квадратними кістками.

 Ці елементи твердого піднебіння мають дуже важливе значення для руху дзьоба. Якщо скорочуються м'язи, що з'єднують спрямований уперед довгий очноямковий відросток квадратної кістки зі стінками очної ямки, то спрямований вниз кінець квадратної кістки трохи посувається вперед і штовхає вперед як крилоподібні і піднебінні кістки (місце зчленування цих кісток може ковзати по клювовидному відростку парасфеноїда, на який вони налягають), так і квадратно-виличну і виличну.

Описаний складний кістковий механізм твердого піднебіння (основа його - рухомо з'єднана з черепом складної форми квадратна кістка) доповнюється системою диференційованих жувальних м'язів. Все це забезпечує можливість досить різноманітних рухів дзьоба, що полегшують захоплення видобутку, чистку оперення, побудову складного гнізда... Можливість диференційованих рухів дзьоба виробилася, мабуть, у зв'язку з перетворенням передніх кінцівок у крила, що виконують тільки функцію польоту. 

Піддзьобок - нижня щелепа - являє собою ряд кісток, що злилися, з яких найбільша зубна, сочленовной і кутова. Щелепний суглоб утворюють, з'єднуючись один з одним, квадратна і сочленовной кістки. У деяких птахів (наприклад, дятлів) завдяки великій довжині дзьоба та загальної рухливості під'язикового апарату язик може висуватися вперед майже на довжину дзьоба, що полегшує захоплення здобичі. 

Отже, щелепи прикріплюються до черепа шарнірними суглобами. Верхня підвішена на простому шарнірі до лобової кістки, а нижньою керує складний механізм із рухомих  кісточок, які називають квадратами. Розміри та форма саме цих чохлів, а також розміщених  під ними кісток досить мінливі у різних видів птахів у залежності від способів добування корму.

За зовнішнім виглядом дзьобів можна визначити спосіб життя птахів, місця їх мешкання і характер добування їжі, тобто форма дзьоба являє собою компроміс між силою і точністю, і по ньому можна судити про гастрономічні пристрасті кожного виду. Дзьоб слугує для захоплення здобичі, її розчленовування, для дотику, нападу і захисту, пересування, для довбання, риття, зондування ґрунту, а також для складних дій, пов'язаних з доглядом за оперенням і побудовою гнізда та ін.Дзьоб є – зубів непотрібно

Розглядаючи дзьоби можна знайти їхню подібність до щипців, ножиць, пінцетів, виделок, ложок, мішків, трубочок, щіточок, …

Види дзьобів:

-хижий (гострий, загнутий вниз) потрібен для розривання м'яса.

-водний (плоский, з роговими пластинками і зубчиками) володіють таким дзьобом водоплавні птахи, зубці утримують слизьку їжу.

-зерноядний (короткий, товстий і сильний, що дозволяє розвивати значні здавлюючі зусилля,  їм володіють всі птахи, що харчуються насінням і зернами.

-комахоїдний (гострий, тонкий, різної форми і довжини) зручний для лову комах

 «Базова модель» пташиного дзьоба – це прямий гострий клин, що властивий для ворон та дроздів. Адже їм необхідний універсальний інструмент, яким можна і черв’ячка з землі витягти, і  дрібну поживу спіймати, і поласувати фруктами чи горішками.

У птахів, які ловлять комах на льоту (стрижі, дрімлюги, ластівки, мухоловки), дзьоб короткий, але широко розкривається; його краї усаджені довгими щетинками, що полегшують ловлю комах. Комахами в основному живляться різні кулики. Дзьоби у них довгі, тонкі, часто нагадують пінцет, бо корм вони дістають із поверхневих шарів грунту. Птахи, які відшукують комах у тріщинах стовбурів дерев (крутиголовки, пищухи, повзики) або щілинах грунту (одуди), мають довгий, тонкий, шилоподібний дзьоб. У дятлів дзьоб сильний, долотоподібний, що є пристосуванням до довбання стовбурів дерев.

Вузька спеціалізація щодо живлення властива шишкарям, які споживають лише насіння хвойних дерев; ним же вигодовують і пташенят. За допомогою хрестоподібного дзьоба вони вилущують насіння із шишок. В інших зерноїдних дзьоб міцний, конусоподібний, іноді з випуклим наддзьобом.

Цідильний апарат - важливе придбання таких птахів як фламінго і більшості гусеподібних. На краях дзьоба розташовуються часті поперечні рогові пластинки, в яких застряють дрібні об'єкти при проціджуванні води.

        Хижі птахи живляться здебільшого іншими пернатими або звірами. Вони мають короткий, дуже зігнутий, із гачком на кінці, дзьоб. Наддзьобок у них ширший від піддзьобка і має ріжучі краї.

Пінгвіни хапають рибу міцним гострим дзьобом; утримують її за допомогою язика і піднебіння, на яких є рогові сосочки, спрямовані назад. Пилкоподібні зазубрини по краях дзьоба у крохаля і гострий гачок на його кінці у баклана допомагають цим птахам схоплювати і міцно тримати здобич. У пеліканів є шкіряний мішок на нижній щелепі, що виконує роль сачка під час ловлі риби.

Плодоїдні птахи особливо численні в тропічних лісах (папуги, носороги, тукани), їм властивий великий дзьоб, за допомогою якого вони зривають плоди з тонких гілок.

У ембріонів птахів на вершині наддзьобка утворюється яйцевий зуб, який необхідний для проколювання шкаралупи яйця при вилуплюванні.

Отже, орнітологи вважають, що визначити,  чим харчується птах, можна за формою і розмірами його дзьоба. Проте дзьоб нічого не може сказати про спосіб пиття птаха. Але все-рівно, дзьоби птахів набули теперішньої будови та форми в результаті пристосування пернатих до навколишніх умов життя і певного виду їжі.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Оригінальність пташиного черепа Оригінальність пташиного черепа
 Спостерігаючи за птахами, а саме за головою, впадає в очі компактність кісток черепа, великі очниці, поява дзьоба, повне зникнення зубів, у...
Особливості повітроносних мішків птахів Особливості повітроносних мішків птахів
 Вони необхідні під час польоту тим, що забезпечують механізм подвійного дихання, полегшують тіло в повітрі та збільшують теплопродукцію у 8...
Харчові питання пернатих Харчові питання пернатих
 Орнітологи вважають, що визначити,  чим харчується птах, можна за формою і розмірами його дзьоба. Проте дзьоб нічого не може сказати про...
Загальні ознаки класу Птахи. Загальні ознаки класу Птахи.
Дані матеріали по вивченню загальних особливостей птахів допоможуть учням детальніше розібратися у: - пристосуваннях цих тварин до польоту, - від...
Використання завдань із шифруванням відповідей. Використання завдань із шифруванням відповідей.
В ході систематизації знань та умінь учнів часто використовую завдання, у яких непотрібно писати ні єдиного слова, а лише певний шифр, тобто...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓