Пошук:
Автор Pavlenko | 17 декабря 2012 | Коментарів: 0 | Переглянуто 4643
Рубрика: Корисна інформація / Рослинний світ

Родич очерету

Папірус - знаменита рослина, хоча і родич простого очерету, що росте на півночі Африки, на берегах Нілу та уздовж берегів річок і озер, утворюючи зарості. Встановлено, що він випаровує багато води з водоймищ, біля яких зростає.  Це гігантська трава висотою до 5 м, з товстим стеблом до 7 см діаметром. Листя у нього майже немає. Основа стебла оточена шкірястими лусками. Нагорі стебла спочиває велике суцвіття майже метрового діаметру, чим трохи нагадує пальму. Суцвіття складається з променів, що розгалужуються на кінцях ще на 3-5 променів, біля основи яких знаходяться колоски довжиною 1-2 см. Плід тригранний, як у гречки.
 Більше 30 століть, з найдавніших часів до середніх століть, з нього отримували матеріал для письма.  Тому папірус - це ще й товстий папероподібний матеріал, що виготовлявся в стародавньому Єгипті з стебел рослини циперус папірус родини осокових. «Папірус» в перекладі з єгипетської - «дар річки». Хімічно, папірус складається з: 57% целюлози, 27% лігніну, 9% мінеральних речовин, та 7% води.
 На початку III тисячоліття стародавні єгиптяни почали робити з папірусу матеріал для письма. При його виготовленні стебла папірусу очищалися від кори, серцевина розрізалась чи розділялась на тонкі довгі смужки, які укладали тісними рядами на гладку та рівну поверхню і змочувались водою. На перший ряд розстилали інший ряд, але вже поперек. На них викладали під прямим кутом ще один ряд смужок і поміщали під прес. Після сушки лист папірусу відбивали молотком. Таким чином, у рослин розрізали серцевину свіжих стебел на вузькі смужки і розкладали їх вздовж і впоперек у 2-3 шари так, щоб повністю покрити якусь площу.  Потім здавлювали, і шари склеювалися, так як в папірусі є речовина, що клеїть. Виходили тонкі, пружні листи, які висушували на сонці. Потім їх склеювали у сувої, шириною 20-30 см і довжиною 10-30 метрів.
 У Єгипті були бібліотеки, що містили до тридцяти тисяч сувоїв; особливо багата бібліотека була в Олександрії. Папірус настільки був поширений, що єгипетські купці загортали в нього товар. Найдавнішому свитку папірусу налічувалося понад п'ять з половиною тисяч років.
 В пізніший час листи папірусу з'єднувалися в книги. Сторона, на якій волокна йшли горизонтально, була лицьовою. Коли основний текст ставав непотрібний, зворотна сторона могла бути, наприклад, використана для запису літературних творів, а часто непотрібний текст просто змивали. На папірусі писали скорописом, спочатку ієратичним письмом, а в I тис. до н.е. -демотичним. Для запису сакральних текстів використовувалися курсивні єгипетські ієрогліфи. Папірус вже в II столітті до нашої ери почали замінювати пергаментом.
 У античну епоху папірус був основним матеріалом у всьому греко-римському світі, але зберігся папірус тільки в Єгипті завдяки тому, що вживали його як матеріал для письма майже до XVIII ст. Знахідки грецького папірусу в Єгипті внесли неоцінимий внесок в класичну філологію, їх вивченням займається спеціальна дисципліна - папірологія. Так, наприклад, один папірус зберіг для нас «Афінську політію» Арістотеля, від якої інакше була б відома тільки назва.
 Своє положення основного письмового матеріалу в Європі і на Близькому Сході папірус став втрачати тоді, коли його почав витісняти завезений з Китаю папір.
 Отже, папірусом називали і рослину, і матеріал для письма, і рукописи на ньому. Найдавнішим папірусам близько 5 тисяч років. Єгипет довго залишався єдиною країною в світі, де вирощували папірус. Вважають, що тільки в XX ст.. араби перевезли папірус на острів Сицилію в Середземному морі, де він прижився і росте в наші дні. А в Єгипті зарості папірусу зникли, залишилася тільки одна в дельті Нілу. 
 Стародавні єгиптяни вважали папірус цілющою рослиною. З кореневища папірусу готували різні страви, з нього ж робили і посуд. З стебел виходили тканини, циновки, мотузки та взуття. Його ефектні, витончені суцвіття були прикрасами свят. Папірус зображений на гробницях давньоєгипетських фараонів, в тому числі на розкішному саркофазі Тутанхамона, померлого за 14 століть до нашої ери. У всі часи з папірусу будували човни і плоти. У 70-х роках XX століття норвезький вчений Тур Хейєрдал переплив Атлантичний океан на папірусному човні.
 Ось такі є родичі у наших рослин!

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Незнайома українцям ферула: яка вона? Незнайома українцям ферула: яка вона?
 Якщо вперше побачити ферулу, а це рослина із родини зонтичних, то на перший погляд зовсім незрозуміло, що це: дерево чи кущ? ...
Від меню первісної людини до нашого столу Від меню первісної людини до нашого столу
 Древні хлібороби, маючи лише мізерні відомості про кулінарне мистецтво, звичайно, їли овочі та інші частини рослин в основному свіжими, рідше у...
Зелене диво планети -  тис ягідний Зелене диво планети - тис ягідний
 Чим же цінна деревина тису ягідного? Вона є чудовим матеріалом для будівельних, столярних, токарних робіт, бо досить міцна, пружна і до цього...
Про папір, яким ми користуємося Про папір, яким ми користуємося
 Поява «рухомої літери» в середині XV століття сприяло розвитку книгодрукування, що в свою чергу значно стимулювало виробництво...
Екологічні групи рослин по відношенню до води Екологічні групи рослин по відношенню до води
Листкові пластинки гідатофітів тонкі, часто розсічені, що сприяє повнішому використанню послабленого у воді сонячного світла і засвоєнню вуглекислого...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓