Пошук:
Автор Pavlenko | 14 июня 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 3454
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Трипси – комахи з бахромою

Трипсів, поширених по всьому світу, на сьогодні відомо близько 1500  видів. Це дуже дрібні комахоподібні, яких важко розгледіти неозброєним оком. Скупчення трипсів на листках виглядають як дрібні чорні крапки. При великому збільшенні ця мініатюрна комаха схоже на подовжену муху, довжиною від 1-3 мм, рідко 5 мм, хоча найбільші тропічні "велетні" досягають 13 мм.

Трипси - гнучкі і досить рухливі комахи. Вони мають дві пари характерних вузьких крил, по краях яких наявна бахрома з довгих тонких війок, звідси інша їхня назва бахромокрилі. Деякі види мають вкорочені крила, або взагалі безкрилі. У спокійному стані, вони складені у вузьку світлу смужку на спинці комахи і практично непомітні. Дорослі комахи, зазвичай, мають темне забарвлення - чорне, бурувате, чорно-коричневе або сіре. Личинки більшості видів світліші - жовті, або зеленуваті, що робить їх практично нерозрізненними на поверхні листкової пластинки. Для того, щоб побачити цих шкідників треба пильно придивитися. Складність діагностики ускладнюється і тим, що трипс веде потайний спосіб життя і успішно ховається в тичинках квіток, в бутонах, або в пазухах листків. Але найчастіше трипси живуть у квітках рослин, повзаючи між пелюстками і тичинками. Деякі харчуються нектаром, інші висмоктують соки з тканин зав'язі, квітколожа або плодів, які розвиваються. Дуже часто суцвіття або квітка для них є тим місцем, де протікає весь їхній життєвий цикл. 

Ноги у трипсів короткі з потовщеннями в області стегна, На ногах розташовані гострі кігтики, між якими розташована бульбашкова присоска. Завдяки такій будові, трипси можуть легко і швидко переміщатися по поверхні листя і навіть здійснювати стрибки, відштовхуючись від листка черевцем. На голові мають 6-10-членикові вусики. Ротовий апарат колюче-сисний.

Велика частина трипсів живляться клітинним соком рослин і є шкідниками сільськогосподарських культур. Деякі шкодять в садах і ягідниках.  Крім нанесення безпосередньої шкоди, трипси шкідливі і тим, що є переносниками вірусних хвороб рослин. Трипси – комахи з бахромою  Колонії комах з'являються на нижній частині листкової пластинки, потім верхня сторона листа покривається світлими крапками. На сильно заражених листках з'являються коричневі або сріблясті смуги, і листок може стати викривленим. Трипси – комахи з бахромою Деформовані листки всихають, квіти опадають. Крім того, трипси забруднюють рослину своїми липкими виділеннями, на яких поселяється сажковий грибок. Серед трипсів є хижі види, що висмоктують лімфу попелиць, кліщів і рослиноїдних трипсів, чим можуть приносити користь рослинництву.

Трипси рідко зустрічаються на рослинах з опушеними листками, надаючи перевагу рослинам з великими судинами в листку. Не люблять вони і провітрювань - в добре вентильованих приміщеннях небезпека появи трипса невелика. 

Трипси не тільки висмоктують сік з листя і квіток, послаблюючи рослини, але й переносять квіткові хвороби. Вони здатні пошкоджувати практично всі кімнатні рослини. Різні види цих комах вражають різні рослини. Зовні визначити конкретний вид трипса практично неможливо для неспеціаліста, та й для фахівця важко, адже трипси дуже мінливі. Для квітникаря-любителя це й не важливо, адже заходи боротьби з усіма видами цих шкідливих комах практично однакові.

Самці трипсів зазвичай менше і стрункіші самок, можуть також відрізнятися забарвленням тіла. Одні види відкладають яйця в тканини рослин за допомогою яйцеклада, інші - на поверхню листя або гілок рослин. Личинки відразу після вилуплення з яєць схожі на дорослих особин, відрізняючись тільки трохи меншим розміром, відсутністю крил і меншою кількістю члеників вусиків. Покрови їх тіла більш м'які. Забарвлення буває білуватим, жовтим або червоним. Тобто, личинки перших двох-трьох віків подібні з дорослими, личинки наступних двох віків мають зачатки крил і називаються німфами. Німфи не харчуються, нерухомі або малорухливі. Протягом року у різних видів розвивається від 1 до 9 генерацій. 

 Зимують дорослі особини під опалим листям і в щілинах кори. Пошкоджують квітки і молоді листки малини, суниці, яблуні, груші, сливи, вишні, черешні, аличі; зустрічаються на квітках троянд та інших декоративних, а також дикорослих рослин.

Таким чином, трипси відрізняються від інших комах будовою ніг, крил і голови. За допомогою трьох гострих щетинок, що представляють собою не що інше, як видозмінені щелепи, трипси проколюють поверхню листка і висмоктують з нього поживні соки. Від решти комах трипсів відрізняє також влаштування їх літального апарату з бахромою на кінцях. Така будова крил дозволяє трипсам перепурхувати з одного листка на інший чи на сусідні рослини в пошуках їжі, або для того, щоб відкласти яйця. На великі відстані трипси перелітають вкрай рідко.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Кліщі червоного кольору Кліщі червоного кольору
 Кліщі-краснотілки мають бархатисте тіло яскраво-червоного забарвлення, суцільно покрите дрібними волосками і ...
«Прикраси» горбаток «Прикраси» горбаток
 У цих крихітних комах сильно розвинена передньоспинка, яка часто має дивні вирости у вигляді гребенів, шипів, рогів або чогось подібного,...
Комахи із мережива Комахи із мережива
 Але не всі знають, що в природі існують крихітні комахи, тіла яких оздоблені мереживом, що створене не руками людини, а генетикою самої...
Філідії мохоподібних Філідії мохоподібних
 ...листки мохів бувають різними за формою і розміром. Зазвичай вони складаються всього з одного шару клітин, але у деяких видів по краях наявні...
Диморфізм листків у рослин. Диморфізм листків у рослин.
У рослин розрізняють диморфізм, який виявляється у всьому вигляді рослини або тільки в будові окремих органів....
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓