Пошук:
Автор Pavlenko | 29 октября 2013 | Коментарів: 0 | Переглянуто 6148
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Різнобічна характеристика пташиних яєць

Птахи розмножуються шляхом відкладання яєць. Яйце – це статева клітина, що складається із жовтка, білка та оболонок. У курей маса білка становить близько 35 г, жовтка – близько 20 г, шкаралупи – 6-7 г. Жовток міститься майже у центрі яйця і складається із 12 і більше світлих і темних шарів. Колір жовтий чи оранжевий, форма сферична. Упакований він у дуже тонку оболонку, завтовшки близько 0,02 мм. Білок розміщений навколо жовтка і складається із 4 шарів:
- внутрішнього густого, що прилягає безпосередньо до жовтка;
- внутрішнього рідкого;
- середнього густого;
- зовнішнього рідкого. За об’ємом половину білка займає середній густий шар. Жовток птахів багатий на поживні речовини, які на 85 % покривають енергетичні витрати формування зародку. Білок виконує захисну функцію, за рахунок цієї оболонки забезпечується більша частина потреб зародка у воді.
 Пташині яйця мають дуже різні розміри. Із сучасних птахів найбільше яйце в африканського страуса, воно більш ніж в 2000 разів більше за найменше яйце, що належить колібрі. Яйця страуса мають довжину в середньому 180 мм і ширину 140 мм, та важать 1,2 кг. Наприклад:
- маса страуса до 100 кг, а їхні яйця важать від 1 до 2 кг;Різнобічна характеристика пташиних яєць
- маса пінгвіна до 50 кг, а їхня яйця важать 0,5 кг;
- лелека важить 3 кг, їхні яйця – понад 100 г;
- індик має масу до 20 кг, а яйця не досягають і 100 г;
- курка домашня може бути понад 2 кг, а яйця всього 50-60 г;
- голуб важить не більше 300 г, а яйця 20 г;
- шпак взагалі до 100 г, а яйця до 10 г;
- у горобця вагою 35 г яйця всього 3 г;
- ластівка важить до 20 г, а яйця 1,5 г;
- яйця колібрі 13 мм завдовжки та 8 мм завширшки і важать 0,5 г. 
 Розміри яєць у різних видів значно відрізняються не тільки абсолютно, але і відносно величини самого птаха. Як правило, в межах однієї систематичної групи дрібніші птахи відкладають відносно більші яйця. У гніздових птахів яйця дрібніші, ніж у виводкових. У великих кладках яйця відносно менші, ніж у малих. У страусів, великих куроподібних та інших птахів маса яйця становить 1,7-3 % маси самки, у ківі та деяких дрібних куликів маса яйця становить 18-26 % маси самки - це найбільші показники серед птахів. Яйця, знесені молодими курками на 15-20 г менші, ніж маса яєць дорослих курок. Звичайно протягом історії зустрічались курки-рекордсменки, які несли незвичні яйця. Наприклад, у Франції описане яйце вагою 170 г, але воно було із сюрпризом – це яйце-матрьошка: у більшому знаходилося менше, і причому обоє мали і шкаралупи, і білки, і жовтки. У Німеччині курка знесла яйце вагою 350 г, у ньому було аж 4 жовтки.
  На сьогоднішній день ми зустрічаємо двохжовткові яйця – це вже не рідкість. У науковців існує думка, що причиною є рання яйцекладка молодих курок, коли статева система розвивається раніше, ніж функціональна підготовленість організму до відкладання яєць. Інші вбачають у цьому причину посиленого годування. А ще деякі вчені стверджують, що двохжовтковість – це наслідок травми статевих органів пернатих. Причому, доведено, що це явище успадковується.
 Зовні яйце вкрите вапняковою шкаралупою, яка на 89-97 % складається з СаСО3, 0,5-5,0 % - з CaHPO4 та MgHPO4, 2-5 % органічної речовини. Тонкий та щільний поверхневий шар шкаралупи називають кутикулою, часто вона блискуча. Кутикула запобігає потраплянню мікроорганізмів усередину яйця через пори в шкаралупі. Шкаралупа забезпечує збереження форми яйця, захист зародку від механічних пошкоджень та висихання, забезпечує газообмін через тонкі звивисті канали у ній. Вона також є додатковим джерелом мінеральних солей для формування скелету зародка. Під шкаралупою розташовані дві тонкі підшкаралупові оболонки, які огортають білок. На тупому кінці яйця підшкаралупові оболонки розходяться, утворюючи повітряну камеру.
 На анімальному полюсі  жовтка розташовано зародковий диск. Усередині яйця є три зародкові оболонки, що забезпечують життя та розвиток зародка: амніон, алантоїс та хоріон. У більшості видів завдяки відкладанню пігментів, що просочують шкаралупову оболонку, яйця забарвлені. Забарвлення для багатьох видів робить яйця менш помітними.
 Усі оболонки яйця формуються під час його проходження яйцепроводом. Повне формування яйця в яйцепроводі триває 5-12 годин, рідко довше. Період часу між відкладанням окремих яєць неоднаковий: у більшості птахів він становить 24 години, у великих птахів - 72 години, а у деяких - до 120 годин.
 Кількість яєць, що відкладають птахи, варіює у різних видів. У цілому більший розмір кладки мають виводкові птахи у порівнянні з гніздовими. Одне яйце відкладають трубконосі, великі пінгвіни, дрібні колібрі, великі хижаки. Більшість дрібних горобцеподібних частіше мають кладку з 4-6 яєць. У качок частіше 6-10 яєць в кладці. Найбільша кількість яєць - до 22 характерна для куроподібних (сіра куріпка, кеклик). Синичка під час першої кладки насиджує до 14-ти, вдруге - 7-9 яєць. За сезон велика синиця виводить близько 20 пташенят. Це пояснюється тим, що і відбір ці птахи проходять жорсткий, особливо взимку. Птах відчуває, у який рік кращі умови (більше корму, наприклад), і тому кількість яєць може змінюватися.
 Стосовно факторів, що визначають величину кладки яєць у птахів висловлено низку гіпотез. Згідно гіпотези Д.Лека плодючість виду обмежується здатністю батьків забезпечити їжею потомство, що вони вирощують, і тому величина кладки у гніздових птахів визначається кількістю пташенят, яку вони можуть вигодувати, а у виводкових птахів - кількістю їжі, що вживає самиця перед і під час відкладання яєць.
 Усі птахи, за винятком деяких видів, насиджують кладку - обігрівають яйця теплом свого тіла. У самки-квочки на череві і нижній частині грудей випадають пух і частина пер та утворюється оголені ділянки шкіри - насідні плями. Зовсім не насиджують кладку сміттєві кури. Вони закопують яйця в землю або купу гумусу, де вони розвиваються за рахунок сонячного тепла або тепла, що виникає при гнитті рослин.
 Яйця у багатьох птахів мають маскуюче забарвлення. Вони забарвлені у той же колір, що і оточуюче середовище: кора дерева, лісова підстилка,  грунт. Не маскують свої яйця лише ті птахи, хто гніздиться у дуплах, норах чи інших укриттях.
 Отже, яйця птахів можна характеризувати різнобічно.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Пухоїдні комахи Пухоїдні комахи
 Пухоїди – цікава назва комах, яка говорить сама за себе. Одні з них живуть в пір'ї голови, інші - на крилах, а у ссавців на шерсті....
Полювання за яйцями Полювання за яйцями
 Яйце - складова частина статевої системи багатьох хребетних тварин. Це яйцеклітина, що захищена від зовнішнього впливу різними м’якими...
Цікавинки про домашню курку – Цікавинки про домашню курку – "приму" свійських птахів.
Цікавинки про домашню курку – "приму" свійських птахів. 1. Прародичі домашніх курей. 2. Що заміняє курці зуби. 3. Будова яйця. 4. Розвиток зародка...
Математика продовження роду у тварин. Математика продовження роду у тварин.
Вищі тварини починають своє життя із яйцеклітини, із яйця. Кожен клас тварин самостійно обрав метод отримання життєздатного потомства із яйцеклітини,...
Курині птахи не літають, як же вони живуть? Курині птахи не літають, як же вони живуть?
Курині птахи мають сильні, міцні ноги, у самців наявні шпори. Такі кінцівки дозволяють довго і без втоми ходити і розривати грунт під ногами у...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓