Пошук:
Автор Pavlenko | 5 июля 2012 | Коментарів: 0 | Переглянуто 130799
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Полювання за яйцями

Яйце тварини - складова частина статевої системи багатьох хребетних тварин. Це яйцеклітина, що захищена від зовнішнього впливу різними м’якими оболонками чи міцною шкаралупою. Це орган, у якому розвивається зародок. Основна функція яєць, звичайно, одна: продовження роду. Але всі ми знаємо, що яйця є одним із основних об’єктів харчування багатьох організмів, приймаючи до уваги і людину. Яєчня – страва інтернаціональна. Чому? Мабуть тому, що у таких невеликих частинках організму природа запасає білки, жири і всі необхідні для життя зародка, речовини. Дійсно, саме зародка, бо ці поживні речовини потрібні по-перше, майбутнім потомкам, а вже потім всім іншим.
Тварин, які розмножуються яйцями, на планеті досить багато. Це птахи, черепахи, змії, крокодили, риби, жаби. Адже риб’яча та жаб’яча ікра – це не що інше як яйця, тільки без шкаралупи. Тобто яйця всіх тварин, які їх мають, відрізняються за деякими ознаками будови. Але всі вони мають дві основні складові частини: жовток та білок. Наприклад, у птахів жовток  складається на 21-36 % з жирів та на 16-22 % з білків (все інше - вода). Жовток підтримується приблизно в центрі яйця двома закрученими жгутами, що називаються халази. Завдяки халазам жовток завжди повернутий так, що зародковий диск знаходиться вгорі, що особливо важливо при насиджуванні пташенят. Кількість жовтка в яйці може бути істотно різною залежно від виду. Білок складається з 10 % протеїнів та 90 % води. Він використовується для постачання ембріону вологи, а також виконує роль протиударного захисту та, завдяки великій теплоємності рідини, з якої складається, запобігає раптовим різким перепадам температури навколо ембріону.
Хто ж полюбляє живитися яйцями? Людину ми до уваги брати не будемо.
Крадуть яйця різні хижі тварини, але таке явище як птахи у птахів також має місце. Наприклад, полюбляють чужі яйця ворони. Причому забирають вони їх не лише з кладки, але і з місць, куди вони були покладені на зберігання: з балконів, з горищ, з будівель. Вчені-орнітологи з’ясували, що коли ворона знайшла гніздо з яйцями, птахам можна зі своєю кладкою попрощатися. У Росії, в дельті Волги, яєчний промисел у ворон поставлений на широку ногу. Тривалий час вони сидять на сухих гілках чекаючи, поки пропливаючий човен не злякає сидячих на гніздах бакланів, і лише тоді починають розбій. Ворони атакують гнізда так, що баклани нормально повернутися у гніздо вже не можуть. А якщо тривалий час ніхто не злякає бакланів, ворони самі починають діяти неначе хулігани: підлітають до сидячих на гніздах птахів і задиратися до них. І в той час як самка баклана піднімається, щоб дати відсіч, інші ворони хапають яйця з гнізда.
Не поступаються воронам і сороки. Ці пташки крадуть не лише яйця невеликих птахів, але не бояться, навіть, курей. Вони стрімко залітають до курника і хвацько хапають у дзьоб курячі яйця.
Цікаво, яким же чином птахи можуть утримувати у дзьобах різні за розміром яйця? Орнітологи вважають, що піддзьобок здатний міцно тримувати який-завгодно предмет. На фото екзотичних птахів можна побачити, що неперевершеної краси тукан утримує у своєму дзьобі замість насіння і фруктів яйце.
Натуралісти описують, що у лісі можна побачити і дятла, який несе у дзьобі яйце. Цей тесляр не лише шукає під корою шкідників, але й злодійкувато заглядає в чужі гнізда та дупла. Крадуть яйця із гнізд сойки. Зозулі, підкидаючи свої яйця у чужі гнізда, не завжди викидають їх на землю, а часто ще й поїдають. Навіщо ж добру пропадати?
З літературних джерел відомо, що птахи поморники розкльовують яйця, загублені пінгвінами. Деякі види яструбів мають таку будову лап, що дозволяє залазити і справно шарити у дуплах, виймаючи звідти і яйця, і навіть, пташенят.
А яка боротьба іде за риб’ячі яйця, тобто ікру, у водоймищах? І в прісній і в солоній воді є охочі поласувати ікрою. Тому природа створила так, що риба метає фантастичну кількість ікри, щоб потім поділитися нею з іншими представниками фауни. Більша її частина ким-небудь з’їдається.
Із історичних джерел відомо, що у риб, які живуть велетенськими зграями, ікри так багато, що її можна ловити сіткою, неначе рибу. Раніше індійці племені «тлінкіти» у місцях нересту оселедців нахиляли у воду гілки дерев, а потім зішкрібали з них ікру у спеціальні короби та човни.
Жаб’яча ікра схожа на кульки із холодцю з чорними цятками. Вона має своїх прихильників. Наприклад, птахи, які бродять по берегах, можуть спокійно виловлювати ікру жаб. 
Яйцями черепах заволодіти також не дуже складно, адже ці тварини кладуть кладки на суші, недалеко від води, з якої вийшли. У піску вони риють ямки, які й наповнюють відкладеними яйцями. Заволодіти такою кладкою багатьом хижакам легше всього. Крокодилячі яйця також приваблюють багатьох тварин. Тому ці плазуни постійно стережуть свої кладки, перебуваючи десь неподалік.
Із науково-популярних фільмів відомо як поїдають яйця змії. Вони заковтують їх цілими, а у горлі виступають гострі відростки хребців, що проколюють шкаралупу. Тому вміст яйця ковтається, а вапнякова оболонка випльовується назад.
Великі хижаки також люблять поласувати яйцями. До них можна віднести ведмедів, які поїдають їх цілими, не викидаючи, навіть, шкаралупу. Не обминають кладок з яйцями і борсуки, і лисиці, і вовки, і куниці, і горностаї, і соболі, і песці, і росомахи, і варани, і їжаки, і навіть, олені на Півночі. А ось єнот-полоскун – великий яйцеїд. Він чітко відшуковує гнізда водоплаваючих птахів і, запускаючи туди витончену лапку,  витягує та поїдає кладку.
Інколи трапляються випадки, що собаки можуть їсти курячі яйця, і не просто, ті що лежать для зберігання, а викочують їх прямо з-під курки-несушки.
Цікаві факти відомі про яйця страусів. Кілограм, а то і півтора смачнючої їжі. Але розбити їхню шкаралупу не так просто. Яким же чином поступають хижаки у цих випадках? Вони котять яйця в ті місця, де наявні камінці. А ось стерв’ятник, який полюбляє страусові яйця, але має не досить міцний дзьоб, бере ним камінь і кидає на яйце. Не завжди камінь попадає у ціль, але через деякий час це вдається і тоді птах дуже швидко ковтає вміст яйця, адже поруч завжди знаходяться нахлібники: грифи, орли, шакали, гієни. Всі хочуть смачно поживитися. Отже, яйця та яєчня у сирому чи смаженому вигляді – природна, корисна та неперевершена пожива.   

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Гончарна справа у птахів Гончарна справа у птахів
 Назва птаха пічник пов’язана із особливостями життєдіяльності, саме із створенням гнізда. Птах ніколи не намагається заховати своє гніздо...
Різнобічна характеристика пташиних яєць Різнобічна характеристика пташиних яєць
 Плодючість виду обмежується здатністю батьків забезпечити їжею потомство, що вони вирощують, і тому величина кладки у гніздових птахів...
Оригінальність одуда. Оригінальність одуда.
 Запах виникає із-за принесеного на лапках та дзьобі тваринного посліду, який при нагріванні у гнізді ще більше має неприємний запах. Він...
Цікавинки про домашню курку – Цікавинки про домашню курку – "приму" свійських птахів.
Цікавинки про домашню курку – "приму" свійських птахів. 1. Прародичі домашніх курей. 2. Що заміняє курці зуби. 3. Будова яйця. 4. Розвиток зародка...
Математика продовження роду у тварин. Математика продовження роду у тварин.
Вищі тварини починають своє життя із яйцеклітини, із яйця. Кожен клас тварин самостійно обрав метод отримання життєздатного потомства із яйцеклітини,...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓