Пошук:
Автор Pavlenko | 3 февраля 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 4301
Рубрика: Корисна інформація / Рослинний світ

Рослини – балісти

Чого тільки не почуєш про рослини? Але причому тут до них балістика, адже – це наука, яка вивчає процеси, які виникають при пострілі під час руху кулі в каналі ствола зброї.  Баліст походить від грецького слова «балло» , що означає «кидати». Виходить, що рослин прирівнюють до зброї або куль. Звичайно, в природі все підлягає порівнянням, тому у деяких рослин плоди можуть вистрілювати. Як же це відбувається? 

Мова піде про сухі розкривні плоди, які вивчаються у шкільній програмі з біології. Особливістю їхньої біології є те, що ці плоди, розкриваючись, розкидають насіння в різні сторони і на різні відстані. Наприклад, плід біб, який мають бобові рослини: горох, квасоля, соя, розкривається двома стулками, до яких прикріплені насінини. Двома стулками розкривається й плід стручок: у капусти, гірчиці, редьки. Однак насінини у стручка кріпляться не до стулок, а до плівчастої перетинки, яка поділяє порожнину плода на дві частини. До розкривних плодів належить і коробочка, всередині якої міститься багато насінин. Коробочка може розкриватися різними способами. У блекоти після дозрівання відпадає кришечка, у маку на верхівці виникають отвори, у дурману - численні поздовжні щілини, через які і розкидаються насінини.

Балістами чи артилеристами називають деяких рослин із розкривними плодами тому, що вони викидають і вистрілюють своє насіння не тільки в різні сторони, але і досить точно в ціль. Стулки зрілого бобу жовтої акації - карагани здаються на дотик міцними, але достатньо легко здавити їх пальцями, і вони швидко згорнуться в дві довгі спіралі, розкидавши ув'язнені всередині плоду насінини. Таким же способом розкриваються плоди розрив-трави. Спеціальні пристосування до самопоширення мають також такі рослини, як грабельки, вівсюг, ковила  

Лучна герань має цікаві, незвичні, і навіть, хитромудрі пристосування до метання насіння – пружинний механізм. Плоди мають вигляд стовпчиків, які стирчать вгору, неначе довгі дзьоби лелек. У суху погоду, особливо при випадковому дотику, зовнішні шари стовпчика раптово скручуються пружинкою. Поки плоди дозрівають, довгі хвости насіння залишаються прямими, але в міру висихання вони закручуються в пружину. В певний момент за допомогою цього пружинного механізму насіння «вистрілює» і потрапляє в землю, де спіральні хвости продовжують рухатись, всвердлюючись в ґрунт, поки не закріпляться досить глибоко, щоб дати початок новому поколінню буровиків. Отже, спіральний хвіст допомагає насінню заякоритись і не полетіти далі з наступним поривом вітру. Нижній кінець кожної пружинки розширений у невелику «ложечку», в якій знаходиться маленьке чорне насіння. Розкидання насіння у цієї рослини відбуваається так, що виходить своєрідна катапульта. Пружинка з ложкою на кінці розкидає насіння далеко від материнської рослини, навіть, до 2-3 м.

Безліч довговолосих дрібних насінин рожевого зніту легко розносяться вітром на великі відстані. З площі цієї рослини в 1 га може вилетіти «пухнастий десант» з чотирьох мільярдів насінин.

Цікаво спостерігати за садовою фіалкою. Поки її коробочки незрілі, вони ліхтариками поникають на довгих квітконіжках. Рослини – балістиАле як тільки приходить пора дозрівання, ці ліхтарики підводяться, розкриваються трьома човниками, і насіння стрімко вилітають з них, неначе видавлюються підсихаючими стулками.

Миколайчики польові являють собою сизу колючу кулю на тонкому стеблі. Сильний осінній вітер обламує сухе стебло рослини, і ця куля пускається в довгу подорож по степу, розсипаючи по дорозі насіння. Катаючись, вона збирає соломинки, палички та гілочки, поступово формуючи великий клубок – перекотиполе.

Вигнуті плоди календули польової по формі нагадують кігтики птахів, за що рослину називають нагідками. В різних частинах квітки дозрівають різні плоди: зовні – серповидні, носаті, з довгими шипами; всередині – дугоподібні і роздуті; в центрі – кільцеподібні. Носаті – найбільші та найважчі – чіпляються шипами до шерсті тварин і долають таким чином великі відстані. Кільцеві – маленькі та легкі, – їх здатні переносити навіть мурашки. Але при незначному дотику, ці сухі плоди можуть розлітатися далеко від рослини.

Всі чули про таку рослину як недотрога, вірніше недоторка. Це рослина тінистих і вологих місць, найближчий родич кімнатного бальзаміну. Влітку на його м'ясистих соковитих стеблах з'являються витончені жовті квіти, що віддалено нагадують квіти ротиків - лев'ячого зіва. Потім їх змінюють довгасті, в декількох місцях роздуті плоди. Ось вони-то і дали назву рослині. Ледь хто-небудь зачепить їх, як стінки плоду негайно ж пружно скручуються, вистрілюючи липкі насінини навздогін тому, хто порушив їх спокій. Відстань, на яку розкидаються насінини десь до 1 м.

Боби карагави і катапульта герані розкидають плоди подібно, але в той же час зовсім відмінно від плодів недоторки.. Герань і карагана бомбардують своїм насінням, коли стулки плоду підсихають і, різко зменшуючись в розмірах, скручуються. У недоторки все навпаки. Усередині плоду знаходиться декілька шарів ніжних клітин, частина з яких до моменту дозрівання переповнюється клітинним соком настільки, що тиск у них насилу стримується стінками плоду. Досить трохи помітного струсу - і цей тиск буквально розриває плід на частини, звільняючи насіння. 

У іншої рослини тінистих хвойних лісів - кислиці - під тиском набухлої тканини різко заломлюються стулки коробочки, насіння отримують поштовх і розлітаються в різні сторони. Відстань, на яку летить насіння, досить далеко в порівнянні з розмірами самої рослини. але все це не може, звичайно,  зрівнятися з потужною катапультою тропічної баухинії пурпурової - дерева з родини бобових. Її насіння падають на відстані 15 м від батьківської рослини. 

Якщо з рослин, які розкидають своє насіння, необхідно зібрати урожай, то їхні плоди треба збирати, не чекаючи, поки вони зовсім висохнуть. Інакше вони розкриються, розкидають насіння, і врожай буде втрачений.

Отже, рослини, як люди, проявляють вражаючу вигадливість у справі розмноження та завоювання нових територій. Способи розповсюдження їхнього насіння різноманітні. Проте який би спосіб не обрала рослина, багато що залежить від того, наскільки вправно вона його використовує.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Минуле і сьогодення акації жовтої Минуле і сьогодення акації жовтої
 Влітку в жаркий, сонячний день біля кущів жовтої акації можна почути легке потріскування - це розтріскуються і розкидають насіння вже зовсім...
Карпологія про коробочку Карпологія про коробочку
 За формою, розмірами і способами розкривання коробочки істотно відрізняються. Розкривання коробочки зазвичай викликається тим, що її стінки...
Плід - видозмінена квітка чи «дозріла квітка»? Плід - видозмінена квітка чи «дозріла квітка»?
 У будові зрілого плоду в основному зберігаються ознаки тих частин квітки, з яких він утворюється. Але в процесі розвитку багатьох плодів,...
Відмінні ознаки покритонасінних рослин. Відмінні ознаки покритонасінних рослин.
Покритонасінні рослини займають панівне становище на планеті. Які ж ознаки допомагають їм у цьому?...
Презентація “Плоди та насіння” (для 7 кл.) Презентація “Плоди та насіння” (для 7 кл.)
...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓