Пошук:
Автор admin | 1 сентября 2013 | Коментарів: 0 | Переглянуто 4305
Рубрика: Корисна інформація / Рослинний світ

Карпологія про коробочку

Наука, що вивчає плоди – карпологія вважає: коробочка - тип простого, сухого, багатонасінного, ценокарпного плоду, який складається з двох і більше плодолистків, що при дозріванні розділяються (розкриваються), тобто лопаються чи розтріскуються, щоб звільнити скупчене в них насіння. Коробочка найчастіше буває 3-5 - гніздна, рідше 1-2 - або багатогніздна. Тобто число гнізд в коробочці варіює і найчастіше залежить від числа гнізд зав'язі, але іноді у зрілого плоду перегородки руйнуються.
 Коробочки характерні для представників багатьох родин: лілійних, норичникових, пасльонових, подорожникових, гвоздикових, вербових, фіалкових, макових, дзвоникових, та інших. Крім власне коробочки є ще коробочкоподібні плоди: криночка; біб; мішечок; стручок або стручечок та інші.
 За формою, розмірами і способами розкривання коробочки істотно відрізняються. Розкривання коробочки зазвичай викликається тим, Карпологія про коробочку що її стінки внаслідок нерівномірного висихання клітин в певних місцях натягуються і розриваються по лініях найменшого опору тканин, що формуються під час дозрівання плоду. Найчастіше утворення отворів для виходу насіння відбувається шляхом поздовжнього розкриття, починаючи від верхівки. Тріщини утворюються або уздовж перегородок, між зрощеними бічними частинами сусідніх плодолистків, або уздовж середини спинки останніх. У першому випадку поздовжньо розщеплюються всі перегородки, які як би розклеюються так, що вся коробочка розпадається на окремі частини. При цьому кожен плодолисток має всередині поздовжню черевну щілину для звільнення насіння. Таке розкриття коробочки називається поздовжньо-перегородчастою. Прикладом можуть служити звіробій, рододендрон, тютюн, пізньоцвіт.
 Набагато частіше коробочка розкривається вздовж спинок складових її плодолистків, тобто розтріскуються самі гнізда. Така коробочка називається гніздорозривною. Прикладом можуть служити плоди підбілу, бавовнику, лілії, тюльпана, гіацинта. Гніздорозривні коробочки більш спеціалізовані, ніж коробочки, що розщеплюються по стулках.
 Ще більш спеціалізовані коробочки з так званим стінковідривним розкриванням, яке відбувається за допомогою обламування стулок. Воно відбувається безпосередньо біля зовнішнього краю перегородок, які спочатку більш-менш розщеплюються, а потім відламуються від внутрішньої частини, яка не розщеплюється. У першому випадку всі перегородки залишаються нерозщепленими, а в другому - зберігається тільки колонка, що утворюється із з'єднання нерозщеплених частин посередині коробочки. Приклади - верес, дурман, деякі молочайні.
 Іноді коробочки розпадаються на окремі стулки, розриваючись не по швах, а в іншому місці, або розкриваються спеціальною кришечкою (блекота чорна). Частина коробочок нерозкриваються, але насіння звільняються через особливі пори - щілиновидні отвори, прикриті клапанами. Приклади таких плодів - мак, дзвіночки …
 Іноді насіння розкидається крізь спеціальні пори. Наприклад, у бразильського горіха кришечка коробочки розкривається, але отвір занадто малий, щоб викинути все насіння, тому може випасти всього близько десяти насінин. Інші насінини проростають всередині коробочки до тих пір, поки він не впаде на землю.
 Повністю розкриваються коробочки, у яких насіння звільняється після згнивання перикарпія, відомі під назвою сухих ягід (шоколадне дерево).
 У деяких груп дводольних зустрічається особливий різновид коробочки - криночка. Прикладом криночка можуть служити плоди портулаку, блекоти і подорожника , у яких розкривання обумовлюється утворенням в оплодні поперечної кільцевої тріщини, так що верхня частина його відпадає у вигляді кришечки.
 Таким чином, коробочка - сухий одно- або багатогніздий плід. При достиганні розкривається різними способами: спадає кришечка (наприклад в блекоти, подорожника), відвертаються зубчики на верхівці (наприклад у рясту), утворюються поздовжні щілини (наприклад у дурману), дірочки (наприклад у маку). Отже, звільнення насіння з коробочки може відбуватися по-різному і кожне має свою біологічну назву:
- у септицидних коробочок поділ відбувається на стиках перегородок плодолистків, як у звіробою та тютюну;
- локуліцидна коробочка розкривається вздовж спинок плодолистиків, в цьому випадку по середній жилці розкривається кожен плодолисток окремо, як у лілії, тюльпана, цибулі;
 - септифрагна коробочка розкривається за допомогою обламування та руйнування стулок, як у вересу та дурману.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Рослини – балісти Рослини – балісти
 Балістами чи артилеристами називають деяких рослин із розкривними плодами тому, що вони викидають і вистрілюють своє насіння не тільки в різні...
Плід - видозмінена квітка чи «дозріла квітка»? Плід - видозмінена квітка чи «дозріла квітка»?
 У будові зрілого плоду в основному зберігаються ознаки тих частин квітки, з яких він утворюється. Але в процесі розвитку багатьох плодів,...
Гаметангії вищих спорових Гаметангії вищих спорових
 ...у вищих спорових рослин з'явилися статеві органи - гаметангії. Вони бувають двох типів – чоловічі - антеридії та жіночі - архегонії. У...
Коробочка мохів Коробочка мохів
 Коробочка мохів - спеціалізований орган нестатевого розмноження - спорофіт, і всі особливості її будови служать виконанню цієї функції. Вона...
Презентація “Плоди та насіння” (для 7 кл.) Презентація “Плоди та насіння” (для 7 кл.)
...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓