Пошук:
Автор Pavlenko | 4 декабря 2012 | Коментарів: 0 | Переглянуто 3833
Рубрика: Корисна інформація / Рослинний світ

Руховий апарат клітин водоростей

Однією із основних особливостей живого є здатність до руху та переміщення в просторі. Вивчаючи водорості у 7 класі учням досить цікаво те, що клітини цих рослин є рухомі і нерухомі. Рухливі клітини відрізняються від нерухливих рядом особливостей організації, за рахунок особливого рухового апарату. Переміщення у рідкому середовищі здійснюється за участю особливих структур, що являють собою або тимчасові, або постійні вирости клітин. До тимчасових належать ризоподії, а до постійних – війки, псевдоцилії, джгутики:
- війками називають численні (від кількох десятків до кількох сотень) короткі утвори (5-10 мкм), що здійснюють енергійні коливальні рухи;
- несправжні війки або псевдоцилії мають вигляд довгих дуже тонких нерухомих волосинок, які, навіть, досить важко побачити;
- джгутики – довгі (декілька десятків мкм) малочисельні утвори з меншим, ніж у війок, миготінням та хвилеподібним характером руху, за що їх називають ундулиподіями.
 Всі перераховані органи руху – єдині клітинні структури, розміщені за межами самої клітини. Найхарактернішими саме для водоростей є джгутики. Зустрічаються одно-, двох-, чотирьох-, восьмиджгутикові форми і також багатоджгутикові. У деяких золотистих водоростей між двома рухливими джгутиками розміщений третій – нерухомий з розширенням на кінці – гаптонема. З його допомогою клітина прикріплюється до субстрату.
 По відношенню до довжини джгутиків у клітинах, водорості є рівноджгутикові і різноджгутикові. Інколи у евглени другий джгутик настільки редукується, що можна побачити лише його короткий залишок. Рівноджгутиковим формам властиве направлення джгутиків вперед по ходу руху клітини. У різноджгутикових нерідко спостерігається різниця у частоті коливання джгутиків – гетеродинамізм, а також у положенні по відношенню до клітини. Зазвичай довгий джгутик називається руховий, він направлений вперед і працює енергійніше ніж короткий і носить назву рульовий. Він повернений в сторону або назад по ходу руху організму. Вважається, що руховий джгутик забезпечує поступальний рух клітини, а рульовий – коректує його напрямок.
 Як правило, життя джгутикових проходить у безперервному русі. Деякі з них розвивають швидкість до 500 мкм/сек і долати по 5-10 м на добу. Ця відстань для таких крихіток є марафонською.
 Джгутики бувають гладенькими або опушеними. Причому опушені несуть на своїй поверхні вирости у вигляді тоненьких волосків – мастигонем та немінералізованих, різних за формою і розміром лусочок. Опушеним зазвичай буває руховий джгутик. На відміну від лусочок, мастигонеми розміщуються досить впорядковано, паралельними рядами. Всі вони закладаються у цитоплазмі, в пухирцях з аморфним вмістом і в них же переносяться на поверхню джгутика.
 Не дивлячись на простоту зовнішнього вигляду, будова джгутика виявилась досить складною. Циліндричне, в деякій мірі звужене до верхівки, тіло джгутика зовні оточене тонкою мембраною, що є продовження плазмалеми та заповнене речовиною, яка за виглядом нагадує цитоплазму і в яку занурена система вірно орієнтованих мікротрубочок. Вони розміщуються за схемою 9+2, що розшифровується так: по периферії циліндра паралельно його поверхні розміщується 9 пар тісно прилягаючих одна до одної мікротрубочок, а в центрі його лежать дві поодинокі мікротрубочки. Причому і ті, і інші пов’язані між собою цілою низкою перехідних структур, в розміщенні яких є закономірність – здійснювати рухи по певній траєкторії. Виявлена у джгутиках водоростей система розміщення мікротрубочок властива більшості організмів і рослинного, і тваринного світу.
 Біля основи кожного джгутика лежить базальне тільце. Воно має вигляд короткого (біля 2 мкм) циліндра, в периферичній частині якого розміщується 9 триплетів мікротрубочок, що являють собою складну систему з периферичними парами мікротрубочок джгутика. Зазвичай базальне тільце одного джгутика лежить під кутом 900 або 1800 до базального тільця іншого. Інколи базальні тільця поєднуються перетинкою, що забезпечує максимальну злагодженість у їхніх діях.
 Від базального тільця всередину цитоплазми досить часто, але не завжди відходить один чи декілька так званих джгутикових корінців або ризопластів. Ризопласт являє собою складну систему, що складається з двох компонентів: із поодиноких або зібраних в пучок (по 2-9) мікротрубочок, які направляються до плазмалеми, виконуючи роль цитоскелетних утворень та з поперечно-окресленої, фібрілярної за своєю природою структури, яка направляється до ядра, де і закріплюється. Це вказує на зв’язок джгутиків з цією клітинною органелою. Таким чином, руховий апарат клітини являє собою складну систему, що складається із джгутиків, базальних тілець і ризопластів.
 У рухливих водоростей або тих, що втратили рухливість часто виявляються структури, які за своєю організацією нагадують базальні тільця. Вони зазвичай розміщуються біля ядра, а під час поділу розходяться у протилежні сторони, утворюючи своєрідні полюси або центри поділу, за що і отримали назву центріолі.
 Центріолі - обов’язкові структури клітин тварин, а серед рослин зустрічаються тільки у водоростей. З однієї сторони центріолі зв’язані з ядром, а з іншої – з руховим апаратом клітини, об’єднуючи її у своєрідний комплекс.
 У процесі філогенетичного розвитку водоростей джгутиковий апарат поступово редукувався. Це супроводжувалось спочатку частковою, а потім і повною втратою рухливості, розпадом джгутиково-ядерного комплексу та зникненням центріолей в клітині.
 На сьогоднішній день вже відомо, що водорості дали початок наземним рослинам, проклавши їм шлях на суходіл.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Що можна побачити у краплі води з водоймища? Що можна побачити у краплі води з водоймища?
 Якщо взяти краплю води з найближчого водоймища і подивитися на неї в мікроскоп, можна побачити цілий світ дивовижних організмів. ...
Про рухи рослин Про рухи рослин
 Нутації – обертальні кругові рухи ростучих частин органів рослини: стебел, листків, квітконіжок, вусиків, коренів… Ці рухи...
«Очі» водоростей ?! «Очі» водоростей ?!
 До появи електронного мікроскопу про стигму було відомо небагато. Та електронний мікроскоп набагато розширив знання про це вічко. З його...
Типи морфологічної структури тіла водоростей Типи морфологічної структури тіла водоростей
 На відміну від вищих рослин, що характеризуються листостебловою будовою, водорості виявляють морфологічну різноманітність. Тіло водоростей може...
Забезпечення компонентами цитоплазми руху клітин Забезпечення компонентами цитоплазми руху клітин
Всі типи активного руху незалежно від того, забезпечуються вони безпосередньо процесами в цитоплазмі одноклітинних організмів, діями спеціальних...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓