Пошук:
Автор Pavlenko | 24 октября 2012 | Коментарів: 0 | Переглянуто 17935
Рубрика: Корисна інформація / Рослинний світ

Розвиток чоловічого та жіночого гаметофіту

Чоловічий гаметофіт

Весь розвиток чоловічого гаметофіту, включаючи утворення чоловічих гамет, зводиться лише до двох мітотичних поділів. Перший поділ відбувається завжди під захистом оболонки мікроспори, яка перетворюється в пилкове зерно. Другий поділ здійснюється в одних випадках у пилковому зерні, а в інших, пізніше, у пилковій трубці. В результаті дозрілі пилкові зерна бувають двох- або трьохклітинними. Двохклітинні зустрічаються набагато частіше, ніж трьохклітинні.
Відомі, навіть, повідомлення 30-років ХХ ст.., що у процесі еволюції трьохклітинний пилок виник із двоклітинного. Вчені вважали, що перебіг обох поділів всередині пилкового зерна, є прогресивним, так як в цьому випадку розвиток чоловічого гаметофіту відбувається під надійним захистом спородерми і досить швидко.
Перед початком першого мітотичного поділу ядро мікроспори переходить із центрального положення у периферичне. В результаті поділу утворюються дві, як правило, нерівні клітини – маленька, пристінкова генеративна клітина і велика вакуолізована клітина-трубка, яку називають вегетативною клітиною. Генеративна клітина спочатку прилягає до оболонки мікроспори, але з часом стає опуклою, все більше проникає в клітину-трубку, і нарешті зовсім відокремлюється від оболонки та повністю занурюється в цитоплазму клітини-трубки, де залишається лежати вільно. Генеративна клітина оточена тонкою, прозорою і легкопроникною оболонкою, що приймає еліпсоподібну або веретеноподібну форму. Таким чином виникає так, що одна клітина розміщується всередині іншої. Надалі ці клітини функціонують незалежно. В результаті вторинного поділу, який відбувається всередині оболонки пилкового зерна, а потім пізніше в пилковій трубці, із генеративної клітини утворюються дві безджгутикові чоловічі гамети – спермії, а клітина-трубка більше не ділиться і дає початок пилковій трубці.
Таким чином, чоловічий гаметофіт квіткових рослин досяг найвищого ступеня спрощення: він зовсім не має антеридія і складається всього із двох клітин, одна з яких поділяючись, утворює дві досить прості гамети.

Жіночий гаметофіт

Жіночий гаметофіт квіткових рослин зазвичай називається зародковим мішком. У більшості квіткових рослин, майже 80%, початок жіночому гаметофіту дає одна з чотирьох потенційних мегаспор шляхом трьох послідовних мітотичних поділів. Такий тип утворення називається моноспоричним. Його розвиток відбувається наступним шляхом: в результаті першого поділу ядра функціонуючої мегаспори утворюються два ядра, які розходяться до полюсів мегаспори, яка дуже подовжується, і між цими ядрами утворюється велика вакуоля. Потім кожне із ядер поділяється синхронно ще два рази і в результаті біля кожного полюса утворюється по чотири ядра. Це восьмиядерна стадія розвитку жіночого гаметофіту. Від кожного із двох полярних четвірок в центральну частину зародкового мішка входить по одному ядру. Ці полярні ядра зближуються в центральній частині і зливаються, або на початку, або перед заплідненням, а буває, що і не зливаються взагалі. В результаті поєднання цих полярних ядер утворюється ядро центральної клітини жіночого гаметофіту, яке називається вторинним ядром зародкового мішка. Розвиток чоловічого та жіночого гаметофіту
Далі, в процесі останнього мітозу, виникають клітинні перегородки і вільноядерна стадія розвитку жіночого гаметофіту переходить у клітинну стадію. Біля мікропілярного полюса утворюються три клітини яйцевого апарату, а у протилежному  - три клітини, яких називають антиподами. Між цими двома групами клітин розміщена центральна клітина, що містить два вільних полярних ядра та одне вторинне ядро. Три клітини яйцевого апарату диференціюються на одну яйцеклітину і дві клітини, що називаються синергідами або допоміжними клітинами.
Основною особливістю моноспоричного типу утворення жіночого гаметофіту є послідовне закладання клітинних перегородок при мейотичних поділах і утворенню відособлених мегаспор.
Крім моноспоричного типу жіночого гаметофіту зустрічаються ще біспоричний (двохспоровий) та тетраспоричний (чотирьохспоровий). Зміни у мегаспорогенезі заключаються у пригніченні закладання клітинної перегородки при мейотичному поділі, внаслідок чого замість тетрад мегаспор виникають неклітинні утворення, що називаються ценоцитами, які й розвиваються далі у жіночі гаметофіти. Біспоричний жіночий гаметофіт спостерігається у цибулі, пролісок, конвалії. Розвиток такого жіночого гаметофіту відбувається скороченим шляхом і для утворення восьмиядерної стадії потребується всього лише два мітотичних поділи.
Нарешті у деяких рослин утворення клітинних перегородок подавляється при обох мейотичних поділах. Вся материнська клітина мегаспор перетворюється в один чотирьохспоровий ценоцит або тетраценоспору. Чотирьохспоровий ценоцит відповідає чотирьом нерозділеним мегаспорам, тому жіночі гаметофіти такого типу називаються тетраспоричними. Для утворення восьми ядерної стадії жіночого гаметофіту необхідний лише один мітотичний поділ ядер чотирьохспорового ценоциту.
Згідно цього на відміну від моноспоричного жіночого гаметофіту, бі- та тетраспоричні називаються ценоспоричними.
Жіночий гаметофіт квіткових рослин пішов від більш примітивного архегоніального жіночого гаметофіту далеких голонасінних предків шляхом випадіння останніх стадій розвитку, які привели до формування архегоніїв. У ценоспоричних відбувається випадіння початкових стадій.
На думку вчених еволюція чоловічого гаметофіту досягла кульмінаційної стадії і в його розвитку повністю випали всі можливі початкові і кінцеві стадії, а з жіночим гаметофітом еволюційний процес як би продовжується. Отже, на сьогоднішній день у квіткових рослин жіночий гаметофіт представлений зародковим мішком, а чоловічий — пилковим зерном.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Які вони насінні зачатки квіткових рослин? Які вони насінні зачатки квіткових рослин?
 ...економія матеріалу, що використовується на утворення насінного зачатка, дозволила квітковим рослинам істотно підвищити насіннєву...
Гаметангії вищих спорових Гаметангії вищих спорових
 ...у вищих спорових рослин з'явилися статеві органи - гаметангії. Вони бувають двох типів – чоловічі - антеридії та жіночі - архегонії. У...
Еволюція галуження стебла та походження листків Еволюція галуження стебла та походження листків
 Галуження у рослин необхідне для збільшення площі стику з середовищем - водним, повітряним або ґрунтовим. Воно виникло в процесі еволюції до...
Типи морфологічної структури тіла водоростей Типи морфологічної структури тіла водоростей
 На відміну від вищих рослин, що характеризуються листостебловою будовою, водорості виявляють морфологічну різноманітність. Тіло водоростей може...
Як здійснюється чергування поколінь у життєвому циклі рослин. Як здійснюється чергування поколінь у життєвому циклі рослин.
Чергування поколінь – спорофіту і гаметофіту – спостерігається у життєвому циклі усіх вищих наземних рослин, тобто чергування диплоїдного...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓