Пошук:
Автор Pavlenko | 13 ноября 2009 | Коментарів: 0 | Переглянуто 29145
Рубрика: Корисна інформація / Рослинний світ

Про що кажуть назви рослин

Про що кажуть назви рослин?

Немає єдиного пояснення, як рослини та їхні плоди отримали свої назви. Деякі були названі за зовнішнім виглядом, інші за назвою місця зростання, треті тому, що були на щось схожі. 

Ось кілька прикладів, як це сталося.

О С О К А
Якщо ви блукали по болоту, прибережних заростях, то згадуються порізи і подряпини від гострих, як маленькі леза, листків осоки. Під мікроскопом їхні краї виглядають неначе полотно ретельно відточеної пилки. До того ж покривні тканини листків несуть тверді кристали кремнезему, які діють подібно до напилка. От і назва осоки є давній відголос слов´янського слова “осечи” – обрізати. Очевидно, що нашим предкам дуже надокучала ця трава.
Г О Р О Х
Жартівливий вираз “за царя Гороха” відсилає нас в незапам´ятні часи. Адже слово “горох” і насправді прийшло в нашу мову дуже давно. Його видозміна “горх” споріднена давньоіндійському слову, що означає “тре” і тут доречно згадати, що горох в давнину використовували переважно в тертому й товченому вигляді. Із цього борошна пекли горіхові млинці. А давній вираз “шут гороховий” пов´язаний з тим, що шути і скоморохи мали брязкальця із бичачих міхурів, наповнених сухим горохом.
С М О Р О Д И Н А
Давайте згадаємо, які слова мають схожий корінь? Сморід, смердіти, смердючий... Але смородина зовсім не ображається за таку спорідненість. Справа в тому, що назву свою вона отримала досить давно, коли ці слова мали дещо інше значення, відмінне від нині існуючого, що означає “неприємний запах, вонючий”... Для предків усіх слов´ян слова “сморда” означали “сильний запах”. Лише сильний і зовсім не “поганий”. Тому в різних слов´янських мовах таку назву давали рослинам, які мали сильний, виразний запах. Згадайте, як сильно і приємно пахне потертий між долонями листочок смородини, та й плоди не позбавлені таких властивостей.

ПОЛУНИЦЯ

В англійській мові спочатку мала значення «біжуча ягода», тому що її пагони розбігаються від батьківської рослини в усі сторони.

ЖУРАВЛИНА

В англійській мові має у своїй назві слово «кран», тому що її ніжне стебло нагадує ніжку і шию крана.

ВИНОГРАД 

В англійській мові - еквівалент італійського слова, що означає «гроно, кисть».  

АНАНАС

В своєму складі в англійській мові має дві частини - «сосна» і «яблуко», тому що завдяки своїй конічній формі нагадує сосну.

САЛАТ ЛАТУК

Слово латинського походження, в його назву входить слово, що означає «молочний сік».

РЕВІНЬ

Перекладається з латинської як «коріння варварства», тому що римляни вважали тих, хто його їв, варварами.

РЕДИСКА

Походить від латинського слова «корінь».

Н А Г І Д К И
Всім відомі нагідки з самого дитинства. Вони радують око з початку літа і аж до кінця осені. Наукова назва рослини – календула, а в Росії “ноготки”. Який же зв´язок існує між досить милою зовні рослиною і нігтями чи кігтями. Виявляється, що насіння нагідок дуже нагадує саме нігтики або кігтики кішки, такі ж загнуті, гострі з одного кінця. Родова ботанічна назва рослини походить від латинського “календа”, що в давньоруському календарі означало перший день місяця.
К А П У С Т А
Від чого походить назва “капуста”? Великі качани нагадують голову. Ця особливість відбита в самій назві. Виявляється, що вона походить від латинського слова “капут”, що означає “ голова”.
М О Л О Ч А Й
Чому ця рослина отримала таку назву? Давайте попробуємо розбити слово молочай на складові, що отримаємо? Молоко і чай. Що ж спільного між цими продуктами харчування і рослиною? Виявляється самий прямий зв´язок – розламавши стебельце цієї рослини, ви помітите як зразу на зрізі з´являється краплинка білої рідини, яку в народі називають молочком. Знаючи чудову здатність “молочка” виліковувати від простудних захворювань, люди додавали це молочко до чаю і випивали його. Через деякий час хворобу як рукою знІмало, а рослину називали моло-чаєм.
С О Н - Т Р А В А
В похмуру погоду, перед дощем, а також на ніч квітки сон–трави никнуть до землі, неначе засипають. Ця особливість рослини засипати при несприятливих умовах, щоб зберегти органи розмноження від холоду і вологи, знайшли відображення в легендах і повір´ях. Мисливці стверджували, що ведмеді, звідавши кореня цієї рослини, ставали млявими, неначебто хміліли. Вважали, що й люди, покуштувавши цієї трави засинали безпробудним сном. Вченими-медиками вдалось з’ясувати, що сон-трава дійсно володіє цілющою снотворною дією.
В´ Я З
Походження назви цієї рослини пов´язують зі словом “в´язати”. Здавна в народі існувало слово “в´яз” – гнучкий прут, гілочка, яка використовувалась для зв´язування деяких частин возів, саней. Для такої роботи, люди і надавали перевагу дереву в´язу.
Т Ю Т Ю Н
Зупинились у степу чумаки і почали варити вечерю. Поруч була могилка, що поросла особливою травою. Коли потім трава від вогню загорілась і почала давати дим з невідомим ароматом, який поширювався довкола, один з чумаків з подиву вигукнув: “Ти ба!”. Другий чумак, незрозумівши як слід, украй здивований перепитав: “Табак?” – “Тю-тю”, затюкав на нього перший. “Тютюн?” – знову спантеличено перепитав той, не розчувши слів. З того часу і стали називати нововідкрите зілля ТАБАКОМ або ТЮТЮНОМ.

Про що кажуть назви рослин
А также предлагаем узнать где лучше недорого купить мужскую вышыванку. Вышиванку в Киеве надо покупать только на нашем сайте. скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Презентація “Квітка” Презентація “Квітка”
...
«Гроші з дерева» «Гроші з дерева»
 Красуля, товстянка, жирянка, монетне дерево, грошове дерево - це назви однієї і тієї ж рослини, що належить до родини товстянкових - товстянки...
Символічне вишневе дерево Символічне вишневе дерево
 Навіщо вишні кісточки? – думають дослідники. Річ в тому, що тверда кісточкова оболонка потрібна рослині, щоб захистити свою насінину від...
Овочеві «родичі і сусіди» Овочеві «родичі і сусіди»
 Рослини, які ростуть поруч,  можуть вживатися або не вживатися. Одні служать причинами різних негараздів для сусідів, інші, навпаки,...
Спілкування за допомогою запахів Спілкування за допомогою запахів
 У повсякденному спілкуванні між людьми мають значення чимало різноманітних чинників, але яке значення при цьому мають природні людські запахи?...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓