Пошук:
Автор Pavlenko | 17 января 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 2927
Рубрика: Корисна інформація / Різне

Тютюн: вчора, сьогодні і…

Важко собі уявити ту благотворну зміну, 

яка сталася б у всьому житті людському, 

аби люди перестали одурманювати і отруювати себе 

горілкою, вином, тютюном і опіумом

 

Із історії вивчення походження тютюнопаління відомо досить багато фактів. Наприклад:

- «Безліч дивовижних явищ побачили іспанці - супутники Христофора Колумба, вступивши на відкритий ними американський континент. Особливо вразила їх звичка індіанців згортати листя однієї з невідомих європейцям рослин в трубочку, підпалювати її з одного кінця, а інший брати в рот, втягуючи в себе дим і випускаючи його через ніздрі. Деякі матроси стали наслідувати індіанцям і навчилися курити».

- «Індіанці Центральної і Південної Америки курили листя тютюну, загортаючи їх у сухе листя кукурудзи або пальми. Ацтеки й інші племена північноамериканських індіанців користувалися подобою сучасних трубок, в які набивали подрібнене листя тютюну. Нерідко ритуал куріння у них мав символічний зміст».

 - «Тубільці пригощали мандрівників тютюном, причому спочатку палили самі, потім передавали трубку гостям. Відмову від «трубки миру» господарі розглядали як недружелюбні дії. Іспанці ж не хотіли псувати відношення з тубільцями. Ймовірно вони й були першими європейцями, що приохотилися до куріння. На тих моряків, що повернулися в Іспанію дивилися з підозрою: людина випускає з рота і носа дим, значить, сплуталася з нечистою силою». 

- «Одним з перших курців Європи став іспанський матрос Родриго де Гієре, який повернувшись на батьківщину, часто закривався в кімнаті і курив у самотності. Його дружина, побачивши дим, що виходив із носа чоловіка, донесла про це в «святое учреждение». На щастя, розслідувавши справу, інквізитори виправдали Родриго». 

Таким чином, курці завезли насіння тютюну і стали його культивувати. Появу культури тютюну в Європі пов'язують з ім'ям французького посла в Португалії Жана Ніко. За однією з версій, він нібито сам привіз насіння тютюну з Південної Америки до Європи. За іншою - нібито закупив насіння тютюну у одного з купців, які приїхали з Америки. Його «заслуга» перед людством увічнена в латинській назві тютюну - Nicotiana аЬасіт: Nicotiana - від Ніко, аЬасіт від назви острова Тобаго, звідки нібито було завезено насіння. У Старому Світі «прижилися» два види: справжній тютюн, і рослина менших розмірів – махорка, яка дає курильний тютюн невисокої якості, але більш холодостійка. Тому її вирощують набагато північніше, ніж тютюн. В 1 г  близько 10 тисяч насінин.

Поширення тютюну зустрічало в країнах сильну протидію. У Туреччині куріння розглядалося як порушення законів Корану, і винуватих садили на кіл. Персидський шах Аббас наказав спалити торговця, який завіз тютюн у військовий табір. Римський папа Урбан VII відлучав від церкви тих, хто палив або нюхав тютюн, а одного дня за куріння сигар ченців живими замурував в стіну. 

Вважають, що до Росії тютюн потрапив в кінці XVI століття і був зустрінутий не дуже привітно. За куріння встановлювалось вельми серйозне покарання - від паличних ударів і прочуханки батогом до відрізування носа, вух і заслання до Сибіру. Торговців тютюном чекала страта, але курці не переводилися. Виник звичай не тільки курити тютюн, а й нюхати його дрібно стовчений порошок. В деяких азіатських країнах тютюн стали жувати або курити кальян, тобто перед вдихом тютюновий дим, проходив крізь воду в спеціальному глечику. У Гімалаях існував звичай курити сигарети вогнем всередину, що особливо небезпечно для порожнини рота.

 Петро І сам швидко пристрастився за кордоном до куріння і скасував в Росії всякі обмеження на нього. Тому в його часи куріння заохочувалося. І тільки церква була і залишається непримиренним противником тютюну та куріння. Отже, поступово заборони на куріння відмінялися в країнах одна за одною. З роками до шкідливої звички залучилися чоловіки, жінки, молоді люди, підлітки і, навіть, діти. Виникла мода на куріння: сигарети, мовляв, додають дівчатам особливу елегантність, а хлопцям мужність. Обов'язковою приналежністю теле- і кіногероїв стала сигарета. 

А чи усвідомлювали люди, що тютюн шкідливий? Чи боролися проти куріння лікарі?  Безумовно, так. Про те, що тютюн шкідливий для здоров'я знали давно. Бачили, що курців мучить надсадний кашель, знали, що в накуреному приміщенні важко дихати, що тютюн заважає розумовій роботі. Досліди показали, що тварини гинуть під дією нікотину. Тоді і народилася фраза: «Капля нікотину вбиває коня». Якщо бути точним, то краплею чистого нікотину можна убити не одного, а цілих три коня. Але курці лише сміялися: і утішали себе: тютюновий дьоготь залишається на фільтрі. 

Повчальною є легенда: «У далекому минулому, коли тютюн тільки-но завезли у Вірменію з далеких країн, біля підніжжя Арарату жив мудрий дідусь. Він відразу незлюбив оте задурманливе зілля і переконував людей не вживати його. Одного разу підійшов дідусь до чужоземних курців, що продавали тютюн і каже: «Цей «божий» лист приносить людям велику користь: до хати курця не зайде злодій, його не вкусить собака, і він ніколи не постаріє». «Звідки ти знаєш про такі чудові властивості «божественного» листа» - запитали купці старого. «Злодій не прийде у хату курця тому, що той буде багато грошей віддавати за тютюн, стане бідним і в нього не буде що красти. Через декілька років куріння людина заслабне, у неї почнуть боліти ноги і вона ходитиме з палицею. А який собака вкусить людину, у руці якої палиця? І, нарешті, курець ніколи не постаріє, бо помре молодим».    

Починаючи з початку 1960 років, почали публікувати в газетах і журналах результати наукових досліджень. І люди жахнулися! Виявляється: якщо людина палить в день 2-9 цигарок, то скорочує своє життя в середньому на 4,5 роки в порівнянні з некурящими; якщо палить від 10 до 19 сигарет, то на 5,5 років; якщо викурених від 20 до 39 сигарет - на 6,5 років. Також було встановлено, що люди, які почали палити до 15-літнього віку, вмирають від раку легень в 5 разів частіше, ніж ті, які почали палити після 25 років. Ті, які палять тривалий час і дуже багато - в 13 разів частіше хворіють стенокардією, в 12 разів - інфарктом міокарду, в 10 разів - виразкою шлунку і в 30 разів - раком легень. Досліди на тваринах показали, що якщо вухо кролика кілька разів змастити тютюновим дьогтем, то у тварини утворюється ракова пухлина. 

Немає такого органу, який би не страждав від тютюну: нирки і сечовий міхур, статеві залози і кровоносні судини, головний мозок і печінка. Досить швидко нікотин розноситься по всьому тілу курця. У мозок він потрапляє через 7 секунд після першої затяжки, до пальців ніг - через 15-20 секунд. 

Учені з'ясували, що куріння в два рази небезпечніше для підростаючого організму, ніж для дорослого. Смертельна доза для дорослої людини міститься в одній пачці цигарок, якщо її викурити відразу, а для підлітків півпачки. Були навіть зареєстровані випадки смерті підлітків від підряд викурених двох-трьох цигарок через різке отруєння життєво важливих центрів, в результаті якого наставала зупинка серця та припинялося дихання. 

Серце в того, що палить, робить за добу на 15 тисяч скорочень більше, а насичення організму киснем та іншими необхідними речовинами відбувається гірше, оскільки під впливом тютюну кровоносні судини у підлітка стискаються. Ось чому у молодих людей, що палять, слабіє пам'ять, ось чому серед них частіше зустрічаються ті, які погано вчаться. 

Важко, навіть, перерахувати шкідливі речовини, що містяться в тютюні, адже їх налічили майже 1200! Серед них найбільш відомий нікотин: за своєю отруйністю він дорівнює синильній кислоті. Чадний газ вступає в з'єднання з гемоглобіном, який є переносником кисню. При курінні відбувається різке зменшення вмісту кисню в крові. А це дуже важко переносить головний мозок підлітка. Аміак подразнює слизову оболонку рота, гортані, трахеї, бронхів. Ось чому у курців не рідкість наявна рихлість ясен, виразки в роті, часто виникають ангіни. Від тривалого куріння звужується голосова щілина, з'являється  сиплий голос. А коли поглянути на дівчину, що палить, на колір її обличчя, шкіру, пальці, зуби, звернути увагу на її голос, то можна відмітити зовнішні ознаки тютюнової інтоксикації. Деякі вважають, що сигарета додає дівчатам елегантності. Швидше, вона додає їй вульгарності. 

Так чому ж все ж таки продають цигарки? Та тому, що на жаль, категоричним заборонам не завжди вплинеш на завзятого курця. Всякого роду саморобки, сурогати куди шкідливіші, ніж тютюн, виготовлений у фабричних умовах. Просто заборонити людям палити, напевно, ще неможливо, а ось переконати кинути палити можна. 

За останні десятиліття учені з'ясували, що у людей тих, що не палять почали виявлятися хвороби, властиві курцям. Причина? Люди, що не палять, а тривалий час знаходяться в приміщенні разом з курцями, мають значний негативний вплив на організм. При курінні в організм людини проникає 20-25% отруйних речовин, 50% разом з димом, що видихається, поступають в повітря, а цим повітрям дихають всі оточуючі люди. Виходить, що ті, які не палять - «курять», з'явився, навіть, спеціальний термін - «пасивне» куріння. 

Шкода тютюну доведена, багато людей кидають палити, йде боротьба проти «пасивного» куріння. Прихильники ж тютюну часто посилаються на те, що багато видатних людей, наприклад, Ч.Дарвін, І.Ньютон, М.Горький, С.Боткін, С.Рахманінов, У.Черчіль  - палили. Значить, куріння не заважало їм досягти успіхів? Але зустрічаються й інші повідомлення: письменник А.Дюма – молодший писав: «…я відклав свою сигарету і присягнувся, що ніколи не палитиму. Цю клятву я твердо стримав і цілком переконаний, що тютюн шкодить мозку так само, як і алкоголь». Л.Н.Толстой, кинувши палити сказав так: «Я став іншою людиною. Просиджую до п'яти годин підряд за роботою, встаю абсолютно свіжим, а раніше, коли палив, відчував втому, запаморочення, нудоту, туман в голові». Великий лікар С.П.Боткін був завзятим курцем. Вмираючи, ще порівняно не старим (57 років), він сказав: «Якщо б я не палив, то прожив би ще 10-15 років». Скільки б ще він зробив для науки, для порятунку людей, але, на жаль, не зумівши позбавитися від своєї згубної звички, не зміг врятувати і себе.  

Вченими було встановлено, що в разі відмови від куріння організм чистим стане не завтра: легені очищаються через 1 рік, кров і судини – через 5 років, а мозок взагалі через 10 років. Хочете вірте, а хочете ні!

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Унікальність голосу та голосового апарату людини Унікальність голосу та голосового апарату людини
 Кожного дня ми чуємо досить багато різних голосів. Ми легко впізнаємо по голосу своїх рідних, знайомих та відомих особистостей. Це відбувається...
Різнобічні точки зору на позіхання Різнобічні точки зору на позіхання
  В акті позіхання беруть участь м’язи ротової порожнини, обличчя, шиї, а коли людина потягується, то приєднуються ще й м‘язи...
Від меню первісної людини до нашого столу Від меню первісної людини до нашого столу
 Древні хлібороби, маючи лише мізерні відомості про кулінарне мистецтво, звичайно, їли овочі та інші частини рослин в основному свіжими, рідше у...
Презентація «Що за рослина – тютюн?» Презентація «Що за рослина – тютюн?»
...
Уроки біології та мудрість здоров’я. Уроки біології та мудрість здоров’я.
Викладаючи біологію більше ніж 20 років, я намагаюсь гармонізувати в учнях їхній розум, знання, уміння, почуття, силу, красу… Пояснюю, що здоров’я...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓