Пошук:
Автор Pavlenko | 31 октября 2013 | Коментарів: 0 | Переглянуто 4311
Рубрика: Корисна інформація / Різне

Гриби - «дивні» створіння природи

Кожної осені всі згадують про гриби, тому що ними наповнюються ліси, парки, лісосмуги і, як результат їхнього збору, базари.  Але ніхто не задумується над тим, як вони ростуть, не маючи ні коріння, ні стебла, ні листків, ні квіток, ні плодів. Що ж це за організми?
 Гриби – це окреме царство живих організмів, які поєднують у собі ознаки рослин і тварин. З рослинами їх зближує:
1) наявність добре вираженої клітинної стінки;
2) нерухомість у вегетативному стані,
3) розмноження спорами;
4) здатність до синтезу вітамінів;
5) поглинання їжі шляхом всмоктування (адсорбції).
Спільним з тваринами є:
1) гетеротрофність;
2) наявність у складі клітинної стінки хітину, характерного для зовнішнього скелета членистоногих;
3) відсутність у клітинах хлоропластів і фотосинтезуючих пігментів;
4) накопичення глікогену як запасної речовини;
5) утворення і виділення продукту метаболізму - сечовини.
 Вегетативне тіло переважної більшості видів грибів - це міцелій, або грибниця, яку утворюють нитчасті безбарвні гіфи. Тісне переплетення гіфів над поверхнею ґрунту утворює плодове тіло. Міцелій зазвичай диференціюється на дві функціонально різні частини: субстратний, що слугує для прикріплення до субстрату, поглинання та транспортування води і розчинених у ній речовин, і повітряний, що піднімається над субстратом і утворює органи розмноження.
Найбільш відомі шапкові гриби, тому люди асоціюють всі гриби саме із шапковими, їстівні вони чи отруйні. А насправді, вивчаючи на уроках біології це царство організмів, ми з’ясовуємо, що вони є і цвілеві, і дріжджові, і паразитичні, і ще дуже цікаві, про які дехто, навіть, нічого не чув.
1. Є гриби, які можуть рости під землею. Ви подумаєте, що в цьому немає нічого дивного, адже багато грибів треба відшукувати під лісовою підстилкою. Але мова піде про трюфелі. Хто про них нічого не чув, подумає про цукерки з такою назвою. Але ні. Трюфелі знаходять за допомогою спеціально навчених собак та свиней. Правда досвідчені грибники відшукують їх самі, бо над тим місцем де росте трюфель земля неначе випалена. Трюфелі є чорні, білі та оленячі. Їстівними є саме чорні трюфелі. На Україні вони ростуть у південно-західних букових лісах. Вони використовуються як приправа для вишуканих страв.Гриби - «дивні» створіння природи
2. Хижі грунтові гриби – гіфоміцети, які є природними ворогами червів. Ці гіфоміцети виловлюють нематод своїми клейкими голівками, що виростають на нитках міцелію, або спеціальними клейкими кільцями. Коли нематода потрапляє в кільце, то воно щільно стискує черв’яка. Гриб розчиняє і всмоктує внутрішні органи нематод. Через добу від тварини залишається лише тоненька зовнішня стінка, заповнена нитками гриба.
3. Гриби у тілі – це не таємниця, адже грибкові захворювання у людей зустрічаються нерідко. Але деякі гриби, а саме спори білої мускардини, проникають у тіло комахи і проростають. Грибниця розростається, виділяє отруту і комаха гине.
4. У світі зустрічається гриб, який росте не по днях, і не по годинах, а по хвилинах. З’являється він з пружного білого «яйця», яке на очах збільшується, тріскається і розпадається на дві половинки. З них з’являється яскраво-оранжева шапочка на довгій білій ніжці. Ніжка кожної хвилини збільшується на 0,5 см. Природодослідники прослідкували за розвитком цього гриба. Вони повідомляють, що за дві години гриб витягується на 50 см у висоту.  Тоді раптово з-під шапки вискакує біле покривало і оточує ніжку. Відразу ж від гриба розходиться сильний запах падалі, на який збираються мухи і метелики. Коли надходить вечір, стає видно, як гриб засвічується яскравим, зеленуватим кольором. Спостерігачі дивуються, що на наступний день на місці цього гриба залишається тільки згусток слизу. Наукова назва цього гриба – дзвониковий діктіофор.
5. У лісах Австралії часто зустрічаються гриби, що випромінюють світло в темряві. Воно таке яскраве, що можна вільно читати. Ці види грибів виростають в постійно затінених лісах і випускають зеленувате світіння 24 години на добу. Дослідники вважають, що за допомогою світла гриби можуть приманювати тварин, які поширюють спори грибів на значні відстані. А в азіатських тропічних лісах ростуть зелені, жовті, голубі гриби, соком яких тубільці розмальовують ритуальні маски, а дивними грибами прикрашають зачіски. У нашій країні часто говорять, що старі пні світяться. Вчені дослідили, що світло випромінюють не трухляки, а гриби, що в них поселилися.
6. Існують гриби-руйнівники. Вони, подібно до рослин, що пробиваються повз асфальт, пробивають товсті цементні пласти і виносять на поверхню шапки, які досягають потім величезних розмірів. Такі гриби зустрічаються у тропіках.
7. Гриби із бактеріальними властивостями, наприклад, пеніциліум. Він зустрічається у вигляді цвілі зеленого, сизого, блакитного кольору, в основному на продуктах рослинного походження (на плодах, овочах, варення, томатної пасти та ін.). Але це не лише пеніциліум, а й всім відомі жовта лисичка, зелениця, опеньки, червона і фіолетова сироїжки, хрящ. Крім шапкових грибів, у медицині використовуються понад десять видів трутовиків.
8. В інституті мікробіології виявили гриби, що здатні переробляти грубий корм. Вони розщеплюють целюлозу на цукор, що легко засвоюється.
9. Є гриби, які неначе стріляють. Їхні капсули із спорами знаходяться зверху. Коли спори дозрівають, капсула «вистрілює» і спори розлітаються на відстань до 4 м. За один день гриб утворює від 100 млн. до 30 млрд. спор, але лише невелика частина з них проростає.
10.  Гриби, з яких отримують каучук, ростуть в Японії. Висушені гриби подрібнюють в порошок, обробляють спиртом і ацетоном для того, щоб добути речовину, подібну до каучуку. Грибний каучук такий самий, як і деревний. Вихід грибного каучуку дорівнює 2,5% від ваги сировини. Недолік лише в тому, що їстівні гриби важко розводити, японські вчені працюють над методом добування каучуку із грибних спор.
11. В арктичній тундрі ростуть крихітні гриби, ледве більші за 1 см. Деякі з них розвиваються на стеблинках моху. На початку осені на лісових проталинах виростають гриби, схожі на зірки, тому їх і називають земляними зірками. Вони неїстівні, жорсткі, немов би зроблені із шкіри.  Ці гриби вважаються декоративними.
Хочете вірте, а хочете, ні. Ось такі вони «дивні» організми ці гриби.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
І таким рослинам є місце - під’ялинник І таким рослинам є місце - під’ялинник
 У верхній частині стебла розміщені квітки у формі дзвоника довжиною до 1,5 см, зібрані щільною китицею. Вони також блідо-жовті і ніяк не...
Трутовики – руйнівники деревних насаджень Трутовики – руйнівники деревних насаджень
 Трутовиками називають гриби, що розвиваються зазвичай на деревині, на пнях,  рідше на грунті. Плодові тіла різної форми: сплощені, у...
Чи можна однозначно сказати, що лишайники – це гриби? Чи можна однозначно сказати, що лишайники – це гриби?
Лишайники цікаві організми ще й тим, що здатні отримувати поживу не лише з грунту, але із повітря, атмосферних опадів, вологи роси і туманів, часток...
Чи хворіють рослини? Чи хворіють рослини?
Хвороби рослин проявляються по-різному: - у вигляді різноманітних пухлин; - деформацій листків та стебел; - пошкоджень квітів та плодів; - цвілі на...
Розробки уроків до теми “Гриби. Лишайники” для 7 кл. Розробки уроків до теми “Гриби. Лишайники” для 7 кл.
Гриби. Лишайники. 1. Загальна характеристика грибів. Поширення, середовища існування. 2. Різноманітність грибів. Лабораторна робота № 16 “Будова...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓