Пошук:
Автор Pavlenko | 16 декабря 2012 | Коментарів: 0 | Переглянуто 5994
Рубрика: Статті

Про папір, яким ми користуємося

Кожен з нас, змалку і до старості, не може жити без книг, підручників, художньої літератури, газет, журналів, різноманітних посібників, прайсів, зошитів, аркушів чистого паперу і … Звідки ж береться сировина для паперу? Звичайно, всі знають, що сьогодні папір виготовляють із рослин. А раніще?
 Згідно історичних даних, перший папір зробив Цай Лун, євнух при Східному дворі китайського імператора Хо Ті, в 105 році нашої ери.  Найімовірніше в якості матеріалу при цьому використовувалася кора тутового дерева, а папір був виготовлений на формі, зробленій з бамбукових рейок.
  Протягом перших 500 років папір виробляли тільки в Китаї, але вже в 610 році його виробництво проникає в Японію, а близько 750 року і в Центральну Азію. У Єгипті папір з'явився близько 800 року, але робити його там почали тільки після 900 року.
 У Європі перше виробництво паперу з'явилося в Іспанії близько 1150 року. У наступні століття це ремесло розповсюдилося в більшості європейських країн. Поява «рухомої літери» в середині XV століття сприяло розвитку книгодрукування, що в свою чергу значно стимулювало виробництво паперу. В Англії перша паперова фабрика з'явилася в 1495 році,  а в Америці в 1690 році.
 Єдиним задовільним початковим матеріалом для виробництва паперу, відомим в Європі у той час, були клапті тканини, і в XVII і XVIII століттях все зростаюче використання паперу привело до браку цього матеріалу. У той же час робилися спроби винаходу заміни для цієї сировини, але жодна спроба з комерційної точки зору не виявилася задовільною. Крім цього, одночасно намагалися скоротити вартість виробництва паперу, розробляючи машину, яка змогла б замінити процес його ручного виготовлення. Першу машину, яку вдалося з успіхом застосовувати на практиці, створив у 1798 році французький винахідник Ніколас Луїс Робер. Потім машину Робера удосконалили  британські торговці канцелярськими товарами, брати Генрі і Сілі   Фордріньерс, які в 1803 році створили першу машину, що носить їхнє ім'я.
 Дешеву сировину для виробництва паперу було знайдено, коли,  близько 1840 року був винайдений процес виготовлення целюлози з деревної маси, а десять років потому процес хімічного виробництва целюлози.
 Сьогодні для виробництва всіх сортів паперу в якості вихідного матеріалу використовується будь-яке деревне волокно. Властивості готового паперу залежать  від породи використовуваної деревини, способу обробки тріски, типу хімікатів, які додаються, а також типу обладнання, на якому робиться папір.
 Високоякісний папір на сьогоднішній день робиться із суміші волокон листяних і хвойних порід деревини, з додаванням наповнювача на мінеральній основі і різних хімічних добавок. Волокна хвойних порід характеризуються значно більшою довжиною і діаметром в порівнянні з волокнами листяних порід. Такі волокна додають паперу більшу міцність, ніж волокна листяних порід, при цьому папір краще проходить через преси й інші процеси обробки,  яким його можуть піддавати замовники. Папір деяких типів, наприклад,  використовувана для мішків і пакетів, для збільшення міцності може робитися з 100% хвойного волокна. Листяне волокно одержують з листяних дерев (тих, що втрачають листя взимку). Приклади листяних порід дерев - клен, дуб, осика, тополя і береза.
 Ватман або ватманський папір - білий високосортний папір без яскраво вираженої фактури, щільний, з поверхневою проклейкою. Відрізняється великою опірністю до стирання. Відноситься до типу малювальних паперів (вживається для малювання італійським олівцем або для акварелі). Вперше був виготовлений в середині 1750-х років в Англії паперовим  фабрикантом Джеймсом Ватмані старшим, який ввів нову паперову форму, що дозволяла отримувати листи паперу без слідів сітки. Ватман назвав свій винахід «тканним папером». У російській мові прижилася назва на честь винахідника, але називати аркуші паперу формату А1 ватманом некоректно, ватман - це технологія виробництва, а не розмір аркуша.
 Газетний папір призначений для друкування газет або аналогічної друкованої продукції. В волокнистому складі газетного паперу переважає деревна маса (не менше 75%) без проклеювання, а іноді і без наповнювачів,   надмірна кількість яких може знизити її міцність. Газетний папір швидко старіє (жовтіє, стає ламким). Друкування книг на ньому небажано і допустимо тільки  в тих випадках, коли вони розраховані на одноразове читання і нетривале зберігання.
 Після нанесення на папір покривної суспензії, висушування і каландрування  отримують крейдований папір високого ступеня білизни та  гладкості. Крейдування буває одношаровим і багатошаровим. Багатошарове покриття не тільки підвищує гладкість і білизну, але й поліпшує сприйняття фарби, а саме знижує водопоглинання фарби.
  Картон - найтовстіший папір, але чіткої межі між ним і звичайним папером немає. Згідно ГОСТу, папером називався «матеріал з масою  квадратного метра до 250 г, що складається переважно з рослинних волокон,  пов'язаних між собою силами поверхневого зчеплення, в якому можуть міститися проклеюючі речовини, мінеральні наповнювачі, хімічні і натуральні волокна, пігменти і барвники». Картоном, в свою чергу, називають матеріал, що відрізняється від паперу більшою товщиною і масою квадратного метра .
 Крафт-папір - високоміцний обгортковий папір із слабопровареної довговолокнистої сульфатної целюлози. Назва походить від  німецького «крафт» - сила. Виробляється з деревини в процесі сульфатного варіння. Використовується для пакувальних цілей, а також виготовлення паперових виробів, зобов'язаних бути міцними і зносостійкими, як то: гофрокартон, крафт-мішки, пакети, конверти і т. п. Зазвичай крафт-папір виробляється коричневого кольору, однак може бути і вибіленим.
 Протягом більше 2000 років процес, що лежить в основі виробництва паперу, не змінився. Він включає два ступені:
1) подрібнення вихідного матеріалу у воді для утворення суспензії окремих волокон;
2) формування з цих волокон полотна шляхом нанесення суспензії на відповідну пористу поверхню,через яку віддаляється надлишок води.
 При ручному виробництві паперу, початковий матеріал - солому, листя, кору, ганчір'я або інший волокнистий матеріал, поміщали в чан або корито, і товкли важким товкачем або молотом для того, щоб розділити волокна.
 На початковій стадії цієї операції матеріал промивається проточною водою для видалення сторонніх домішок, але після того як волокна достатньою мірою розділилися, їх тримають в зваженому стані і воду в ємності більше не міняють. На цьому ступені рідкий матеріал, званий напівмасою, готовий для справжнього процесу виготовлення паперу.
 Папір для письма або друку вимагає подальшої обробки після сушки, оскільки без неї він буде поглинати чорнило і букви будуть розмитими. Ця обробка складається з:
- проклеювання паперу шляхом занурення в розчин тваринного клею;
- просушування проклеєного паперу;
- пресування між листами з металу або гладкого картону.  
 Кількість і сила пресування визначають структуру поверхні готового паперу. Сорти паперу з шорсткою поверхнею пресуються з невеликим навантаженням і порівняно недовго, а з гладкою поверхнею - з великим навантаженням і протягом достатньо тривалого часу.
 Відсоток вологості в офісних паперах є критичним показником для   робочих властивостей паперу. Зазвичай офісні папери виробляються меншої вологості (близько 4,2 до 4,5%), ніж офсетні папери (близько 5,0 до 5,5%). Причиною для цього є той факт, що офісні папери піддаються впливу значного нагрівання майже у всіх моделях копіювальних апаратів. А при низькій вогкості папір більш стабільний при зміні розмірів і менше піддається впливу температурних перепадів. Таким чином, папір з меншою ймовірністю  буде скручуватися або м'ятися під впливом процесу переносу зображення.  Маса (граммаж) – це вага одного квадратного метра паперу, виражена в грамах. Більшість офісних паперів є масою 80 г/кв.м. Така вага є загальноприйнятою, тому що зазвичай вважається найменшою для паперу, який володіє показниками жорсткості і товщини, необхідними для хорошої прохідності в сучасних високошвидкісних копірах. Зазвичай при збільшенні маси паперу понад 80 г/кв.м. поліпшення результатів при використання  паперу не відбувається.
 Лабораторний метод визначення маси паперу полягає в простому зважуванні невеликого зразка певної площі на лабораторних вагах і подальшого множення на певний коефіцієнт для обчислення еквівалента одного квадратного метра.
 Білизна паперу - комплексна властивість візуального відчуття, що характеризує ступінь наближення предмета по силі його підвищеної яскравості до білої та високої розсіюючої здатності. Показник білизни вимірюється у відсотках. Незважаючи на те, що білизна звичайно вважається показником якості паперу, вона є однією з властивостей, найбільш просто досяжних при  виробництві. Сама по собі білизна паперу не гарантує, що решта якісних показників даного продукту завжди краще.
 Товщина аркуша паперу вимірюється в мікронах. Показник товщини сам по собі може впливати на інші характеристики паперу, такі як жорсткість або непрозорість, але судити тільки по цьому показнику про робочі властивості паперу неправильно. Товщина паперу залежить від маси паперу, зольності, кількості циклів каландрування, які пройшов папір в процесі виробництва, а також типу волокон, використовуваних для виробництва даного паперу.
 Непрозорість – це показник того, наскільки сам папір перешкоджає просвічуванню друкованого зображення, нанесеного зі зворотного боку аркуша, на його лицьову сторону. Цей показник особливо важливий при двосторонньому копіюванні, коли друк наноситься з обох сторін аркуша паперу. Існує кілька факторів, що впливають на "непрозорість" паперу, які включають:
- основну вагу;
- товщину;
- яскравість (чим вище яскравість, тим гірше показник непрозорості);
- зольність.
В цілому, 89%-непрозорість вважається мінімальною для офісних паперів, а для більш дорогих сортів цей показник вище 91%.
 Жорсткість - це показник опору паперового аркуша згинанню при проходженні через копіювальний апарат. Жорсткість - найбільш важлива властивість для офісних паперів і один з основних показників робочих  властивостей паперу. Жорсткий лист паперу проходитиме через систему подачі краще з меншою  ймовірністю застрівання. Жорсткість паперу обумовлена масою, товщиною, відсотковим вмістом наповнювача і, що найбільш важливо, характеристиками волокна, використовуваного у виробництві паперу.
 Шорсткість є властивістю, що визначає гладкість поверхні паперу. Занадто шорсткі папери можуть викликати одночасне захоплення двох і більше листів або застрягання в копіювальному апараті, а також невисоку щільність друку ("рябий друк"), особливо в зонах "заливки" великих площ паперу. Дуже гладенькі папери можуть бути достатньо «слизькими», щоб застрягати в  копірі і мати тенденцію до меншого показника жорсткості.  Звичайно оптимальний рівень шорсткості знаходиться між 150 і 250 одиницями Бендстена. Існує взаємозв'язок між шорсткістю і товщиною паперу. Зниження шорсткості (підвищення гладкості) паперу досягається збільшенням  тиску каландрових валів в процесі виробництва паперу, що одночасно зменшує товщину паперу.
 "Зола" або наповнювач додається у волокнисту масу при виробництві з кількох причин. Найчастіше вживається в паперовому виробництві наповнювач - карбонат кальцію, що має насичений білий колір і його частинки менше деревних волокон. В результаті додавання такого наповнювача підвищується непрозорість, білизна і вирівнюється структура паперу. Негативними сторонами цього процесу є зменшення товщини і жорсткості паперу, а також підвищення його абразивності. Найбільш якісні з сучасних офісних паперів містять від 18 до 20% золи, що забезпечує найкраще поєднання властивостей паперу.
 Яскравість - це показник кількості світла, відбитого від поверхні аркуша паперу. Існує різні стандарти вимірювання, вживані для визначення яскравості. 
 Пухлість  = товщина (мкм) / щільність (г/м2), яка вимірюється в см3/г.
Пухлість залежить від композиції паперової маси, яка використовується для виготовлення паперу. Значна кількість волокон попередньо висушеної або замороженої целюлози сприяє отриманню пухкого паперу.
 Гладкість паперу - властивість, що характеризує обробку поверхні друкарського паперу (наявність макро-і мікронерівностей). Від неї, в значній мірі, залежить блиск барвистого шару на відбитку: чим вище гладкість паперу, тим сильніше блиск барвистої плівки. Гладкість паперу визначають на спеціальному приладі і характеризують часом закінчення встановленого об'єму повітря між зразком паперу і щільно притиснутою до нього гладкою пластиною. Гладкість паперу визначається в секундах.
 Міцність на згин – це властивість паперу чинити опір навантаженню при  вигині і не руйнуватися протягом гарантованого часу експлуатації.
 

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Різноманітність властивостей деревини Різноманітність властивостей деревини
 Деревина є досить складною структурою дерева, що живе своїм власним життям, і завдяки описаним властивостям має безцінне значення у нашому...
Захисна дія кори рослин і не тільки… Захисна дія кори рослин і не тільки…
 Певне значення мають морфологічні ознаки кори пагонів, їхній колір, структура, форма та колір сочевичок. По фактурі і малюнку кори...
Родич очерету Родич очерету
 Це трава висотою до 5 м, з товстим стеблом до 7 см діаметром. Листя у нього майже немає. Основа стебла оточена шкірястими лусками. Нагорі...
Особливості руху лапок тарганів Особливості руху лапок тарганів
 П’ятичленна лапка надає гнучкості відділу, яким ніжка ступає на  субстрат. На кінці лапка несе ще кігтиковий членик з парою...
Як рослини можуть рухатися. Як рослини можуть рухатися.
Якщо молода рослина, що впала, відокремившись від материнської, не знайшла під собою вільного місця для укорінення (тобто впала на листочок, камінчик...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓