Пошук:
Автор Pavlenko | 19 июня 2012 | Коментарів: 0 | Переглянуто 60531
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Особливості забарвлення пір'я

Пір’я вкриває більшу частину поверхні тіла птахів та формує їхнє оперення. Розрізняють такі види пер: контурні, нитчасті, пухові, пух та щетинки. До контурних пер належать: махові, що відіграють головну роль в утворенні несучої поверхні крила; рульові, що утворюють хвіст, та криючі, що вкривають тулуб птаха і значну частину крил.
 Контурні пера утворені стрижнем та двома опахалами, розташованими в одній площині. Нижня частина стрижня - очин - порожня та позбавлена опахал, усередині розташовано плівчасте утворення, що називається «дужка». Решта стрижня - «стовбур» - має серцевину, що складається з легкої рогової комірчастої тканини.
 Опахала утворені довгими борідками, від яких відходять менші борідки другого порядку; на них, у свою чергу, розташовані рогові гачки, якими і зчеплюються борідки пера. У разі відсутності гачків борідки залишаються незчепленими, і такий вид пера називається пуховим. Птахи щоденно ретельно доглядають за оперенням, на що витрачають в середньому 9% свого денного часу. Догляд полягає у змащуванні його секретом куприкової залози або так званою «пудрою», що утворюється зі спеціального пуху. Зміна оперення відбувається внаслідок линяння, у певні пори року. У дорослих птахів майже всіх видів протягом року буває одне повне линяння.
 За дослідженнями вчених забарвлення тварин обумовлюється наявністю різних пігментів, які відкладаються в різних тканинах. Сам процес відкладення пігменту є результатом розпаду білкових речовин і може відбуватися в різних елементах, але найчастіше це відкладення відбувається в мезодермічних клітинах, які під впливом фототаксису, хемотаксису та інших таксисних явищ спрямовуються до поверхневих шарів шкіри.  Також забарвлення може обумовлюватися не тільки пігментними клітинами, але кольором крові та відкладеннями жиру. Нарешті, забарвлення може обумовлюватися особливостями фізичної будови покривів. Наприклад, блакитний колір пір'я птахів обумовлюється особливостями фізичної будови абсолютно безбарвних покривних клітин, завдяки яким ці клітини відображають сонячні промені у вигляді блакитних. Тому трапляється іноді, що блакитне забарвлення пера зникає при нагріванні. Металевий відлив пір'я птахів, а також і покривів інших тварин також обумовлюється інтерференцією світла, що викликається особливостями будови покривного шару. У птахів ці шари складаються з прозорих клітин, що мають форму пластинок. Нарешті, колір може бути результатом не тільки відкладення пігменту, а й результатом його відсутності – альбінізм. 
 Пігменти каротиноїди обумовлюють червоний, оранжевий, і жовтий кольори. Інша група, меланіни, дають чорне, сіре, буре або буро-жовте забарвлення в залежності від концентрації пігментів. Меланіни виробляються самим організмом, а каротиноїди птахи отримують з їжею. Тому забарвлення оперення залежить від живлення. Меланіни і каротиноїди можуть поєднуватися в самих неймовірних комбінаціях. У багатьох наших співочих птахів забарвлення від жовто-зеленого до оливкового кольору виходить від змішування жовтого з коричневим або чорним. Пігменти жовтого і червоного кольорів надходять в пір'я з жирового шару птиці. Пігменти сірого, коричневого чорного кольорів - з крові. Пігмент меланін виробляє  сірий, коричневий і чорний кольори.
 Крім пігментів-барвників, забарвлення пір'я птахів визначається ще й структурними особливостями.
 Структурне забарвлення буває переливчастим, неначе райдужним і однотонним. В останньому випадку, воно, як правило, біле або блакитне. Перо сприймається як біле, коли воно майже повністю позбавлене пігменту, прозоре, але завдяки складній внутрішній структурі відбиває всі світлові промені. Воно видається блакитним, якщо містить під прозорою оболонкою щільно упаковані клітини із бурим пігментом. Воно поглинає все світло, що проходить крізь прозорий шар, за виключенням блакитних променів, які воно відбиває. Як такий блакитний пігмент в пері відсутній. Переливчасте забарвлення, що змінюється в залежності від кута зору, обумовлене головним чином накладкою своєрідно розширених, скручених і насичених чорним меланіном борідок другого порядку. У залежності від цього один і той же птах виглядає то різнобарвним, то чорним, а інший  то спалахує яскраво-червоним, то здається бурувато-чорним. Птахи, яким притаманне таке «структурне» забарвлення, втрачають його в разі намокання пір'я.
 Отже, найяскравіший ефект створюють, проте, не барвники, а так звані структурні фарби. Біле сонячне світло, як відомо з фізики, складається з світлових хвиль всіх кольорів веселки. Коли частина цих хвиль поглинається або відбивається від поверхні, око сприймає її як забарвлену. Якщо незліченні дрібні частинки поверхні повністю відображають світло, ми бачимо бездоганний білий колір. У снігу, наприклад, роль міні-дзеркал (міні-відбивачів) виконують кристалики льоду. У пера відображають і поглинають світло сильно розчленовані борідочки і заповнені повітрям осередки рогової речовини борідок і стержня. Синє забарвлення додає пористий кератиновий шар всередині борідок. Якщо в них є каротиноїди, виникає колірна палітра від світлого жовто-зеленого до насиченого фіолетового. 
 Найбільш різноманітне колірні варіації пера можна побачити у павичів. Коли на пір'я потрапляє світло, вони виблискують, немов сині, зелені, червоні, фіолетові, золотисто-жовті дорогоцінні камені. Варто птиці повернутися, як у неї зміниться колір або зникне глянець. Така гра фарб відбувається на світлопроникних тонких шарах кератину, коли світло відбивається як верхньою, так і нижньою поверхнею. Райдужні переливи на голові і шиї селезня або в бензинових плівках на калюжах мають одну і ту ж природу.
 Колір пір'я реалізує різноманітні функції, такі як: захисне забарвлення, залучення протилежної статі, розрізнення статей, знаходження своїх родичів.  Ворогам не просто виявити розфарбованого в тон очеретів птаха-бугая: в разі небезпеки пташка витягає вертикально шию, задирає голову і, завмерши в такій позі, стає схожою на пучок сухих стебел очерету. Якщо доторкнутися до неї, вона не ворухнеться. У багатьох видів у шлюбний період пір’я різниться: наряд самців набагато яскравіший, ніж у їхніх подруг. Всім відомі снігурі з червоними грудьми, це - самці, а скромні буро-сірі – це самки.
 У жодної групи живих істот забарвлення тіла не відіграє такої ролі як у птахів. Воно може бути криптичним, або захисним, якщо імітує оточуючий фон, роблячи особину непомітною. Особливо часто це спостерігається у самок, що нерухомо сидять на яйцях; як наслідок, вони не приваблюють уваги хижаків. Проте, іноді криптично забарвлені обидві статі. У самок і самців папуг, гагар, буревісників, вертишийок, стрижів оперення однакове.
 Птахи тропічних дощових лісів, як правило, вбираються в яскравий одяг. Але, на жаль, деяким видам птахів їх барвисте оперення співслужило погану службу. На Кубі, наприклад, зник триколірний ара. Індіанці прикрашали себе його маховим пір'ям і прилаштовували до стріл.
 Багатьом птахам, що живуть серед трави притаманний візерунок із поздовжніх смуг. Окрім того, у них часто відносно темний верх і більш світлий низ. Оскільки світло падає згори, нижні частини тіла виявляються затіненими і наближаються за забарвленням до верхніх, а як наслідок весь птах виглядає пласким і не виділяється на оточуючому фоні.
 В інших випадках забарвлення буває розподільним, тобто складеним із неправильної форми чітко виокремлених плям, що "розбивають" контури тіла на нібито не пов'язані між собою, не схожі на живу істоту частини. Забарвлені таким чином кулики і пісочники, які майже непомітні на фоні кам'янистого пляжу.
 Для нормального формування перу необхідно безліч поживних речовин. Тому, якщо під час росту пера щось завадило птахові їх засвоїти, це призведе до появи стресових відмітин на пір'ї. Стресові відмітини є чорні або позбавлені пігментації лінії поперек пера. Якщо брак поживних речовин був неодноразово, то численні стресові відмітини з'являться на різних ділянках пера. Якщо у молодих птахів були проблеми з шлунково-кишковим трактом, порушенням травлення, тривалі застуди або періоди, коли їх не годували або годували мало, то це може привести до появи стресових відмітин на одній і тій же ділянці всіх  пір'їн, які росли протягом того часу.
 Якщо у птахів через нестачу поживних речовин, проблем з метаболізмом або некоректного світлового дня не було линьки в належний для цього час, то на пір'ї можуть з'явитися затемнені або брудні на вигляд ділянки. Пір'їни, які повинні були випасти під час линьки, часто служать джерелом неспокою власників, хоча зазвичай вони означають лише те, що линька птиці з якоїсь причини запізнюється.                       
 Іншою причиною появи пір'їн, позбавлених пігментації, може бути їх пошкодження або внаслідок того, що власник занадто часто гладить і смикає пір'я птаха, або через те, що птах часто чухається об якийсь предмет в клітці, що викликає передчасне зникнення пігментації пір'я в тому місці. Також причиною появи пір'я, позбавленого пігментації, може бути і те, що птах дуже часто чистить свої пір'їнки і, таким чином, з часом з них втрачається частина пігментів. Однак, це не відноситься до світлих птахів. Наприклад, у білих какаду, можуть бути брудні, маслянисті пір'я через жир, що потрапив на них з рук власника.
 Орнітологи за допомогою різноманітних досліджень з’ясували, що колір птахів також тісно  пов'язаний з їхньою поведінкою. Різні кольори можуть означати, що кожен птах використовує різну поведінкову тактику. Наприклад, у птахів з червоним забарвленням спостерігаються агресивні тенденції, а птахи з чорним забарвленням сміливіші.
 Таким чином, завдяки забарвленню оперення виникає характерний вигляд птаха, що полегшує розпізнавання особин свого виду. У частини видів забарвлення оперення допомагає маскуванню, роблячи птаха малопомітним на фоні субстрату. Пофарбовані по-різному пір'я утворюють найфантастичніші візерунки, фарби яких переливаються, блищать або відливають безліччю відтінків. Отже, птахи можуть набувати різного забарвлення двома шляхами: по-перше, шляхом вміщення в борідках пера барвників різного кольору; а по-друге, завдяки специфічній структурі поверхні пера, що забезпечує відбивання світла разом з його спектральним розкладенням.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Жовтий колір у житті тварин Жовтий колір у житті тварин
 Організми протягом багатьох мільйонів років "відпрацьовували" свої кольори. Сьогодні ми зупинимося на жовтому кольорі. Звичайно, не всі...
Таємниці блиску метеликів (біологічні об’єкти з фізичними явищами) Таємниці блиску метеликів (біологічні об’єкти з фізичними явищами)
 Крім пігментних лусочок, у багатьох видів, крила яких відрізняються переливчастим металевим блиском, є лусочки іншого типу - оптичні. Дуже...
Пір’яний покрив – легка, але міцна конструкція Пір’яний покрив – легка, але міцна конструкція
 Саме в оперенні пташині аеродинамічні форми прекрасні. Аеродинамічна якість являє собою відношення підйомної сили крила до лобового опору. Чим...
«Шкіряні» особливості «Шкіряні» особливості
 Шкіра – носій особливого кольорового візерунку та різноманітних візуальних «міток», наприклад, гребінь півня, сідничі мозолі...
Основне про покриви тіла хребетних тварин. Основне про покриви тіла хребетних тварин.
Шкіра захищає тіло від пошкоджень та інфекцій. Її пігменти затримують шкідливе для клітин випромінювання. Кровоносні капіляри та потові залози беруть...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓