↓
Автор Pavlenko | 15 июня 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 13241
Рубрика: СтаттіЖовтий колір у житті тваринЗабарвлення в тваринному світі має одне із першочергових значень. Розмаїтість колірних сполучень у природі для одних виявляється в умінні злитися з навколишньою природою, щоб уникнути зустрічі з хижаком чи, навпаки, напасти непомітно. А для інших яскраве контрастне офарблення служить ніби сигналом і попередженням про їхню неїстівність. Отже, це не лише візитівка тварини, а й захист у певних ситуаціях (маскування), і попередження про отруйність або небезпечність. Отже, для великої кількості представників фауни, забарвлення складає найважливішу умову виживання у природі. Організми протягом багатьох мільйонів років "відпрацьовували" свої кольори. У цілому ж вивчення досвіду природи щодо функціональних властивостей кольору, щодо створення нею колірних гармоній є важливою частиною галузі біології - дизайнерської біоніки. Дизайнерська біоніка, вивчаючи закони колірних гармоній, досліджує водночас і суто функціональні явища, що відбуваються з кольорами у живих організмах. Колір у живій природі - це один із проявів життєдіяльності організму. Він слугує регулятором теплового обміну. Так, у дуже спекотну пору року кольори природи тьмяніють. Це не є хімічне вицвітання фарб, яке ми спостерігаємо на кольорових штучних предметах. Це - біологічне явище: у такий спосіб організм захищає себе від перегрівання. Сьогодні ми зупинимося на жовтому кольорі. Звичайно, не всі тварини мають жовтий колір тіла на 100%, в основному – це поєднання жовтого із чорним або коричневим, тобто розчленоване забарвлення. Дієвість такого забарвлення значно підвищується, якщо деякі частини малюнка збігаються за формою і кольором із тлом, на якому знаходиться тварина. Окремі частини тіла в цьому випадку оптично зовсім зникають, у той час як контрастність інших виявляється підкресленою. Розчленоване забарвлення слугує маскуванню обрисів тіла тварин. Причому наявність такого жовто-строкатого забарвлення можна спостерігати, і в безхребетних, і у хребетних.
Членистоногі: 1.Жовті або лимонно-жовті гусені мають такий яскравий і привабливий колір у зв’язку з тим, щоб показати свій застережливий вигляд і відлякати тих, 2.Жовті комахи мають такий колір, тому що природа і генетика наділила їх ним. Серед Лускокрилих – це лимонниця, що нагаду собою ранні весняні квіти, адмірал, махаон та жовті або жовто-чорні тропічні метелики, які ховаються від нападників у, таких як вони самі, яскравих тропічних квітах. Серед Перетинчастокрилих – це оси, бджоли, джмелі, які мають жовто-чорний камуфляж.
Риби: 1.Риби-папуги, риби-клоуни відзначаються різноманіттям кольорів, 2.Золоті рибки також відрізняються жовтими кольорами.
Земноводні: 1.У багатьох жаб по тілу наявний малюнок у вигляді жовтих крапок, смужок, плямок, 2.Квакші зверху пофарбовані в яскравий зелено-жовтий колір, а внизу в жовтувато-білий. Їхнє забарвлення дуже мінливе. Зустрічаються молочно-білі, лимонно-жовті, бузкові, сірі, майже чорні і, нарешті, плямисті екземпляри. Ця зміна забарвлення, очевидно, пов'язано з дією температури і вологості. 3.Кумка жовточерева – невелика амфібія, завдовжки до 50 мм. Забарвлена у темно-оливковий колір, а черевце жовте або оранжево-жовте, з чорними плямами. Відіграє попереджувальну роль. 4.Саламандра плямиста має чорне тіло з яскраво-жовтими плямами неправильної форми, що виконує і маскувальне, і застережливе значення, 5.У піренейського тритона уздовж хребта проходять жовтуваті плями, що можуть зливатися, тому на спині утворюється яскраво-жовта смуга, що тягнеться від голови до хвоста.
Плазуни.
1.Ящірки в пустелях мають специфічне жовто-коричневе забарвлення у зв’язку із піщаним покривом території. 2.У вужа звичайного на голові наявні жовті плями, які є характерними відмітинами того, що це вуж і боятися його не варто. 3.Кавказька гадюка має яскраве забарвлення, яке варіюється від зовсім чорного до лимонно-жовтого. Основний тон жовтувато-оранжевий або цегляно-червоний. По хребту тягнеться широка чорна зигзагоподібна смуга, нерідко розірвана на окремі плями. 4.У дорослих особин полоза ескулапового забарвлення тіла від жовто-сірого і жовто-кремового до темно-оливкового. Крім повзання по землі, він може добре збиратися на кущі і дерева. Тому жовтий колір йому необхідний ля того, щоб зливатися із сонячним промінням між гілками і бути при цьому непомітним. 5.Жовтобрюх - полоз, як правило, миролюбний і безмовний родич вужів. Це найбільша змія Європи довжиною понад 2 м. Назва тварин говорить сама за себе: вони мають жовте черево. 6.Шкіра і панцир болотяної черепахи зверху темно-оливкового або буро-коричневого кольору в жовтих рисочках або крапках. Живе в болотах, ставках, озерах, каналах, де її непомітно, коли вона плаває в товщі води, яка освічується променями світла.
Птахи. Пігменти каротиноїди, які птахи отримують з їжею обумовлюють червоний, оранжевий, і жовтий кольори. У багатьох наших співочих птахів забарвлення від жовто-зеленого до оливкового кольору виходить від змішування жовтого з коричневим або чорним. Пігменти жовтого і червоного кольорів надходять в пір'я з жирового шару птиці. 1.Папуги. Існує велика кількість різновидів папуг із жовтим забарвленням. Колірні сполучення пір'я насичені та яскраві, а іноді просто дивовижні. 2.Жовтохохлий какаду – папуга, що має на нижній частині хвостового пір'я жовте забарвлення, чубок вузький загострений і теж жовтого кольору, саме за нього папуга і отримав свою назву. 3.У оперенні найспівочіших пташок - канарок в основному переважає жовте забарвлення з маленькими темними плямами на спині або на голові. 4.Іволга (вивільга) – обережний і потаємний птах. Має яскраво-жовте оперення всього пір’я, крім крил. Але не дивлячись на нього, її важко побачити серед ажурних крон дерев. 5.У жовтої чаплі у весняному оперенні і самець і самка забарвлені однаково. Верх голови й шиї жовті з поздовжніми 6.Курчата, каченята мають жовтий колір, який дуже яскраво виділяється на тлі зеленого двору і землі. А вони такі маленькі і беззахисні. 7.«Жовторотики» - у новонароджених пташенят внутрішня поверхня дзьобів яскраво жовтого кольору. Вони їх широко розкривають і чекають поки батьки не принесуть здобич. Жовтий колір був обраний природою як пристосування для того, щоб яскраву пляму було добре помітно на фоні навколишнього середовища.
Ссавці:
1.Хижі: тигр, лев, лисиця та багато інших мають жовте забарвлення різних відтінків і насичення. Воно допомагає виживати цим тваринам у середовищі, яке дає їм поживу, житло і піклування про потомство. Жовтий мангуст має основний тон тіла і хвоста від жовто-рудого, оранжевого до світло-сірувато-жовтого. Підшерсток яскраво-жовтий. 2.Копитні: олені, косулі, жирафи, також верблюди характеризуються специфічним жовтим забарвленням шерсті із різноманітними відтінками і малюнками. Хоча, звичайно, їхнє забарвлення можна вважати не стільки жовтим, а світло-коричневим Природа безмежна у своїх відтінках. 3.Гризуни: білка – лісова красуня, яка завжди приваблювала всіх своїм прекрасним витонченим тілом жовтого-коричневого кольору, а особливо пухнастим жовтим хвостом із чорними кінчиками волосин. Ховрах жовтий має піщано-жовте забарвлення хутра, злегка поцятковане чорними кінцями остьового волосся.
Зрозуміло, що це не повний перелік тварин із наявністю жовтого забарвлення. Його можна продовжувати і продовжувати…
Подібні публікації:
|
||||||||||||
Корисна інформація ↓
|
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓
|