Пошук:
Автор Pavlenko | 8 февраля 2011 | Коментарів: 0 | Переглянуто 25619
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Зуби – важлива загальна ознака організації тварини.

Із року в рік, за той час коли я викладаю біологію в школі, учні постійно намагаються сперечатися між собою з приводу зубів: це кістки чи ні, належать вони до скелету чи ні? Зуби – важлива загальна ознака організації тварини. Звичайно, суперечка триває до тих пір, поки ми не вивчаємо травну систему. Що ж таке зуби тварин та людини?
Організми, що мають щелепи, для захоплення і пережовування їжі, а також для захисту від ворогів мають ротові зуби, міцність яких обумовлена близьким до кісток матеріалом – дентином, який вкритий ще більш міцною емаллю. Черепахи, птахи, яйцекладні ссавці, вусаті кити замість зубів мають або рогові дзьоби, або рогові пластинки. А мурахоїдів називають неповнозубими. Зуби у ссавців розміщені на щелепах, а у риб, амфібій та рептилій і на інших ділянках ротової порожнини – на піднебінні, на сошнику, у глотці. Зуби у риб та амфібій мають звичайну конічну форму, загнуті назад у вигляді гачків і зростаються із кістками черепа.
Крім дентину та емалі до складу зубів у ссавців входить ще й цемент, який вкриває весь зуб або лише корінь. У корінних зубах гризунів та копитних цементом заповнені проміжки між складками емалі.
Примітивними вважаються гострі конічні хапальні зуби, які типові для риб, крокодилів та ящірок. Зубну систему цих тварин називають гомодонтною, а у ссавців гетеродонтною, щелепи яких несуть чотири типи зубів: різці, ікла, малі корінні та великі корінні. Зуби плазунів часто приростають до щелеп. У крокодила вони містяться в альвеолах, а у змій на верхній щелепі наявні отруйні зуби, що поєднуються спеціальним каналом із отруйною залозою. Черепахи беззубі, а їхню функцію виконують ріжучі краї рогових щелеп.Зуби – важлива загальна ознака організації тварини.
"Хижі" зуби хижих тварин діють неначе ножиці. Великі бивні слонів – це модифіковані верхні різці. Всім відома слонова кістка – це не що інше, як дентин бивнів.
У більшості ссавців існують дві генерації зубів: молочні та постійні. У гризунів та зубатих китів одна генерація, а у риб, амфібій та рептилій постійні зуби поступово та багаторазово змінюються новими.
Головною відміною зубів гризунів є добре розвинені різці, які постійно стираються і відростають знову. Швидкість їхнього відростання досягає десь 0,8 мм за добу. Передня поверхня різців вкрита емаллю, а задня лише дентином, тому ці зуби самозаточуються під час процесу гризіння, коренів вони не мають Зате у них відсутні ікла і малі корінні зуби розміщені на відстані від різців – цей простір називають діастемою. Корінні зуби мають плоску поверхню, на якій помітні горбики емалі. Зуби – важлива загальна ознака організації тварини.
У зубній системі рукокрилих наявні всі категорії зубів. Але нижні різці досить дрібні, ікла великі, причому типової хижої форми. Корінні поділяються на три групи:
а) передньокорінні – дрібні одновершинні, конічні з одним коренем, кількість яких варіює, і це має значення для розпізнавання родів та видів.
б) великі корінні, вершини яких майже досягають рівня вершин ікол;
в) задні корінні зуби – багатогорбкові.
Зуби в усіх китів наявні в ембріональному стані, але у вусатих китів вони атрофуються і замінюються роговими пластинками – китовими вусами. У зубатих китів зуби конічні, однорідні, недиференційовані на різці, ікла та корінні. Найбільша їх кількість у дельфінів від 170 до 250. У нарвала всього 2 зуба на верхній щелепі, причому у самок вони майже не прорізуються, а у самців лівий зуб перетворюється в довгий бивень.
Зуби хижих ссавців поділяються на різці, ікла та корінні, але у них наявні ще так звані «хижі» зуби. Наприклад, у собаки 42 постійних зуба, 20 з них знаходяться на верхній щелепі, а 22 на нижній.Зуби – важлива загальна ознака організації тварини.
Зуби копитних цікаві тим, що вони мають досить плоскі поверхні для перетирання рослинної їжі. У корови 32 зуби, 20 на нижній і 12 на верхній щелепі. За терміном зміни зубів та за формою їх стирання можна визначити вік тварини. Зуби коней продовжують рости все життя. 12 різців пристосовані до відкушування рослин, а 24 корінних пристосовані до жування у задній частині ротової порожнини. Існує ціла наука про зуби коней. 5-річний кінь прирівнюється по віку до 20-річної людини.
У мавп зубна формула складає від 32 до 36 зубів. Різці досить великі, зате задні корінні зуби маленькі.
Зубна формула людини складає 32 зуби: 8 різців, 4 ікла, а всі інші малі та великі корінні.
Таким чином, зуби адаптивно диференціювались у досить широких межах у залежності від способів добування та переробки їжі, а також захисту від ворогів. За їх будовою можна робити висновки про загальну організацію тварини, що важливо для палеонтологів. Перетворення зубної системи в ході еволюції завжди поєднують зі змінами у будові черепа, особливо його лицьової частини, а також зі структурами, що визначають механіку руху щелеп.скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Презентація «Зуби» Презентація «Зуби»
Презентація «Зуби»...
Особливості будови зубної системи хордових тварин Особливості будови зубної системи хордових тварин
Склад, будова зубів та їх кількість у різних рядів ссавців відрізняються внаслідок адаптації до живлення різноманітною їжею....
Особливі ознаки Копитних тварин (у рамках шкільної програми) Особливі ознаки Копитних тварин (у рамках шкільної програми)
Дані матеріали допоможуть учням з’ясувати різницю між жуйними і нежуйними копитними тваринами....
Характерні особливості хижих ссавців (у рамках шкільної програми) Характерні особливості хижих ссавців (у рамках шкільної програми)
Дані матеріали допоможуть учням-восьмикласникам зрозуміти характерні особливості хижих ссавців у порівнянні з іншими тваринами....
Характерні особливості ряду Гризуни (для 8 кл.) Характерні особливості ряду Гризуни (для 8 кл.)
Дані матеріали чітко та в логічній послідовності показують характерні особливості ряду Гризуни. Вони допоможуть учням детальніше розібратися в...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓