Пошук:
Автор Pavlenko | 13 мая 2010 | Коментарів: 0 | Переглянуто 8159
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Тварини «анатоми» та «хірурги».

Ми всі добре знаємо, що професія лікаря-хірурга досить складна, так як вони повинні до найменших дрібниць знати живий організм. А як же тварини? Чому деяких із них називають анатомами та хірургами?
Природа протягом багатьох тисячоліть створювала тварин, які здатні були одним уколом свого жала з точністю потрапити у нервовий вузол своєї жертви та паралізувати її. Роблять вони це дивовижно точно, не вивчаючи анатомії. Роль медичного університету відіграє пам’ять поколінь, яка мільйони років тренувала точний удар свого жала, доводячи його до досконалості, та передаючи цю здатність по спадковості у формі складного ланцюжка інстинктів.

1. Оси.

Риюча оса – піскорий Аммофіла сабулеза.


Ці комахи не живуть великими групами, а полюбляють існувати поодиноко. Перед вильотом на полювання вони риють декілька ямок. Наздогнавши свою жертву, оса з пікового льоту за долю секунди наносить смертоносний удар у нервовий вузол. Після цього паралізовану жертву комаха відтягує у викопану ямку, а перед тим, як закопати її, відкладає у неї одне або два яйця. Тварини «анатоми» та «хірурги».
Замурувавши та законсервувавши луночку із її вмістом, оса Аммофіла майже ніколи сюди не повертається. Коли з’являться личинки, їм буде достатньо поживи, щоб перетворитися на кокон.

Риюча оса - Сфекс максилозус.

Ці комахи до 2 см довжиною. Для того, щоб перемогти більшу за розмірами комаху, сфекс наносить два послідовних удари в нижній відділ, наприклад коника зеленого. Вразивши нервові вузли (середній та задній), оса забиває свою «шпагу» вище, де знаходиться передній нервовий вузол і паралізує його.

Риюча оса – лара.

Улюбленою жертвою цієї комахи є медведика (вовчок, капустянка). Віднайшовши її в підземних ходах, вона виганяє її назовні і точними ударами жала паралізує до повного знерухомлення. Потім відкладає своє яйце біля основи передніх ніжок. Через декілька хвилин параліч проходить і медведика тікає в свою нірку. Відкладене яйце оси лари розвивається в тілі жертви, яка гине коли настає останнє линяння паразита.

Бджолиний вовк – оса Філантус.
Тварини «анатоми» та «хірурги».
Ці оси поселяються поблизу вуликів і наносять багато шкоди бджолиним сім’ям. оса викопує ямки в легких піщаних грунтах, інколи у скупченнях пилу. Одним ударом своєї «шпаги» оса вбиває бджіл, впорскуючи отруту в її мозок – надглотковий вузол. Після цього хижачка ховається із жертвою, розриває їй черевце та груди і з’їдає мед, який там знаходиться.

Оси роду Флебопенес.

Ці комахи постійно літають над листками дерев, у яких листовертки відклали свої яйця. Всередині закручених листочків розвиваються личинки. Самки цих ос багаторазово вколюють свій гострий яйцеклад в такі місця до тих пір, поки не потраплять у личинку – куди і відкладають свої яйця.

Оси роду Проктотрупи

Це найменші із комах-хірургів. Довжина їхнього тіла не більше 1 мм. Їхні личинки паразитують у яйцях деяких метеликів. Яйця вони відкладають саме у яйця метеликів, які мають міцну оболонку, тому оси мають гострий голкоподібний яйцеклад.

Оса коричнева сколія.

Це одна із найбільших ос, її розміри досягають 5 см і схожа на шершня. Мешкають вони біля гнилих пнів, там де багато гниючих речовин, куди жуки-гнойовики відкладають свої яйця. Самка сколії безпомилково знаходить місце, де ховається жирна личинка і вколює її завжди в одне місце – грудний нервовий вузол, який відповідальний за всі рухи, крім голови. Личинка жука залишається живою, але паралізованою, перетворюючись у склад поживних речовин для личинки оси. Сколія відкладає одне яйце в грудну порожнину личинки жука, а коли з’явиться личинка самої оси, то спочатку вона живиться менш важливими органами личинки, а пізніше з’їдають її органи кровообігу та нервової системи. Ось це анатом і хірург!

Оса роду Склеродерма.

Ці маленькі комахи не бояться нападати на значних за розмірами та силі деревних жуків. Спочатку вони вколюють жало в нервовий вузол, який контролює рухами щелеп, тобто паралізується найбільша зброя личинки – щелепи. Потім оса послідовно паралізує інші групи м’язів, до повного знерухомлення личинки жука. Після того, як личинка стає нерухомою, оса прогризає її покриви і живиться гемолімфою. І нарешті туди відкладає до 100 яєць.

Бразильська оса.Тварини «анатоми» та «хірурги».

Тіло цієї оси чорне, а на крилах білі плями, її називають «собачий кінь». Вона не боїться, навіть, великих за розмірами павуків-птахоїдів. Побачивши павука, вона починає літати над ним, надокучувати йому, поки той не почне піднімати свої лапки. А їй цього і треба, він втрачає рівновагу і оса миттєво сідає на нього зверху, вколює жало в нервовий вузол, який керує рухами павука. Паралізовану тварину,яка ще тріпоче кінцівками, оса відтягує у свою нірку. У його тіло вона відкладає яйця, а личинка, яка вилуплюється, живиться тілом павука, роблячи це поступово, не торкаючись життєво важливих органів.
Вченими доведено, що у поведінці личинок ос нема нічого свідомого і розумного, все це чисті інстинкти.

2. Їздці.

Це незвичайно цікаві та корисні комахи, родина яких нараховує велику різноманітність видів. За розміром вони невеликі з довгим і тонким тулубом. У самок наявний досить великий яйцеклад, за допомогою якого ті убивають свою жертву і відкладають туди яйця.
Їздці роду рисса мешкають на деревах. Самки безперервно рухаються по стовбурах, ощупують поверхню кори, а в певному місці зупиняються і вводять яйцеклад під кору. Тварини «анатоми» та «хірурги».Куди ж саме? Вченими було досліджено, що вони знаходять там личинки комах, вводять в них свої яйця, з яких пізніше вилуплюється їхнє потомство. Отже у даному випадку їздці не паралізують жертву, а лише відкладають туди яйця, які паразитують там, живляться личинкою комахи і так розвиваються. Таким чином їздці продовжують свій рід.
Інший вид їздців Пімпла анастигатор постійно розшукує гусінь різних метеликів, швидким уколом яйцекладу проколює її та відкладає туди яйця. Яйця розвиваються в тілі гусені, і та знищується. Отже, так вони приносять користь господарству, знищуючи цих шкідників.

3. Тварини, які надають собі першу допомогу.

Це тварини, які мають властивість відокремлювати, тобто відривати деякі частини свого тіла, не причиняючи шкоди своєму існуванню. Використовують вони це у разі того. коли стають пійманими своїми ворогами або знаходяться у небезпеці. Це явище біологи називають автотомією, яка є рефлекторним, а не свідомим актом.
- Довгоногий коник-стрибунець часто залишає свою лапку, якщо його притиснути у пальцях і рятується втечею без однієї кінцівки.Тварини «анатоми» та «хірурги».
- Павук-косарик відкидає одну лапку у разі небезпеки.
- Ящірки залишають свій хвіст, відламуючи його посередині хребця.
- Тварини «анатоми» та «хірурги».Голотурії або морські огірки мають продовгувате бочкоподібне тіло і живуть на великій глибині. Мають ці тварини цікаві дихальні, травні і видільні органи, які названі «водяними легенями», що розгалужуються по всьому тілу і закінчуються в клоаці. Коли морський огірок досить подразниться при нападі на нього ракоподібних, риб чи морських зірок, він через отвір клоаки викидає назовні весь свій травний канал. Якщо подразнення складне, то тварина може викинути і легені, і статеві залози. Відкинуті органи легко відволікають увагу переслідувачів. Голотурія не гине, а через деякий час відновлює все втрачене.
Інколи вони можуть розірвати все тіло на декілька частин, починаючи із щупалець.
- Птахи бекаси мають непогані хірургічні здібності. Головним їхнім хірургічним інструментом є довгий і тонкий дзьоб, яким птах користується неначе пінцетом. Бекас бере жмути ніжного і тонкого пір’я, і закриває ними рани на тілі. Навіть, зламані лапки ці птахи можуть лікувати: навколо зламаного місця прикладають трісочки, покривають їх пір’ячком, обкладають листочками і скріплюють клейкою речовиною. Це нагадує медичну шину. Інколи дві зламані кісточки бекаси обмотують (перев’язують) сухою травою або сухим мохом. Вся трава просочується клейкою речовиною. Перераховані випадки можуть говорити про те, що наші предки бачили дані приклади із життя птахів і навчилися робити анатомічні процедури.
- Самовбивство скорпіонів відбувається у екстремальних ситуаціях. Наприклад, були пророблені деякі експерименти: робили вогняне коло і кидали туди скорпіона, якщо він розумів безвихідне становище, починав збуджено розмахувати хвостом із жалом, поки смертоносна зброя не вколе власне тіло. Тварина гине, але не від отрути, а від вогню.
- Щурі можуть відкусити свою власну кінцівку, яка потрапила у капкан.скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Пухоїдні комахи Пухоїдні комахи
 Пухоїди – цікава назва комах, яка говорить сама за себе. Одні з них живуть в пір'ї голови, інші - на крилах, а у ссавців на шерсті....
Тварини, які надають собі першу допомогу Тварини, які надають собі першу допомогу
 Тварини, що надають собі першу допомогу – це ті, які можуть «лікувати» свої рани, або мають властивість відокремлювати, тобто...
Презентація «Оса» Презентація «Оса»
...
Комахи, які зустрічаються нам на лісових галявинах. Комахи, які зустрічаються нам на лісових галявинах.
 Наша школа знаходиться неподалік лісу, поблизу Жукового острова. Систематично учні проводять там екскурсії, ігри, спортивні змагання,...
Архітектори та будівельники серед тваринного світу. Архітектори та будівельники серед тваринного світу.
Протягом багатовікової історії розвитку життя людство отримало від тварин багато уроків по прядильній майстерності, будівництву житла, прокладанню...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓