Пошук:
Автор Pavlenko | 28 августа 2012 | Коментарів: 0 | Переглянуто 5907
Рубрика: Корисна інформація / Різне

Шляхи утворення п’ятипалих кінцівок

Звідки та як з’явились у тварин кінцівки та їхні пояси тривалий час обговорювалось різноманітними «теоріями кінцівок» і ні одна з них не була достатньо обґрунтованою. Наприклад, вважалось, що кінцівки зі своїми поясами є похідними зябрових дуг, що перемістились назад, але проти цього говорять спостереження за онтогенезом. Згідно теорії бічних складок, дві пари риб’ячих плавців виникли шляхом локальної диференціації єдиних вентральних складок, які тягнуться з обох боків вздовж усього тіла. Ця точка зору підкріплюється наявністю додаткових парних плавців між грудними і черевними плавцями у деяких викопних панцирних риб.
 П’ятипала кінцівка добре могла вийти із багатопроменевого риб’ячого плавця. Проміжною ланкою тут є кистепері риби. А які ж кінцівки у сучасних наземних груп тварин? Функціонально та морфологічно кінцівки з 5-ма пальцями перетворювались різними шляхами.
1. Редукція кількості променів. У копитних при цьому прослідковувалися два основних еволюційних ряди. У непарнокопитних підсилювався Шляхи утворення п’ятипалих кінцівокі приймав на себе більшу вагу тіла середній промінь, причому у коней він і сьогодні залишився єдиним, який доторкується до землі. Етапи цього еволюційного процесу відомі із численних знахідок вимерлих форм. У парнокопитних найкраще розвинуті третій і четвертий промені, а у крилах птахів також збереглися другий, третій і четвертий промені.
2. Повна або часткова редукція кінцівок відбувалась корвенгентно у червуг, безногих ящірок та змій. Редукція тільки задніх кінцівок спостерігається у китів та сирен.
3. Подовження елементів відбувалося практично разом із редукцією променів. У копитних перш за все збільшувалися у довжину п’ясткові та плеснові кістки з одночасним переходом від примітивного стопоходіння (зберігається у комахоїдних, ведмедів та приматів) через пальцеходіння (у собак та котів) до фалангоходіння (у коней). При цьому створюються передумови для бігу: довге плече важеля і мала площа опори на землю, подовжується плесна і у птахів, приймаючи участь в утворенні складного елементу – цівки. У рукокрилих (також у птерозаврів) між тулубом і довгими пальцями натягнута літальна перетинка, в той час як у птахів у створенні літальної поверхні бере участь подовжене передпліччя з прикріпленими до нього маховими перами.
4. Злиття елементів зазвичай поєднується із подовженням. У корови та верблюда третя і четверта п’ясткові кістки зливаються в одну досить міцну кістку – кістку бігунів. У цівці птахів під час онтогенезу відбувається об’єднання хрящових зачатків першої, другої та третьої плеснових кісток та з  дистальними передплесновими елементами. Проксимальні передплеснові кістки зливаються при цьому з дистальним кінцем великої гомілкової в тібіотарзус – гомілку, що утворюється з власне гомілки і певної кількості кісток передплесни, які зрослися. Таким чином, гомілковостопний суглоб у птахів замінюється міжпередплесневим.
5. Укорочення елементів (інколи із зменшенням рухомості у суглобі) спостерігається, наприклад, у риючих кінцівках кротів, а в минулому особливо це було виражено у іхтіозаврів. У плавцях китів кісточки з’єднані практично нерухомо, тому вони можуть функціонувати як міцні весла.
6. Збільшення кількості фаланг – гіперфалангія. У китів (раніше і в іхтіозаврів) плече і передпліччя дуже короткі, а подовження гребучої кисті досягається за рахунок збільшення кількості фаланг.
7. Збільшення кількості променів – полідактилія. Така модифікація п’ятипалої кінцівки не зустрічається ні в одному із еволюційних рядів. Але деякі мутації у всіх четвероногих ведуть до полідактилії. Часто такі гомозиготи мають і інші каліцтва, тому не завжди життєздатні.
За дослідженнями вчених збільшення чи зменшення розмірів певних органів, як правило, закономірно співпадає із ростом тварини. Ізометричний ріст – це ріст при якому частина тіла росте лінійно пропорційно цілому тілу. Існує також позитивна алометрія, завдяки якій наприклад, в процесі еволюції коней збільшувалась довжина кінцівок та лицьова частина черепа. Віддалені їхні предки були коротконогими, невеликими, не більшими за лисицю. Так змінювались і роги оленів. Негативна алометрія спостерігається, наприклад, коли у процесі онтогенезу в людини збільшуються мозок та череп. У дитини відносно велика голова в порівнянні з дорослими. Відмінності у алометричних залежностях часто слугують палеонтологам першою вказівкою на різні еволюційні тенденції всередині групи організмів.
Гомологічними є не лише передня та задня кінцівки, але й їхні пояси – плечовий і тазовий, що складаються із трьох пар кісток кожний. Повний плечовий пояс є у амфібій, зауропсид та однопрохідних. У всіх інших ссавців редукований коракоїд, а ключиця зберігається головним чином у рукокрилих, риючих (кротів) та лазячих, які хапаються за гілки (примати). Повністю зникає ключиця там, де кінцівки здійснюють в основному маятникоподібні рухи вздовж поздовжньої осі тіла (копитні, хижі). У них плечовий пояс рухомо, без міцного зв’язку із грудною кліткою та хребтом, лежить у мускулатурі, що його оточує. Лопатка присутня завжди.
Зовсім невеликі адаптивні модифікації тазового поясу. Три його основних елементи завжди присутні. У сумчастих і однопрохідних до нього додаються ще так звані «сумчасті кістки». Крижові кістки наявні лише у четвероногих і в залежності від типу руху зливаються у крижову кістку різноманітної довжини. До неї міцно приєднується клубова кістка тазового поясу. Велике статичне навантаження при двоногій ходьбі, наприклад, у птахів призводить до об’єднання у крижовому відділі до 20 і більше хребців. Для ссавців характерний поперековий відділ.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Оригінальність пташиного черепа Оригінальність пташиного черепа
 Спостерігаючи за птахами, а саме за головою, впадає в очі компактність кісток черепа, великі очниці, поява дзьоба, повне зникнення зубів, у...
Категорії гомологій Категорії гомологій
 Досить важливим для порівняльного підходу вважається поняття гомології, яке грунтується як на загальній організації тварини так і на структурах...
«Шкіряні» особливості «Шкіряні» особливості
 Шкіра – носій особливого кольорового візерунку та різноманітних візуальних «міток», наприклад, гребінь півня, сідничі мозолі...
Ластоногі ссавці та їхні характерні особливості, що дозволили пристосуватися до водного способу життя. Ластоногі ссавці та їхні характерні особливості, що дозволили пристосуватися до водного способу життя.
Дані матеріали про характерні особливості ряду Ластоногі допоможуть учням детально розібратися у будові цих ссавців та з’ясувати їхні відмінні ознаки...
Використання завдань із шифруванням відповідей. Використання завдань із шифруванням відповідей.
В ході систематизації знань та умінь учнів часто використовую завдання, у яких непотрібно писати ні єдиного слова, а лише певний шифр, тобто...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓