Пошук:
Автор Pavlenko | 24 мая 2010 | Коментарів: 0 | Переглянуто 14602
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Важливі риси організації ссавців, які дозволили їм зайняти панівне становище серед хордових.

Ссавці високоорганізований клас хребетних тварин, які поширені всюди і заселяють всі середовища існування. Вони є важливими ланками майже всіх типів біоценозів.
У процесі розвитку життя на Землі ссавці взяли свій початок із карбонового періоду від звіроподібних плазунів. Еволюціонували вони повільно і спочатку не відігравали істотної ролі в природі. Їхній бурхливий розвиток відбувся а Кайнозойську еру, так як ці тварини вже накопичили багато прогресивних пристосувань. До цих пристосувань належать:
1. Високорозвинений головний мозок, що має певні риси відмінності, які дозволяють виділити його як «кортикальний тип». Однією з таких рис є розвиток переднього відділу, в якому більша частина мозкової речовини зосереджена в корі півкуль. Тіла нейронів розміщені пошарово у 6 рядів. Кора дозволяє просторово відображати зовнішній світ на основі інформації, яка надходить від органів чуттів. Кора слугує центром вищої нервової діяльності, що координує роботу інших відділів головного мозку. Лобові долі здійснюють керуванням спілкування тварин, а у людини пов’язані із мовою – другою сигнальною системою.
2. Органи чуттів найбільш досконалі із усіх хордових. У мешканців відкритих просторів розвинувся гострий зір. У тварин, активних у сутінках та вночі, та які живуть у норах, чагарниках, лісах прогресивно розвинулись слух та нюх. Тільки у ссавців орган слуху складається із трьох відділів. Для органу нюху характерна більша, ніж в інших хордових, можливість хеморецепторів. Це дозволяє розрізняти різноманітні запахи або їхнє поєднання.
Завдяки високій розвинутості органів чуттів ссавці досить легко знаходять сородичів, відшукують здобич, розпізнають небезпеку. Поєднання високорозвиненої нервової системи та високих можливостей сенсорних систем обумовлюють складні адаптивні форми поведінки ссавців.
3. Травний канал відрізняється великою довжиною та диференціацією його відділів. У більшості видів ссавців розвинуті м’ясисті губи, що дозволяють вживати рідку їжу. Диференційована зубна система адаптована у тварин різних рядів до вживання різноманітного харчового матеріалу.
4. Легені, завдяки альвеолярній структурі мають велику дихальну поверхню, у 50-100 разів перевищуючи поверхню їх тіла. Акт дихання здійснюється змінами об’єму грудної клітки, за рахунок руху ребер та за рахунок опускання і піднімання м’язової перегородки – діафрагми. Вона розвинена лише у ссавців. Всі ці можливості дихальної системи дозволяють ефективно здійснювати газообмін.
5. Завдяки добре розвиненому 4-х камерному серцю, органи тіла ссавців отримують чисту артеріальну кров, збагачену киснем. Численні еритроцити не мають ядра, що збільшує ефективність перенесення ними кисню, тому на власне дихання ссавці витрачають його у 10 разів менше, ніж птахи, і у 20 разів менше, ніж земноводні.
6. Інтенсифікація дихання, кровообігу і травлення забезпечила ссавцям ріст рівня обміну речовин. Разом із розвитком теплоізолюючих пристосувань – волосяного покриву та підшкірної жирової клітковини – призвело до утворення гомойотермності (теплокровності). Важливі риси організації ссавців, які дозволили їм зайняти панівне становище серед хордових.
Незалежність обмінних процесів від коливань температури зовнішнього середовища розширила можливості до розселення ссавців на різноманітні території. Цьому також сприяла активізація руху, що забезпечується розміщенням кінцівок під тулубом, а також наявністю високодиференційованої м’язової системи.
7. Високого розвитку досягла репродуктивна система. Внутрішньоутробний розвиток ембріонів у спеціалізованому органі – матці, зв’язок ембріону з організмом матері за допомогою плаценти, живородіння і вигодовування дітей молоком підвищили виживання молодняка, що сприяло підвищенню чисельності ссавців.
Всі перераховані адаптації призвели не тільки до удосконалення організму як цілісної системи, але і забезпечили ускладнення поведінкових реакцій. Наслідком цього був розвиток взаємозв’язків між особинами та утворення складних динамічних угруповань. Така спеціалізація відносин у популяціях ссавців створила нові умови у боротьбі за існування, а також підвищила їхнє положення в біогеоценозах.скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Основні характерні риси організації багатоклітинних тварин. Основні характерні риси організації багатоклітинних тварин.
Із збільшенням розмірів тіла тварин виникла необхідність у появі внутрішньотранспортних циркуляторних систем, які доставляли віддаленим від поверхні...
Типи нервових систем у тварин. Типи нервових систем у тварин.
У процесі еволюції у тварин виникли такі типи нервової системи як дифузна, вузлова та трубчаста....
Особливості будови, процесів життєдіяльності та розмноження комах, які дозволили їм стати панівною групою тварин на планеті (до уроків 8 кл.) Особливості будови, процесів життєдіяльності та розмноження комах, які дозволили їм стати панівною групою тварин на планеті (до уроків 8 кл.)
За своїм походженням комахи – група наземних тварин. Що ж їм дозволило так широко розповсюдитися та зайняти панівне становище в Кайнозойську еру?...
Матеріали до уроків зоології Матеріали до уроків зоології "Характерні особливості класу Ссавці".
Дані матеріали допоможуть учням систематизувати та узагальнити знання про характерні особливості класу Ссавці: основні прогресивні риси цих тварин,...
Матеріали про ароморфози до уроків теми “Розвиток органічного світу” (11 кл.) Матеріали про ароморфози до уроків теми “Розвиток органічного світу” (11 кл.)
Ароморфози – це еволюційні зміни, що ведуть до підвищення організації організмів. Вони мають значні переваги у боротьбі за існування і роблять...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓