Пошук:
Автор Pavlenko | 31 января 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 3710
Рубрика: Корисна інформація / Рослинний світ

Яке ж воно – «Венерине волосся»?

У програмі з біології для 7 класу вивчаються вищі спорові рослини. Нагадаю, що це мохи, плауни, хвощі та папороті. Серед них найвисокоорганізовані – це папороті, про які школярі завжди знають найбільше і розповідають усвідомлено, а не просто заучено. Всі особливості будови і життєдіяльності папоротей учні розглядають на прикладі щитника чоловічого, а про інші згадується досить коротко. У нагоді стають малюнки, слайди і особливо живі екземпляри. Серед них на першому місці досить красива, витончена папороть, що невибаглива, навіть, до шкільних умов – венерине волосся – адіантум. За оригінальністю своїх листків вона найбільше виділяється серед своїх родичів.

Звідки ж такі цікаві назви. Звичайно, всі знають, хто така Венера, але яке вона мала волосся, мабуть, ніхто не бачив? Згідно з легендою, ця ніжна папороть виросла з волосся Богині кохання, яке впало на Землю. Крім того існує думка, що назва венерине волосся зобов’язана не тільки легенді, але й зовнішньому вигляду: тонкі чорні блискучі черешки нагадують волосини, а витончене листя з багаточисельних сегментів - жіночі кучері. Інколи  цю рослину називають дівоче волосся. Дійсно так, ця рослина привертає увагу людей і манить до себе ажурними листочками. Назву адіантум рід папоротей отримав від поєднання грецьких "a" (негативна частка - не) і "diant" (змочування), - адіантум не затримує на листках ні краплі води, так як ті швидко скочуються з рослини. 

Адіантумів зустрічається 200 видів. В одних із них перисторозсічені листки яскраво-зелені, в інших - жовто-зелені, у третіх - світло-червоні. Яке ж воно – «Венерине волосся»?Розміри листків у кожного виду різні - від зовсім крихітних (5 см) до дуже великих (50-70 см), називаються як і в усіх папоротей – вайами. Кореневище темно-зелене. Від нього відходять тоненькі стебельця з мереживними листочками (пагони).

Незважаючи на тоненькі черешки і ніжне листя, ця папороть доволі стійка й витримує як значні зниження температури, так і високу сухість повітря. У природі вона зустрічається в субтропічних областях Азії, Європи та Африки. В Україні венерине волосся практично кімнатна рослина, яка прекрасно себе почуває не лише біля вікна, але і в глибині приміщення. Хоча адіантум не любить, коли його переставляють, просто потрібно знайти для нього гарне місце і більше не рухати.

У літній період рослину злегка притіняють від прямих сонячних променів, бо ніжні вайї не виносять  пересушування і гинуть. Якщо це вже трапилось, то викидати папороть ще рано. Необхідно зрізати надземну частину,  полити і поставити на найсвітліше місце в кімнаті. Через деякий час з’являться свіжі зелені молоді вайі, і рослина врятована. Незалежно від пори року адіантум регулярно і рясно поливають, слідкуючи, щоб вода в горщиках не застоювалась.

Розмножувати адіантум можна поділом кореневища в який завгодно час. Висаджувати треба у пухке поживне середовище, додаючи крім грунту, ще річкового піску і листкову підстилку. Бажано субстрат просіяти. Два рази на місяць необхідно підживлювати та обприскувати для профілактики шкідників.

Більш ефективним є вирощування адіантума зі спор, які утворюються у великій кількості на нижньому боці вай та зберігають свою життєздатність багато років. Сухі  спори тонесеньким шаром розподіляють по поверхні горщика з продезинфікованим торфом, накривають склом, ставлять у тінисте місце й регулярно зволожують. Через 2-5 тижнів спори проростають, і вся поверхня субстрату покривається смарагдовою зеленню паростків папороті. Рослини, що підросли,  пересаджують в окремі маленькі горщечки. Папороті, що виросли зі спор, більш міцні та стійкі, ніж розмножені вегетативним шляхом.

Венерине волосся вважають рослиною примхливою, чого ж вона не любить? По-перше, не виносить прямого потрапляння сонячних променів на листя,Яке ж воно – «Венерине волосся»? реагуючи на це блідістю і в’яненням. По-друге, на неї дуже згубно діє протяг. По-третє, не переносить тютюновий дим. В четвертих, вимагає суворого контролю температурного режиму та високої вологості. Оптимальна температура для рослини - від +15 ° С до + 20 ° С. Зниження температури викличе загнивання підземної частини і появу гнилі на стеблі, а підвищення, у поєднанні з сухим повітрям, швидко призводить до засихання ніжних листочків. Болісно реагує венерине волосся і на пил.

Адіантум має дивовижні лікувальні властивості. Його листки містять дубильні речовини, ефірну олію, цукор. Настоянка з цієї рослини допомагає відновитися підшлунковій залозі, селезінці, зменшує вираженість нападів астми. Компреси з соку лікують шкірні захворювання. Також венерине волосся здатне впливати на нервову систему, відновлювати кровопостачання кінцівок та володіє заспокійливим ефектом.

Виростіть венерине волосся і Ви не пошкодуєте.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Папороть, що має Папороть, що має "роги"
 Платицеріум - дивовижна рослина, яка не потребує грунту і росте просто на стовбурах і гілках дерев у тріщинах кори. Цю папороть...
Венера в біології Венера в біології
 Венера – богиня любові і вже тривалий час є уособленням краси і вічної юності. За легендою вона висока, струнка, риси її обличчя -...
Рослина, що має два Рослина, що має два "обличчя"
 Хвощ польовий – багаторічна трав’яниста рослина, яка постає перед нами неначе з двома обличчями, дволика, як сьогодні говорять...
Диморфізм листків у рослин. Диморфізм листків у рослин.
У рослин розрізняють диморфізм, який виявляється у всьому вигляді рослини або тільки в будові окремих органів....
Як визначити вік папороті щитника чоловічого? Як визначити вік папороті щитника чоловічого?
Вік папороті щитника чоловічого можна визначити досить просто....
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓