Пошук:
Автор Pavlenko | 25 января 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 4038
Рубрика: Корисна інформація / Біологія людини

Потекла сльоза із ока

Ніщо не сохне легше сліз. 

Квінтіліан

 

В око потрапила смітинка і раптом рясно потекли сльози. Моргаючи вдається позбавитися від неприємного подразника. Цікаво, а чому ми часто блимаємо очима, здійснюючи за 1 хвилину від 2 до 5 рухів повіками, та 5000 за години бадьорості (десь за 15-16 годин)? Виявляється, поверхня очного яблука весь час висихає, чим створюються несприятливі умови для клітин рогівки. Ці зміни сприймаються нервовими закінченнями, імпульси через головний мозок надходять у м’язи повік і поверхня ока змочується новою порцією сльозової рідини. Через деякий час все повторюється спочатку. Блимання очима проходить мимовільно від нашої свідомості, і продовжується 0,4 секунди. 

Сльози це не просто вода, а секрет спеціальних слізних залоз - невеликих альвеолярно-трубчастих утворень, що розташовуються під верхньо-зовнішнім краєм очниці, де в лобовій кістці для них існує спеціальне поглиблення. Слізний апарат утворений не лише слізними залозами, а й слізним мішком і слізно-носовою протокою. Секрет слізних залоз має слабо лужну реакцію і містить 98% води, 1,5% хлориду натрію, 0,5%  альбуміну і слизу. Хімічний склад сліз різноманітний у залежності від причин, які їх викликають. Слізна рідина містить не менше інформації, ніж крапля крові, тому їх хімічний склад подібний і має однакову здатність змінюватися в залежності від стану організму. Крім того у складі слізної рідини є бактерицидна речовина – лізоцим, яка була відкрита вченими на початку ХХ ст. Стінки слізного мішка й слізно-носової протоки вистелені двох-і багаторядним епітелієм.

Сльозові залози – своєрідна «фабрика сліз», які відкриваються під верхньою повікою 10-12 протоками. За добу зазвичай виділяється 1 г сліз, а за 1 годину – 0,5 л. Якщо слізної рідини дуже багато, сльоза не встигає відтікати у слізний мішечок і витікає через край нижньої повіка на обличчя. Прикладом цього може бути стан, коли людина плаче. Сльози слугують прекрасними очисниками поверхні очного яблука. Крім того, якщо ви ще не знали, то сльози не залишають плям.

Вченими встановлено, що сльозовиділення має ще деякі функції, наприклад, слізьми з організму виділяються шкідливі для нього токсини, що виробляються в момент надзвичайного емоційного напруження – стресу. Тому вважається, що стримувати сльози – означає повільно себе отруювати. 

Можливо, наші очі повинні час від часу промиватися сльозами, щоб ми побачили життя виразніше. (Алекс Тан). Кажуть, що у діабетиків сльози солодкі, можливо? Крокодилові сльози свідчать про удаване, нещире співчуття до кого-небудь з приводу чого-небудь. Немовлята спочатку просто кричать, і тільки через кілька тижнів з їх очей починають виділятися справжні сльози. 

Куди ж діваються сльози? Зазвичай вони збираються у «сльозове озерце», не переливаючись через край повік. Від цього «озерця» по двох сльозових каналам сльоза потрапляє в носову порожнину. Отже, шлях, який проходять сльози досить цікавий: з слізної залози сльозинка потрапляє під нижню повіку, і під час блимання вона розподіляється по поверхні ока. Змиває всі смітинки, стікає до внутрішнього куточка ока і збирається в розширенні очної щілини кута ока. Звідти по слізно-носових каналах слізна рідина по слізно-носовому протоку проникає в носову раковину. Тут сльоза зволожує слизову оболонку носа, після чого її надлишки випаровуються. Яскраве світло, холодне повітря, пил підсилюють сльозовиділення. При деяких захворюваннях очей, з них досить рясно виділяються сльози. 

Важливі функції сліз

- Зволоження слизових оболонок очей і носа. Не затримуватися на поверхні шкіри сльозам допомагає жирна плівка, яку вивчили американські вчені та виявили в ній ліпід олеамід. Саме через нього сльози мають здатність утворювати крапельки і ковзати по шкірі.

- Антибактеріальна функція, тобто здатність захищати наші очі від мікроорганізмів ззовні. Лізоцим добре дезінфікує очі. Цікаво, що за 5-10 хвилин впливу лізоцим здатний знешкоджувати віруси такого серйозного захворювання як поліомієліт. Ось чому слизова наших очей, відкрита всім можливим мікробам, так надійно захищена від їх впливу.

- Виділення стрес-гормонів. Сльози бувають різними і ми плачем не тільки від вітру або механічного подразнення. Сльози людини можуть мати безліч причин. Часто сльози бувають емоційними, виникаючими як реакція на потрясіння або супроводжуючими якийсь психічний стан. До прикладу, зі сльозами горя виділяються стрес-гормони: пролактин і лейціненкефалін, а сльози щастя пом’якшують дію адреналіну, кількість якого при збудженнях різко підвищується. За принципом, схожому на механізм сліз щастя, виділяються і сльози при нестримному сміху.

Інколи після опіків,  різноманітних травм, інфекційних захворювань сльозові залози гинуть, рогівка висихає і людина може осліпнути.  Для нормального зору необхідно відновити вологий захист очей. Академік В.П.Філатов вивів проток привушної слинної залози під нижню повіку і роль сльози стала виконувати слина. Рогівка набувала прозорості і зір відновлювався. Отже, слова Ванди Блонської є актуальними в усі часи: «Сльози – оборонна рідина».

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Така непроста кон’юнктива Така непроста кон’юнктива
  Очі людини завжди в центрі уваги, їхній колір, форму і вираз люди помічають в першу чергу. Якщо у людини червоні очі, привертається...
Захисні бар’єри нашого тіла Захисні бар’єри нашого тіла
 Існує зовнішній  і внутрішній захист. Тобто, якщо чужорідному мікроорганізму, все-таки, вдасться пройти зовнішній бар’єр, то на...
Райдужно різнобарвна частина ока. Райдужно різнобарвна частина ока.
 Райдужна оболонка розміщена позаду рогівки і являє собою дископодібне утворення, розташоване між рогівкою і кришталиком, на межі між передньою...
Створення руху очей Створення руху очей
 Окоруховий апарат - складний сенсомоторний механізм, фізіологічне значення якого визначається двома головними функціями: руховою (моторною) і...
Презентація «Сльози для зору. Сльози для життя» Презентація «Сльози для зору. Сльози для життя»
...
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓