Пошук:
Автор Pavlenko | 18 мая 2010 | Коментарів: 2 | Переглянуто 24941
Рубрика: Уроки колегам біологам / Уроки для 7 класів

Особливості будови та процесів життєдіяльності рослин у зв’язку з виходом їх на суходіл (у рамках шкільної програми для 7 кл.)

Вищі рослини з’явились на суші в силурійському періоді Палеозойської ери у вигляді невеликих за розміром та примітивних за будовою риніофітів – псилофітів. Їхня подальша еволюція пов’язана з постійним завоюванням суходолу.
Суходіл, на відміну від води, у більшій мірі підлягає впливу таких важливих та мінливих факторів як температура, освітленість, концентрація іонів у середовищі, вологість повітря та грунту, атмосферний тиск… Але найбільшою проблемою, яку необхідно було перебороти першим рослинам при переході з води на сушу, була проблема зневоднення. Наступною була проблема статевого розмноження, так як у водоростей в розмноженні беруть участь плаваючі чоловічі гамети, що здатні наближатися до яйцеклітин лише у водному середовищі.Особливості будови та процесів життєдіяльності рослин у зв’язку з виходом їх на суходіл (у рамках шкільної програми для 7 кл.)
До основних пристосувань, які виникли при переході до наземного середовища були:
- Поява спор з міцними оболонками, що дозволило переносити засушливі умови. Це дало можливість поширюватися з допомогою вітру.
- Сформувались вегетативні органи – корінь, стебло та листок, як результат розподілення функцій між різними частинами тіла: корені забезпечували закріплення у грунті та мінеральне живлення; в листках здійснювався фотосинтез, по стеблу транспортувались поживні речовини.
- Розчленування тіла на вегетативні органи спричинило поступову появу та розвиток різноманітних тканин – покривної, провідної, механічної.
- Розвиток ефективної провідної системи, яка складається із ксилеми та флоеми, вирішив проблему переміщення води з розчиненими поживними речовинами.
- Покривна тканина стала захищати від висихання, вона складається із епідермісу та нерозчинної у воді кутикули або пробки, що утворюється при вторинному потовщенні. Розвиток кутикули призвів до появи продихів – високоспеціалізованих утворень, які регулюють газообмін та випаровування води рослиною – транспірацію.
- Ускладнення механічної тканини сприяло наданню стійкості стеблу шляхом потовщення клітинної стінки та просочення її лігніном, що надавало жорсткості целюлозній основі клітинної оболонки.
- Еволюція органів статевого розмноження – архегоніїв та антеридіїв і нестатевого розмноження – спорангіїв та їх пристосування до наземних умов життя. Ці органи із одноклітинних перетворилися у багатоклітинні, а їхні стінки стали надійно захищати гамети та спори, які у них розвивались.
- У життєвому циклі з’явилось чергування поколінь – диплоїдного спорофіту та гаплоїдного гаметофіту.скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Основні пристосування вищих рослин до водного середовища існування. Основні пристосування вищих рослин до водного середовища існування.
 Існування у водному середовищі зумовило особливі риси організації водних рослин....
Як здійснюється чергування поколінь у життєвому циклі рослин. Як здійснюється чергування поколінь у життєвому циклі рослин.
Чергування поколінь – спорофіту і гаметофіту – спостерігається у життєвому циклі усіх вищих наземних рослин, тобто чергування диплоїдного...
Комплекс пристосувань до паразитизму у черв’яків (у рамках шкільної програми) Комплекс пристосувань до паразитизму у черв’яків (у рамках шкільної програми)
Більшості із них властива строга приналежність до виду хазяїна та місця існування в його організмі. Ці черви утворюють єдину екологічну групу. Всі її...
Особливості будови, процесів життєдіяльності та розмноження комах, які дозволили їм стати панівною групою тварин на планеті (до уроків 8 кл.) Особливості будови, процесів життєдіяльності та розмноження комах, які дозволили їм стати панівною групою тварин на планеті (до уроків 8 кл.)
За своїм походженням комахи – група наземних тварин. Що ж їм дозволило так широко розповсюдитися та зайняти панівне становище в Кайнозойську еру?...
Матеріали про ароморфози до уроків теми “Розвиток органічного світу” (11 кл.) Матеріали про ароморфози до уроків теми “Розвиток органічного світу” (11 кл.)
Ароморфози – це еволюційні зміни, що ведуть до підвищення організації організмів. Вони мають значні переваги у боротьбі за існування і роблять...
Hаписал: kushkajoer, 18 января 2012 13:10
Комментариев: 0 Тема:
Гості
чудово))
Hаписал: ДЮМ, 14 января 2012 18:38
Комментариев: 0 Тема:
Гості
супер
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓