Пошук:
Автор Pavlenko | 9 мая 2014 | Коментарів: 0 | Переглянуто 9458
Рубрика: Корисна інформація / Рослинний світ

Яблуня і яблука

Хто з’їдає в день хоч би два яблука, 

тому не потрібні лікарі.

Народна мудрість

 

Всі люди з дитинства і до старості полюбляють яблука. Безцінний фрукт! І ніхто по-справжньому не задумується над тим, яка ж історія вирощування цієї плодової рослини, яким чином яблука досягли такої любові людей, наскільки важливу роль відіграє яблуко для людської цивілізації, чи існує наука, яка вивчає яблуні та її плоди? Звичайно, існує. Така наука носить назву помологія. 

Яблуко присутнє в житті людей протягом тисяч років, тому часто використовується в якості символу і атрибуту протягом всієї історії людства. 

 

Морфологічні особливості яблуні

 

Яблуня – плодова рослина родини Розових, що досить невибаглива  до грунтів і добре переносить морози. 

Яблуня – дерево до 10 м заввишки, хоча завдяки селекційній роботі розміри можуть бути зовсім невеликі. Гілки розлогі, кора темно-коричневого або сірого кольору. Листки чергові, черешкові, суцільні, широкояйцевидні або видовженояйцевидні, рідше широкоеліптичні або майже округлі, біля основи заокруглені. Форма крони буває від круглої до пірамідальної. Плодоносить яблуня на плодухах, кольчатках, плодових прутиках і однолітньому прирості. 

Квітки правильні, двостатеві, до 4 см в діаметрі; віночок роздільнопелюстковий, пелюсток 5, білого або рожевого забарвлення. Хоча вчені вважають, що більшість квітів яблук спочатку рожеві, а потім, коли розпускаються, поступово стають білими. Цвітуть у квітні – травні. 

Плід – яблуко. За формою плоди відрізняються у залежності від сорту. В основному вони кулясті або округло-яйцевидні. За розмірами від кількох см у діаметрі до 10 і більше. За кольором зелені, жовто-зелені, червоні, жовто-червоні, смугасті. На смак також найрізноманітніші, у залежності від сорту. Плоди містять глюкозу, фруктозу, сахарозу, яблучну і лимонну кислоти, вітаміни, пектинові й білкові речовини. За строками дозрівання плодів сорти яблунь є літні, осінні й зимові. Всі сорти запилюються комахами.

 

Історія вирощування яблуні

 

Яблуня - одна з тих рослин, на яку вже первісна людина звернула увагу і почала використовувати для своїх потреб. Археологи знайшли докази, що люди вирощували яблуні 6500 років до н.е. Її вирощували ще в Стародавній Греції і Стародавньому Римі, на територіях Єгипту і Палестини. В античні часи яблуко поширили в Європі римляни. У доісторичних поселеннях в Швейцарії були знайдені обвуглені плоди яблук. На території стародавніх слов'ян було так багато диких яблунь, що мандрівники називали її «яблуневим царством». На Русі вперше яблуневі сади були закладені в Києві на території Києво-Печерської лаври за Ярослава Мудрого. 

Про особливу плодючість яблуні знати вже трипільці, коли зображали насіння яблуні на своєму посуді. 

 

Символічне значення яблук

 

У міфах та легендах різних країн і народів яблуко має різнобічнe символічне значення. У християнській традиції з яблуні починається історія людства – адже, за Біблією, саме вона була тим райським Древом Пізнання добра і зла, плоди якого на свою біду вкусили наші прабатьки, піддавшись спокусі лукавого Змія. За що і були вигнані з Раю: Адам, – щоб у поті чола добувати хліб свій, Єва – в муках народжувати дітей своїх.

Яблуня і яблуко в міфології всіх індоєвропейських народів - символ вічної молодості та безсмертя. У давніх релігіях існували Боги-покровителі дерев. Наприклад, Помона - римська Богиня плодових дерев, її свято помональ - свято врожаю плодів. Грецька міфологія розповідає про німф Гесперид. що живуть на краю світу і стережуть золоті яблука вічної молодості, які Гера отримала як весільний подарунок від Геї. Яблука охороняв дракон Ладон, якого вбив Геракл, щоб заволодіти молодильними яблуками. Однак Богиня Афіна повернула на місце викрадені яблука, щоб Боги не старіли. Завдяки цим яблукам Боги зберігають вічну молодість. Червоне яблуко вважалося символом богині любові - Венери.

Одне з найбільших наукових відкриттів нового часу, за легендою, теж пов’язано з яблуком. Вважається, що Ньютон прийшов до закону всесвітнього тяжіння, звернувши увагу на яблуко, що впало з гілки, і вперше задумавшись над тим, чому, власне, предмети падають вниз.

У слов'янських казках молодильні яблука ростуть на прадубі (Доб-рослав. Дерево-цілитель). У поетичному світогляді українців яблуко вважається плодом із неба, недаремно воно оспіване в колядках. У казках яблуні допомагають зустрітися закоханим, бездітним дарують здорових спадкоємців, продовжують молодість, фарбують дівочі щічки рум'янцем. І пророкують долю. 

На Русі дівчата ворожили на яблуках про майбутню любов. А в народі існує легенда, що яблука володіють особливою силою виконання бажань в свято Преображення Господня, що відзначається 19 серпня. У народі він зветься Яблучним Спасом, оскільки саме в цей день на Русі було прийнято зривати і освячувати яблука та інші фрукти нового врожаю. У Різдвяному обряді яблука присутні на столі як символ родючості. Відоме використання яблука і в любовній магії, до того ж, використовують не тільки плоди цього дерева, але й квіти, насіння, гілочки та листя.

"Яблучне" ворожіння: Очистіть яблуко так, щоб стрічка шкірки була якомога довшою. Потім загадайте бажання і киньте її через ліве плече. Якщо впавши, яблучна шкірка згортається буквою "У" або "О", бажання не збудеться. Якщо ж вам вдається розгледіти іншу букву, ви отримаєте те, що ви хочете. Проте яблуко в цьому випадку потрібно неодмінно з'їсти.

 

Значення яблук

 

Яблука – найдоступніший і дуже цінний продукт харчування. У них є все, що потрібно організму для нормальної життєдіяльності. Не так давно завдяки великим дослідам клініцистів з яблук було знято “табу” на вживання при деяких захворюваннях. Наприклад, встановлено, що сік антонівських яблук знищує мікроби, що викликають дизентерію. 

Про користь яблук написано багато наукових трактатів, але дослідження їх цілющих властивостей тривають і в наші дні. Наприклад, фінські вчені, обстеживши понад 9 тисяч осіб, прийшли до висновку, що вживання здоровими людьми одного яблука в день істотно знижує ризик виникнення інсульту. Люди, що включають в свій раціон яблука, ведуть більш активний спосіб життя, частіше займаються спортом, менше палять і вживають алкоголь. Французькі вчені провели таке дослідження: протягом трьох місяців: добровольці їли по два-три яблука щодня. Виявилося, що після тримісячного вживання яблук у випробовуваних різко знизився рівень холестерину.

Яблука – найцінніше джерело мікроелементів та вітамінів. Наявність кремнію, магнію, йоду, калію роблять їх незамінними при стресі або перевтомі. Насправді заліза в яблуках небагато, але в них є речовини, завдяки яким організм краще засвоює цей мікроелемент з інших продуктів.

Яблука – дивовижний природний сорбент. Стародавні римляни широко використовували їх після переїдання і при важкому похмільному синдромі. Наявність в яблуках пектину сприяє виведенню шлаків, солей важких металів та інших токсичних речовин з організму. Регулярне вживання яблук сприяє зміцненню стінок судин. Крім того, яблука мають слабко виражені протимікробну, сечогінну і бактерицидну властивості. Наприклад, потрапляючи в шлунок, яблучний пектин підвищує кислотність, пригнічуючи тим самим хвороботворні бактерії.

Дієтологи стверджують: для підтримки здоров'я ми повинні споживати 48 кг яблук на рік, і, хоча б, половину цієї кількості в свіжому вигляді. У Київській Русі було відомо кілька рецептів зберігання яблук взимку: сушіння, квашення, приготування солодощів.Яблуня і яблука

При тривалому зберіганні свіжих яблук кількість вітаміну C в них зменшується; а в консервованих яблуках і в яблучному компоті вітамін C зберігається дуже довго (за 2 роки зберігання зникає всього 30% аскорбінової кислоти).

Яблука тонізують краще, ніж кава: одне яблуко здатне замінити велику чашку чорної кави і не залишають слідів на зубах.

Англійське прислів'я говорить: «Одне яблуко в день залишить вашого лікаря без роботи».

 

Цікавинки про яблука

 

-На Житомирщині ще донедавна побутувала практика словесної лікувальної магії, в якій яблуко виступало відновлюючим засобом і символом від "порчі". 

-Про плодючість яблуні може свідчити такий факт: у селі Андріївні на Сумщині одна 150-річна яблуня кореневими відростками і насінням своїх плодів породила цілий яблуневий гай, площею півгектара. Ця сумська яблуня-колонія потрапила у фінальний раунд конкурсу «7 природних чудес України»! Унікальність її в тому, що коли якийсь із стовбурів починає відмирати, його гілки направляються вниз і вкорінюються. В загальному ця яблуня нагадує велетенський кущ. Плодоносить вона щорічно, але половина в один рік, а інша - в наступний.

-Лісовими яблуками любить ласувати ведмідь, тому вірили, що найкраща яблуня та, на яку він поставив свою позначку: улюблене дерево ведмідь дряпає кігтями. Саме такі дерева відшукували навіть дикі кабани, стежачи за ведмедем і підбираючи натрушені ним плоди.

-У середньому яблуці приблизно 80 калорій.

-Найдовша смужка шкірки була зрізана в 1976 р. Америці, її довжина складала 52 метра. Більшість корисних елементів містяться саме в яблучній шкірці. Американські вчені виявили, що урсолова кислота, що міститься в шкірці яблук, швидко спалює жир і допомагає нарощувати м'язи. Тому для зниження ваги дієтологи радять вибирати яблучну дієту, а для підтримки нормальних фізичних параметрів - з'їдати два-три фрукта в день. 

-Кількість насіння в яблуці залежить від здоров'я дерева. Різні сорти мають різну кількість насіння.

-Яблука вимагають ретельного пережовування, даючи організму час відчути себе наповненим і не вживати зайві калорії. А солодкі речовини з яблук надходять в кровоносну систему поступово, тим самим підтримуючи рівень цукру та інсуліну в нормі. Це дозволяє довше зберігати почуття ситості.

-Відомо, що Фрідріх Шиллер, трудячись пером, з'їдав багато яблук, а потім складав огризки у висувний ящик письмового столу. Там вони починали гнити, і саме цей запах викликав у Шиллера особливий творчий підйом.

-Наприклад, Ф.М. Достоєвський, працюючи над романом "Біси", безперервно жував яблука сорту Папіровка. А письменниця Агата Крісті поїдала у величезній кількості мочені яблука, коли писала свої детективи. 

-А ви знали, що Пушкін дуже любив яблучний пиріг? 

-Філіп Кіркоров не почне своє шоу, якщо в гримерці не буде яблук.

-Яблуко було учасником історії. Завдяки йому з'явилася губна помада. Сама назва «помада» походить від французького слова «pomme», що означає, як ви здогадуєтеся, яблуко. Помада була винайдена завдяки кардиналу Рішельє, який дуже любив запах яблук і попросив аптекаря виготовити йому бальзам для губ з таким запахом.

-Самотній стрілець Вільгельм Телль стріляє в яблуко, розташоване на голові людини. Звідси з'явився вираз «потрапити в яблучко», що, безсумнівно, є знаком точності.

-З яблук можна робити не тільки смакоту, але і канцелярське приладдя! Таке цікаве застосування їм знайшов підприємець з Італії Альберто Волькан. Він дізнався, що у відходах, які утворюються при виробництві яблучного соку, міститься велика кількість целюлози.

-Альберто Волькан вже випустив з яблучної папери близько 60 тис. конвертів, 7 тис. блокнотів та 6 тис. пакетів.

-А ви знали, що яблука плавають тому, що 25 відсотків від їх обсягу - повітря. На цій властивості яблук засновані багато технології їх обробки і приготування.

-Останнім часом «авторитет» яблук ще більше зріс: вони увійшли в обов'язковий раціон космонавтів. Виявляється, яблука добре переносять космічні швидкості, зберігаючись при цьому цілими, в той час як лимони та апельсини в стратосфері «вибухають», розлітаючись на клаптеві шматочки.

-Найбільше яблуко, зареєстроване у Книзі рекордів Гіннеса, важило 1,5 кілограма.

-Яблуко було міркою для багатьох речей. Наприклад, коли в середньовічній Європі з'являвся черговий дивовижний «фрукт», то його першим ділом порівнювали з яблуком. Помідор називали «золотим яблуком», картоплю - «чортовим яблуком», апельсини та мандарини «китайським яблуком», а лимони в стародавній Європі величали «індіанськими яблуками». 

-Швейцарському садівнику Маркусу Коберту вдалося домогтися того, що не встиг вчинити Мічурін: схрестити яблука і помідори. У підсумку селекціонер вивів новий вид яблук з червоною соковитою м'якоттю. За своїм кольором і фактурою вони нагадують помідори, але ростуть на звичних яблуневих деревах. Відзначається, що новий вид яблук володіє тонким смаком і з легким відтінком лісових ягід. Яблука не втрачають свого "помідорового" кольору навіть після термічної або іншої обробки. Крім того, їх часточки не темніють, на відміну від звичайних яблук, тому їх зручніше використовувати в салаті.

-За підрахунками учених, сьогодні яблуневі сади займають на землі п'ять мільйонів гектарів (значно більше всіх інших фруктів!), при цьому ближче до Півночі дев'ять дерев з кожних десяти плодових - це яблуні.

-Давнє прислів’я: «Яблуко від яблуні недалеко котиться». Сучасне прислів’я: «Яблуко не пінгвін, далеко від яблуні не полетить».

 

«Яблучна» символіка

 

Яблуко - офіційний державний фрукт Род-Айленда, Нью-Йорка, Вашингтону, і Західної Вірджинії. "Велике яблуко" - найвідоміше прізвисько Нью-Йорка, яке виникло в 1920-х роках. На початку XXI століття майже не використовується. 

День яблука - свято в Великобританії (21 жовтня) і США  (20 лютого).

Apple - корпорація, виробник персональних комп'ютерів і програмного забезпечення.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Така непроста кон’юнктива Така непроста кон’юнктива
  Очі людини завжди в центрі уваги, їхній колір, форму і вираз люди помічають в першу чергу. Якщо у людини червоні очі, привертається...
Створення руху очей Створення руху очей
 Окоруховий апарат - складний сенсомоторний механізм, фізіологічне значення якого визначається двома головними функціями: руховою (моторною) і...
Кеш’ю – рослина без відходів Кеш’ю – рослина без відходів
 Кеш’ю досить цікава горіхоплідна рослина, її горіхи неначе вилазять назовні із плоду, в якому дозрівають, затишно прилаштувавшись на...
Яблуневий сад нашої душі Яблуневий сад нашої душі
Серед великого різномаїття плодових рослин України, звичайно, перше місце посідає яблуня. Це основна плодова культура помірного кліматичного поясу....
Томати: овочі чи фрукти? Томати: овочі чи фрукти?
Колись з Америки в Іспанію була завезена декоративна рослина, назва якої по-іспанськи звучить «помо дель» ......
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓