Пошук:
Автор Pavlenko | 7 августа 2011 | Коментарів: 0 | Переглянуто 9661
Рубрика: Корисна інформація / Тваринний світ

Таємниці лусочок на крилах метеликів.

 Краса метеликів у їхніх крилах, а саме у різноманітних кольорах. У той же час крила - найважливіша систематична ознака ряду, які вкриті надзвичайним кутикулярним покривом, якого немає ні в одного ряду комах – це хітиновими дрібними і ніжними лусочками, від структури і розташування яких залежить примхливість забарвлення. Луската будова у метеликів виникла в юрському періоді більше 200 млн. років тому. За довгий шлях еволюції вона розвинулося до високого ступеня досконалості, що дозволяє лусочкам виконувати різноманітні функції. 
 Лусочки являють собою змінені волоски у вигляді плоских мішечків з прозорими ребристими стінками. При необережному дотику до крилець, лусочки відпадають або залишаються на пальцях. Кількість лусочок рахується тисячами, на 1 кв.см їх може бути до 5 тисяч. Для кожного виду метеликів характерні і форма, і оптичні, і хімічні властивості лусочок, що знаходяться на крилах. Інколи лусочки на крилах відсутні, і тоді крила здаються прозорими. Наприклад, у метеликів-склівок при першому польоті втрачається з крил більша частина лусочок, завдяки чому ті стають світлими і майже прозорими.
 Якщо уважно розглянути лускатий покрив крилець, то можна побачити, що лусочки дуже різноманітної форми: по краю знаходяться дуже вузькі лусочки, майже волоски, ближче до середини вони розширені, але їхні кінці гострі, і, нарешті, ще ближче до основи крила сидять широкі лусочки у вигляді сплюсненого, порожнього усередині мішечка, прикріпленого до крила за допомогою тонкої, неначе гвіздок, короткої стеблинки. На кінці стеблинки зазвичай є потовщення у формі гудзика, яке входить в другу, внутрішню частину мішечка. У зовнішній же частині стеблинка трохи роздута. Часто біля стеблинки лусочки з обох сторін наявні виїмки. Ці виїмки ентомологи називають синусами. Синуси є виключно у денних метеликів, тоді як у нічних і сутінкових метеликів лусочки цілокраї. Таким чином, ці дві великі групи метеликів можна розрізняти навіть за окремими лусочками. Відкрита поверхня кожної луски вкрита мініатюрними поздовжніми борозенками. На крилах лусочки покладені, як черепиця на даху, і легко відокремлюються, тобто лусочки розташовуються на крилі правильними рядами впоперек крила: кінці лусочок звернені до бічного краю крила, а їхні основи прикриті кінцями попереднього ряду. У западинах верхньої пластини є отвори, що дозволяють повітрю проникати в порожній простір лусочки. По поверхні кожної лусочки простягнулися 5 поздовжніх тоненьких опуклих ліній, які перетинаються з ще тоншими лініями, утворюючи візерунок, схожий на медові стільники.
 Спостерігаючи метеликів, люди дізналися багато чого, і не тільки про них. Детально вивчати лусочки метеликів почали ще в середньовічні часи. Теодор де Майерн, лікар англійського короля Карла I, описував візерунки на крилах метеликів, утворені лусочками. У 1930-х роках австрійський натураліст Г. Вебер у всіх тонкощах зобразив будову лусочок, які щільно вкривають тіло і крила метелика. Двошаровий покрив лусочок збільшує підйомну силу крила в плануючому польоті, захищає метелика від переохолодження, зменшує шум і вібрацію при маханні в польоті, а також поглинає ехолокаційні сигнали кажанів. Крім того, лусочки захищають крило від пошкоджень, при ударі крила об органи рослини лусочки відламуються, знижуючи силу удару і не даючи крилу приклеїтися, наприклад, до кори дерева, а також сприяють стіканню статичної електрики.
 Забарвлення лусочки залежить від пігментних зерен, що знаходяться в ній. Кожна лусочка містить лише один пігмент, часто це меланіни, які надають чорного і коричневого кольору. Меланіни виробляються самої метеликом, але інші пігменти можуть бути отримані і з речовин, що входили в меню гусениць.
Так, зелений пігмент від з'їденого ними з листям хлорофілу. Жовте і червоне забарвлення метеликів (крім білянок) пов'язана з харчуванням рослинами, що містять каротин.
 Крім таких пігментних лусочок, у багатьох видів, особливо тропічних, крила яких відрізняються переливчастим металевим блиском, є лусочки іншого типу - оптичні. Дуже тонкі оптичні структури лусочок взаємодіють з ультрафіолетовою частиною спектра, народжуючи фарби, що сприймаються оком комах, але не видимі нами. У таких лусочках відсутній пігмент, а характерний металевий блиск виникає завдяки розсіюванню білого сонячного променя на окремі кольорові промені спектра при проходженні його через оптичні лусочки. Це розкладання променів досягається переломленням їх у скульптурі лусочок, що обумовлюють зміну кольору при зміні напрямку, по якому падають промені. Залежність кольору сяйва крила від кута падаючого на нього світла пов'язана з особливою будовою оптичних лусочок. Вони складаються з двох пластинок, між якими розташувалися тоненькі стовпчики-нитки. До того ж на верхній платівці знаходяться мікроскопічні ребра, з'єднані перемичками. Тому товщина пластинки виявляється нерівномірною. Причина появи забарвлення цих лусочок та ж, що і у мильних бульбашок, що виникають на кінці соломинки. Різним по товщині ділянок та плівки мильного міхура, і платівки лусочки відповідають відбиті промені різного кольору. Крім того, наштовхуючись на численні реберця і перетинки, світло огинає їх, розпадаючись при цьому на всі кольори веселки. Число лусочок на одному крилі може досягти мільйона - ось чому і сяють вони райдужними переливами незліченних тонів і відтінків.
 Особливий інтерес представляють пахучі лусочки, або андроконії, що зустрічаються переважно в самців деяких видів метеликів. Це змінені лусочки або волоски, зв'язані з особливими залозками, що виділяють пахучий секрет. Андроконії розташовуються на різних частинах тіла - на ногах, крилах, на черевці. Поширюваний ними запах служить принадою для самки, забезпечуючи, таким чином, зближення статей; часто він буває приємним, що нагадує аромат ванілі, резеди, суниці і т.д., але іноді він може бути і неприємним, наприклад, запаху цвілі. 
 Таємниці лусочок на крилах метеликів. У створеному лусочками малюнку виділяють наступні елементи: фон - однорідна забарвлення, що займає всю або більшу частину крила; пляма – невелика ділянка, що відрізняється від фону; поле - велика ділянка, захоплююча кілька осередків; точка, штрих - дуже дрібні плями. Ряд плям або подовжене поле, розташоване впоперек жилок, називається перев'язом. Пляма може бути округлою, частково або повністю окантованою лінією іншого кольору, а може мати в центрі темну або світлу точку. Плями, утворені концентричними кільцями, оточуючими точку або плямочку, називають очковими плямами, а очком - круглу плямочку, іноді зачернену. Отже, з лусочок на крилах метеликів утворюються химерні складні малюнки. Наприклад, всі букви латинського алфавіту. На цю закономірність звернув увагу американський фотограф К.Б.Сандведс.  Для цього йому необхідно було побувати більше ніж у 20 країнах світу та дослідити близько 1 млн. крилець метеликів. Всі ці малюнки метелики використовують в основному для маскування у навколишньому середовищі.
 Таким чином, краса забарвлення метеликів зумовлюється не лише наявністю пігментів, а також залежить від укладання й будови лусочок, а саме в результаті інтерференції та дифракції сонячного світла. Багато варіантів такого структурного забарвлення, наприклад, переливчастого або металевого блиску крил пояснюються накладенням один на одного найтонших шарів прозорих пластинок, довжина відображених ними світлових хвиль залежить від кута падіння променів. Але все-таки пігментне забарвлення зустрічається частіше ніж структурне, що залежить від будови та способу розміщення лусочок.
 Отже, метеликів у природі розрізняють за крильцями: за їх формою, за їхніми розмірами, а найосновніше – за забарвленням, яке обумовлюється такими мікроскопічними лусочками. До речі, візерунки на крилах не повторюються, як відбитки пальців у людей. Чим не диво природи!

скачать dle 10.3фильмы бесплатно


Подібні публікації:
Що дали метелики гвинтокрилам та трубопроводам Що дали метелики гвинтокрилам та трубопроводам
 Лусочка являє собою складне тривимірне утворення, що складається з верхньої і нижньої пластин, з'єднаних стійками - трабекулами. У западинах...
Таємниці блиску метеликів (біологічні об’єкти з фізичними явищами) Таємниці блиску метеликів (біологічні об’єкти з фізичними явищами)
 Крім пігментних лусочок, у багатьох видів, крила яких відрізняються переливчастим металевим блиском, є лусочки іншого типу - оптичні. Дуже...
Крила – органи комах з аеродинамічними властивостями Крила – органи комах з аеродинамічними властивостями
 Крила утворені тонкими мембранами, натягнутими на каркас жилок. Жилки виконують опорну функцію. Вони пронизують все крило комахи, забезпечуючи...
Алфавіт метеликів Алфавіт метеликів
На різнокольорових крильцях метеликів можна побачити найрізноманітніший малюнок. Наприклад, всі букви ла.......
Матеріали до уроків біології тварин (8 кл.) про відмінні ознаки ряду Лускокрилі або Метелики. Матеріали до уроків біології тварин (8 кл.) про відмінні ознаки ряду Лускокрилі або Метелики.
Відмінні ознаки ряду Лускокрилі або Метелики....
Навігація ↓
Реклама ↓
Статистика ↓
bigmir)net TOP 100

free counters
Реклама ↓
На сайті знайшли ↓